αυτοσυντηρηση.. γινεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

αυτοσυντηρηση.. γινεται?

καλησπερα παιδια

ψυχωση..
    θελω να ρωτησω αυτο το φλατ συναισθημα να μη με ευχαριστει τιποτα που εχω χασει την αναγκη επικοινωνιας που σταματησα να ψαχνω φιλους κλπ αν ειναι επακολουθο επεισοδιου ή αν ειναι φυσιολογικο ή αν προμηνυει καποιο επεισοδιο..
    και μου ειπε η μανα μου οτι απο του χρονου θα φυγει απο το σπιτι με τον πατερα μου να πανε να μεινουν στο χωριο και με εχει πιασε πανικος..
    μπορω αραγε να μεινω μονη μου?

θελω πολυ να μεινω μονη μου αλλα φοβαμαι οτι δε μπορω να αυτοσυντηρηθω

εχουμε πολλα θεματα που εχω περασει απο αυτους αλλα πως θα τα καταφερω

αυτοσυντηρηση παει να πει καθαρο σπιτι καθαρο σωμα μαγειρεμα μεταφορα στη σχολη με το λεοφωρειο κλπ
    τι αλλο χρειαζεται για να αυτοσυντηρηθω?
    δεν ειμαι εγω για σπιτι πιστευω

εκτος αν εχω βολευτει που τα εχω ολα ετοιμα και φοβαμαι και απο αυτο..

εντομεταξυ δεν ξερω αν αυτα ειναι τα αρνητικα συμπτωματα και για ποσ θα κρατησει αυτο το συναισθημα

μενει κανεις σας με ψχωση μονος του? και αν ναι πως ειναι η καθημερινοτητα του?τι δουλειες πρεπει να κανει καθε μερα?
    Last edited by boo; 03-12-2019 at 22:52.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

εγω δεν μενω μονοσ μου αλλα ο στοχοσ μου ειναι να γινω οικονομικα ανεξαρτητοσ και να ζησω μονοσ μου. πιστευω καλυτερα μονοσ...........

σε κραταει το οικονομικο και δε μενεις μονος ή δε μπορεις να συντηρηθεις μονος σου?
    δε φοβασαι καθολου αν θα καταφερεις να κανεις ολα οσα πρεπει για το σπιτι για σενα κλπ?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

το χρημα κινει το κοσμο, δεν φτανουν τα φραγκα για συντηρησω σπιτι να πληρωσο λογαριασμους ενοικια φαγητα, δυστηχως ειμαι υποχρεωμενος να ζω με τους γονεις μου, αλλα θελω αυτο να αλλαξει....

ναι το χρημα ειναι σημαντικοτατο
    θα μπορουσες ομως να κανεις ολα οσα πρεπει χωρις βοηθεια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Boo δεν μπορώ να σου μιλήσω από την οπτική της ψύχωσης, ωστόσο όπως το βλέπω απ΄έξω, να καταλάβω ότι μπορεί να υπάρχει κάποια φοβία π.χ. όταν είσαι σε φάση παρακολούθησης και βρίσκεσαι σε κόσμο. Το να μην μπορείς όμως π.χ. να καθαρίσεις ή να μαγειρέψεις είναι και λίγο θέμα βολέματος εδώ που τα λέμε.

