ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΨΕΥΤΙΚΟΙ / Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ / ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Junior Member

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΨΕΥΤΙΚΟΙ / Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ / ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΜΟΥ

Αυτα τα 3. Μπορω να πω πολλα για αυτά αλλά θα ήθελα πρώτα να δω εαν λένε τίποτα σε κάποιον απο δω.

Στην δουλειά μια φορά, (και αλλες πολλες εκτος δουλειας) ακουγα τραγουδια στο ραδιο

Και σκεφτομουν (δεν το πιστευα αλλα σχεδον το πιστευα) οτι μου δινει μυνηματα. Δηλαδη το τραγουδι μπορει να ελεγε (παραδειγματικα)

"Εφτιαξα τα αστέρια και τις θάλασσες κλπ κλπ"
    και νιωθω οτι ειναι για να παιξει μαζι μου, να μου δωσει την ιδεα οτι εγω τα εφτιαξα ολα, γιατι αυτη ειναι η αληθεια, εγω τα εφτιαξα ολα και ολους, πχ αυτο το φορουμ με ολη τη πολυπλοκοτητα του, ολους τους ανθρωπους με ολη τη πολυπλοκοτητα τους , τα ατομα, ολες τις θεωριες ολες τις γλωσσες τις επιστημες ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα εφτιαξα εγω γιατι βαριομουν και ειναι σαν να μου λεει

"Ρε μπαγασα, νομιζεις οτι μπορεις να με ξεσκεπασεις?"( στην ουσια ο "Αληθινος" μου εαυτος τα λεει αυτα στον Κώστα, τον χαρακτηρα που παιζω στο ονειρο)
    "Εφτιαξα αυτο το θεατρο με τέτοια ακρίβεια και εσύ νομίζεις οτι μπορεις να το ξεσκεπασεις; Εισαι υποχρεωμενος να το υποστεις μεχρι το τελος νομιζοντας οτι ειναι αληθεια"

και αυτο μου το αποδεικνυει συνεχως με συμβαντα που κανονικα ειναι συμπτωσεις, η απλα τα συνδεει ο εγκεφαλος μου και με κανει να νομιζω οτι υπαρχει καποια συνδεση μεταξυ τους

Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    Αυτα τα 3. Μπορω να πω πολλα για αυτά αλλά θα ήθελα πρώτα να δω εαν λένε τίποτα σε κάποιον απο δω.

Στην δουλειά μια φορά, (και αλλες πολλες εκτος δουλειας) ακουγα τραγουδια στο ραδιο

Και σκεφτομουν (δεν το πιστευα αλλα σχεδον το πιστευα) οτι μου δινει μυνηματα. Δηλαδη το τραγουδι μπορει να ελεγε (παραδειγματικα)

"Εφτιαξα τα αστέρια και τις θάλασσες κλπ κλπ"
    και νιωθω οτι ειναι για να παιξει μαζι μου, να μου δωσει την ιδεα οτι εγω τα εφτιαξα ολα, γιατι αυτη ειναι η αληθεια, εγω τα εφτιαξα ολα και ολους, πχ αυτο το φορουμ με ολη τη πολυπλοκοτητα του, ολους τους ανθρωπους με ολη τη πολυπλοκοτητα τους , τα ατομα, ολες τις θεωριες ολες τις γλωσσες τις επιστημες ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα εφτιαξα εγω γιατι βαριομουν και ειναι σαν να μου λεει

"Ρε μπαγασα, νομιζεις οτι μπορεις να με ξεσκεπασεις?"( στην ουσια ο "Αληθινος" μου εαυτος τα λεει αυτα στον Κώστα, τον χαρακτηρα που παιζω στο ονειρο)
    "Εφτιαξα αυτο το θεατρο με τέτοια ακρίβεια και εσύ νομίζεις οτι μπορεις να το ξεσκεπασεις; Εισαι υποχρεωμενος να το υποστεις μεχρι το τελος νομιζοντας οτι ειναι αληθεια"

και αυτο μου το αποδεικνυει συνεχως με συμβαντα που κανονικα ειναι συμπτωσεις, η απλα τα συνδεει ο εγκεφαλος μου και με κανει να νομιζω οτι υπαρχει καποια συνδεση μεταξυ τους
    δεν υπαρχει αληθεινο και ψευτικο....υπαρχει αυτο που υπαρχει....το συμπαν υπαρχει...αλλα δεν ξερουμε αν ειναι αληθεινο η ψευτικο ειναι λαθος οροι....δημιουργιμα σου μπορει να ειναι δε ξερω....βεβαια πως γινεται να συμπιπτει κ με το δικο μου δημιουργημα κατα αυτη τη συλλογιστικη....επομενως υπαρχουν κοινες παραδοχες.....δεν ξερω,αλλα μαλλον δεν ειναι δημιουργημα σου

Senior Member
    το δημιουργο του πλανητη αυτου ο χριστος τον ειχε αποκαλεσει αρχοντα του κοσμου αυτου αλλα αυτος ο πλανητης ευνοει τη συνομωσια γι αυτο και δε μπορει να βρει κανεις χαρα σ αυτον και απλως οταν γεννιεται καπιος εδω αναλαμβανει να παιξει ενα ρολο

Banned
    εγω γτ χαιρομαι ειμαι χαζοσ

Αν το αναλυσεις ολο το κομματι στα αστραπιαια. Εχεις δικιο, εισαι αλλα και ειμαστε (σαν προσθεση) κομματι απο ολα και οπως σκεφτηκα σε μια ψυχωση μου κανεις δεν μπορει να αποδειξει το αντιθετο απο αυτο που λεμε. Τουλαχιστον εν ζωη.
    Ειχα σκεφτει: Στην γη, στην ζωη αε πουμε μας λενε αυτο κι εκεινο.. (ξερετε εσεις). Αν πεθανουμε ομως? θα γυρισει ο θεος και θα σου πει.. οχι... εισαι τρελος? Σε αυτην την σκεψη στο τελος δικαιωνομαι πιστευω.
    https://www.facebook.com/davidch.80

Junior Member
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    δεν υπαρχει αληθεινο και ψευτικο....υπαρχει αυτο που υπαρχει....το συμπαν υπαρχει...αλλα δεν ξερουμε αν ειναι αληθεινο η ψευτικο ειναι λαθος οροι....δημιουργιμα σου μπορει να ειναι δε ξερω....βεβαια πως γινεται να συμπιπτει κ με το δικο μου δημιουργημα κατα αυτη τη συλλογιστικη....επομενως υπαρχουν κοινες παραδοχες.....δεν ξερω,αλλα μαλλον δεν ειναι δημιουργημα σου
    Επειδή είσαι πλασμένος για να με πείσεις ότι είσαι και εσύ αληθινός όπως εγώ.

Γιαυτό δεν λύνεται το μυστήριο, γιατί είναι τόσο πολύπλοκα φτιαγμένα όλα (μεσα στο κεφαλι μου/στο ονειρο) που ειναι αδυνατο να αποδειξω το αντιθετο.
    Και αν προσπαθησω να το αποδειξω, το μονο που θα καταφερω ειναι να με κλεισουν και να καταστρεψω τη ζωη μου επειδη θα με θεωρουν τρελο.

Δηλαδη αυτο το site (για παραδειγμα τωρα λεω) φτιαχτηκε ωστε να με κραταει σε ισσοροπια δηλαδη να ερθω εδω να μου πουνε οχι σκεψεις ειναι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο για να μην προσπαθησω να αποκαλυψω την αληθεια, γιατι αν το κανω δε θα καταφερω τιποτα εκτς απο το να φανω τρελος και ουσιαστικα να "βγω χαμενος" στο παιχνιδι της ζωης.

Quote Originally Posted by nuttcase View Post
    Επειδή είσαι πλασμένος για να με πείσεις ότι είσαι και εσύ αληθινός όπως εγώ.

Γιαυτό δεν λύνεται το μυστήριο, γιατί είναι τόσο πολύπλοκα φτιαγμένα όλα (μεσα στο κεφαλι μου/στο ονειρο) που ειναι αδυνατο να αποδειξω το αντιθετο.
    Και αν προσπαθησω να το αποδειξω, το μονο που θα καταφερω ειναι να με κλεισουν και να καταστρεψω τη ζωη μου επειδη θα με θεωρουν τρελο.

Δηλαδη αυτο το site (για παραδειγμα τωρα λεω) φτιαχτηκε ωστε να με κραταει σε ισσοροπια δηλαδη να ερθω εδω να μου πουνε οχι σκεψεις ειναι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο για να μην προσπαθησω να αποκαλυψω την αληθεια, γιατι αν το κανω δε θα καταφερω τιποτα εκτς απο το να φανω τρελος και ουσιαστικα να "βγω χαμενος" στο παιχνιδι της ζωης.
    δεν υπαρχει ''αληθεινο'' και ψευτικο.....κατα την επιστημη

Senior Member
    nutcase μια ερωτηση
    γιατι τοποθετησες αυτο το θεμα στη κατηγορια της σχιζοφρενειας;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Junior Member
    Quote Originally Posted by serios View Post
    nutcase μια ερωτηση
    γιατι τοποθετησες αυτο το θεμα στη κατηγορια της σχιζοφρενειας;;
    δεν εχεις τιποτα αλλο να πεις πανω σαυτο;

Senior Member
    Ναι μου μοιαζει για παραληρημα.
    Αν εχεις ιστορικο σχιζοφρενειας συμβουλεψου τον γιατρο σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Ναι μου μοιαζει για παραληρημα.
    Αν εχεις ιστορικο σχιζοφρενειας συμβουλεψου τον γιατρο σου.
    δεν νομιζω οτι ο φιλος εκανε παραληρημα

Senior Member
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    δεν νομιζω οτι ο φιλος εκανε παραληρημα
    Το πιο πιθανον ειναι να ειναι σε φαση μανιας.
    Εκτος κ αν ο Θεος εκανε εγγραφη με το ψευδονυμο nutcase!!

Το πιο πιθανον ειναι να ειναι σε φαση μανιας.
    Εκτος κ αν ο Θεος εκανε εγγραφη με το ψευδονυμο nutcase!!

Είναι πιθανό να βρίσκεται σε φάση μανίας αν και όλα αυτά που λέει είναι μια φιλοσοφική θεωρία που λέγεται σολιψισμος
    https://www.e-daily.gr/themata/10711...i-thewria-pics

https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%...BC%CF%8C%CF%82

Senior Member
    @Σαλβαδορ θα συμφωνησω με την παρατηρηση.
    Ειναι κατι που βιωσα κ γω κ το ειχα ψαξει. Ειναι κομματι τοσο της σχιζοφρενειας οσο κ της αποπραγματοποιησης.
    Θα ηταν φιλοσοφικη τοποθετηση αν δεν περιειχε το ζητημα της μεγαλομανιας.

Banned
    παιδακια οποιοσ νομιζει οτι η χωρα καταστραφηκε κ χαιρεται σασ πληροφορω ο στρατηγοσ ροβασ το ειχε προβλεψει υπαρχει μυστικη δουλεια με τισ ελιεσ εγω ειμαι απο ενα χωριο απο 5 χρονων δουλευω στα 15 μαθαμε τη δουλεια στα 25 το καναμε παιχνιδακι οπου βλεπετε ελιεσ υπαρχει φωσ τη δουλεια ολοι στο χωριο την ξερουν αψογα αμα γινει καμια μαλακια μην κανετε κι εσεισ το εχουν προβλεψει επι πασοκ και καλο θα ηταν να κανετε γυμναστικη τα ψυχολογικα θα πανε περιπατο αυτα κ ετοιμαστειτε ολοι οπωσ μπορειτε χανομαστε βρηκαμε τροπο οι αδυναμοι να ερθουν στα ισα απο 10 μεχρι 40 ολοι αυτα και δεν ειμαι αναρχικοσ χανομαστε

Page 1 of 3 123 LastLast