Φιλος που παρεξηγει τα λόγια μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
    δεν θελει δουλεια

θελει θαρρος

το να καταπιεζομαστε για τα λαθη ολων γυρω μας δεν ειναι δικαιο

ξυπνας ενα πρωινο και τους ραβεις το στομα τους λες ενα απλο φτανει και τελος

αλλιως χανεις την υγεια σου ψυχικη σωματικη

Senior Member
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Οχι οχι καταλαβαινω πως το εννοείς, απλα διαφωνώ γτ ομως?
    Γτ αυτος επεμενε να τα λεμε κ γω ναι ειπα οτι κριμα είναι να μη τα λεμε κ δεν ηθελα να τον πληγωσω..
    Δισταζω μερικες φορες να απομακρυνω άνθρωπους κ οχι επειδη μαρεσει που τους αρεσω..απλα επειδη νιωθω υπαιτια που πληγωνονται..κ μετα κανω αγχος κ στενοχωριεμαι.
    Σιγουρα θα το επεξεργαστώ κ με την ψυχοθεραπευτρια μου.
    Οταν ο αλλος μου λεει σε βλεπω σαν αδερφη μου παει κ Τελος, δεν θελω να τον κανω να νιωσει αμηχανα λεγοντας του "ψεμματα λες κ τελος"..απλα προσπαθω να παιξω το παιχνιδι του καθαρα απο αλτρουισμό..
    Λεω οτι οκ αστον να γουστάρει δεν πειραζει..ας μη τον πληγωσω γτ Νιωθω οτι ειναι ιδιαζουσα περιπτωση.
    Δεν ειπα οτι ειμαι τέλεια, πανω σε ολο αυτο σιγουρα κανω κ λαθη απο λαθος χειρισμο..
    Κ ισως πρεπει να γινω πιο σκληρη με τους αλλους κ πιο κοφτη.
    Δε ξερω αν θα τα καταφερω γτ κ γω δυσκολα αλλαζω κ ειναι μια δυσλειτουργικη συμπεριφορα που σιγουρα πρεπει να δουλεψω...
    μα δεν χρειαζεται να πεις οτι δεν τον πιστευεις.
    αφου ειχατε ΗΔΗ κοψει την παρεα. γιατι να του εξηγησεις γιατι δεν ξαναρχιζετε την παρεα;
    δεν χρειαζεται να εξηγησεις τπτ παραπανω. απλα δεν ξανακανεις παρεα, γιατι ειστε μια χαρα οπως ειστε, μακρια κι αγαπημενοι.

ειναι πολυ αντιφατικα αυτα που λες κι ισως γι αυτο εχεις τοσες εσωτερικες συγκρουσεις.
    οι εξηγησεις σου ειναι συνηθως οτι δεν θελεις να πληγωσεις και γι αυτο γινεσαι υποχωρητικη, ενοχες κλπ.
    ενω πριν μας ελεγες οτι ενω ειχατε πει να πατε μαζι βολτα τελικα θα πηγαινε με αλλη φιλη του και θυμωσες.
    πραγμα που δειχνει οτι ειτε εσυ εισαι αυτη που ζηταει την παρεα του, η οτι δεν εχεις φιλους και προσπαθεις να μετατρεψεις μια προβληματικη γνωριμια σε φιλια. πραγμα που δεν γινεται, αλλα εσυ επιμενεις...
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Οχι ρεμεντυ παρεξηγησες τον γραπτο λογο.
    Του ειπα να παμε.για ψωνια γτ μου το ειχε ζητησει εκεινος..
    Οταν λοιπον του ειπα παμε σαββατο δεν απαντησε κ μετα απο ωρα μου πε θα παει με την ταδε για ψωνια.
    Εχει θυμωσει κ μου απανταει μονολεκτικα..κ δε ξερω γτ εχει θυμωσει..
    Επειδη του ειπα οτι θα χαρω να εχει κ αυτος μια σχεση κ το παρεξηγησε κ μου ειπε ολα αυτα..δλδ μονος του τσακωθηκε..
    Εγω δεν εχω θεμα κ να μην παω μαζι του για ψωνια..
    Κανονισα με μια φιλη ηδη. Απλα παρατηρω οτι τελικα με πικαρει. Ξαφνικά ειπε ολα αυτα, θυμωσε μονος του, τσακωθηκε μονος του (εγω δεν απαντουσα στις πεποιθησεις του οτι τον θεωρώ λεπρο) το μονο που του ειπα ηταν Σορρυ αλλα πραγμτικα δεν εννοησα κατι τετοιο..
    Κ οπως προσπαθω να πεισω αυτον οτι απλα χαρηκα που φιληθηκε με καποια, τωρα προσπαθω να πεισω εσας για οσα γραφω κ παλι βρισκομαι στην ιδια θεση..
    Σας λεω οτι τον παω με τα νερα του γτ δεν θελω συγκρουσεις..τι να κανω οταν ο αλλος βγαζει συμπερσσματα αλλωστε κ δεν πειθεται? Στις αρχες τις παρεας μας εφερνα Αντιδράσεις οταν παρεξηγουσε τα λογια μου..μετα κουραστηκα κ απλα δεν απαντω οταν αυτος κανει παραλληρημα.
    Ειναι ολα οπως σας τα λεω κ δεν κρύβεται κατι απο πισω..το συζητησα τελικα κ με μια φιλη μου κ μου ειπε οτι δεν πρεπει ν ασχοληθω οταν ο αλλος δεν χαμπαριαζει..
    Οτι δεν χρειαζεται τελικα να προσπαθησω να του αποδειξω οτι λεει μαλακιες κ οτι δεν ισχυουν αυτα που λεει οτι εγω εννοησα οτι τον βλεπω σαν λεπρο..
    Μου ειπε απλα μεινε σιωπηλη γιατι δεν θα βγαλεις ακρη..
    Πραγματικα σε φερνει στα ορια σου.
    Αλλωστε πηρα την αποφαση μου...θα μαι τυπικη απο δω κ περα.
    Επισης μου πεταει σποντες γτ καθημερινες δεν παμε καμια βολτα..μου πεταει άσχημες σποντες..οτι κ καλα τωρα πια ειμαι busy κ παλι δεν απαντω σε αυτά..αλλαζω κουβεντα.
    Εχω μαθηματα τ απόγευματα κ δεν προλαβαινω κ παρτηρω οτι απο τοτε που οντως δεν του αφοσιωνω χρονο οσο παλιοτερα, πεταει σποντες κ δείχνει ενοχλημενος.

Senior Member
    Κ να μου εστειλε μολις να βγουμε το βραδι...κ νιωθω δυσφορια τωρα... δε ξερω τι να κανω..

Senior Member
    Οταν λοιπον του ειπα παμε σαββατο δεν απαντησε κ μετα απο ωρα μου πε θα παει με την ταδε για ψωνια.
    Επειδη του ειπα οτι θα χαρω να εχει κ αυτος μια σχεση κ το παρεξηγησε κ μου ειπε ολα αυτα..δλδ μονος του τσακωθηκε..
    Κανονισα με μια φιλη ηδη. Απλα παρατηρω οτι τελικα με πικαρει. Ξαφνικά ειπε ολα αυτα, θυμωσε μονος του, τσακωθηκε μονος του (εγω δεν απαντουσα στις πεποιθησεις του οτι τον θεωρώ λεπρο) το μονο που του ειπα ηταν Σορρυ αλλα πραγμτικα δεν εννοησα κατι τετοιο..
    Κ οπως προσπαθω να πεισω αυτον οτι απλα χαρηκα που φιληθηκε με καποια, τωρα προσπαθω να πεισω εσας για οσα γραφω κ παλι βρισκομαι στην ιδια θεση..
    Σας λεω οτι τον παω με τα νερα του γτ δεν θελω συγκρουσεις..τι να κανω οταν ο αλλος βγαζει συμπερσσματα αλλωστε κ δεν πειθεται? Στις αρχες τις παρεας μας εφερνα Αντιδράσεις οταν παρεξηγουσε τα λογια μου..μετα κουραστηκα κ απλα δεν απαντω οταν αυτος κανει παραλληρημα.
    Ειναι ολα οπως σας τα λεω κ δεν κρύβεται κατι απο πισω..το συζητησα τελικα κ με μια φιλη μου κ μου ειπε οτι δεν πρεπει ν ασχοληθω οταν ο αλλος δεν χαμπαριαζει..
    Οτι δεν χρειαζεται τελικα να προσπαθησω να του αποδειξω οτι λεει μαλακιες κ οτι δεν ισχυουν αυτα που λεει οτι εγω εννοησα οτι τον βλεπω σαν λεπρο..
    Μου ειπε απλα μεινε σιωπηλη γιατι δεν θα βγαλεις ακρη..
    Επισης μου πεταει σποντες γτ καθημερινες δεν παμε καμια βολτα..μου πεταει άσχημες σποντες..οτι κ καλα τωρα πια ειμαι busy κ παλι δεν απαντω σε αυτά..αλλαζω κουβεντα.
    Εχω μαθηματα τ απόγευματα κ δεν προλαβαινω κ παρτηρω οτι απο τοτε που οντως δεν του αφοσιωνω χρονο οσο παλιοτερα, πεταει σποντες κ δείχνει ενοχλημενος.
    το προβλημα ειναι οτι δεν εχεις κανεναν λογο να πας με τα νερα του.
    δενε ιχες κανεναν λογο να κανεις παρεα μαζι του (εκτος αν σου λειπουν οι φιλοι), κι εσυ ξαναμπλεχτηκες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ, και χωρις να ειναι σε τιποτε και ποτε πειστικος αυτος στο οτι ειναι φιλος σου, χωρις να κανει ευχαριστη παρεα, χωρις τιποτε.με λιγα λογια, εσυ το προκαλεσες, διοτι ενω ειχες αρχικα αποκτησει μια αποσταση απο την προβληματικη αυτη γνωριμια, ΤΗΝ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΣ!!
    τι δεν καταλαβαινεις και σου φαινεται περιεργο που παραξενευομαστε με την σταση σου;

Senior Member
    Μου απλα μεινε σιωπηλη γιατι δεν θα βγαλεις ακρη..

Ναι καταλαβα..εχεις δικιο..γτ να ξαναρχισω την παρεά?καλα να παθώ τωρα...πφφφφ
    Ε γτ ηρθαν αλλοι ειπαν κριμα να μην μιλατε κλπ κλπ.
    Εγινε κάτι κ επρεπε να επεμβει με κατι χαρτια δοθηκε αφορμη να μιλησουμε κ το ενα εφερε τ αλλο..νομιζα πως μπορω να το διαχειριστω κ τωρα σκατουλες..καλα να παθω!

Senior Member
    ...

Ναι καταλαβα..εχεις δικιο..γτ να ξαναρχισω την παρεά?καλα να παθώ τωρα...πφφφφ
    Ε γτ ηρθαν αλλοι ειπαν κριμα να μην μιλατε κλπ κλπ.
    Εγινε κάτι κ επρεπε να επεμβει με κατι χαρτια δοθηκε αφορμη να μιλησουμε κ το ενα εφερε τ αλλο..νομιζα πως μπορω να το διαχειριστω κ τωρα σκατουλες..καλα να παθω!
    δεν ειναι οτι "καλα να παθεις", ειναι οτι καποιος λογος υπαρχει για να το κανεις και οχι απλα οτι ετυχε, γιατι εχει 'τυχει" ξανα.τοσο με αυτον οσο και με εναν αλλον.
    η δικη μου αποψη ειναι οτι μπλεκεσαι ειτε γιατι χρειαζεσαι επιβεβαιωση μεγαλωνοντας, ειτε γιατι χρειαζεσαι φιλους και νομιζεις οτι θα κρατησεις την παρεα τους χωρις τα παρατραγουδα, ενω εκεινοι εχουν προβληματα. ο συγκεκριμενος δειχνει να εχει πολλα προβληματα και οχι οτι το προβλημα του εισαι εσυ...

Senior Member
    Δεν το νιωθω αυτο που λες κ αν το ενιωθα θα το ελεγα δεν εχω θεμα αλλωστε δεν με ξερετε..
    Εννοω ανωνυμα μιλαμε.
    Εκτός κ αν γινεται κατι ασυνείδητα..
    Σίγουρα θα το παω το θεμα στην ψυχοθεραπεια μου κ θα το δουλεψω.

Δεν το νιωθω αυτο που λες κ αν το ενιωθα θα το ελεγα δεν εχω θεμα αλλωστε δεν με ξερετε..
    Εννοω ανωνυμα μιλαμε.
    Εκτός κ αν γινεται κατι ασυνείδητα..
    Σίγουρα θα το παω το θεμα στην ψυχοθεραπεια μου κ θα το δουλεψω.
    Βρε κοπέλα μου γιατί δεν καταλαβαίνεις αυτό που σου γράφουμε; σου λέμε αλφα και μας λες ωμέγα.......

Έχεις έναν φίλο όπως λες ο οποίος ξέρεις ότι εδώ και χρόνια έχει μια παθολογική καψούρα με σένα... ξεκοβετε και μετα ξανακανετε παρέα και αυτός έχει το χαβά του με σένα πάλι.......τον έχει πειράξει η απόρριψη...Έχει τα θέματα του....ολα μαζί......

Εσύ εθελοτοτυφλεις...προσπερνά το γεγονός ότι σε γουστάρει ή ότι έστω κάποτε σε γούσταρε και προσπαθείς να δεις με το ζορι αυτό το "Ο,τι να Ναι" πράγμα σε φιλία!

Τον θεωρείς φίλο σου έχεις και τις αντίστοιχες απαιτήσεις από αυτόν....! Ναι.... λες εκείνος ήρθε και μου είπε να κάνουμε πάλι παρέα και ότι με βλέπει σαν αδερφή του....Δηλαδή ότι μας πει ο άλλος πρέπει να το καταπιούμε αμάσητο;

πως γίνεται μια παθολογική καψούρα να την έχει ξεπεράσει τώρα;; δεν είναι και απίθανο να το ξεπεράσει κάποιος Αλλά θέλει να πολύ δουλειά με τον εαυτό του.....!

Και έπειτα μπορεί έτσι να νόμιζε αυτός στην αρχή....ότι και καλά το έχει ξεπεράσει όμως κάνοντας παρέα μαζί σου μπορεί να του βγήκε ξανά η απόρριψη που έφαγε και όλα τα υπόλοιπα....

Εσύ δεν θα έπρεπε να έχεις και μια επιφύλαξη με την επανένωση;;; δεν θα πρεπε να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως είναι δυνατόν να άλλαξε τροπάρι;;

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι δικοί σου για τους οποίους εθελοτυφλεις σχετικά με αυτό και προσπαθείς να δεις ως φιλια αυτή την περίεργη συναναστροφή

Δεν είχες φίλους και πιαστηκες από εκεί; σου αρέσει γιατί παίρνεις επιβεβαίωση μέσω αυτής της σχέσης; κάτι παίζει..
    Καθαρή πάντως ανιδιοτέλεια για το καημένο το πλάσμα που σφαζεται στη πόδια σου δεν είναι ...ψάξε τους λόγους αν θες.

Έχεις μια ψυχοσυνθεση με ιδιαιτερότητες......γνώρισε τον εαυτό σου.....ψάξε τις αιτίες της συμπεριφοράς σου εάν μπορείς ....Μπορεί να σε κάνει πιο δυνατή

Όλοι οι άνθρωποι έχουν βούληση....Ολα στη ζωή είναι θέμα επιλογών και ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές που κανει και για τις αποφάσεις που παίρνει ...κανένας δεν είναι το άβουλο πλασματάκι που δεν ξέρει....δεν καταλαβαίνει,δεν έχει άποψη για τη ζωή του και τον παρασύρουν οι αλλοι.

Όσο γι'αυτόν αστον αν μπορείς....Δεν ήταν ποτέ πραγματικός φίλος

Senior Member
    Ολοι εχουμε ιδιαιτεροτητες .οκ θα ψαξω να τις βρω κ θα δω το θα κανω.κ παλι σας ευχαριστω πολυ.

Θεωρείς ότι η ψυχοθεραπεία σε έχει βοηθήσει να καταλάβεις τον εαυτό σου και τα κίνητρα της συμπεριφοράς σου;;;;

Γιατί εγώ βλέπω ένα άτομο γεματο αυτοάμυνες...με μια συγκεκριμένη και απόλυτη άποψη για τον εαυτό του(χωρίς απαραίτητα να είναι και απόλυτα ρεαλιστική) και με έναν αρνητισμό να επεξεργαστεί τις επιλογές του .....Εκτός και αν ο αρνητισμος που έχεις σου "ειπε" η ψυχολόγος σου ότι είναι η λύση απέναντι στην ενοχικοτητα.....

Αν είσαι ευχαριστημένη απο τη δουλειά που κάνεις στη ψυχοθεραπεία σου πάω πασο

Ολοι εχουμε ιδιαιτεροτητες .οκ θα ψαξω να τις βρω κ θα δω το θα κανω.κ παλι σας ευχαριστω πολυ.
    Φυσικά και όλοι έχουν ιδιαιτερότητες αρκεί να λαμβάνουν την κατάλληλη βοήθεια ώστε να τις αντιμετωπίζουν σωστα

Πήρε το όπλο και σε πυροβολεί ασταμάτητα....

Αν υποθέσουμε ότι μιλάς στον καθρέφτη και θες να του πεις την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου.. Δεν σε ακούει κανένας.. Τι θα έλεγες; είτε σχετικά με τον χαρακτήρα σου, είτε με την σχέση που έχεις με αυτό τον άνθρωπο.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πήρε το όπλο και σε πυροβολεί ασταμάτητα....

Αν υποθέσουμε ότι μιλάς στον καθρέφτη και θες να του πεις την εικόνα που έχεις για τον εαυτό σου.. Δεν σε ακούει κανένας.. Τι θα έλεγες; είτε σχετικά με τον χαρακτήρα σου, είτε με την σχέση που έχεις με αυτό τον άνθρωπο.
    Χαχα ....Όπλο λες εσύ εγώ το λέω τροφή για σκέψη....(Όσο γίνεται και στο βαθμό που μπορεί να γίνει..και να μπορεί να γίνει )

Απλα αναρωτιέμαι σχετικά με τους ψυχολόγους/ψυχοθεραπευτες ....αν κατευθύνουν σωστά; σίγουρα εκείνοι ειναι αυτοί που ξέρουν πως θα δουλέψουν με τον καθένα από μας...Και κάνεις άλλος ....Αλλά έχω απορίες

Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Χαχα ....Όπλο λες εσύ εγώ το λέω τροφή για σκέψη....(Όσο γίνεται και στο βαθμό που μπορεί να γίνει..και να μπορεί να γίνει )

Απλα αναρωτιέμαι σχετικά με τους ψυχολόγους/ψυχοθεραπευτες ....αν κατευθύνουν σωστά; σίγουρα εκείνοι ειναι αυτοί που ξέρουν πως θα δουλέψουν με τον καθένα από μας...Και κάνεις άλλος ....Αλλά έχω απορίες
    Εμένα με βοηθησε πάρα πολύ η δική μου ψυχολόγος. Με τις ερωτήσεις της έμαθα τον εαυτό μου.. Και ακόμη τον μαθαίνω. Θεωρώ πως ήταν η πιο σωστή κίνηση - δώρο που έκανα στον εαυτό μου.

Θα ήθελα να μάθω τι εικόνα έχεις για μένα (όχι εδώ), αν και μιλήσαμε λίγο την άλλη φορά. Την φίλη μας εδώ την έκανες με τα κρεμμυδάκια και την πέταξες στον φούρνο χαχαχα..
    Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ... Συμφωνώ ναι απλά ήταν συνεχόμενα τα χτυπήματα..
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast