τι μετρα θα παιρνατε αν γινοσασταν πρωθυπουργος ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
    Senior Member

τι μετρα θα παιρνατε αν γινοσασταν πρωθυπουργος ?

Ως ενεργος οικονομολογος , εχω καποιες ιδεες , δεν θα μενδιεφερε βεβαια ποτέ να γινω πρωθυπουργος .....
    1) θα απελαυνα ολους τους μεταναστες ( πλην των νομιμων , εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα ) , θα απαγορευα αυστηροτατα την εισοδο αλλων μεταναστων στην χωρα , οχι επειδη ειμαι ρατσιστης ,αλλα γιατι μια χωρα σε υφεση , σαν την Ελλαδα , το τελευταιο που χρειαζεται ειναι κι αλλα εργατικα χερια , ωστε να δουλευουν οι νυν ανεργοι Ελληνες .............. ναι , η Νεα Υορκη φτιαχτηκε απο μεταναστες , αλλα ηταν σε πορεια ανοδου οταν τους δεχοταν , απο το 70 και μετα , δυσκολα εμπαινες στην Αμερικη , δυσκολα σου διναν βιζα .......και δεν θελω να βλεπω την χωρα μου να αφελληνιζεται σταδιακα .....
    2) βαρυτατες ποινες για τους παραβατες του νομου , οπως στην Ελβετια που εχω ζησει ....εκει δεν σου κανουν ελεγχο, αλλα αν μια φορα σου κανουν , κι αν σε πιασουν σκαρτο , σουχουν παρει ολα τα περιουσιακα σου , και σεχουν απελασει , τολμαει μετα κανεις να παρανομησει ( πχ. οι βενζιναδες που κλεβουν , παραδειγμα εφερα , αναφερομαι σε παντοειδεις
    παρανομιες ) ? ο Κουλης εξαντλει την αυστηροτητα του στον ΚΟΚ !!! δεν ειμαι με κανενα κομμα , ολους των τελευταιων ετων τους θεωρω ανικανους .....που ειναι ενας Βενιζελος , ενας Τρικουπης ?
    3) θα μειωνα τους βουλευτες και τους παρατρεχαμενους σε 50 , τι τους θελουμε τους 300 ? βεβαια αυτο θαχει πολιτικο κοστος , αλλα δεν θα μενδιεφερε, αυτοι κοιτανε πως θα ξαναβγουν ..... η Ελβετια εχει 7 υπουργους μονον !!!
    4) θα μειωνα δραστικα τους δημοσιους υπαλληλους , η Ινδια η η Κινα , δεν θυμαμαι , εχουν 100.000 ....... οποτε θα μειωνα τα εξοδα .....παλι στην Ελβετια , τουχε ερθει ενα σημειωμα του πατερα μου απο την εφορια , οποτε παει ο ανθρωπος στην εφορια ( δημ. υπαλληλοι δουλευουν στην εφορια ) , και του λενε ' γιατι ηρθατε ως εδω και δεν παιρνατε ενα τηλεφωνο ? ' !!!!!!!!
    και σαν συνεπεια των 2 τελευταιων μετρων , θα μειωνα τους βαρυτατους φορους , διοτι ποτέ μια χωρα δεν βγηκε απο υφεση με την βοηθεια φορων ...... τουναντιον , ετσι βυθιζεται βαθυτερα στην υφεση .....

αυτα για αρχη.........ασχετο θεμα ,αλλα παντα επικαιρο .....
    Last edited by Macgyver; 07-11-2019 at 10:55.

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ως ενεργος οικονομολογος , εχω καποιες ιδεες , δεν θα μενδιεφερε βεβαια ποτέ να γινω πρωθυπουργος .....
    1) θα απελαυνα ολους τους μεταναστες ( πλην των νομιμων , εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα ) , θα απαγορευα αυστηροτατα την εισοδο αλλων μεταναστων στην χωρα , οχι επειδη ειμαι ρατσιστης ,αλλα γιατι μια χωρα σε υφεση , σαν την Ελλαδα , το τελευταιο που χρειαζεται ειναι κι αλλα εργατικα χερια , ωστε να δουλευουν οι νυν ανεργοι Ελληνες .............. ναι , η Νεα Υορκη φτιαχτηκε απο μεταναστες , αλλα ηταν σε πορεια ανοδου οταν τους δεχοταν , απο το 70 και μετα , δυσκολα εμπαινες στην Αμερικη , δυσκολα σου διναν βιζα .......και δεν θελω να βλεπω την χωρα μου να αφελληνιζεται σταδιακα .....
    2) βαρυτατες ποινες για τους παραβατες του νομου , οπως στην Ελβετια που εχω ζησει ....εκει δεν σου κανουν ελεγχο, αλλα αν μια φορα σου κανουν , κι αν σε πιασουν σκαρτο , σουχουν παρει ολα τα περιουσιακα σου , και σεχουν απελασει , τολμαει μετα κανεις να παρανομησει ( πχ. οι βενζιναδες που κλεβουν , παραδειγμα εφερα , αναφερομαι σε παντοειδεις
    παρανομιες ) ? ο Κουλης εξαντλει την αυστηροτητα του στον ΚΟΚ !!! δεν ειμαι με κανενα κομμα , ολους των τελευταιων ετων τους θεωρω ανικανους .....που ειναι ενας Βενιζελος , ενας Τρικουπης ?
    3) θα μειωνα τους βουλευτες και τους παρατρεχαμενους σε 50 , τι τους θελουμε τους 300 ? βεβαια αυτο θαχει πολιτικο κοστος , αλλα δεν θα μενδιεφερε, αυτοι κοιτανε πως θα ξαναβγουν ..... η Ελβετια εχει 7 υπουργους μονον !!!
    4) θα μειωνα δραστικα τους δημοσιους υπαλληλους , η Ινδια η η Κινα , δεν θυμαμαι , εχουν 100.000 ....... οποτε θα μειωνα τα εξοδα .....παλι στην Ελβετια , τουχε ερθει ενα σημειωμα του πατερα μου απο την εφορια , οποτε παει ο ανθρωπος στην εφορια ( δημ. υπαλληλοι δουλευουν στην εφορια ) , και του λενε ' γιατι ηρθατε ως εδω και δεν παιρνατε ενα τηλεφωνο ? ' !!!!!!!!
    και σαν συνεπεια των 2 τελευταιων μετρων , θα μειωνα τους βαρυτατους φορους , διοτι ποτέ μια χωρα δεν βγηκε απο υφεση με την βοηθεια φορων ...... τουναντιον , ετσι βυθιζεται βαθυτερα στην υφεση .....

αυτα για αρχη.........ασχετο θεμα ,αλλα παντα επικαιρο .....
    Καλημερα Μακ

Για το πρώτο που λες, θα σου θυμίσω μόνο ότι πέρυσι νομίζω όταν δεν πήγαν μετανάστες να δουλέψουν στα χωράφια, καταστράφηκε όλη η παραγωγή σε ροδάκινα κι έμειναν να σαπίζουν πάνω στα δέντρα γιατί δεν υπήρχαν εργάτες!!! Βγήκαν οι κάτοικοι της περιοχής (μπορεί κάποιοι να ήταν και οι ίδιοι κατά των μεταναστών) και παρακαλούσαν στα ΜΜΕ να πάνε εργάτες για να βγει η παραγωγή. Αν αυτή τη στιγμή έφευγαν με ένα μαγικό ραβδί ας πούμε όλοι οι μετανάστες από την χώρα, σε διαβεβαιώνω πως η αγροτική παραγωγή θα καταστρεφόταν.

Για να μην μιλήσω για το πόσα χωριά θα ερήμωναν ή πόσα σχολεία θα έκλειναν αν σκεφτεί κανείς πως ένα μεγάλο ποσοστό μαθητών πια στα ελληνικά σχολεία είναι παιδιά μεταναστών. Οπότε μάντεψε....κι άλλοι άνεργοι, εκπαιδευτικοί αυτή τη φορά.

Senior Member
    Καλημερα Ελισαβετ ........δεν το γνωριζα αυτο για τα χωραφια ....... να προσθεσω οτι οταν πρωτοηρθαν μεταναστες εδω , το 1993 , Αλβανοι συγκεκριμενα , δουλευαν μονο στα χωραφια , ειχα φιλο κολλητο με πολλες ελιες , και τους εδινε 10 ευρω ( τοτε σε δρχμ. 3,500 ) και μια φρατζολα + ενα κουτι βουτυρο για μεσημεριανο , υπηρχε και ' συντομο ' ανεκδοτο τοτε ' Αλβανος τουριστας ' .......τελικα οι Αλβανοι απεδειχθησαν αξιοι, και συνετοι , ειχαν το 2010 πιο πολλες καταθεσεις απο τον μεσο Ελληνα , αλλα μεγαλοπιαστηκαν στην πρωτευουσα , και πηραν δουλειες που θα μπορουσε να κανει ενας Ελληνας .................βεβαια , εμεις οι Ελληνες εχουμε το πολυ κακο οτι θελουμε ναμαστε αφεντικα του εαυτου μας , οχι υπαλληλοι καποιου , που σε ντοκυμαντερ που βλεπω , ο Γερμανος η ο Αμερικανος , ειναι υπερηφανος που δουλευει στην ταδε αυτοκινητοβιομηχανια ( οι Γερμανοι) και οι Αμερικανοι-ες , ειναι περηφανοι-ες , που δουλευουν σερβιτορες , η σε καποια εταιρεια πωλητες-τριες ....... εχω παει 5 φορες Νεα Υορκη , και τοχω διαπιστωσει , πολυ επαγγελματιες σε οτι κι αν κανουν ..... και πολυ εξυπηρετικοι..... χαιρεσαι να ψωνιζεις εστω και τηλεφωνικως απο USA , σκιζονται να σεξυπηρετησουν ...... καμμια σχεση με τους Ελληνες πωλητες , που φερονται λες και σου κανουν χαρη .....

