Αντιθεραπεία και ιδεοληψίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Αντιθεραπεία και ιδεοληψίες

Αποφάσισα να ξεκινήσω μία έρευνα για να βρώ τον κατάλληλο ψυχολόγο και μοντέλο θεραπείας που μπορεί να με βοηθήσει με το άγχος μου. Ενώ στο παρελθόν πέρναγα μία πολύ μικρή περίοδο που είχα ιδεοληψίες, δεν ήταν σε καμία περίπτωση κάτι που με απασχολούσε, καθώ συνέβαιναν 1-2 φορές σε μία περιόδους μηνών. Επισκέφτηκα λοιπόν μία καινούργια ψυχολόγο οπου στο πρώτο ραντεβού με ρώτησε αν έχω Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (OCD) γιατί σε αυτή την περίπτωση η θεραπεία θα διαρκέσει περισσότερο...και εγώ είπα όχι. Μετά το τέλος της επίσκεψης, ανέτρεξα στα συμπτώματα της ΙΔΨ, και ένα εκ' των οποίων ήταν οι καταναγκαστικές σκέψεις (χωρίς απαραίτητα να συνδέεται με καταναγκαστικές πράξεις). Απο εκείνο το σημείο και έπειτα, απέκτησα εμμονικές σκέψεις και ιδεοληψίες...ασταμάτητες εδώ κι 2 εβδομάδες. Αυτό που συνέβη είναι αξιοπερίεργο. Είχατε παρόμοια εμπειρία; Ποιά είναι η αποψή σας;

Δεν είναι η πρώτη φορά που όταν ξεκινάω θεραπεία νιώθω πίεση και βγαίνουν στην επιφάνεια 100 φορές χειρότερες συμπεριφορές απ'ότι πριν κάνω θεραπεία. Έχω και εμπειρία με συστημική ψυχοθεραπεία που έβλεπα τον εαυτό μου να βουλιάζει στο θυμό και στην κατάθλιψη. Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που συνέβη (η καινούργια ψυχολόγος είναι πιο cbt και nlp) δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα... Θα εκτιμήσω τις απόψεις σας.

Senior Member
    Ισχύει αυτό που λες όταν πάω σε ψυχολόγο κ μου πει αντέγραψε για μια εβδομάδα τις σκέψεις που έχεις.. Έχω πολύ άγχος κ η μπορεί να κάνω πολλές γιατί τις σκέφτομαι ότι πρέπει να τις γράψω δηλ η πολύ λίγες για να μην χρειαστεί να τις γράψω όπως κατάλαβες όλα είναι θέμα του μυαλού.. Η διαδικασία της ψυχοθεραπεία είναι σγχωτικη να πεις σε έναν τρίτο όλα αυτά που σκέφτεσαι.. Κ το άγχος από μόνο του επιδεινώνει την κατάσταση!!! Η γνώμη μου είναι να κανεθς υπομονή γιατί μετά το άγχος θα ρθει κ η απελευθέρωση

Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές γιατί και παλαιότερα που έκανα γνωσιακή θεραπεία για άγχος σχετικά με το φαγητό έπρεπε να τις καταγράφω με όση περισσότερη λεπτομέρεια μπορούσα τι ένιωθα και πότε. Έχεις δίκιο οτι το άγχος να μοιραστείς επιδεινώνει την κατάσταση, όμως στην προκειμένη περίπτωση, δεν είχα ποτέ στη ζωή μου ιδεοληψίες - ούτε με τέτοια συχνότητα που μου συμβαίνει μετά την ερώτηση της θεραπεύτριας, ούτε τέτοιας φύσεως.

Σκέφτομαι μήπως λόγω της ανάγκης μου για θεραπεία προσπαθώ υποσεινήδητα να δημιουργήσω 'δεσμούς σύνδεσης' με τον θεραπευτή και δημιουργώ διαταραχές. Δεν είχα συμπτώματα ΙΔΨ στη ζωή μου και δημιουργηθηκαν μετα την ερώτηση του θεραπευτή αν έχω...

Senior Member
    Είπες ότι είχες παλιότερα η Ιψδ δεν εξαφανίζεται έχει χρόνια ύφεσης και μπορεί να ξαναγυρίσει με άλλη μορφή μα και εμένα σε μια μέρα με έπιασε είχα κ εγ πριν κάποια συμπτώματα άλλης μορφής αλλά ούτε ήξερα ότι ήταν ιψδ ούτε μου δημιουργούσαν πρόβλημα

Τι εννοείς συμπτώματα άλλης μορφής; Αγχωτική διαταραχή;

Senior Member
    Όχι εννοώ ότι η Ιψδ έχει πολλές μορφές εμμονές με την καθαριότητα, τη θρησκεία την σεξουαλικη ταυτότητα τις σχέσεις φόνους κλπ.

Ο τρόπος που σου εμφανίστηκε μέσα σε μία μέρα πώς ήταν; Απο το πουθενά; Βρίσκω πολύ περίεργο να παθαίνω εμμονή οτι έχω μόνο κι μόνο επειδη ερωτήθηκα αν έχω, κι έτσι να ξεκινάει.

Senior Member
    Μα αυτό είναι η Ιψδ η ασθένεια της αμφιβολίας , εγώ έτυχε να δω κάτι μια μέρα κ αρχίσα να αμφιβάλω για ένα πράγμα που ως τότε δεν είχα αμφιβάλλει ποτέ

Senior Member
    Κάνει τίποτα τελικά η ψυχοθεραπεία γιατί εγώ 5 χρόνια και είμαι χειρότερα από ποτε....
    Βαριά ιδψ

Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Κάνει τίποτα τελικά η ψυχοθεραπεία γιατί εγώ 5 χρόνια και είμαι χειρότερα από ποτε....
    Βαριά ιδψ
    Πολύ καλή ερώτηση Νεφέλη.. Η άποψη μου είναι οτι άμα δεν ταιριάξεις με τον θεραπευτή και το μοντέλο θεραπείας απόλυτα, μπορεί να λειτουργήσει ως αντιθεραπεία και να σου βγάλει στην επιφάνεια τα χειρότερα χωρίς να υπαρξει εξομάλυνση. Ιδιαίτερα όταν βρίσκεσαι σε μία ευαίσθητη φάση της ζωής σου, όπως εγω που καταπιάστηκα απο μία ερώτηση και ανέπτυξα τα συμπτώματα.

Senior Member
    Τι ψυχοθεραπεία κανεις..? Έχει σημασια...

Κάνω Exposure therapy και με την βοήθεια ενός application, NOCD και είμαι πάρα πολύ καλύτερα. Εσείς;

Τι ψυχοθεραπεία ξεκίνησα να κάνω; NLP και υπνοθεραπεία.

Senior Member
    Quote Originally Posted by psy View Post
    Τι ψυχοθεραπεία ξεκίνησα να κάνω; NLP και υπνοθεραπεία.
    αυτα νομιζω ορι δεν ειναι καταλληλα για την ΙΨΔ

Senior Member
    Quote Originally Posted by psy View Post
    Κάνω Exposure therapy και με την βοήθεια ενός application, NOCD και είμαι πάρα πολύ καλύτερα. Εσείς;
    Εγω κανω γνωσιακη συμπεριφοριστικη

Page 1 of 3 123 LastLast