Υπάρχει κάποιος ιερέας-ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Υπάρχει κάποιος ιερέας-ψυχολόγος/ψυχοθεραπευτής;

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και ιερέα/εξομολόγο ταυτόχρόνα.
    Διάβασα για τον π. Φιλόθεο Φάρο αλλά αν ξέρετε κι άλλους γενικά θα το εκτιμούσα δεόντως εάν μου δίνατε info
    για το πως μπορεί κανείς να επικοινωνήσει μαζί τους. Κάποιο mail, κάποιο τηλέφωνο, κάτι, θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Γνωρίζω τη διαφορά της εξομολόγησης με την ψυχοθεραπεία προφανώς οπότε θα προτιμούσα η συζήτηση να μην
    αναλωθεί σε αυτό, αλλά περισσότερο στο κατά πόσον υπάρχει στην Αθήνα κάποιος τέτοιος ιερέας που γνωρίζετε.

Δε γνωρίζω εάν μπορούν αυτά να γραφτούν δημόσια στο forum αλλά γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Με συγχωρείτε προκαταβολικά εάν το θέμα έχει ξανασυζητηθεί.

ο π. φιλοθεος φαρος εχει καρκινο απο οτι ειπε ο ιδιος σε καποια συνεντευξη τελευταια

ολοκληρη αθηνα ολο και θα υπαρχουν

το θεμα ειναι να πεσεις σε σωστο ορθοδοξο ανθρωπο

ντρεπομαι για αυτο που θα πω δημοσια ενας γεροντας οταν του ειπα ενα θεμα μου μου ειπε οτι θα τρελαθω θα παρω ψυχοφαρμακα και θα παω στην κολαση

δεν περιμενα τετοια ανταποκριση

ισα ισα ειπα ανθρωπος του θεου πολυσυζητημενος απο γνωστους στην περιοχη μου καποιος τροπος θα υπαρχει να με συμβουλεψει μεσω της θρησκειας μας ειρηνικα με αγαπη καπως ετσι

για αυτο και μονο σου λεω σιγουρα θα βρεις καποιον πνευματικο γεροντα εξομολογο πες το οτι θες αλλα ψαξτο καλα πρωτα

Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω. Γνωρίζεις εσύ κάποιον; Γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

στην αθηνα δεν γνωριζω συγνωμη

ουτε ξερω που να απευθυνθεις εκει

Junior Member
    Quote Originally Posted by PoisonedHoney View Post
    Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω. Γνωρίζεις εσύ κάποιον; Γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
    @PoisonedHoney Δοκίμασε τον π. Βασίλειο Βολουδάκη που βρίσκεται στον Άγιο Νικόλαο Πευκακίων στα Εξάρχεια. Είναι πολύ καλός, έχει και πολλές ομιλίες στο διαδίκτυο. Γνωρίζει κάποια πράγματα από ψυχολογία.

Jonathan Σε ευχαριστώ απο καρδιας ! Τον ακουω και βλεπω ανθρωπο μορφωμενο, ακούω και διευρυνονται οι μεχρι τωρα οπτικες μου. Αν και ακομη στην αρχη των ακουσματων διακρινω εναν διαφορετικό απο το συνηθες μοτιβο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Senior Member
    να βρεις μονο αν πιστευεις στο θεο αλλιως δεν εχει νοημα να σου θημισω οτι εκει πηγαινουν για λογους θρησκευτικους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση ο π. Βασίλειος, θα τον παρακολουθήσω και περισσότερο για να καταλάβω και περισσότερα.
    Γνωρίζω ότι πηγαίνουν εκεί για λόγους θρησκευτικούς. Ας πούμε ότι έχω μια μεγάλη μάχη μέσα μου την οποία πρέπει να κάνω address αυτή τη στιγμή, γι' αυτό και η αρχική μου ερώτηση.
    Κι εξ' άλλου η ψυχο-λογία έχει ως πρώτο συνθετικό τη λέξη ψυχή, συνεπώς δε θα ήθελα ιδανικά να μιλήσω απλά σε κάποιον ψυχολόγο που δεν πιστεύει στην έννοια της ψυχής.

Εάν υπάρχουν κι άλλες συστάσεις, καλοδεχούμενες :)