ναι , σωστα , ο φιλος με τις ελιες , το νοικιασε το κτημα , αφου δεν εβγαζε πλεον λεφτα , και οντας εκπαιδευτικος , πηγε στην Γερμανια ......σε Ελληνικο σχολειο ..... εδω τον πηγαιναν απο δω κι απο κει .....

Senior Member
    Απελάσεις, αυστηρότητα νόμων, μείωση δημόσιου, μείωση βουλευτών, σα να διαβαζω το πρόγραμμα οποιουδήποτε συντηρητικού κόμματος ένα πράμα.
    Απορρίπτω τα παραπάνω με:
    - Αξιολόγηση οριζόντια και κάθετα στο δημόσιο
    - αύξηση κατώτατου μισθού
    - μείωση φορολογίας στους οικονομικά ασθενείς
    - αύξηση του ποσοστού επί του ΑΕΠ για την παιδεία και παιδεία που προάγει την κριτική σκέψη και όχι την παπαγαλια
    - μείωση και εξορθολογισμός των εξοπλιστικών προγραμμάτων
    - καλύτεροι ελεγκτικοί μηχανισμοί για φοροδιαφυγή (κάτι πήγε να κάνει ο Τσίπρας αλλά τώρα με Κούλη... )
    - ενίσχυση της δημόσιας υγείας
    - δομές ενσωμάτωσης μεταναστών/προσφύγων αντί να γκετοποιουνται και να στοιβάζονται σε νησιά
    - κίνητρα για ασχολία των νέων στον πρωτογενή τομέα
    - εισαγωγή μαθημάτων οδήγησης στα σχολεία με έμφαση στην οδηγική συμπεριφορά
    - εισαγωγή μαθημάτων σεξουαλικής εκπαίδευσης

Και άλλα
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Senior Member
    Σωστα ειναι αυτα που γραφεις , εγω γραφω τις γενικες γραμμες ......... δεν ξερω τι ειναι συντηρητικο κομμα , εγω γραφω σαν οικονομολογος , δεν ασχολουμαι ουτε στο ελαχιστο με την πολιτικη ....

παντως πολλα που αναφερεις , χρειαζονται χρημα, απο που θα προελθει αυτο ?

Banned
    Blog Entries
    13
    ..........................

Καλημερα Ελισαβετ ........δεν το γνωριζα αυτο για τα χωραφια ....... να προσθεσω οτι οταν πρωτοηρθαν μεταναστες εδω , το 1993 , Αλβανοι συγκεκριμενα , δουλευαν μονο στα χωραφια , ειχα φιλο κολλητο με πολλες ελιες , και τους εδινε 10 ευρω ( τοτε σε δρχμ. 3,500 ) και μια φρατζολα + ενα κουτι βουτυρο για μεσημεριανο , υπηρχε και ' συντομο ' ανεκδοτο τοτε ' Αλβανος τουριστας ' .......τελικα οι Αλβανοι απεδειχθησαν αξιοι, και συνετοι , ειχαν το 2010 πιο πολλες καταθεσεις απο τον μεσο Ελληνα , αλλα μεγαλοπιαστηκαν στην πρωτευουσα , και πηραν δουλειες που θα μπορουσε να κανει ενας Ελληνας .................βεβαια , εμεις οι Ελληνες εχουμε το πολυ κακο οτι θελουμε ναμαστε αφεντικα του εαυτου μας , οχι υπαλληλοι καποιου , που σε ντοκυμαντερ που βλεπω , ο Γερμανος η ο Αμερικανος , ειναι υπερηφανος που δουλευει στην ταδε αυτοκινητοβιομηχανια ( οι Γερμανοι) και οι Αμερικανοι-ες , ειναι περηφανοι-ες , που δουλευουν σερβιτορες , η σε καποια εταιρεια πωλητες-τριες ....... εχω παει 5 φορες Νεα Υορκη , και τοχω διαπιστωσει , πολυ επαγγελματιες σε οτι κι αν κανουν ..... και πολυ εξυπηρετικοι..... χαιρεσαι να ψωνιζεις εστω και τηλεφωνικως απο USA , σκιζονται να σεξυπηρετησουν ...... καμμια σχεση με τους Ελληνες πωλητες , που φερονται λες και σου κανουν χαρη .....

ναι , σωστα , ο φιλος με τις ελιες , το νοικιασε το κτημα , αφου δεν εβγαζε πλεον λεφτα , και οντας εκπαιδευτικος , πηγε στην Γερμανια ......σε Ελληνικο σχολειο ..... εδω τον πηγαιναν απο δω κι απο κει .....
    ΝΟμίζω τους αδικείς λίγο τους Ελληνες πωλητές, μια χαρά άξιοι άνθρωποι υπάρχουν και εδώ που κάνουν σωστά την δουλειά τους. Αγενείς και άχρηστοι υπάρχουν παντού.

Οι Αλβανοί δέχτηκαν τόνους ρατσισμού από την ελληνική κοινωνία όταν πρωτοήρθαν στην χώρα, σε μια χώρα που οι κάτοικοι της έχουμε τεράστια ιστορική διαδρομή στις μεταναστεύσεις και στην προσφυγιά δεδομένου ότι υπάρχουν Έλληνες σε κάθε γωνιά του πλανήτη, και παρόλα αυτά οι περισσότεροι όντως φάνηκαν άξιοι και έφτιαξαν σπιτικά και οικογένειες εδώ. Και πολύ καλά έκαναν και πήραν κι άλλες δουλειές εκτός από τα χωράφια εφόσον τις άξιζαν, δεν πιστεύω πως υπάρχουν δουλειές για Ελληνες και άλλες δουλειες για Αλβανους, Πακιστανούς κτλ....όλοι άνθρωποι είμαστε και όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία.

Senior Member
    Τωρα επι κρισης ειναι καταδεκτικοι οι Ελληνες πωλητες , απο αναγκη , βεβαια παντα υπαρχουν , οπως λες , ευγενεις και ικανοι πωλητες ...... τα χρυσα χρονια που υπηρχαν χρηματα , συναντησα πολλους αγενεις και απαξιωτικους παντα σε ακριβα καταστηματα .......
    ναι , δεχτηκαν πολυ ρατσισμο απο την Ελλ. κοινωνια οι Αλβανοι , αδικως παντα .................... αλλα οπως τονισα , γραφω σαν οκονομολογος , οχι σαν πολιτικος , αφου απεχθανομαι την πολιτικη , και τους πολιτικους ...... εγραψα οτι φανηκαν αξιοι οι Αλβανοι, αφου ειχαν περισσοτερες καταθεσεις απο τους Ελληνες καποια στιγμη .... αλλα μας επαιρνε για μεταναστες οταν η Ελλαδα ηταν σε ανοδο την δεκαετια του 90 και 00 , τωρα ειμαστε σε υφεση , και δεν χρειαζομαστε αλλα εργατικα χερια , πρεπει να κοιταξουμε την πατριδα μας , για νανακαμψουμε .....στην οικονομια δεν χωρανε συναισθηματισμοι , κανεις αυτο που πρεπει να κανεις ...... τονιζω οτι δεν θα γινομουν ποτε πολιτικος , γιατι οι πολιτικοι , ειναι ειτε εξουσιομανεις , ειτε ανεπαγγελτοι, και καιροσκοποι .......σορυ Ελισαβετ , εσυ γραφεις χωρις φανατισμο την αποψη σου , κι εγω απαντω σε σενα παρομοιως .......απανταω στον geodim , αμα πεις ποσο κανει αυτο χωρις αποδειξη στην Γερμανια , σε κοιτανε σαν εξωγηινο , αλλα οι Γερμανοι εχουν παρα πολλες παροχες , εγω γιατι να παρω αποδειξη , τι παροχες εχω ? ( αυτο οσον αφορα την παταξη της φοροδιαφυγης ) , αρκετα πληρωνω τσαμπα στους φορους ....... ο κομμουνισμος πεθανε geodim , αν δεν τοχεις παρει χαμπαρι ...... οι πλουσιοι που ξερω την κοπανανε λιγοι λιγοι , ειτε για Ελβετια , ειτε για Κυπρο , και πολυ καλα κανουν , να δουμε η Ελλαδα πως θα συνελθει , χωρις αντιπαλοτητες του τυπου ' απορριπτω τα παραπανω ' ....δλδ. εσυ εισαι ο ξυπνιος κι εγω ο χαζος ? απλα δεν ειμαι πολιτικος , ουτε σκοπευω , και λεφτα να μουδιναν .......

κατι ανθρωποι σαν τον geodim, που μιλανε σαν αντιπολιτευση , λες και ειμαι αντιπαλος του , δεν εχω καμμια διαθεση να αντιλογησω , αφου λεει οτι να παρουμε τα λεφτα απο τους πλουσιους , λες και τακλεψαν ( ο πατερας μου , για να κανει την τυχη του , εφυγε αφραγκος 24 ετων για το τρομερο τοτε Καμερουν , υπαλληλος σε ενα εμπορικο, μες την ζουγκλα ) , και να τα δωσουμε στους οικονομικα ασθενεστερους , μα αυτοι μας εχωσαν στην υφεση ..... το 1999 που ο Σημιτης επαιρνε αβερτα τα δανεια , οι αφραγκοι δανειζοντουσαν αφειδως , με την εγκληματικη παροτρυνση των τραπεζων , για διακοποδανεια , αυτοκινητοδανεια , και ολα τα εις - δανεια ....... το 2006 , πωληθησαν στην Ελλαδα 305 porsche Cayenne , πιο πολλα percentage wise , απο οποιαδηποτε αλλη χωρα , βλεπετε σημερα κανενα Cayenne ? οχι βεβαια , αφου τα αγορασαν αφραγκοι..... η ασωτοι ...η τελοςπαντων , ανθρωποι που δεν τους επαιρνε .. ναι, κι εγω πηρα το 2002 ενα ακριβο αυτοκινητο, αλλα τοχω ακομη , αφου με επαιρνε να το παρω ........δεν δανειστηκα ποτέ για να κανω το κεφι μου ....... παντα ειχα μετρο ......

