μανα ανοια κ σιπραλεξ πειτε μου γνωμες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Senior Member

μανα ανοια κ σιπραλεξ πειτε μου γνωμες

η μανα εχει ανοια 2ο σταδιο, συντηρειται μονη της..ξεχναει αρκετα..αλλα μπορει να μενει μονη της..
    εχει δημιουργηθει καταθλιψη κ αγχος, επαιρνε μισο σιπραλεξ μαζι με μινιτραν το πρωι κ το βραδι ολοκληρο ζυπρεξα των 50.
    μας λεει ο γιατρος καντε το σιπραλεξ ολοκληρο τωρα κ κοψτε το μινιτραν το πρωι..δλδ ολοκλητο σιπραλεξ το πρωι..
    ξεκινησαμε λοιπον το νεο σχημα.. 4η μερα σημερα το σιπραλεξ φυσικα της εφερε απιστευτη ταραχη!!!
    με πηρε τηλ εντρομη κ ουρλιαζει..
    επειδη ξερω κ το χω περασει, πως ειναι δυνατον να ανεχτει ssri η μανα μου 78 χρονων χωρις αγχολυση το πρωι?
    παιρνω τηλ τον γιατρο..του το λεω..μου λεει " οχι! δεν θα παιρνει ζαναξ, το ζαναξ επιδεινωνει την ανοια ..θα παιρνει το σιπραλεξ μονο του το πρωι γτ το βραδι παιρνει ζυπρεξα"
    του λεω "γιατρε υποφερει...τρεμει ..το σαγονι της, πως γινεται να ανεχτει σσρι χωρις αγχολυση"
    οχι μου λεει ειναι καθετος..
    εγω δεν συμφωνω.... ειναι δυνατον να παιρνει σσρι κ με τοση ταραχη μηδεν αγχολυση το πρωι?
    το πρωι ειναι το πακετο..μετα ηρεμει..
    τωρα πηρε 3 ζαναξ των 0.25 κ την πηρε ο υπνος..ειμαι στην δουλεια δεν μπορω να κανω τπτ..
    εκανα κ γω αγχος κ πηρα μισο ζαναξ κ γω..ολε! τωρα ανεκαμψα απο αγχωδη κ ειμαι ευαλωτη..
    σκεφτομαι απο μονη μου να της δινω μισο ζυπρεξα το πρωι..μαζι με το σιπραλεξ...
    τι λετε?

Eγώ ξέρω ότι φάρμακο χωρίς παρενέργεια καμία δεν υπάρχει. Και ότι κάποια θέλουν χρόνο για να δράσουν. Για να είναι ο γιατρός κάθετος, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Αν είναι να κάνεις εσύ τον γιατρό, τότε τι χαλάτε χρόνο και χρήμα άδικα, ρύθμιζέ της εσύ την αγωγή και φάε το χρήμα σε σουβλάκια.

Senior Member
    καταρχιν δεν καταλαβαινω γτ ειρωνευεσαι κ δεν εχεις τροπους...
    το οτι ειμαι εδω..κ λεω αυτα..κατι ισως να ξερω παραπανω μιας κ υποφερω απο αυτα 23 χρονια κ γνωριζω αρκετα με τα φαρμακα..
    αν θελεις να βοηθησεις κατσε γραψε..αν δεν εχεις να πεις κατι να βοηθησεις την φαση..μη γραφεις..
    ειρωνευσου σε καποιο αλλο θεμα..
    αιντε.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Eγώ ξέρω ότι φάρμακο χωρίς παρενέργεια καμία δεν υπάρχει. Και ότι κάποια θέλουν χρόνο για να δράσουν. Για να είναι ο γιατρός κάθετος, κάτι παραπάνω θα ξέρει. Αν είναι να κάνεις εσύ τον γιατρό, τότε τι χαλάτε χρόνο και χρήμα άδικα, ρύθμιζέ της εσύ την αγωγή και φάε το χρήμα σε σουβλάκια.
    επιπλεον κ γω γνωριζω οτι τα χαπια εχουν παρενεργειες..το point μας δεν ειναι αυτο..αλλα να κανουμε εναν ανθρωπο να ανακουφιστει απο τις παρενεργειες εστω κ λιγο...
    το να μου απαντας ετσι στην φαση που βρισκομαι ..δεν ειναι σωστο..

Senior Member
    οτι σας ειπε ο γιατρος.... απο την στιγμη που περνει αντιψυχωσικο δεν χρειαζεται καπιο ανχολυτικο....

επισης το cipralex ειναι πολυ καλο ssri χωρις ιδιαιτερες ενοχλητικες παρενεργειες

Senior Member
    ναι αλλα ακη . το πρωι εχει πολλη ταραχη... σκεφτηκα να της δωσω το πρωι ελαχιστο ζυπρεξα γτ το ζαναξ δεν κανει για την ανοια. δλδ ζυπρεξα το πρωι μαζι με το ssri.

Senior Member
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ναι αλλα ακη . το πρωι εχει πολλη ταραχη... σκεφτηκα να της δωσω το πρωι ελαχιστο ζυπρεξα γτ το ζαναξ δεν κανει για την ανοια. δλδ ζυπρεξα το πρωι μαζι με το ssri.
    εγω θα ελεγα να εχει καπια διαφορα ωρας... εστω 1 ωρα...... η αληθεια ειναι οτι πραγματι το xanax οπως και ολες η βενζοδιαζεπινες δεν κανει να της παρεις αν εχεις ανοια... σκεψου εγω που το περνω ξεχναω.... και ειμαι 27..... φαντασου να εχεις και ανοια... οποτε ειναι λογικο να λεει ο γιατρος οχι στης βενζοδιαζεπινες... ρωτα βεβαια αν κανει να τα παρει μαζι... zyprexa και cipralex... αλλα το σωστο ειναι να εχει τουλαχιστον 1 ωρα διαφορα...

Senior Member
    ωωω οκ..ξερεις τι θα κανω?θα παρω τηλ κ θα ρωτησω αν κανει ζυπρεξα μαζι με σιπραλεξ...κ ποση ωρα διαφορα πρεπει να εχει.ευχαριστω πολυ ακη.

Senior Member
    ωωω οκ..ξερεις τι θα κανω?θα παρω τηλ κ θα ρωτησω αν κανει ζυπρεξα μαζι με σιπραλεξ...κ ποση ωρα διαφορα πρεπει να εχει.ευχαριστω πολυ ακη.
    τπτ ρε συ σιγα... το σωστο ειναι να ρωτας τον γιατρο σου και να μην κανεις απο μονη σου κατι..
    Last edited by akis1; 23-11-2019 at 05:48.

Senior Member
    επιπλεον κ γω γνωριζω οτι τα χαπια εχουν παρενεργειες..το point μας δεν ειναι αυτο..αλλα να κανουμε εναν ανθρωπο να ανακουφιστει απο τις παρενεργειες εστω κ λιγο...
    το να μου απαντας ετσι στην φαση που βρισκομαι ..δεν ειναι σωστο..
    δεν ξερουμε που μπορει να οδηγησει τετοια "ανακουφιση". μπορει να ειναι πιο ηρεμη η να κοιμαται οπως λες, αλλα να επιδεινωθει η υγεια της η η ανοια.
    η γνωμη μου ειναι, αν δεν εμπιστευεσαι τον γιατρο που επιμενει χωρις αγχολυτικο, να συμβουλευτεις αλλο γιατρο και οχι να κανεις δικα σου πειραματα.
    σε μια τετοια ηλικια και με τοσες παθησεις, ο οργανισμος βρισκεται σε μια επικινδυνη ισορροπια (ή και ανισορροπια) καθε επεμβαση δοκιμαστικη, δεν μπορεις να ξερεις τι αλλο μπορει να απορυθμισει.
    μην παιρνεις τετοια ευθυνη πανω σου και μετα νοιωθεις ενοχες.
    ρωτησε γιατρο. αν οχι αυτον, καποιον αλλον
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Επιτέλους,
    και μια λογική πρόταση!

Senior Member
    Πηρα τηλ τον γιατρο κ μου πε τελικα να ανεβάσουμε απο 1 ζυπρεξα σε 1μιση το βραδι κ το πρωι ολόκληρο σιπραλεξ..
    Εγω ειπα να της δωσω μισο σιπραλεξ το πρωι γτ κ παλια επαιρνε σεροκουελ το πρωι μαζι με αντικαταθλιπτικό.. Αλλά ολα οκ..θα ανεβάσουμε σημερα το βραδι την δοση ζυπρεξα οπως ειπε κ Αντε να δουμε πως θα ξυπνήσει το πρωι.

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Μπορεί να παίρνεις χάπια και 23 χρόνια και 83 χρόνια, αυτό δεν σε κάνει γιατρό. Και ο γιατρός βλέπει και πράγματα που εσύ μπορεί να μη βλέπεις πιο ολιστικά για την κατάσταση κάποιου ασθενούς, δεν είναι ότι α, εγώ πήρα αυτό ή α, το ssri εγώ ξέρω ότι πάει με αγχόλυση άρα να πάρει και το τάδε. Ή να, περνάει πολύ άσχημα αυτή τη στιγμή αρά να κάνω ότι μου έρθει και άθελα μου να βλάψω πιο σοβαρά σε κάτι άλλο που εγώ δεν το βλέπω αλλά το βλέπει ο γιατρός. Η ερώτηση σου ήταν καθαρά πάνω σε αγωγή, απαγορεύoνται και από τους κανόνες του φόρουμ -και απολύτως λογικό είναι κιόλας- οι προτροπές σε αγωγές και διαγνώσεις.
    Τώρα αν εσείς δεν καταλαβαίνετε τα αυτονόητα και όλοι έχετε γίνει ειδικοί, ΟΚ. Εγώ έχω δει κόσμο να έχει πάθει μεγάλη ζημιά επειδή το παίζει πιο έξυπνος από τους γιατρούς πάντως και συχνά δεν το παραδέχεται κιόλας.

Τώρα αν άνοιξες το θέμα όχι για συμβουλές σε αγωγή, αλλά για να σου πουν τα μέλη "ρώτα το γιατρό" ή "ρώτα κι άλλο γιατρό" πάω πάσο.
    Αυτά και δεν σε ξαναενοχλώ στο θέμα σου, κάνε ότι καταλαβαίνεις.
    Last edited by Sonia; 22-11-2019 at 23:49.

Senior Member
    Πηρα τηλ τον γιατρο κ μου πε τελικα να ανεβάσουμε απο 1 ζυπρεξα σε 1μιση το βραδι κ το πρωι ολόκληρο σιπραλεξ..
    Εγω ειπα να της δωσω μισο σιπραλεξ το πρωι γτ κ παλια επαιρνε σεροκουελ το πρωι μαζι με αντικαταθλιπτικό.. Αλλά ολα οκ..θα ανεβάσουμε σημερα το βραδι την δοση ζυπρεξα οπως ειπε κ Αντε να δουμε πως θα ξυπνήσει το πρωι.
    ευχομε ολα καλα να πανε...! και σε παρακαλω να ακους τον γιατρο σου και οχι της γνωμες απο αλλα ατομα στο φορουμ...

Senior Member
    Οχι δεν άκουσα ατομα απο φόρουμ.. ομως ηταν καλο να μου πείτε την γνώμη σας Κ να ακούσω απόψεις.σας ευχαριστώ πολύ.

Page 1 of 2 12 LastLast