Απροθυμία για εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Results 1 to 13 of 13

Απροθυμία για εργασία

Αντιμετωπίζω εδώ και πολλά χρόνια αγχωδη διαταραχή ήπια κατάθλιψη καθώς κ κάποια προβληματα υγείας όπως θυροειδιτιδα Hashimoto, γαστριτιδες, οισοφαγίτιδα και τελευταία τρέχω με αίμα από το στόμα (δεν μπορώ να βρω από που βγαίνει) .Εδώ και 18 χρόνια δεν έχω εργαστεί πάρα αποσπασματικά και είμαι με τα παιδιά . Όσες φορές και να έχω προσπαθησει να εργαστώ δε μπορώ ειλικρινά ενώ θέλω σαν ιδέα με πιάνουν φοβίες ανασφαλειες γενικα νιώθω ασφάλεια μεσα στο σπίτι και δε θέλω να λείπω πολύ αγχώνομαι..είμαι εχθρός του εαυτού μου το ξέρω ενώ εννοείται θα προσφέρω πολλά δε μπορώ απλά δε μπορώ . Και δεν είναι ότι για τη καλοπέραση μου δε με πειράζει να λείπω ενώ για δουλειά χαλιεμαι ακόμα κ για διασκέδαση θέλω να γυρνάω γρήγορα σπίτι μου με τα πρόσωπα τα οικεία. Και βέβαια μετά έχω ενοχές το μετανιώνω αν και μέσα μου ξέρω ότι δε μπορώ και αισθάνομαι ο χειρότερος άνθρωπος στο κόσμο . Γιατί να μη μπορώ γμτ ?? Γιατί σαμποταρω τον εαυτό μου ??? Κλαίω παιδιά νιώθω χάλια

Καλησπέρα... Αυτό που ζεις το είχα κι εγώ. Ένιωθα πως το σπίτι είναι η ασφάλεια μου και δεν ήθελα να φεύγω. Όταν έφευγα μετρούσα τα λεπτά γιατι ήθελα να επιστρέψω. Πίστευα πως εκτός σπιτιού θα πάθω κάτι. Οταν ήμουν ομως εκτός αυτού ήμουν καλά.. Αυτό δεν το καταλάβαινα όσο το περνούσα. Και πάντα φοβόμουν. Το κομμάτι με την δουλειά.. Ως ένα βαθμό το έχω ακόμη. Αλλά σε σημείο που το ελέγχω.

Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; Γιατί τόση ανασφάλεια;
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα... Αυτό που ζεις το είχα κι εγώ. Ένιωθα πως το σπίτι είναι η ασφάλεια μου και δεν ήθελα να φεύγω. Όταν έφευγα μετρούσα τα λεπτά γιατι ήθελα να επιστρέψω. Πίστευα πως εκτός σπιτιού θα πάθω κάτι. Οταν ήμουν ομως εκτός αυτού ήμουν καλά.. Αυτό δεν το καταλάβαινα όσο το περνούσα. Και πάντα φοβόμουν. Το κομμάτι με την δουλειά.. Ως ένα βαθμό το έχω ακόμη. Αλλά σε σημείο που το ελέγχω.

Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός; Γιατί τόση ανασφάλεια;
    Όχι αυτή τη στιγμή τα σωματικά προβλήματα που έχω είναι πιο επείγον. Δεν ξέρω φίλε μου νιώθω χάλια χάλια χαλια

Σωματικά προβλήματα; δηλαδη
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Έχω θέματα με στομάχι όπως είπα πάνω και αιμοπτυσεις . Δε ξέρω τι συμβαίνει τρέχω από γιατρό σε γιατρό. Που να πρώτο πάω? Η ψυχολογία μου είναι χάλια

για το αίμα από το στόμα, αν δεν είναι από ούλα, κοίτα μήπως είναι από το λαιμό, μπορεί να έχει ερεθιστεί λόγω γαστρίτιδας, οισοφάγου, σε περίπτωση που έχεις και παλινδρόμηση. Εκτός και αν είναι καμία φαρυγγίτιδα λόγω εποχής.
    Τώρα για το θέμα της εργασίας, μην πολυνοιώθεις ενοχές. Έχει μεγάλη σημασία τί σε ευχαριστεί εσένα σαν δημιουργικότητα και κατά πόσο μπορείς αυτό να το εκφράσεις στην εργασία σου. Αν οι δουλειές που έχεις κάνει είναι call center, σούπερ μάρκετ κλπ μην το σκέφτεσαι πολύ. Άλλοι εργαζόμενοι είναι περισσότερο αναίσθητοι, άλλοι όχι.
    Αφού έχεις παιδιά, είναι φυσικό να θέλεις να είσαι σπίτι σου παρά έξω. Αυτός είναι ο κόσμος σου που σε κάνει να αισθάνεσαι ασφάλεια. Έχεις προσφέρει πολύ περισσότερα με την παρουσία σου στο σπίτι παρά με το όποιο χαρτζηλίκι φέρνεις από μια περιστασιακή δουλειά.
    Αν δεν έχεις αίμα στην οδοντόβουρτσα, για να αποκλείσουμε τα ούλα, κάνει μια βόλτα από ένα ΩΡΛ.

Senior Member
    Για την αιμόπτυση, γαστροσκόπηση και ακτινογραφία θώρακος εκτός του ΩΡΛ.

Το σημαντικό όσον αφορά την ανασφάλεια που νιώθεις εκτός σπιτιού είναι να μην κλειστεις μέσα. Συνέχισε να βγαίνεις έστω κ για τα ψώνια η να πληρώσεις έναν λογαριασμό κλπ. Αν μπορείς βγες κ καμιά μικρή βόλτα, πάρε έναν καφέ στο χέρι κ περπάτα λίγη ώρα. Όταν είσαι έξω άρχισε να προσέχεις το περιβάλλον γύρω σου , παρατήρησε τους ανθρώπους, βρες όμορφες εικόνες κλπ ώστε να μην τρέχει το μυαλό σου σε άσχημες σκέψεις
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Προσωπική άποψη και εάν θες την κρατάς, αν θες την πετάς.

Κάνε κάτι για αυτό, είτε είναι αγοραφοβία, είτε κάτι άλλο ΤΩΡΑ.
    Διότι μεθαύριο που θα φύγουν τα παιδιά από το σπίτι, θα έχεις κόψει τις πολλές επαφές με φίλους και γνωστούς, δεν θα έχεις δουλειά ή δραστηριότητες και ενδιαφέροντα εκτός σπιτιού, α) Αφού δεν θα έχεις με τι να ασχοληθείς θα προσκολληθείς στα παιδιά σου να τους ζαλίζεις άθελά σου τα ούμπαλα και β) Θα κοπανάς το κεφάλι σου στους τοίχους του σπιτιού και είτε θα χαζέψεις σε μία τηλεόραση κι έναν υπολογιστή από το πρωί ως το βράδυ είτε θα χειροτερέψει η κατάθλιψη και θα κοιμάσαι όλη μέρα είτε θα αναπτύξεις μονομανίες τύπου να καθαρίζεις συνεχώς, αφού δεν θα έχεις με τι να απασχολήσεις το μυαλό σου.

Καλημερα
    Δε χρειαζεται να νιωθεις ενοχες για τιποτα
    τα λεω και στον εαυτο μου μα δεν... οποτε ας τα πω σε κανεναν αλλον

Η ζωη που μας βαζουν να ζουμε απαιτει να περναμε πανω απο τη μιση μας μερα
    σε μια δουλεια για να παιρνουμε τοσα ωστε απλα να επιβιωνουμε με δυσκολια
    και πρεπει να λεμε κ ευχαριστω κιολας
    εχεις την πολυτελεια να μην το κανεις αυτο
    και αυτο απο μονο του πρεπει να σε ανακουφιζει
    υπαρχει καποιος που σε κατηγορει για αυτο? οτι δε δουλευεις? αντρας πεθερικα καποιος που να σου εβαλε στο μυαλο ενοχες?

Banned
    25 χρονια εχω με καρδια εσυ τι λεσ γινεται κ αλλο

Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Αντιμετωπίζω εδώ και πολλά χρόνια αγχωδη διαταραχή ήπια κατάθλιψη καθώς κ κάποια προβληματα υγείας όπως θυροειδιτιδα Hashimoto, γαστριτιδες, οισοφαγίτιδα και τελευταία τρέχω με αίμα από το στόμα (δεν μπορώ να βρω από που βγαίνει) .Εδώ και 18 χρόνια δεν έχω εργαστεί πάρα αποσπασματικά και είμαι με τα παιδιά . Όσες φορές και να έχω προσπαθησει να εργαστώ δε μπορώ ειλικρινά ενώ θέλω σαν ιδέα με πιάνουν φοβίες ανασφαλειες γενικα νιώθω ασφάλεια μεσα στο σπίτι και δε θέλω να λείπω πολύ αγχώνομαι..είμαι εχθρός του εαυτού μου το ξέρω ενώ εννοείται θα προσφέρω πολλά δε μπορώ απλά δε μπορώ . Και δεν είναι ότι για τη καλοπέραση μου δε με πειράζει να λείπω ενώ για δουλειά χαλιεμαι ακόμα κ για διασκέδαση θέλω να γυρνάω γρήγορα σπίτι μου με τα πρόσωπα τα οικεία. Και βέβαια μετά έχω ενοχές το μετανιώνω αν και μέσα μου ξέρω ότι δε μπορώ και αισθάνομαι ο χειρότερος άνθρωπος στο κόσμο . Γιατί να μη μπορώ γμτ ?? Γιατί σαμποταρω τον εαυτό μου ??? Κλαίω παιδιά νιώθω χάλια
    Το πρόβλημα σου μου θύμιζει έντονα το δικό μου πρόβλημα..βέβαια χωρίς τα σωματικά προβλήματα..
    Κάτι παρόμοιο έχω και εγώ..

Quote Originally Posted by agapoula View Post
    Το πρόβλημα σου μου θύμιζει έντονα το δικό μου πρόβλημα..βέβαια χωρίς τα σωματικά προβλήματα..
    Κάτι παρόμοιο έχω και εγώ..
    Ρίξε μια ματιά μήπως μπορέσουμε να ανταλλάξουμε καμία γνώμη να αλληλοβοηθηθουμε..

https://www.psychology.gr/forum/thre...87%CE%AE%CF%82

Σε ευχαριστώ πολύ!