και παλι σορυ , Ελισαβετ , ξερεις οτι σε εκτιμω .......

Όλα πολιτική είναι Μακ
    Εξάλλου και το ίδιο το ερώτημα που θέτεις αφορά στο τι θα κάναμε αν ήμασταν πρωθυπουργοί, πολιτικοί δηλαδή. Δεν υπάρχει απόφαση που να μπορεί να πάρει ένας ΠΘ και να μην είναι πολιτική απόφαση.

Στο θέμα με τους μετανάστες ακόμα και το κομμάτι της πολιτικής να βγάλεις απ έξω (που δεν γίνεται γιατί μιλάμε για ανθρώπους όχι αριθμούς), κι από οικονομική πλευρά να το δεις, σου εξήγησα ότι πάλι δεν στέκει. Αν έφευγαν οι μεταναστες ξαφνικά από την χώρα, η πρωτογενής παραγωγή θα κατέρρεε εν μια νυκτί, άρα δεν θα μιλούσαμε απλά για ύφεση αλλά για ολοκληρωτική καταστροφή.

Γιατί νιώθεις την ανάγκη να ζητάς συγγνώμη; Το ξέρω πως με εκτιμάς, κι εγώ σε εκτιμώ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως απαγορεύεται να έχουμε διαφορετικές απόψεις.

Banned
    να βοηθησω λιγουλακι μακ η αγροτικη παραγωγη τησ χαλκιδικησ βασιζεται για ελιεσ σε 100 ανθρωπουσ ενα ειμαι κι εγω κι η οικογενεια μου που ειμαι ιταλοσ με ελληνικο dna εχω απολυτηριο γυμνασιου λυκειου πτυχιο τει μηχανικοσ πανεπιστημιου πηγα στρατο 3 χρονια τα εκανα ολα κι ακομα με λετε αλβανο γαμιεστε η δε γαμιεστε εσυ θα μου πεισ εγω δε βριζω το δεχτηκα εκανα ψυχθρπ αυτη ειναι η σχιζο οτι ακομα με λετε αλβανο ενω εχω ελληνικο dna κι ειμαι ελληνασ

Banned
    μιλαω γυφτικα χωριατικα χαλκιδικιωτικα θεσσαλονικιωτικα αγγλικα γαλλικα αρχαια ελληνικα κι φυσικα τρελαθηκα απο τα μπινελικια και φυσικα με τρελανατε και με λετε αλβανο αν σ αρεσει η ζωη του μεταναστη φυγε

Banned
    οι αλβανοι φυγαν ολοι γτ δε δουλεψατε ποτε εγω εμεινα γτ ολη μου η ζωη ειναι εδω απο δουλεια κατεργα καταναγκαστικα εργα απο 5 χρονων στα φρυδια μασ ο θεοσ ειναι μεγαλοσ κι επειδη υπαρχει θεοσ εγινε τησ καραπουταναρασ μυστικεσ υπηρεσιεσ αμερικησ κι επειδη υπαρχει διαβολοσ οι μισοι πουλησαν την ψυχη τουσ κι επειδη εχουμε κραταρα οι πεθαμενοι ξαναγυρισαν αυτα ειναι τα λεφτα απο τα εξοπλιστικα που φαγωθηκαν ντεμεκ κι επειδη υπαρχει αλαχ οι τουρκοι θελαν πολεμο με το εξησ κολπο κανουν ντου αποκρουμαι και μετα εμφυλιο σ αρεσε και μετα βγαινει ο συριζα δινει τεχνολογια στουσ μισουσ για να κανουν εμφυλιο κι οι αλλοι μισοι χωρισ τεχνολογια για τουσ τουρκουσ για να δεισ τι κραταρα ειναι οι μισοι οτι κι αν γινοταν θα ζουσαν και θα γυρνουσαν κι οσοι θελαν καταλαβεσ μακ τι μπουρδελο φαινοταν κι ηταν κραταρα αυτα ζησαμε εμεισ εδω πανω

Banned
    ποια ιδεολογια και μαλακιεσ χανομασταν εγω ημουν στρατιωτησ με βαλαν να δουλευω ολη μερα κι οτι κανω εγραφα κι εδω κι οτι ψαρια πιαναμε αριστεροσ κοκκαλο συνεργαστηκα με δεξιο δουλευω στα χωραφια ειμαι του θεου αυτο με κανει δεξιο μου γαμησαν την ιδεολογια και δεν ξαναμιλησα απο τοτε

Banned
    Blog Entries
    13
    ναι , δεχτηκαν πολυ ρατσισμο απο την Ελλ. κοινωνια οι Αλβανοι , αδικως παντα .................... αλλα οπως τονισα , γραφω σαν οκονομολογος , οχι σαν πολιτικος , αφου απεχθανομαι την πολιτικη , και τους πολιτικους
    Ποιόν ρατσισμό;;; Ούτως ή άλλως πρόκειται για λαούς ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ οι οποίοι εμφανώς δεν ταιριάζουν σε καταστάσεις "συνδιαμονής"; Ότι θες να συγκρίνουμε, δεν θα βρούμε κοινό τόπο:

Γλώσσα...;
    Θρησκεία...;
    Ήθη...;
    Έθιμα...;
    Πολιτισμο...;
    Μόρφωση...;
    Εμπειρίες...;
    Ιστορία...;

Να αναφέρω ότι ο όποιος ρατσισμός οφείλεται στο ότι ο τότε πορδυπουργός της Αλβανίας, Μπερίσα, άνοιξε τις φυλακές και με την προυπόθεση της μη-επιστροφής, υποδεχτήκαμε ως πρώτο κύμα, όχι τους μετανάστες ή οικογενειάρχες, αλλά τους εγκληματίες και βαρυποινίτες της Αλβανίας;

εγραψα οτι φανηκαν αξιοι οι Αλβανοι, αφου ειχαν περισσοτερες καταθεσεις απο τους Ελληνες καποια στιγμη
    "Μάγκες" τους έκαναν τους αλλοδαπούς οι ανθελληνικές κυβερνήσεις οι οποίες εφάρμοζαν για την Ελλάδα, αντζέντα "καμμένη γη". Αποκαλείς "αξιοσύνη", το ότι για 10 χρόνια οι αλλοδαποί βγάζανε "μαύρα" άνευ φόρων/εισφορών ενώ συγχρόνως στίβανε τον Έλληνα;;;

Λογικό να είχαν περισσότερες καταθέσεις από τους Έλληνες και φυσικά και τα ανάλογα "μαύρα" να αγοράσουν σπίτια / καταστήματα / επιχειρήσεις αφού:

1ον Δεν συνεισέφεραν ΤΙΠΟΤΑ στα τότε ασφαλιστικά ταμεία - να θυμίσουμε τι πλήρωνε ο Έλληνας σε ασφαλιστικές εισφορές διμήνου αν είχε 5-6 τριετίες ή δεν θες; - αλλά απεναντίας απολάμβαναν κάθε ιατρική παροχή δωρεάν ή - με υπουργική απόφαση αν θυμάμαι σωστά - με 73 ευρώ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ!

2ον Αντί ασφάλισης σε δημόσιους ασφαλιστικούς φορείς, τους δόθηκε παράθυρο να κάνουν ομαδικές ιδιωτικές ασφαλίσεις.

3ον Το 2010 θυμάμαι τους ζητήθηκε να αποκτήσουν ΑΦΜ και να κάνουν φορολογική δήλωση για πρώτη φορά.

4ον Δεν ελέγχθηκε κανείς για ένσημα μέχρι το 2010 που μπήκε το πλαφόν των 185 ενσήμων ανα έτος. Λόγω του μη-ελέγχου επί δεκαετία σε συνδυασμό με τα αδήλωτα έσοδα, έκλεισαν πρόωρα τα πιο πολλά τεχνικά επαγγέλματα των Ελλήνων, επειδή οι βολευτές κατέστησαν τον αντίστοιχο Έλληνα μάστορα μη-ανταγωνιστικό επειδή κόστιζε στον πελάτη παραπάνω [ασφάλιση και φόρους τους οποίους δεν πλήρωνε ο αλλοδαπός].

Αποτέλεσμα: Σήμερα δεν βρίσκεις Έλληνα υδραυλικό, πλακά, καλουπατζή, σιδερά, ελαιοχρωματιστή κ.ο.κ.

5ον Να αναφέρουμε ότι τα χρήματα αυτά αντί να μένουν στην Ελλάδα πηγαίνανε στις πατρίδες τους, ή έστω μέρος από αυτά;

.... αλλα μας επαιρνε για μεταναστες οταν η Ελλαδα ηταν σε ανοδο την δεκαετια του 90 και 00 , τωρα ειμαστε σε υφεση , και δεν χρειαζομαστε αλλα εργατικα χερια , πρεπει να κοιταξουμε την πατριδα μας , για νανακαμψουμε .....στην οικονομια δεν χωρανε συναισθηματισμοι , κανεις αυτο που πρεπει να κανεις ......
    Εξήγησε μου τι εννοείς: Λες ότι έχουμε "αρκετούς Έλληνες εργαζόμενους" και δεν χρειαζόμαστε άλλους, ή ότι "αντικαταστήσαμε τους Έλληνες που μετανάστευσαν με κάθε καρυδιάς καρύδι" και πλέον δεν πειράζει αν δεν έχουμε Έλληνες εργαζόμενους;

τονιζω οτι δεν θα γινομουν ποτε πολιτικος , γιατι οι πολιτικοι , ειναι ειτε εξουσιομανεις , ειτε ανεπαγγελτοι, και καιροσκοποι .......σορυ Ελισαβετ , εσυ γραφεις χωρις φανατισμο την αποψη σου , κι εγω απαντω σε σενα παρομοιως .......απανταω στον geodim , αμα πεις ποσο κανει αυτο χωρις αποδειξη στην Γερμανια , σε κοιτανε σαν εξωγηινο ,
    Στις μεγάλες απάτες όμως οι Γερμανοί είναι με διαφορά πρώτοι!

Να θυμίσουμε τις γερμανικές αποζημιώσεις / επανορθώσεις;
    Να θυμίσουμε πόσα σκάνδαλα μετράει η SIEMENS και άλλες γερμανικές εταιρείες παγκοσμίως;
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο DIESELGATE της VW;
    Να θυμίσουμε τις απάτες του Wilhelm Wundt και της γερμανικής ιατρικής κοινότητας;
    Να θυμίσουμε την λεηλασία των κατεχόμενων κρατών από την ναζιστική Γερμανία;
    Να θυμίσουμε το εδώ (αλλά και παντού αλλού) σκάνδαλο της BAYER (βλ. NOVARTIS);
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο της FERROSTAAL με τα υποβρύχια τα οποία έγερναν;
    Να θυμίσουμε που λαδώνανε τους υπουργούς σου;
    Να θυμίσουμε το ξέπλυμα του ναζιστικού χρήματος στην Νότια Αμερική;
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο με τα μαύρα ταμεία της MIESENS;
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο των LEOPARD που μας τα πούλησαν στην τριπλή τιμή από ότι στους τούρκους;
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο με τα σαβουρομόλογα της DEUTSCHΕ BANK, με τα οποία "ταίσανε" τις Ελληνικές εμπορικες τράπεζες έχοντας εξασφαλίσει ότι ο διοικητής της ΚΤτΕ Προβόπουλος, θα έκανε τα στραβά μάτια σε ότι αφορά τους σχετικούς ελέγχους;
    Να θυμίσουμε το σκάνδαλο HOCHTIEF, της μη-πληρωμής του ΦΠΑ στο Ελ. Βενιζέλος, το οποίο δεν ελέγχθηκε ούτε από εφορία, ούτε από ΣΔΟΕ αλλά ούτε και από ΑΑΔΕ γιατί είναι όλοι υπαλληλάκια τους;
    Να θυμίσουμε που τους Ιάπωνες η SIEMENS τους εκμεταλλεύεται από το 1914;

+100 χρόνια μετά, τι άλλαξε στην νομοθεσία ή την ιδεολογία του γερμανού;... ΤΙΠΟΤΑ.

Νομίζεις ότι οι Γερμανοί στήνουν απάτες μόνο σε Έλληνες, αμερικανούς ή Ιάπωνες;... ΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΑΝΕ ΤΟ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ! Αμφιβάλω αν υπάρχει χώρα η οποία ΝΑ ΜΗΝ έχει ασκήσει διώξεις εναντίον Γερμανικών εταιρειών για ανήθικες επιχειρηματικές πρακτικές οποιασδήποτε μορφής.

Να βάλω νούμερα δίπλα σε κάθε ένα από τα παραπάνω να δούμε τι θα κάνουμε σούμα, έτσι για πλάκα;

Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για έθνος το οποίο αντί να τιμωρεί την δωροδοκία, την αναγνωρίζει νομικά!!!

Πέρα από αυτό, η νοοτροπία "τα δικά μου, δικά μου, και τα δικά σου, πάλι δικά μου" που τους διακρίνει, αν δηλώνει κάτι, είναι απλά την απληστία τους.

αλλα οι Γερμανοι εχουν παρα πολλες παροχες , εγω γιατι να παρω αποδειξη , τι παροχες εχω ? ( αυτο οσον αφορα την παταξη της φοροδιαφυγης ) , αρκετα πληρωνω τσαμπα στους φορους ....... ο κομμουνισμος πεθανε geodim , αν δεν τοχεις παρει χαμπαρι ...... οι πλουσιοι που ξερω την κοπανανε λιγοι λιγοι , ειτε για Ελβετια , ειτε για Κυπρο , και πολυ καλα κανουν , να δουμε η Ελλαδα πως θα συνελθει , χωρις αντιπαλοτητες του τυπου ' απορριπτω τα παραπανω '
    Ότι δεν πληρώνεις ευθέως, το πληρώνεις εμμέσως...

π.χ. με ειδικούς φόρους καυσίμων, προιόντων καπνού, οινοπνεύματος, τέλη κυκλοφορίας, διόδια, εκτελωνισμούς, αντιπαραγωγικές πολιτικές, ανεργία, εισρροή μεταναστών / προσφύγων, εκρροή Ελλήνων, ξεπούλημα έναντι πινακίου φακής υποδομών / ορυκτού πλούτου / βιομηχανίας κ.ο.κ. Σιγά την χάρη που σου κάνουν να μη σε ελέγχουν για τις αποδείξεις σου.

Για τους δε κηφήνες πλούσιους οι οποίοι φεύγουν, λέω ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Θα σταματήσουν να μας πίνουν το αίμα, γιατί ήταν εδώ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ.

ΑΞΙΩΜΑ: Ο φιλοχρήματος (πλούσιος) ΔΕΝ είναι φιλάνθρωπος ,γιατί σε πρώτη μοίρα για αυτόν έρχεται το χρήμα. Αν οι προτεραιότητες ήταν ανάποδα - όπως και θέλουν να πιστεύετε - όχι πλούσιος δεν θα γινόταν,... να μη σου πω ότι θα πέθαινε φτωχός προσπαθώντας να βοηθήσει άλλους.

....δλδ. εσυ εισαι ο ξυπνιος κι εγω ο χαζος ? απλα δεν ειμαι πολιτικος , ουτε σκοπευω , και λεφτα να μουδιναν .......

κατι ανθρωποι σαν τον geodim, που μιλανε σαν αντιπολιτευση , λες και ειμαι αντιπαλος του , δεν εχω καμμια διαθεση να αντιλογησω , αφου λεει οτι να παρουμε τα λεφτα απο τους πλουσιους , λες και τακλεψαν ( ο πατερας μου , για να κανει την τυχη του , εφυγε αφραγκος 24 ετων για το τρομερο τοτε Καμερουν , υπαλληλος σε ενα εμπορικο, μες την ζουγκλα ) , και να τα δωσουμε στους οικονομικα ασθενεστερους , μα αυτοι μας εχωσαν στην υφεση .....
    Να μη στο πω ωμά [ότι τα έκλεψαν] και μου πάθεις τίποτα...

ΛΑΙΚΗ ΣΟΦΙΑ: Αν τα λεφτά βγαίνανε δουλεύοντας, όλοι οι εργάτες θα ήταν πλούσιοι.

Συμφωνείς τότε, με τα λεφτά αυτά να κάνουμε ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΜΗ-ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ (απέναντι στους Έλληνες μη-κερδοσκοπικού) ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ για να έχουμε θέσεις εργασίας και να μη μας λείπει τίποτα. Και άσε τους "βιομηχανικά ανεπτυγμένους" να κουρεύονται (ούτως ή άλλως την διέλυσαν την βιομηχανική τους βάση οι πιο πολλοί εξ' αυτών).

το 1999 που ο Σημιτης επαιρνε αβερτα τα δανεια , οι αφραγκοι δανειζοντουσαν αφειδως , με την εγκληματικη παροτρυνση των τραπεζων , για διακοποδανεια , αυτοκινητοδανεια , και ολα τα εις - δανεια .......
    Αφού οι παροτρύνσεις ήταν όπως λες "εγκληματικές" γιατί δεν υπήρξε παρέμβαση της δικαιοσύνης;

το 2006 , πωληθησαν στην Ελλαδα 305 porsche Cayenne , πιο πολλα percentage wise , απο οποιαδηποτε αλλη χωρα , βλεπετε σημερα κανενα Cayenne ? οχι βεβαια , αφου τα αγορασαν αφραγκοι..... η ασωτοι ...η τελοςπαντων , ανθρωποι που δεν τους επαιρνε .. ναι, κι εγω πηρα το 2002 ενα ακριβο αυτοκινητο, αλλα τοχω ακομη , αφου με επαιρνε να το παρω ........δεν δανειστηκα ποτέ για να κανω το κεφι μου ....... παντα ειχα μετρο ......
    Θυμάσαι που χαλάρωσαν την φορολογία των μεγάλου κυβισμού αυτοκινήτων και μετά - μόλις ξεπούλησαν οι εισαγωγείς - π***ξαν τους ιδιοκτήτες στη φορολογία εξαναγκάζοντας τους να πουλήσουν τα καινούργια αυτοκίνητα τους μπιρ παρά; Για ποιόν να το έκαναν αυτό οι μπινέδες πολιτικοί; Για όσους αγόρασαν μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητο το οποίο το σκυλομετάνιωσαν αμέσως μετά;... ή για τις αυτοκινητοβιομηχανίες της γερμανίας;

...QUI BONO...? (...ΠΟΙΟΣ ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ...; ) Ρωτούσαν οι ρωμαίοι πριν +2000 χρόνια, και παρότι τα λατινικά είναι προυπόθεση εισαγωγής στη νομική, κανένας δικαστής ή εισαγγελέας δεν ξέρει την έκφραση.

Τα λέω καλά MacGyver ή θέλεις και άλλα παραδείγματα;
    Last edited by M87; 10-11-2019 at 14:51.

Senior Member
    τα ακριβως αναποδα απο τις κυβερνησεις τις μιζεριας και των μνημονιων που ολοι τις μισουν θα μοιραζα παντου δωρακια και ολοι θα με αγαπουσαν για το βασικοτερο απο ολα την εμπιστοσυνη μια αγνωστη λεξη στο πλανητη αυτο των θηριων ομως αναμενω τον επομενο.εγω ειμαι γενημενος ηγετης αρκει φυσικα να ειναι ενα πραγμα οπως το θελω εγω αλλιως στραβωνω και γινομαι αγνωριστος.

Page 1 of 6 123 ... LastLast