Αντιθεραπεία και ιδεοληψίες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
    Senior Member
    Εγώ ξεκίνησα ψυχοδυναμική.
    Πάντως μιλάμε για πολύ δύσκολη διαταραχή....

Quote Originally Posted by eleni.p View Post
    Εγω κανω γνωσιακη συμπεριφοριστικη
    Εμένα αυτή που με βοήθησε και με βοηθάει είναι η ERP. Νομίζω ότι είναι η καταλληλότερη θεραπεία για ΙΔΨ. Με βοήθησε πολύ και αυτή η ιστοσελίδα:
    www.intrusivethoughts.org

Η ERP γενικά βασίζεται στην ικανότητα του εγκεφάλου μας να αλλάζει με τη συνήθεια και τα ερεθίσματα.

Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εγώ ξεκίνησα ψυχοδυναμική.
    Πάντως μιλάμε για πολύ δύσκολη διαταραχή....
    Η ψυχοδυναμική πως ακριβώς λειτουργεί;

Senior Member
    Quote Originally Posted by psy View Post
    Η ψυχοδυναμική πως ακριβώς λειτουργεί;
    Απ’αυτα τα λίγα που μου είπε εστιάζει ατο τώρα, στο συναισθημα και προσπαθεί να διορθώσει τις διαστρεβλώσεις που έχουν προλυψει από το παρελθόν και το ασυνειδητο. Μια συνεδρία έκανα στην οποία μιλούσα εγώ πιο πολύ. Θα δείξει, δεν ξέρω. Μου είπε όμως οτι η ιδψ είναι δύσκολη διαταραχή και ανθεκτική στα φάρμακα.
    Κάτι το οποίο έχω διαπιστώσει τον τελευταίο χρόνο η ίδια με πολύ επώδυνο τρόπο.

Απ’αυτα τα λίγα που μου είπε εστιάζει ατο τώρα, στο συναισθημα και προσπαθεί να διορθώσει τις διαστρεβλώσεις που έχουν προλυψει από το παρελθόν και το ασυνειδητο. Μια συνεδρία έκανα στην οποία μιλούσα εγώ πιο πολύ. Θα δείξει, δεν ξέρω. Μου είπε όμως οτι η ιδψ είναι δύσκολη διαταραχή και ανθεκτική στα φάρμακα.
    Κάτι το οποίο έχω διαπιστώσει τον τελευταίο χρόνο η ίδια με πολύ επώδυνο τρόπο.
    Από αυτά που έχω διαβάσει και αυτά που λέει η ιστοσελίδα που έστειλα πιο πάνω, η γνωσιακή ή ERP είναι καλύτερες θεραπείες για ΙΔΨ γιατί το ν'αναμασάς και ν'αναλύεις το παρελθόν δεν βοηθά σε μια τόσο ρευστή διαταραχή που σχετίζεται με τον εγκέφαλο και τις σκέψεις του τώρα.

Senior Member
    Από αυτά που έχω διαβάσει και αυτά που λέει η ιστοσελίδα που έστειλα πιο πάνω, η γνωσιακή ή ERP είναι καλύτερες θεραπείες για ΙΔΨ γιατί το ν'αναμασάς και ν'αναλύεις το παρελθόν δεν βοηθά σε μια τόσο ρευστή διαταραχή που σχετίζεται με τον εγκέφαλο και τις σκέψεις του τώρα.
    Έκανα 4 χρόνια γνωσιακή και χειροτέρεψα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ιδψ ίδιες.
    Εγώ που έχω νοσοφοφια δεν με βοήθησε η γνωσιακή συμπεριφοριστικη

Senior Member
    η erp ανηκει στην ομπρελα της γνωσιακης συμπεριφοριστικης και υστερα απο αρκετες μελετες ειναι η νουμερο ενα θεραπεια για την ιψδ ,νεφελη μπορει να μην εκανες με τον καταλληλο θεραπευτη ολοι λενε οτι κανουν γνωσιακη αλλα δεν κανουν...η ψυχοδυναμικη δεν ενδυκνειτε παντως

Senior Member
    η erp ανηκει στην ομπρελα της γνωσιακης συμπεριφοριστικης και υστερα απο αρκετες μελετες ειναι η νουμερο ενα θεραπεια για την ιψδ ,νεφελη μπορει να μην εκανες με τον καταλληλο θεραπευτη ολοι λενε οτι κανουν γνωσιακη αλλα δεν κανουν...η ψυχοδυναμικη δεν ενδυκνειτε παντως
    Τι είναι η erp?

Senior Member
    ειναι σταδιακη εκθεση σ αυτο που φοβασαι χωρις να κανεις καταναγκασμους (αν κανεις) αυτο σταδιακα αναπλαθει τον εγκεφαλο μειωνοντας το αγχος...εσυ οταν λες οτι εκανες γνωσιακη τι ακριβως εκανες?

Τι είναι η erp?
    Είναι Exposure, έκθεση στη φοβία και στην εμμονή. Αυτό ξεκινά σταδιακά αναλογα με το τι φοβάσαι κτλ. Αν δεις στο link που έστειλα, ο γιατρός λέει ότι για παράδειγμα αν κάποιος φοβάται ότι θα διαπράξει επιθετικές ενέργειες και γι'αυτό τον λόγο αποφεύγει να βρίσκεται σε χώρο με αιχμηρά αντικείμενα, τον βάζουν να κυκλοφορεί με πλαστικό μαχαίρι. Έτσι ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ότι η φοβία του δεν ΙΣΧΥΕΙ και κάπως λόγω του neuroplasticity του εγκεφάλου, τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους. Εγώ είδα μεγάλη εξέλιξη. Τα λέω πολύ χονδρικά, ο κύριος στο βίντεο τα εξηγεί καλύτερα.

Έκανα 4 χρόνια γνωσιακή και χειροτέρεψα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ιδψ ίδιες.
    Εγώ που έχω νοσοφοφια δεν με βοήθησε η γνωσιακή συμπεριφοριστικη
    Τέσσερα χρόνια και δεν έκανε τίποτα; Πότε άρχισες να καταλαβαίνεις ότι δεν λειτουργεί;

Senior Member
    Τέσσερα χρόνια και δεν έκανε τίποτα; Πότε άρχισες να καταλαβαίνεις ότι δεν λειτουργεί;
    Όταν χειροτέρεψα το χειμώνα που μας πέρασε κι έφτασα στην αυτοκτονία.
    Όχι δεν με βοήθησε. Εμένα το πρόβλημα μου φτάνει ατην ψύχωση. Πιστεύω ότι έχω hiv. Δεν είναι απλοί καταναγκασμοί. Δυστυχώς

Senior Member
    psy ποσο καιρο πας σ αυτον τον ψυχολογο? σε ξεκινησε αμεσως με erp?εγω εχω καναει γυρω στα 6 ραντεβου α αυτη την καινουρια που παω και κανω πολλες ασκησεις προς το παρον γνωσιακες μετα που ειπε θα περασουμε στις συμπεριφορικες γιατι λεει πρεπει να δομηθει ολο αυτο πριν περασω στην εκθεση..

Senior Member
    Όταν χειροτέρεψα το χειμώνα που μας πέρασε κι έφτασα στην αυτοκτονία.
    Όχι δεν με βοήθησε. Εμένα το πρόβλημα μου φτάνει ατην ψύχωση. Πιστεύω ότι έχω hiv. Δεν είναι απλοί
    καταναγκασμοί. Δυστυχώς
    εχεις μια κλασικοτατη ΙΨΔ σου ειπε κανεις γιατρος για ψυχωση..?πες μας τι εκανες 4 χρονια σου εκανε ασκησεις εκθεση κλπ?

psy ποσο καιρο πας σ αυτον τον ψυχολογο? σε ξεκινησε αμεσως με erp?εγω εχω καναει γυρω στα 6 ραντεβου α αυτη την καινουρια που παω και κανω πολλες ασκησεις προς το παρον γνωσιακες μετα που ειπε θα περασουμε στις συμπεριφορικες γιατι λεει πρεπει να δομηθει ολο αυτο πριν περασω στην εκθεση..
    Λοιπόν πήγα να κάνω θεραπεία για γενικευμένο άγχος. Στην ερώτηση του θεραπευτή αν έχω ΙΔΨ, αντιλήφθηκα ότι όντως είχα στο παρελθόν και από εκείνη τη στιγμή της ερώτησης, μου έγινε εμμονή και είχε τρομερή έξαρση. Και επειδή δεν είχα χρόνο να βρω κάποιον ειδικό, το προσπάθησα μόνη μου με βοήθεια το NOCD application. Έκανα μόνη μου δηλαδή ERP κι νομίζω θα διακόψω την άλλη θεραπεία γιατί δεν μου ταιριάζει ούτε για το άγχος.

Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους θεραπευτές, άμα δεν βρεις τον κατάλληλο μπορεί να λειτουργήσει σαν Αντί-θεραπεια και να βγάλει στην επιφάνεια το χείριστο. Αυτό μου έχει συμβεί και με προηγούμενες εμπειρίες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast