Δεν ηξερα που ταιριαζει αυτό το thread. Τα συμπτώματα μου είναι ένα mix PTSD και social anxiety.
Παρακαλω οποιος εχει την διαθεση να δωσει καποια συμβουλη ελπιζω να εχει και την ορεξη να διαβασει τη παραπανω ερευνα καθως ειναι λες και ειναι γραμμένη για εμένα.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2738352/

Αν δω ότι ενδιαφέρεστε μπορώ να προσθέσω και λεπτομέρειες για τη δικη μου περιπτωση συγκεκριμενα.
Με όσο ψάξιμο εχω ριξει τα τελευταια 3 χρόνια που η κατάσταση γίνεται σταδιακά χειρότερη, δεν εχω βρει τιποτα παρομοιο εκτος απο αυτο το άρθρο.

Θα προσθεσω μονο λιγες πληροφοριες.
Ολη μερα ανα 1-5 λεπτα εχω καποιο τυχαιο flashback που ερεθιζεται οταν βλεπω κατι που μου θυμιζει κατι απτο παρελθον, κοντινο η μακρινο. Το flashback ειναι πολυ εντονο με αποτελεσμα να κανω ενα φωνητικο τικ, συνήθως κάποια φράση που βρίζω τον εαυτό μου ή παρακαλάω το χρόνο να γυρίσει πίσω (για να διορθωσω τα λαθη που εχω κανει / να εκανα καποια πραγματα διαφορετικα) και δυστυχώς τελευταία ίσως μουγκριτό/κραυγή λόγω της έντασης των συναισθημάτων που μου προκαλεί. Αυτό με έχει κουράσει πολύ και με έχει κάνει να αποφευγω κοινωνικες καταστάσεις.

Οι αναμνησεις απο μονες τους δεν μου προκαλουν αυτες τις αντιδρασεις, μονο οταν συμβαινει το intrusion / παρεμβολή, και είναι εκτός ελέγχου για εμένα.

Δοκίμασα να κάνω journaling, εκατσα και έγραψα σε τετράδιο όλες τις αναμνήσεις για τις οποίες ντρέπομαι και όσο το έκανα ένιωθα λίγο καλύτερα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Πάλι όταν έρχεται μια ανάμνηση, και ας την έχω αποδεχτεί, έχω την ίδια αντίδραση.

Δεν μπορει ο εγκέφαλος μου να αποδεχτεί ότι είμαι αυτός που είμαι, ότι είναι αλήθεια οι επιλογές που έχω κάνει και ανα λιγα λεπτα καθε μερα το υποσυνείδητο μου πετάει αναμνήσεις για να μου θυμίσει αυτό το γεγονός.

ευχαριστω που το διαβασατε, αν εχετε παρομοιο συμπτωμα απαντηστε πλιζ να μοιραστουμε τα παθη μας