Βλέπω υγιέστατους ανθρώπους γύρω μου που έχουν ελλείψεις βασικών γνώσεων στην καθημερινή ζωή, διότι οι γονείς τους παίρνουν πάνω τους τις δικές τους ευθύνες μέχρι να πεθάνουν. Είναι ο άλλος 40 χρονών ξέρω κι εγώ και δεν ξέρει να βάλει ένα πλυντήριο να πλύνει τα βρακιά του ή να πάει σε μία υπηρεσία να πληρώσει ένα λογαριασμό ή να ζητήσει ένα χαρτί. Μαθημένος δεν γεννήθηκε κανείς, αλλά οι υπόλοιποι πως τα έμαθαν δηλαδή; Πρέπει ο καθένας μας να έχει κάποιον από πίσω να τον καθαρίζει και να τον ξεσκατίζει; Δεν νομίζω. Δεν το λέω επικριτικά ή κάτι, ρεαλιστικά το λέω. Κάποια στιγμή παλιά που είχα κρίσεις πανικού κτλ και έμεινα ένα διάστημα στο πατρικό μου σχεδόν όλη μέρα ξάπλα, παρόλο που ζαλιζόμουν, είχα ταχυκαρδίες και γενικά είχα πολύ έντονα σωματικά, το θεωρούσα γαϊδουριά να μην κάνω και 5 βασικά πράγματα. Το πρωί που ήταν όλοι για δουλειά σηκωνόμουν με τα χίλια ζόρια κι έφιαχνα κι ένα φαγητό ξέρω κι εγώ, άπλωνα κανένα ρούχο, έκανα έστω κάποια βασικά πράγματα. Κι ας φωνάζαν οι άλλοι να μην κάνω τίποτα.

γεια σας παιδια

sonia θελω να σου πω οτι η ψυχωση δεν ειναι απλα φοβια..

εγω προσωπικα κλεινομαι στο δωματιο απο το φοβο.δε μπορω να βγω εξω
    χανεις την επαφη με την πραγματικοτητα
    ακομα και στον ασφαλη χωρο που μπορει να εχω στο δωματιο ακουω φωνες που σου φερνουν αγχος, νευρα, φοβο και δε μπορεις ευκολα να ξεφυγεις. συνηθως δε μπορεις να κανεις τιποτα
    εξω φοβαμαι οτι θελουν να με σκοτωσουν ή οτι με παρακολουθουν εξωγηινοι ή καποιοι πολυ ισχυροι για να μου κανουν δοκιμασιες και να με σκοτωσουν
    θετικα συναισθηματα δεν υπαρχουν μονο αρνητικα
    γενικα εισαι σε εναν δικο σου κοσμο
    γινεσαι καχυπτοτος για τους παντες ακομαι και για τους γονεις μου..
    τα φαρμακα τοτε αυξανονται για να σε καταστειλουν και τοτε καπου γινεσαι φυτο ανικανος να σκεφτεις και να κανεις κατι..ανικανος.ανικανος με αυτα τα φαρμακα..εγω παιρνω 3 αντιψυχωτικα και παλι εχω προβλημα
    εχεις μονο αρνητικα συναισθηματα ή εισαι τελειως απαθης και θες να απομονωθεις
    στη σχολη παω κουτσα κουτσα σε οσα εχουν απουσιες.σημερα εφυγα δεν αντεξα πηρα απουσια..
    πνιγομαι απο το αγχος.ηρθα πηρα xanax για να ηρεμησω αν και δεν μου εκανε τιποτα ισως παρω κι αλλο ενα..
    δεν εχω ορεξη να κανω φιλους.η σχολη μου φαινεται αγκαρια και ουτε μπορω να συγκεντρωθω πανω απο 20 λεπτα
    δεν πειναω, νυσταζω, κοιμαμαι πολυ.και αν παω στο γιατρο μπορει να μου ανεβασει φαρμακα και δε θελω γιατι θελω να μου δωσει χαρτι οτι μπορω να οδηγησω να παω την ανοιξη και να ειμαι κομπλε.θα επρεπε να τουυ το πω αλλα..δε θελω για αυτο το λογο..
    και εκτος αυτου πρεπει να κρυβομαι και να δειχνω οτι ολα πανε ρολοι οοοσο μπορω για να μην παρουν χαμπαρι αυτοι που με παρακολουθουν οτι εχω καταλαβει τι θελουν ια να μη με σκοτωσουν
    κλπ κλπ

κι οταν εισαι εκτος πεισοδιου εχεις απαθεια, αβουλια, ελλειψη κινητρου, ανηδονια κλπ

ειναι πολυ δυσκολα τουλαχιστον για εμνα γιατι δεν υπαρχει φαρμακο που να με εχει καλμαρει για πολυ καιρο..καθε φορα με οποιο φαρμακο δοκιμαζω μετα απο 5-6 μηνες κανω επεισοδιο.ειμαι ανθεκτικη στα φαρμακα μου εχουν πει οι γιατροι και θελουν να μου δωσουν leponex αλλα εγω αρνουμαι δε θελω να μπλεξω με αυτο το φαρμακο

σιγουρα ειναι και βολεμα οταν τα εχεις ολα ετοιμα αλλα στη ψυχωση τουλαχιστον οταν ειναι σε ενεργη φαση δε μπορεις να κανεις κατι..

για αυτο ρωταω κυριως οσους εχουν εμπειρια ψυχωσης
    τι κανουν?
    ζουν μονοι τους?
    εχουν μια ρουτινα?
    τι δουλειες πρεπει να κανουν μεσα και εξω απο το σπιτι?

εγω αυτα ειναι τα βασικα που νοιωθω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Boo Μου γλυκια. Στις σχετικα καλες ημερες θα φροντιζεις να μαγειρευεις απλα. Μακαρονια. Δε θα ξεχνας ποτέ ματι ανοιχτο φουρνο κτλ. Η μανα σου δε θα εξαφανιστει. Θα πηγαινο ερχεται για τσεκ. Επισης μπορεις να της ζητησεις να σου δειξει μπιφτεκια ή ψησιμο μπριζολες. Στην αρχη να σου αφηνει ετοιμα μονο για ψησιμο. Οι λογαριασμοι ΔΕΚΟ μπορουν να πληρωνονται μεσω τραπεζης χωρις να μετακινεισαι. Να τα κουβεντιασεις ολα με την θεραπευτρια και να παρεις το χρονο σου. Ο αδερφος μου που εχει ψυχωση ή σχιζοσυναισθηματικη δεν ξερω σιγουρα εν τελει ζοριζεται με αυτα. Οποτε τον παρακινω με πολυ απλα βηματα. Τσουκου τσουκου μπαινει στο νοημα. Θα μιλησει και ο ψυχιατρος σε εκεινους. Δεν ειναι δυνατον αξαφνα να σε αφησουν ετσι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

ευχαριστω c.c για το μηνυμα
    οι γονεις μου δε μιλανε ουτε με τη ψυχολογο ουτε με το γιατρο.. εδω δε ξερουν καλα απο τι πασχω και τι γινεται
    ο αδερφος σου μενει μονος του?
    τι δουλειες πρεπει να κανω?
    σφουγκαρισμα, φαγητο, λογαριασμοι να πληρωνονται, σιγυρισμενο δωματιο, σκουπα τι αλλο?
    μου φαινεται τραγικα δυσκολο
    φοβαμαι οτι δε μπορω να τα καταφερω αλλα δε θελω να τους εξαναγκασω να μεινουν αν θελουν να πανε στο χωριο..
    δεν εχω κινητρο ολα μου φαινονταια ματαια και δυσκολα αβουλια απαθια ανηδονια κλπ

το μονο που σκεφτομαι ειναι να πω της ψυχολογου να μου γραψει ενα προγραμμα αλλα δε ξερω αν θα μου το κανει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Μα τοσο καιρο,με νοσηλειες με γιατρους δεν ξερουν; θυμωνω τωρα. Τελος παντων. Θα τα καταφερεις. Για αρχη ναι θα ζητησεις βοηθεια απο τη ψυχολογο. Αυτο σε καιει. Τοστακια. Ξεχασα κ αυτο πανευκολο. Θα φροντιζεις να μην αφηνεις σκουπιδια. Οργανωμενα τα φαρμακα. Οργανωμενα τα ρουχα. Πλυντηριο _ μαθαινεις το προγραμμα το πιο απλο ποτέ εμπριμε χρωματα μαζι. Θα κοιταζεις να εχεις καθαρους τους βασικους σου χωρους. Δωματιο μπανιο κουζινα. Και καθε μερα απο τωρα που ειναι η μανα σου σπιτι ξεκινα εστω με το ζορι να κοιτας να μαθαινεις. Να αφηνεις σημειωματα παντου ποστ ιτ *να μη ξεχασω αυτο εκεινο το αλλο. Να προνοεις παντα να εχεις φαρμακα. Τα σημαντικα μας ενδιαφερουν. Σε εχω ικανοτατη. Οταν θα εισαι βαρια και ασηκωτη να ερχεται να βοηθα η μανα. Ο αδερφος λογω φυλου και λογω πλυσης εγκεφαλου( οι αντρες δε κανουν γυναικειες δουλειες ) τωρα εμαθε τα βασικα. Οχι επειδη δεν μπορει αλλα νιωθει ανηδονια και βαριεται. Ε τον ζαλισα και εγω λιγο και παρεα του εδειξα 1 πλυντηριο 1 φαι μια σκουπα. Δεν του αρεσει καθολου αλλά νιωθει φρικη οταν σκεφτεται πως ειναι ανημπορος και δε θα εχει κανεναν. Κ εγω επιμενω ελα να τα κανουμε τωρα μαζι για να εχεις αυτοπεποίθηση. Αν η μανα σου δεν εχει υπομονη να της πεις στη μουρη πως οφειλει να στα δειξει ολα και με ευγενεια. Οχι δεν ειναι ευκολο αλλα εχω γνωστο με χρονια ψυχωση κ ναι εμαθε να πηγαινει γ ψωνια να πλενει. Ακουει φωνες. Παρολαυτα ειναι αψογος στη διαχειριση χρηματων. Βαλε πεισμα για παρτη σου μονο. Μη το δεις με ηττοπαθεια. Θα σε ριξει χειροτερα. Νομιζεις οι φοιτητες πχ ξερουν να τα κανουν; στην αρχη τιποτα. Ολοι μαθαινουμε μεσω εμπειριας. Εμενα με δυσκολευε πολυ η μνημη στα χαλια αγχωτικο αυπνο φρικαρισματα μου. Ελεγχα 5 φορες θερμοσιφωνα ματια κουζινας και κλειδωμα πορτας. Πότε λενε να φυγουν;;;;

Senior Member
    Εγω καταλαβαινω την boo κ δεν ειναι δικαιολογια αυτα που λεει αλλα η πραγματικοτητα της ψυχωσης.
    Δεν την θεωρω σε καμια περιπτωση βολεμενη.
    Ειναι τοσο βολεμενη οσο καποιος με βαρια γριπη που μενει κρεβατωμενος λογο πυρετου κ αν δεν παει νοσοκομειο ή αν δεν εχει την φροντιδα απο καποιον πιθανον θα αφυδατωθει κ μπορει να χασει κ την ζωη του.
    Η ψυχωση σου στερει βασικες δεξιοτητες. Μπορει στην αρχη να φτασεις σε προνηπιακη κατασταση, φαι-σκατο-νανι. Καποιοι μαθαινουν καποιες δεξιοτητες αλλα ειναι δυσκολο να επανελθει η προηγουμενη λειτουργικοτητα οπως σε αλλες ψυχολογικες παθησεις.

Εγω θεωρω το να σε αφησουν τελειως μονη ειναι το ιδιο με το να σε αφησουν στον δρομο. Χρειαζεσαι στηριξη κ δειχνει οτι εχουν μαυρα μεσανυχτα.
    Χρειαζεται να το συζητησεις με καποιον κ αν γινεται καποιος απο τους γιατρους να παρουν τηλ τους γονεις σου κ να μιλησουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

ευχαριστω παιδια για τηα μηνυματα!

πανω σε τσακωμους ειχα πει στη μανα μου 2-3 φορες οτι θελω να φυγω απο το σπιτι και τωρα απο πολλα θεματα τιποτα δεν τους κραταει στην πολη και μου το κραταει και μου την λεει πολλες φορες και μου λεει δεν εισαι ικανη να μεινεις μονη σου στο σπιτι και απογοητευομαι γιατι μεσα μου ξερω ποσο θα δυσκολευτω ετσι πολυ αλλα καποια στιγμη θα επρεπε να γινει κι αυτο κοτζαμ γομαρα που ειμαι..
    απλα θα ηθελα να με βοηθανε καπως
    ο πατερας μου πιστευει οτι δεν εχω αυτοπεποιθηση και οτι καμια φορα απλα δεν εχω διαθεση το ιδιο πανω κατω ξερει τα ιδια αι η μανα μουειχε κλεισει παλιοτερα η μανα μου με την τοτε γιατρο αλλα δεν πατησε ποτε..δε ξερουν γιατι παιρνω τοσα φαρμακα τι μπορω τι δε μπορω και ειναι ολο απαιτησεις.
    η μανα μου μου την λεει πολυ αμα δε παω σχολη μια μερα δεν καταλαβαινει.κι εγω δεν ειμαι διαθετημενη να ανοιχτω γιατι την τελευταια φορα που ειχα οπτικες ψευδαισθησεις θελανε να με πανε σε παππα να με διαβασει..τι συζητηση να κανεις οταν εχουν τετοια μυαλα..οποτε το περναω ολο μονη μου.

σημερα δεν ειμαι καθολου καλα
    εφυγα αρον αρον απο τη σχολη κι ας πηρα απουσια.ειχα ανυποφορο αγχος πανικο δε μπορουσα να συγκεντρωθω σε τιποτα..εχω παρει 1mg xanax αλλα δε βλεπω διαφορα δεν αντεχα το αγχος και το φοβο και ουτε που με ρωτησανε γιστι..το γιατρο δεν μπορω νωριτερα απο την τριτη..

εσεις που τα εχετε φαει αυτα με το κουταλι πως το κοβετε?για αρχη επεισοδιου ή ειναι τα αρνητικα συμπτωματα..δε ζηταω διαγνωση απλα πως το κοβετε αναλογα με αυτα που εχετεε περασει?

το γιατρο μπορω να τον δω την τριτη μονο για 5-10 λεπτα μονο εκτακτως αλλα δε θελω να παω για συγκεκριμενο λογο.επισης φβαμαι μηπως μου βαλει παλι αντικαταθλιπτικο ενω τα εχουμε κοψει

εχω παρει 1μγ ζαναξ αλλα δε βλεπω διαφορα. δε ξερω τι να κανω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

εχω απελπιστει και φοβηθει τοσο πολυ δ εθελω να ξαναβγω απο το δωματιο και το μονο ποθυ θελω ειναι να μιλαω μαζι σας. δεν καταλαβαινω τι μου γινεται΄...
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Εχεις παθει τρομο αν μου επιτρεπεται λογω αγνοιας να το πω ετσι. Κοινωνικη λειτουργο εκει κοντα; ομαδα γιατρων; ενα υποστηρικτικο δικτυο για την μπου. Μπορεις να παρεις την ψυχολογο κ να κλεισεις ραντεβου εκτακτο ; δεν θα ερθει η συντελεια. Δεν θα ερθουν οι φωνες. Σε φρικαραν με την απολυτη ανακοινωση. Ποια αλλη λυση υπαρχει; ρωτησε την " μανα θελεις να με δεις ξανα σε νοσηλεια;;; βοηθησε με πρωτα να προσαρμοστω σπιτι και μετα κανε αυτο που θες". Ο νους πλαθει χιλια σεναρια τρομακτικα αυτη τη στιγμη. Ψεμματα λεει. Παρε την ψυχολογο μπου. Στειλε της μηνυμα κατι.

Εγώ νομίζω ότι είσαι αρκετά έξυπνη και ικανή για να μείνεις μόνη σου, τσάμπα φοβάσαι. Θα δεις, θα είναι καλύτερα! Ειδικά αν έχεις και κάποιους φίλους να σε επισκέπτονται.

Page 1 of 3 123 LastLast