Φιλος που παρεξηγει τα λόγια μου - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 88
    Senior Member
    Θεκω να εχω εναν φίλο απλο.θελω φιλική σχεση. Σου λεω κ παλι ειναι πολυ περιεργο ατομο δεν θα παραδεχτεί οτι με βλεπει αλλιώς. Οποτε θα βρεθώ τρελλη κ δεν θα βγαλω ακρη.φιλη μας κοινη που ξερει τον ιδιο καλα κ εμενα μου λεει "δεν θα βγαλεις ακρη με δαυτον μην ασχολεισαι..κρατα εκει μια τυπικη επαφή κ τελος".
    Μα τι νοημα εχει να μιλαω οταν ο αλλος δεν ακουει?μιλαμε για ατομο εντελως πυροβολημένο..
    Μολις τσακωθηκαμε πολυ ασχημα..επειδη μου ζητησε να παμε.βολτα τώρα κ του ειπα οτι δεν θελω γτ με εχει κουρασει που αλλα λεω κ αλλιως τα παιρνει.
    Βγηκε κ απο πανω οτι τα λεω ασχημα οποτε αυτος ειναι πληγωμενος...του λεω " ρε πας καλα? Εγω είπα οτι θα χαρω να εχεις μια συντροφο κ το πηρες τοσο άσχημα κ πάραυτα σου ζητησα κ συγγνωμη κ οτι αλλο εννοησα αλλιως εσυ το πηρες.."
    Κ μου λεει "εγω ο καιμενος τι να πω που με προσβαλλες"
    Κ εφτασα σε σημειο να επαναλαμβανω διαρκως τι Στο διαολο εννοουσα κ δεν καταλαβαινει ρε.
    Στο τελος του ειπα οτι θελει βοηθεια απο ειδικο κ οτι δεν μπορω να κανω κατι..κ οτι δεν παει καλα κ οτι ειναι ντελως πυροβολημενος...κ να με αφησει ησυχη γτ με συγχισε κ οτι δεν ξαναασχολουμαι.
    Σοβαρα τωρα μου ανεβασε το αιμα στο κεφαλι..
    Κ καταληγω παλι στο οτι ενας αντρας δυσκολα γινεται φιλος..γτ σε βλεπει αλλιως..κ ειναι κριμα γτ εγω παντα μεγαλωνα με άντρες στην οικογενεια μου(εχω 3 αδερφια αντρες) κ ενιωθα παντα οικεια με αντρες..τεσπα..
    Τουλαχιστον τα πα κ ξαλαφρωσα...
    Κ τον αφησα να γραφει κ χεστηκα.

Senior Member
    Έτσι μπράβο, δεν υπάρχει μέλλον σε αυτή τη φιλική σχέση γιατί είναι μόνο για εσένα φιλική. Όχι άλλο κάρβουνο , δε θα παίζει ο καθένας με τα αισθήματα σου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

Senior Member
    Γεια σου anxious
    Σε θυμάμαι από παλιά, ήσουν από τους πρώτους που απάντησες και με βοήθησες όταν είχα πρωτομπει σε αυτό το φόρουμ.

Λοιπόν θα σου πω τι βλέπω εγώ ως τρίτη και συ κράτα ο, τι νομίζεις πως ταιριάζει στην περίπτωση σου.

Καταρχάς θεωρώ ότι όντως έχεις ένα θεματάκι με τα όρια. Σύνδρομο καλού παιδιού; Χαμηλή αυτοεκτίμηση που προσπαθείς να πάρεις μέσω της αποδοχής των άλλων; Εσύ ξέρεις.. Πάντως από αυτά που λες δειχνείς γενικά να είναι ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο στην ζωή σου οπότε σίγουρα χρειάζεται διευρεύνηση από πλευράς σου.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι κάνεις τον μακάκα μια, δυο τρεις κι αρχίζεις και μαζεύεις ώσπου φτάνει κάποια στιγμή και σκας και τα λες έξω από τα δόντια και με θυμό. Αυτή η τακτική επανατροφοδοτεί την ενοχικότητα σου, διότι πάνω στα νευρά σου μετά ξεσπώντας φυσικά και θα πεις και χοντράδες με αποτέλεσμα μετά να τις μετανιώνεις και να νιώθεις ενοχές.

Το γεγονός ότι θες να είσαι καλή με όλους και να μην χαλάς τα χατήρια κανενός απαιτεί ψάξιμο από σένα γιατί στην ουσία δεν φαίνεται να είναι τόσο αλτρουιστικό όσο θα πίστευες. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ αν τα κίνητρα σου ήταν καθαρά αλτρουιστικά δεν θα επέλεγες σε καμιά περίπτωση να ξανακάνεις παρέα με ένα άτομο που ήξερες ότι στο παρελθόν σε γούσταρε πριν να σιγουρευτείς ότι όντως αυτόά τα συναισθήματα ανήκουν στο παρελθόν. Δεν τον βοηθάς να ξεκόψει από την εμμονή του για σένα με αυτόν τον τρόπο. Άρα θα πρέπει μέσα σου να βρεις τον λόγο που το επέλεξες.

Κατα τα άλλα, ο γνωστός σου είναι αλλού για αλλού, ακόμα και οι συζητήσεις που περιγράφεις θυμίζουν ερωτικό καβγαδάκι ζευγαριού κι όχι διαφωνία φίλων. Προσωπικά θα πρότεινα ειλικρινή συζήτηση με ανοιχτά χαρτιά όπου του λες οτι πιστεύεις πως ακόμα σε γουστάρει κτλ κτλ άσχετα αν θα το δεχτεί εκείνος ή θα σε βγάλει τρελή...και απομάκρυνση με ελαφρά χωρίς περαιτέρω λόγια.

Senior Member

Smile

η γνωμη μου ειναι οτι δε θα καταφερεις να απομακρυνθεις γιατι οσο βρισκομαστε στη ψευδαισθηση αυτη του εικονικου κοσμου ματριξ εχουμε την εντυπωση οτι το αντιθετο μας μας μιαζει με τον ιδιο ακριβως τροπο που δυσκολευετυαι καπιος να διακρινει την εκφραση πονου απ την εκφραση ηδονης

απλως αυτο το κανεις εξ αναγκης γιατι δε βλεπεις ανθρωπο να σε καταλαβαινει και απομενει μονο αυτος που δε προκειται να συνεργαστει με τους κανονες του κοσμου αυτου γι αυτο σου λενε οτι δε θα βγαλεις ακρη
    Last edited by αλεξανδρος_77; 01-12-2019 at 17:06. Reason: πληροφοριες εξαφανιζολ!

Senior Member
    Ναι εχεις δικιο..κοιτα στην οικογένεια μου πάντα ήμουν το καλο παιδι..ισως να φταιει αυτο το οτι δεν θελω να κακοκαρδιζω..
    Απο δω κ περα ορια..Τελικά ποτε δεν είναι αργα για προοδο κ αλλαγη.
    Τωρα που το πηρα πρεφα κ βγήκα απο εμενα κ με ειδα..ηρθε η οώρα να ξυπνησω επιτελους κ να βαλω τα ορια μ.

Senior Member
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Έτσι μπράβο, δεν υπάρχει μέλλον σε αυτή τη φιλική σχέση γιατί είναι μόνο για εσένα φιλική. Όχι άλλο κάρβουνο , δε θα παίζει ο καθένας με τα αισθήματα σου.
    Εχεις απολυτο δικιο..οχι αλλο κάρβουνο

Senior Member
    Αρχικά καταχωρημένο από geodim
    μπραβο μπραβο μπραβο ενω η ζωη αυτη εχει νοημα υποτιθετε επειδη ειμαστε εγκλωβισμενοι σε αυτη απλως οι περισσοτεροι δεν το αντιλαμβανονται αυτο και ετσι συνεχιζουν το τροπαριο

Senior Member
    κ φτανουμε στο τωρα..ειχαν ηρεμησει καπως τα πραματα αλλα κ παλι εγινε το ιδιο, αλλα ειπα αλλα καταλαβε κ αρχισε παλι τον χειρισμο " δεν με σεβεσαι, με απογοητευεις, δεν αξιζω κ μου το δειχνεις¨"
    του ειπα να κοψουμε κ φρικαρε, αρχισε να μου στελνει απαισια μνμτα οτι τον απογητευσα κ οτι εγω φταιω για ολα, του ειπα οτι δεν θα δεχθω ξανα τετοια σταση κ λογια του στυλ "δεν αξιζω , δεν με σεβεσαι κλπ "κ οτι ειναι χειριστικος κ οτι ολα αυτα τα λογια που λεει ειναι χειρισμος κ οτι εχουμε θεμα συνεννοησης κ θελω να με αφησει ησυχη.
    αποτελεσμα το τηλ μου χτυπαει διαρκως απο αυτον, με ακολουθησε στην δουλεια δεν του μιλαγα, του ειπα να με αφησει ησυχη κ εξακολουθει κ με ψαχνει.
    φοβαμαι πολυ να ξεκοψω εντελως, μη μου κανει κακο. εχω τρομαξει.

Senior Member
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    κ φτανουμε στο τωρα..ειχαν ηρεμησει καπως τα πραματα αλλα κ παλι εγινε το ιδιο, αλλα ειπα αλλα καταλαβε κ αρχισε παλι τον χειρισμο " δεν με σεβεσαι, με απογοητευεις, δεν αξιζω κ μου το δειχνεις¨"
    του ειπα να κοψουμε κ φρικαρε, αρχισε να μου στελνει απαισια μνμτα οτι τον απογητευσα κ οτι εγω φταιω για ολα, του ειπα οτι δεν θα δεχθω ξανα τετοια σταση κ λογια του στυλ "δεν αξιζω , δεν με σεβεσαι κλπ "κ οτι ειναι χειριστικος κ οτι ολα αυτα τα λογια που λεει ειναι χειρισμος κ οτι εχουμε θεμα συνεννοησης κ θελω να με αφησει ησυχη.
    αποτελεσμα το τηλ μου χτυπαει διαρκως απο αυτον, με ακολουθησε στην δουλεια δεν του μιλαγα, του ειπα να με αφησει ησυχη κ εξακολουθει κ με ψαχνει.
    φοβαμαι πολυ να ξεκοψω εντελως, μη μου κανει κακο
    . εχω τρομαξει.
    βρε ανξιους...
    τοσο καιρο τον γνωριζεις συνολικα τον τυπο.
    δεν εχεις καταλαβει τοσα χρονια αν μπορει να γινει επικινδυνος η οχι;

πριν μερες το συζητησαμε αναλυτικα το θεμα.
    λεγαμε οτι αν πραγματικα ενοχλεισαι η λυση ειναι να ξεκοψεις αμεσα και εντελως, και συμφωνησες.
    τωρα παλι λες αλλα ειπες, αλλα καταλαβε.
    γιατι ξαναμπαινεις σε συζητησεις;
    επρεπε απλα να εξαφανιστεις.

αν δεν το εκανες, δικαιωμα σου, αλλα μην παραπονιεσαι που γινονται τα ιδια και χειροτερα.
    ειλικρινα αρχιζω να σκεφτομαι οτι ειχαν δικιο οσοι ελεγαν οτι καπου σου αρεσει αυτη η κατασταση.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    το ανελυσα με φιλους κ με την ψυχολογο κ μου ειπαν οτι το ατομο ειναι αρρωστο κ οτι ναι πρεπει να απομακρυνθω κ το εκανα σιγα σιγα..οχι αποτομα, σημερα το εκανα αποτομα..δλδ τον μπλοκαρα κ του πα τελος, αυτο που συζητησαμε με φιλους που εχουν παρακολουθησει την φαση μας, ειναι οτι διαπιστωθηκε οτι τον φοβαμαι να τον κοψω μη κανει καμια μαλακια κ γι αυτο καθομαι κ του λεω ολο ναι...
    ομως δεν αντεξα κ ενιωσα οτι δεν εχω αλλη υπομονη κ σημερα του ειπα "δεν μπορει η σχεση αυτη να υπαρξει κ να ναι υγιης σε παρακαλω ασε με ησυχη"
    μολις του ειπα αυτο εγινε το ακριβως αντιθετο, με βρηκε κατω απ το σπιτι με ακολουθησε μεχρι την δουλεια, εκανα την αδιαφορη. παω να μπω στην δουλεια με πιανει μου λεει σε παρακαλω να μιλησουμε κ του δειχνω το χερι μου κ του λεω τελος ασε με ησυχη.δεν θελω καμια συζητηση..
    κ τωρα χτυπαει το κιν μου απο αλεπαλληλες κλησεις, πρηζει μια φιλη μας κοινη, την παιρνει τηλ κ της κανει παραπονα κ γω νιωθω οτι ο τυπος ειναι ακραιος...κ ναι ειναι ακραιος κ ειναι λογικο να φοβαμαι επειδη τον ξεκοψα.

Senior Member
    δεν μου αρεσει η κατασταση, ξαναλεω! ειχα ενοχες που ειχα κοψει μαζι του κ τον απερριψα. το λεω κ το εννοω! το ανελυσα κ με την ψυχολογο κ κεινη σε αυτο κατεληξε... + οτι ενδομυχα φοβομουν την αντιδραση του αν του ελεγα κοβουμε.

Senior Member
    επισης αλλος φιλος που τον γνωριζει αλλα ειναι δικος μου φιλος κ οχι δικος του, μου ειπε οτι εχει ψυγματα μανιας, παθολογιας κ οτι ειναι σε εμμονη μαζι μου ...
    σημερα μου ειπε οτι μπορει κ να ναι σε αρχες ψυχωσης. οκ ακραιο, δεν νομιζω..αλλα μου ειπε οτι εννοουσε οτι εχει παθει ψυχωση μαζι μου.
    εγω πηρα μισο ζαναξ κ νυσταζω τωρα κ τα βλεπω πιο ηρεμα. Μου πηραν την πιεση στην δουλεια κ ευτυχως ειχα λιγη... ζαλιστηκα απο την συγχιση.
    ΚΑΠΟΙΟΙ μου λενε απλα να του λεω μονο ναι για να μαι κ γω ηρεμη... δλδ να το παιζω ολα καλα κ να λεω ναι για να μην εχω προβληματα.

Senior Member
    Θα είσαι ακλόνητη στο όχι και δεν θα κάνεις καμία συζήτηση. Όλα τα άλλα είναι μπούρδες. Σταμάτα να προσπαθείς να δικαιολογηθείς και να ετεροκαθορίζεσαι. Βάλε όρια.
    Αυτή τη μαλακία που σου λένε να λες ναι, να το κάνουν οι ίδιοι. Να πάει να τους πει "Καθίστε να σας γαμήσω" και να πουν "Ναι". Τι ελεϊνές συμβουλές σου δίνουν ρε παιδάκι μου;;;

Senior Member
    double
    ...

Senior Member
    Θυμάμαι κι' εγώ τον άλλο τον τύπο με τα δώρα και γενικά την στάση σου. Πόσα χρόνια πέρασαν από τότε; Το ίδιο μοτίβο είναι. Από τα λάθη μας πρέπει να μαθαίνουμε. Αυτά είναι που πρέπει να συζητήσετε με την ψυχολόγο, να σε βοηθήσει να ψάξεις τους λόγους που φέρεσαι έτσι, να δουλέψετε την ενοχικότητα, πώς να βάζεις όρια και να μην κάνεις πίσω. Εκτός κι' αν δεν γίνεται σωστή δουλειά ή δεν της τα λες όλα. Συγγνώμη που τα λέω έξω από τα δόντια, αλλά αν ήσουν φίλη μου έτσι θα σου μιλούσα προσπαθώντας να σε ταρακουνήσω.

Μόνο εγώ θα αναφερθώ και στον σύντροφό σου; Λες πως στις σχέσεις σου, και ειδικά μαζί του είσαι τυπική. Ωραία. Αν ήξερα εγώ πως ο σύντροφός μου βγαίνει με μια κοπέλα που τον γούσταρε τρελά, της έκοψε τις επαφές για χρόνια και τώρα η κοπέλα συνεχίζει αλλά ο σύντροφος δεν της το ξανακόβει, θα ένιωθα όχι μόνο μαλάκας αλλά ότι δεν σέβεται ούτε εμένα (πόσο μάλλον τον εαυτό του). Δεν θα μπορούσα ούτε εγώ να "σεβαστώ" (να έχω ψηλά στα μάτια μου εννοώ) έναν άνθρωπο που μοιράζεται την ζωή του με έναν άλλον και δεν μπορεί να βάλει όρια ή να πάρει σωστές αποφάσεις. Εσύ από τον σύντροφό σου τι θα απαιτούσες; Θα του έλεγες "εντάξει κρίμα είναι η κοπέλα, εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το να βγαίνετε, ούτε με το να σε τρέχει στο γραφείο, να σε παρεξηγεί, να σε νευριάζει"...; Και οκ πες αυτό είναι ασήμαντο και δεν θα είχες όντως θέμα εσύ και ο σύντροφος. Γιατί βάζεις πάλι σε αυτή την επίπονη διαδικασία έναν άνθρωπο που σε γουστάρει; Λες πως τον λυπάσαι. Αν τον λυπόσουν, με την πρώτη κιόλας υποψία πως συνεχίζει να νιώθει το ίδιο, θα ξέκοβες. ΚΑΜΙΑ ενοχή και ξέρεις γιατί; Γιατί θα ήξερες πως αυτό είναι το σωστό και το ΚΑΛΟ για ΕΚΕΙΝΟΝ. 3 χρόνια χώρια και δεν αυτοκτόνησε. Δεν είσαι ψυχολόγος, δεν είσαι ψυχίατρος. Είσαι ο άνθρωπος που κάθε φορά που βλέπει του ξανα ξίνεις άθελά σου την πληγή και γι' αυτό αντιδρά έτσι. Δεν θες να τον βγάλεις ξανά από αυτό; Ότι και να λέει τώρα, όσο δύσκολο κι' αν είναι, από τον τρόπο που θα το πεις και θα αντιδράσεις θα εξαρτηθεί και η δική του συμπεριφορά, η δική σας συνέχεια. Του εξηγείς ξεκάθαρα σαν ενήλικας και ώριμος άνθρωπος την θέση σου και μένεις ΣΤΑΘΕΡΗ. Ούτε απαντήσεις σε μηνύματα, ούτε τηλέφωνα, και όταν έρχεται στη δουλειά σου δεν του μιλάς καν. Μια δυο τρεις θα βαρεθεί. Τα ψυχολογικά του επίσης δεν σε αφορούν. Δεν είσαι η μητέρα Τερέζα και το σύνδρομο του καλού παιδιού και η ενοχικότητα, από ανασφάλειες προέρχονται, οπότε κοίτα να το αναλύσεις λίγο περισσότερο και να δουλέψεις με τα όρια. Δες το σαν μια ευκαιρία για practise και πείσμωσε αυτή την φορά να πετύχει για να μην ξαναεπαναληφθεί το μοτίβο.

Καλή επιτυχία :)

(Είμαι κι' εγώ ενοχικός άνθρωπος και μου έτυχε κάτι αντίστοιχο με φίλο. Κάναμε καλή παρέα, δεν υπήρχαν παρεξηγήσεις αλλά όταν το πράγμα ξέφυγε και με φλέρταρε έντονα, του μίλησα ξεκάθαρα και του το έκοψα μαχαίρι. Δεν ήθελε να καταλάβει αλλά με την στάση μου τον έκανα να καταλάβει μια και καλή πως δεν τον παίρνει και σταμάτησε.)

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast