Νιώθω περίεργα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member

Νιώθω περίεργα

Καλησπέρα παιδιά,

Ειμαι 17 χρονών και έχω διαγνωστεί από ψυχίατρο με γενική αγχώδη διαταραχή και σωματοποίηση άγχους. Το πρόβλημα μου είναι οτι εδω και έξι μήνες περίπου σαν να βλέπω τον κόσμο λιγο πιο πίσω. Σαν να υπάρχει ενα λεπτό γυαλί που να με χωρίζει απο την άμεση πραγματικότητα. Δεν ειναι αποπροσωποιηση ούτε αποπραγματοποιηση (depersonalization, derealization)καθώς έχω πλήρη αίσθηση των πραγμάτων και γενικότερα του κόσμου αλλά και του σώματός μου. Νιώθω σαν να μην είμαι ενεργός στο τώρα.

Το πρόβλημα αυτό το ανέφερα και στον ψυχίατρο αλλα δεν έδωσε σημασία. Δεν ξέρω αν είναι απο την διαταραχή ή αν υπάρχει και κάποιο αλλο θέμα.

Ευχαριστώ.

george1520
    Guest
    Για να καταλάβω.. Είναι σαν και ζεις την ζωή σου μηχανικά; Δεν είσαι εδώ; Δεν σε νοιάζει τίποτα κτλ?

Junior Member
    Οχι δεν ζω μηχανικά και με νοιάζουν πολλά αλλιώς δεν θα είχα άγχος. Το θέμα είναι ότι είναι σαν να μην ειμαι εντελώς εδω. Σαν κατι να με ξεχωρίζει απο το πραγματικό τώρα.

Senior Member
    Aποπραγματοιηση πρεπει να ειναι και ργω το εχω

Senior Member
    Quote Originally Posted by Panos8 View Post
    Οχι δεν ζω μηχανικά και με νοιάζουν πολλά αλλιώς δεν θα είχα άγχος. Το θέμα είναι ότι είναι σαν να μην ειμαι εντελώς εδω. Σαν κατι να με ξεχωρίζει απο το πραγματικό τώρα.
    Έχεις σκεφτεί να ρωτήσεις και άλλο ψυχίατρο; αφού ο πρώτος δεν έδωσε σημασία;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Junior Member
    Ναι αλλα το γεγονός οτι το ανέφερα στον πρώτο και απο τι φαίνεται το απέδωσε στην διαταραχή είναι περίεργο.
    Εχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ για παρόμοια συμπτώματα απο αγχώδη διαταραχή αλλα δεν βρίσκω. Ο γιατρός σίγουρα θα έχει πιο εξειδικευμένη γνώση.
    Last edited by Panos8; 05-01-2020 at 21:50.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Panos8 View Post
    Ναι αλλα το γεγονός οτι το ανέφερα στον πρώτο και απο τι φαίνεται το απέδωσε στην διαταραχή είναι περίεργο.
    Εχω ψάξει αρκετά στο ίντερνετ για παρόμοια συμπτώματα απο αγχώδη διαταραχή αλλα δεν βρίσκω. Ο γιατρός σίγουρα θα έχει πιο εξειδικευμένη γνώση.
    Το ίντερνετ είναι μεγα λάθος..Πιο πολύ σου βάζει ιδέες παρά σε βοηθάει. Μόνο ένας καλός ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να σε βοηθήσει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Senior Member
    ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και για το τι επιλεγει να βλεπει το λαθος βρισκετε σε οπιον νομιζει να αλαξει τους αλλους προσπαθει να τους στειλει σε ψυχολογο ενω τελικα πηγαινει ο ιδιος

σχετικα με το θεμα επειδη διανυουμε εποχη αφυπνισης ο κοσμος εχει αρχισει να αντιλαμβανετε οτι ζει σε να ματριξ και αυτο προκαλει αλαγες στη συμπεριφορα του και στις σχεσεις του με τους αλλους

Banned
    Καλημερα Για να μην εδωσε σημασια ο γιατρος δε θα το θεωρησε σαν κατι κακο. Να σε ρωτησω ποσο καιρο σε παρακολουθει ο ψυχιατρος? σου εχει δωσει καποια αγωγη?

Junior Member
    Με τον ψυχίατρο έκανα μονο μια συνέδρια διότι με παρέπεμψε ο ψυχολόγος μου. Ο ψυχίατρος μου πρότεινε να κανω ψυχοθεραπεία. Τώρα κάνω μόνο ψυχοθεραπεία με τον ψυχολόγο μου.

Banned
    Αρα εισαι μια χαρα. Κανε την ψυχαναλυση ειναι ενα χερι βοηθειας απο καποιον που ξερει. Αυτα που ειναι πρωτογνωρα για μας γι αυτους ειναι συνηθισμένα. Καλη τυχη

Junior Member
    Ευχαριστώ πολύ