Εσκιταλοπραμη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
    Junior Member
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Ξεκίνησες;
    Αύριο το πρωί θα το ξεκινήσω... Σήμερα λόγω σημαντικών υποχρεώσεων είπα να μην το παρω ώστε να αποφύγω τυχων παρενέργειες. Να σαι καλά για το ενδιαφέρον.

Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Αύριο το πρωί θα το ξεκινήσω... Σήμερα λόγω σημαντικών υποχρεώσεων είπα να μην το παρω ώστε να αποφύγω τυχων παρενέργειες. Να σαι καλά για το ενδιαφέρον.
    Στείλε στο email που σου έστειλα

Junior Member
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Στείλε στο email που σου έστειλα
    Αύριο το μεσημεράκι θα σου στείλω!

Καλησπέρα και από μένα, τα παίρνω 10 μήνες, η δική μου συμβουλή είναι να είσαι σε συνεννόηση με το γιατρό σου, ώστε να διαχειρίσεις τυχόν παρενέργειες που συνήθως κάνει το φάρμακο στην αρχή, σε άλλους περισσότερες, σε άλλους λιγότερες.
    Κάποιοι στην αρχή χρειάζονται και κάποιο ηρεμιστικό μέχρι να τους πιάσει το αντικαταθλιπτικό.
    Γενικά καλό είναι να εξαντλούμε όλες τις δυνατότητες που έχουμε να διαχειριστούμε το άγχος πριν ξεκινήσουμε αντικαταθλιπτικό, ωστόσο αν δεν έχουμε αποτέλεσμα και τα συμπτώματα είναι έντονα, τότε το φάρμακο μπορεί να βοηθήσει αρκετά.
    Καλή συνέχεια και ρώτησε ότι θες.

Senior Member
    δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ,αλλα τα τελευταια 4-5 χρονια που εχω μπλεξει με ψυχειατρους εχω παρατηρησει απο το φορουμ οτι ανα χρωνικα δυαστηματα οι γιατοροι δινουν λες και ειναι "μοδα" μια γεννια φαρμακων ,μετα σχεδον σε ολους μας μας προτεινουν να δοκιμασουμε μια καινουργια ουσια και παλυς τα ιδια. ευχομαι να ειναι ιδεα μου και να μην ειναι επειδη ακομα τα "παιρνουν" απο τις φαρμακοβοιμηχανιες και αναλωγα τα ποσωστα τους μας συνταγογραφουν τις ουσιες.
    zorz

Καλημέρα, οι ιατρικοί επισκέπτες πάντως δεν σταμάτησαν να επισκέπτονται τους γιατρούς, υποθέτω για τους ίδιους λόγους που το έκαναν και πριν..

Junior Member
    Καλημέρα σας!

Πήρα το θάρρος να γράψω και εγώ για την εσιταλοπραμη που παίρνω 5 μήνες τώρα (σε συνέχεια απο το ladose που έπαιρνα για 1 χρόνο) και μπορώ να πω τα καλύτερα μόνο!
    αγχωδης διαταραχη και καταθλιψη τα δικά μου συμπτώματα με κρίσεις πανικου.
    Σαν μειονέκτημα θα έλεγα ότι έχω παρει βαρος νομιζω οτι φταίει περισσότερο η βουλιμία μου για αυτό....

Anyways... Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν έχετε να συστήσετε ψυχίατρο γιατί θα ήθελα να κόψω το φάρμακο γιατί αισθάνομαι ότι δεν το χρειάζομαι πια...
    Δυστυχώς η εμπειρία μου με 2 ψυχίατρους που είχα δεν ήταν καλη και επειδή ξέρω ότι δεν πρεπει να κόψω το φάρμακο απότομα θα ήθελα να πάω σε ψυχίατρο να με καθοδηγήσει για την διαδικασία διακοπής

Κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο και στον ψυχίατρο πήγα μόνο για να με δουν και να μου συνταγογραφήσουν το φάρμακο (δεν είμαι δηλαδή υπο παρακολούθηση)

Ευχαριστώ πολύ για την όποια συσταση ψυχιάτρου!

Junior Member
    Quote Originally Posted by mimikap View Post
    Καλημέρα σας!

Πήρα το θάρρος να γράψω και εγώ για την εσιταλοπραμη που παίρνω 5 μήνες τώρα (σε συνέχεια απο το ladose που έπαιρνα για 1 χρόνο) και μπορώ να πω τα καλύτερα μόνο!
    αγχωδης διαταραχη και καταθλιψη τα δικά μου συμπτώματα με κρίσεις πανικου.
    Σαν μειονέκτημα θα έλεγα ότι έχω παρει βαρος νομιζω οτι φταίει περισσότερο η βουλιμία μου για αυτό....

Anyways... Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω αν έχετε να συστήσετε ψυχίατρο γιατί θα ήθελα να κόψω το φάρμακο γιατί αισθάνομαι ότι δεν το χρειάζομαι πια...
    Δυστυχώς η εμπειρία μου με 2 ψυχίατρους που είχα δεν ήταν καλη και επειδή ξέρω ότι δεν πρεπει να κόψω το φάρμακο απότομα θα ήθελα να πάω σε ψυχίατρο να με καθοδηγήσει για την διαδικασία διακοπής

Κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο και στον ψυχίατρο πήγα μόνο για να με δουν και να μου συνταγογραφήσουν το φάρμακο (δεν είμαι δηλαδή υπο παρακολούθηση)

Ευχαριστώ πολύ για την όποια συσταση ψυχιάτρου!
    Καλησπέρα. Στην αρχή είχες έντονες παρενέργειες?? Σε ποια πόλη είσαι?

Junior Member
    Καλησπέρα
    καμια απολυτως
    σταδιακα το αρχισα αλλα επαιρνα ηδη το ladose οποτε οχι καμια παρενεργεια

Αθήνα ειμαι Νοτια προαστια Γλυφαδα

Χωρίς να είμαι γιατρός, απο όσο ξέρω και από δίκη μου εμπειρία ο μικρότερος χρόνια παραμονής στη θεραπεία για να δεις αποτελέσματα είναι 6 μήνες. Από εκεί και μετά συζητάς για διακοπή.
    Αυτό που θα πρέπει να συζητήσεις με τον ψυχίατρο είναι να δει εάν πρέπει να το κοψεις τώρα και όχι να σου πει το τρόπο που θα το κοψεις. Ο τρόπος ειναι ίδιος με τον τρόπο που το ξεκίνησες αλλά ανάποδα... όσο πιο αργά τόσο καλύτερα!
    Υπομονή φίλε και μα ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχαίος που δεν είχες καμία παρενέργεια....

Junior Member
    Καλημερα

Ευχαριστω για τα αισιοδοξα λόγια....

Παντως η απορύθμιση του μυαλού είναι νομίζω η χειρότερη κατάσταση που μπορεί να βιώσει άνθρωπος....
    Δεν ξέρω την ιστορία του καθένός σας αλλά για εμένα που ήμουν (είμαι) πολύ θετικός άνθρωπος, δοτικός, αισιόδοξη, και με μια χαρούμενη σκέψη πάντα, η κρίση πανικού στα 42 μου... η αίσθηση οτι θα πεθαίνεις εκείνη την ώρα που δεν μπορείς να πάρεις ανάσα... και η πλήρης κατάρευση μου από την κατάθλιψη που προφανέστατα υπέβοσκε μέσα μου ήταν καθοριστικη στον τρόπο που πλεον αντιλαμβάνομαι τον περίγυρο μου..

Σχετικά με τον ψυχίατρο ναι εχεις δίκιο αυτό θα πρέπει να συζητήσω αλλά χρειάζομαι να βρώ κάποιον γιατί στον πρώτο που πήγα με κορόιδεψε (κανονικά χρειάζόταν καταγγελία αλλα είμαι χαζή και δεν το προχώρησα...) κάναμε την 1η συνεδρία για να καταλαβει τι έχω και μου συνταγογράφησε το ladose μαζί με zanax... κάθε μήνα πήγαινα απλα για να μου γράψει τα φάρμακα, δηλαδή δεν μιλούσαμε ούτε κάναμε συνεδρία απλά μου έβγαζε το χαρτί και την συνταγη... και κάθε φορά πλήρωνα 50 ευρώ... χωρις απόδειξη φυσικα
    νόμιζα ότι λόγω ψυχοφαρμακων φαρμακων είναι αυτή η χρέωση.... μετά από 5 μήνες που πήγαινα και έτυχε να λείπει ο γιατρος, ο συνάδελφός του μου έγραψε τα φάρμακα και μου ζήτησε 10 ευρώ (όταν του είπα οτι πλήρωνα 50 ευρώ στον γιατρό μου γέλασε και μου είπε οτι προφάνώς έκανα και συνεδρία.....)

Ο δεύτερος στην Γλυφάδα μου άλλαξε την αγωγή αλλά 1 εβδομάδα τον ψάχνω στο τηλέφωνο να ρωτήσω για την διακοπή του φαρμάκου και δεν μπορεσα να τον βρω....Τελοσπάντων.... επαγγελματίες ψυχικής υγείας.....

Μήπως έχετε κάποιον να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα!!!

Να έχετε μια υπέροχη μέρα!!!

Γεια σου minikap πρωτοτυπο nickname το λεω για να σπασει λιγο ο παγος απο οτι βλεπω εισαι καινουρια εδω. Ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν τα παιδια στην αναζητηση ψυχιατρου δε ξερω ομως αν επιτρεπετε να γραψουν ονομα η θα πρεπει να εχεις συμπληρωσει 50 μηνυματα για να σε γραψουν προσωπικα. Δυστυχως εγω ειμαι απο Μακεδονια αλλα δικαιο εχεις να παιρνει μονο λεφτα χωρις να μιλατε. Παντως το λαντοζ πρέπει να ειναι καλο ηταν να το παρω κι γω. Τελος παντων καλη τυχη σε ολα.

Senior Member
    ειναι παρα πολυ καλο φαρμακο και ανεκτο σε παρενεργειες.... στης πρωτες μερες μονο εχεις μια ετσι ελαφρια ζαλαδα και καπιες ενοχλισης αλλα μετα ειναι ολα οκ...!!! και εγω το ξεκινησα σημερα...! και το επερνα και πιο παλια... με ειχε βοηθησει και δεν ειχα καθολου ανχος.... επισης θα το δεις και πως αντιδρα ο οργανισμος σου στο φαρμακο μεσα στο μηνα...! εγω το επερνα βραδυ γιατι μου εφερνε νυστα...! αλλα το πρωι ημουνα μεσα στην ενεργεια ολα τελεια...!!

Senior Member
    Quote Originally Posted by mimikap View Post
    Καλημερα

Ευχαριστω για τα αισιοδοξα λόγια....

Παντως η απορύθμιση του μυαλού είναι νομίζω η χειρότερη κατάσταση που μπορεί να βιώσει άνθρωπος....
    Δεν ξέρω την ιστορία του καθένός σας αλλά για εμένα που ήμουν (είμαι) πολύ θετικός άνθρωπος, δοτικός, αισιόδοξη, και με μια χαρούμενη σκέψη πάντα, η κρίση πανικού στα 42 μου... η αίσθηση οτι θα πεθαίνεις εκείνη την ώρα που δεν μπορείς να πάρεις ανάσα... και η πλήρης κατάρευση μου από την κατάθλιψη που προφανέστατα υπέβοσκε μέσα μου ήταν καθοριστικη στον τρόπο που πλεον αντιλαμβάνομαι τον περίγυρο μου..

Σχετικά με τον ψυχίατρο ναι εχεις δίκιο αυτό θα πρέπει να συζητήσω αλλά χρειάζομαι να βρώ κάποιον γιατί στον πρώτο που πήγα με κορόιδεψε (κανονικά χρειάζόταν καταγγελία αλλα είμαι χαζή και δεν το προχώρησα...) κάναμε την 1η συνεδρία για να καταλαβει τι έχω και μου συνταγογράφησε το ladose μαζί με zanax... κάθε μήνα πήγαινα απλα για να μου γράψει τα φάρμακα, δηλαδή δεν μιλούσαμε ούτε κάναμε συνεδρία απλά μου έβγαζε το χαρτί και την συνταγη... και κάθε φορά πλήρωνα 50 ευρώ... χωρις απόδειξη φυσικα
    νόμιζα ότι λόγω ψυχοφαρμακων φαρμακων είναι αυτή η χρέωση.... μετά από 5 μήνες που πήγαινα και έτυχε να λείπει ο γιατρος, ο συνάδελφός του μου έγραψε τα φάρμακα και μου ζήτησε 10 ευρώ (όταν του είπα οτι πλήρωνα 50 ευρώ στον γιατρό μου γέλασε και μου είπε οτι προφάνώς έκανα και συνεδρία.....)

Ο δεύτερος στην Γλυφάδα μου άλλαξε την αγωγή αλλά 1 εβδομάδα τον ψάχνω στο τηλέφωνο να ρωτήσω για την διακοπή του φαρμάκου και δεν μπορεσα να τον βρω....Τελοσπάντων.... επαγγελματίες ψυχικής υγείας.....

Μήπως έχετε κάποιον να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα!!!

Να έχετε μια υπέροχη μέρα!!!
    καλησπερα, δυστυχώς δεν επιτρέπεται να σου προτείνουμε κάποιον ψυχίατρο μέσα από το forum..... αλλα θα μπορούσες να βρεις γιατρο για ραντεβου στο https://www.doctoranytime.gr/

τωρα οσον αφορα το θεμα που εκανε ο γιατρος που εγραφε φαρμακα και επερνε 50ευρω χωρις καν να μιλατε αυτο ειναι λιγο περιεργο.... κανονικα επρεπε να κανεις συνεδρια που ειναι 45λεπτα...

Junior Member
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ειναι παρα πολυ καλο φαρμακο και ανεκτο σε παρενεργειες.... στης πρωτες μερες μονο εχεις μια ετσι ελαφρια ζαλαδα και καπιες ενοχλισης αλλα μετα ειναι ολα οκ...!!! και εγω το ξεκινησα σημερα...! και το επερνα και πιο παλια... με ειχε βοηθησει και δεν ειχα καθολου ανχος.... επισης θα το δεις και πως αντιδρα ο οργανισμος σου στο φαρμακο μεσα στο μηνα...! εγω το επερνα βραδυ γιατι μου εφερνε νυστα...! αλλα το πρωι ημουνα μεσα στην ενεργεια ολα τελεια...!!
    Καλη αρχή Ακη. Να σε ρωτήσω τ mg είσαι τώρα και μέχρι πόσα θα φτάσεις και σε ποιο διάστημα?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast