Δεν μπορώ να ηρεμήσω μετα απο νεύρα η στεναχώρια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 106
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Δυστιχως έπεσα σε φάση που ειναι απο αυτές που δεν μπορεις να κανεις αλλιώς και τρελάθηκα! Δεν μπορώ να ηρεμήσω εύκολα μετα και το ενα φέρνει το αλλο!
    Και εμένα έγινε κάτι την Δευτέρα. Σχεδόν όλη την βδομάδα ήμουν χάλια. Αλλά τι να κάνουμε; ή θα πούμε ας πάνε να γαμ.. Όλοι. Ή θα μας επηρεάζουν οι καταστάσεις..
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και εμένα έγινε κάτι την Δευτέρα. Σχεδόν όλη την βδομάδα ήμουν χάλια. Αλλά τι να κάνουμε; ή θα πούμε ας πάνε να γαμ.. Όλοι. Ή θα μας επηρεάζουν οι καταστάσεις..
    Κάποιες καταστάσεις δυστιχως μας επειρεαζουν. Δεν νομιζω να το κρατήσω τοσο απλά ειναι εκείνη η στιγμή που δεν μπορώ να ηρεμήσω! Κατα τ’αλλα απ’οτι εχω καταλάβει η λύση ειναι να τα γράψουμε ολα στα τέτοια μας! Πραγματικά αυτοι που το κανουν ειναι μια χαρά!

Κάποιες καταστάσεις δυστιχως μας επειρεαζουν. Δεν νομιζω να το κρατήσω τοσο απλά ειναι εκείνη η στιγμή που δεν μπορώ να ηρεμήσω! Κατα τ’αλλα απ’οτι εχω καταλάβει η λύση ειναι να τα γράψουμε ολα στα τέτοια μας! Πραγματικά αυτοι που το κανουν ειναι μια χαρά!
    Στα περισσότερα είμαι έτσι εγώ. Απλα σε αυτά που δεν είμαι.. Επηρεάζομαι αρκετά.

Στα περισσότερα είμαι έτσι εγώ. Απλα σε αυτά που δεν είμαι.. Επηρεάζομαι αρκετά.
    Πρέπει να βρούμε τον μαγικό τροπο του σταρχιδισταν! Αλλιώς δεν έχουμε κατι να κερδίζουμε. Δυστυχώς το λεω και ειμαι μονο 24 οτι στο μέλλον κατι κακό θα πάθω! Εχω έναν θειο που ήταν ο πιο ήσυχος άνθρωπος ούτε νευριαζε ούτε τιποτα και σε μια στιγμή απο τα νεύρα του έπαθε εγκεφαλικό! Πραγματικά πολλές φορές νιώθω οτι θα το πάθω!

Πρέπει να βρούμε τον μαγικό τροπο του σταρχιδισταν! Αλλιώς δεν έχουμε κατι να κερδίζουμε. Δυστυχώς το λεω και ειμαι μονο 24 οτι στο μέλλον κατι κακό θα πάθω! Εχω έναν θειο που ήταν ο πιο ήσυχος άνθρωπος ούτε νευριαζε ούτε τιποτα και σε μια στιγμή απο τα νεύρα του έπαθε εγκεφαλικό! Πραγματικά πολλές φορές νιώθω οτι θα το πάθω!
    Τον μαγικό τρόπο θα το βρεις μόνο με τον καιρό.. Όταν σταματήσει να σε νοιάζει.. Έφτασα 33 και δεν έπαθα εγκεφαλικό τουλάχιστον, γιατί τα άλλα τα έπαθα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Αν είναι η ώρα σου να πάθεις εγκεφαλικό.. Θα το πάθεις. Δεν θα καθίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι. Απλά συμφωνώ ότι για κάποια πράγματα δεν πρέπει να νευριαζουμε και κυρίως να μην δίνουμε τόση σημασία.

Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Τον μαγικό τρόπο θα το βρεις μόνο με τον καιρό.. Όταν σταματήσει να σε νοιάζει.. Έφτασα 33 και δεν έπαθα εγκεφαλικό τουλάχιστον, γιατί τα άλλα τα έπαθα..
    Τι αλλο να πάθεις; Απο τα νεύρα σου πάντα ετσι; Να ξεφύγεις ναι να πάρεις λαθος αποφάσεις η να κανεις λαθος κινήσεις ναι Και να πεις καμια κουβεντα παραπάνω παλι ναι. Το εγκεφαλικό το εχω στο τσεπάκι αν δεις πως γίνομαι! Πιο κόκκινος δεν γίνεται πραγματικά.

Αν είναι η ώρα σου να πάθεις εγκεφαλικό.. Θα το πάθεις. Δεν θα καθίσουμε να σκεφτόμαστε έτσι. Απλά συμφωνώ ότι για κάποια πράγματα δεν πρέπει να νευριαζουμε και κυρίως να μην δίνουμε τόση σημασία.
    Δεν θα καθίσουμε να το σκεφτούμε ναι Ειδικα όταν είμαστε ήρεμοι. Εκείνη την ωρα όμως ετσι πως ειμαι και προσπαθώ να ηρεμήσω πιστεύω οτι θα το πάθω το άτιμο. Σε αυτα που δεν πρέπει να δωσω τοσο σημασία πίστεψε με δεν δίνω. Αλλα είπαμε και πριν οτι κάποια πραγματα απλά δεν αγνοούνται με τιποτα!!!!

Καλησπέρα παιδιά, εγώ είμαι με ενάμιση χρόνο μεγάλης στεναχώριας λόγω ενός αγαπημένου μου ανθρώπου που τελικά έφυγε από τη ζωή.. το μόνο που έχω πάθει μέχρι στιγμής από τη μεγάλη στενοχώρια είναι εμβοη στο αυτί και μερικά ψυχοσωματικά συμπτώματα και κατάθλιψη. Με έχει πιάσει και αρρωστοφοβια γιατί πολλά έχω ακούσει τελευταία για ανακοπή καρδιάς στα ξαφνικά σε ηλικίες κάτω των 40 σε γνωστά πρόσωπα και έχω φρικαρει μην πάθω καμιά καρδιά από την πολύ στεναχώρια για τόσο μεγάλο διάστημα..

Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα παιδιά, εγώ είμαι με ενάμιση χρόνο μεγάλης στεναχώριας λόγω ενός αγαπημένου μου ανθρώπου που τελικά έφυγε από τη ζωή.. το μόνο που έχω πάθει μέχρι στιγμής από τη μεγάλη στενοχώρια είναι εμβοη στο αυτί και μερικά ψυχοσωματικά συμπτώματα και κατάθλιψη. Με έχει πιάσει και αρρωστοφοβια γιατί πολλά έχω ακούσει τελευταία για ανακοπή καρδιάς στα ξαφνικά σε ηλικίες κάτω των 40 σε γνωστά πρόσωπα και έχω φρικαρει μην πάθω καμιά καρδιά από την πολύ στεναχώρια για τόσο μεγάλο διάστημα..
    Αυτο προσπαθώ να εξηγήσω οτι κάποια πραγματα δεν μπορεις να τα αποφύγεις!! Εγω χθες νευρίασα αγχώθηκα και στεναχωρέθηκα με κατι. Είχα γινει πατζαρι κατακόκκινος στανταρ η πίεση μου πήγε 200 και η καρδιά μου πήγαινε πολυ γρήγορα! Απο χθες που ήμουν ετσι και σημερα που ξύπνησα ειμαι σε ένταση εχω αυξημένους παλμούς αλλα προσπαθώ να μη δωσω σημασία. Πηγα σινεμα με την κοπέλα μου μπας και ηρεμήσουμε λιγο η να ξεσκασω κάπως κατι. Υπάρχουν πολλές δυσκολίες και πραγματικά κάποια πραγματα δεν αποφεύγονται!! Τι να πω εύχομαι ολοι μας απο δω και περα να έχουμε μια ήρεμη ζωή χωρίς κακές εντάσεις και μεγάλες στεναχώριες!

Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Λοιπόν.Η μεγάλη στεναχώρια μπορεί να πλήξει μια καρδιά αν ειναι επιβαρυμένη από καρδιοπάθειες.Δεν γίνεται να πάθεις τίποτα από την στεναχώρια.Αν ήταν έτσι θα είχαμε ψοφήσει οι μισοί τώρα..Όσον αφορά την ανακοπή που ακούμε όλο και πιο συχνά συνήθως οφείλονται σε καρδιοπάθειες που έχουν η μαμά ο μπαμπάς και πάει λέγοντας..επίσης πολλοί άνθρωποι επειδή αισθάνονται καλά δεν κάνουν ποτέ μια ρημαδα εξέταση.Μεγα λάθος !Πάντα πρέπει να κοιταζεσαι από νωρίς κιολας.Υπαρχουν και περιπτώσεις που ενώ δεν έχεις τίποτα πάλι μπορεί να πάθεις το κακό.Πραγμα που συμβαίνει 1:100.000...Αυτο είναι εντελώς απίθανο και μηδαμινο..Ηρέμησε..Ειναι λογικό αυτό που περνάς και θα μαλακώσει με τον καιρό..δεν θα το ξεχάσεις αλλά θα το διαχειριστείς.Θελει τον χρόνο του.

Τι αλλο να πάθεις; Απο τα νεύρα σου πάντα ετσι; Να ξεφύγεις ναι να πάρεις λαθος αποφάσεις η να κανεις λαθος κινήσεις ναι Και να πεις καμια κουβεντα παραπάνω παλι ναι. Το εγκεφαλικό το εχω στο τσεπάκι αν δεις πως γίνομαι! Πιο κόκκινος δεν γίνεται πραγματικά.
    Καλημέρα..
    Διαβάζω από χθες εδώ. Από το παράδειγμα που έφερες με το αμάξι (που μπορεί να σε χτυπήσει από πίσω κτλ) κατάλαβα ακριβώς τι λες. Οι άνθρωποι που αναφέρεις είναι τοξικοι. Τους ξέρω χρόνια. Δεν θα βρεις ποτέ το δίκιο σου γιατί εσύ βλέπεις να κάνει κάτι μπροστά στα μάτια σου και σου λέει "δεν το έκανα εγώ αυτό" και νευριαζεις. Υπάρχουν και χειρότερα σκηνικά που σκέφτεσαι μέσα σου "θέλω να τον σκοτώσω".. Όχι γι αυτό που έκανε πχ αλλά για το ότι δεν βρίσκεις το δίκιο σου..
    Τι να κάνεις για να γλιτώσεις τα νεύρα σου.. Το καλύτερο είναι να τους εξαφανίσεις από την ζωή σου. Αν δεν μπορείς για κάποιο λόγο τότε πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Πρέπει να αποδεχτείς ότι έτσι είναι αυτοί οι άνθρωποι. Δεν θα αλλάξει κάτι. Δεν θα γίνουν ποτέ δίκαιοι.. Για ότι και να πεις πάντα η απάντηση τους αρχίζει με "μα εγώ δεν..." Η μόνη σωτηρία είναι να τους έχεις γραμμένους..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Ναι μου εχει δείξει. Απλά σε κάποια πραγματα φιλε δεν βοηθάει καθόλου. Ειδικα όταν σε αδικούν η όταν εχεις δίκιο και σου λένε το αντίθετο το σκέφτεσαι συνέχεια και μεχρι να βρεις το δίκιο σου συνεχίζεις και νευριάζεις και δεν εχει αποτέλεσμα. Αφου τελειώσει όλο αυτο τοτε μπορεις να κανεις αναπνοές. Ναι παίρνω κάποια ομοιοπαθητικά τα οποία βοηθανε πολυ αλλα τυχαίνει να έχουν τελειώσει. Άνθρωποι είμαστε και κάποια πραγματα δεν τα ανεχόμαστε. Και οι στεναχώριες ερχονται εκει που δεν το περιμένεις όποτε τι να κανεις; Ειναι ενα δύσκολο θέμα. Κατα τ’αλλα ειμαι καλα τα συμπτώματα έχουν φύγει κατα 90%
    Να δρας πάντα προληπτικά. Να είσαι δηλαδή πάντα σε εγρήγορση, ιδίως όταν είσαι με τα άτομα που σε αδικούν, όπως δλδ κάποιον που αναμένει επίθεση και είναι σε θέση άμυνας για να αποκρόυσει κι αντεπιτεθεί, έστω κι αν το σκεπτικό μου σ ακούγεται αστείο. Να εκπαιδεύσεις φίλε μου τον εαυτό σου να διεκδικεί και να λέει όχι. Να μην σε απασχολεί αν θα παρεξηγηθείς, αν θα διαπληκτηστείς κι αν θα σου γυρίσουν την πλάτη. Διότι με τέτοια άτομα δεν αξίζει τον κόπο ούτε να σχετίζεσαι ούτε να τρέφεις τη ψευδαίσθηση ότι θα τους κάνεις φίλους. Εκ του αποτελέσματος θα σου φύγουν τα νεύρα τα οποία φαντάζομαι εκδηλώνεις μέσα στη σκέψη σου αναμοχλεύοντας αυτα που σου έκαναν. Διότι όλα τα ψυχολογικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά προέκταση των αρνητικών καταστάσεων που βιώνουμε στη ζωή μας. Κάνοντας αυτό που μας φοβίζει είναι ο καλύτερος, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μας φύγει ο φόβος, διότι κάθε φορά που το κάνεις όλο και περισσότερο ξεθαρρεύεις μέχρι να εξοικειωθείς, ήτοι να σου χει φύγει ο φόβος. Αδικούν αυτους που βγάζουν προς τα έξω την εικόνα του εύκολου, του αδύνατου χαρακτήρα, του υποχωρητικού, της εύκολης λείας.
    γιάννης

Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Καλημέρα..
    Διαβάζω από χθες εδώ. Από το παράδειγμα που έφερες με το αμάξι (που μπορεί να σε χτυπήσει από πίσω κτλ) κατάλαβα ακριβώς τι λες. Οι άνθρωποι που αναφέρεις είναι τοξικοι. Τους ξέρω χρόνια. Δεν θα βρεις ποτέ το δίκιο σου γιατί εσύ βλέπεις να κάνει κάτι μπροστά στα μάτια σου και σου λέει "δεν το έκανα εγώ αυτό" και νευριαζεις. Υπάρχουν και χειρότερα σκηνικά που σκέφτεσαι μέσα σου "θέλω να τον σκοτώσω".. Όχι γι αυτό που έκανε πχ αλλά για το ότι δεν βρίσκεις το δίκιο σου..
    Τι να κάνεις για να γλιτώσεις τα νεύρα σου.. Το καλύτερο είναι να τους εξαφανίσεις από την ζωή σου. Αν δεν μπορείς για κάποιο λόγο τότε πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου. Πρέπει να αποδεχτείς ότι έτσι είναι αυτοί οι άνθρωποι. Δεν θα αλλάξει κάτι. Δεν θα γίνουν ποτέ δίκαιοι.. Για ότι και να πεις πάντα η απάντηση τους αρχίζει με "μα εγώ δεν..." Η μόνη σωτηρία είναι να τους έχεις γραμμένους..
    Αυτο ειναι πολυ δύσκολο και πίστεψε με ολοι θα θέλαμε να είμαστε λιγο αναίσθητοι σε κάποια θέματα. Το ξερω οτι πρέπει να τους έχουμε γραμμένους αλλα πως; Κάποιους δεν τους αποφεύγεις είτε γιατι δεν μπορεις αλλα κάποιες φορές δεν πρέπει και δεν θέλεις κιολας! Αλλα πραγματικά πιστεύω οτι η μόνη λύση ειναι να τους γράψεις. Δυστιχως εγω δεν ειμαι ετσι και δεν μπορώ να γράψω κάποιον που με αδικεί η λεει ψέματα και γίνομαι Τούρμπο! Την λύση την ξέρουμε αλλα πως το κανουμε;; Αυτο ειναι το δύσκολο! Πραγματικά θα ήθελα πολυ να γίνω αναίσθητος σε μερικά θέματα!

Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Να δρας πάντα προληπτικά. Να είσαι δηλαδή πάντα σε εγρήγορση, ιδίως όταν είσαι με τα άτομα που σε αδικούν, όπως δλδ κάποιον που αναμένει επίθεση και είναι σε θέση άμυνας για να αποκρόυσει κι αντεπιτεθεί, έστω κι αν το σκεπτικό μου σ ακούγεται αστείο. Να εκπαιδεύσεις φίλε μου τον εαυτό σου να διεκδικεί και να λέει όχι. Να μην σε απασχολεί αν θα παρεξηγηθείς, αν θα διαπληκτηστείς κι αν θα σου γυρίσουν την πλάτη. Διότι με τέτοια άτομα δεν αξίζει τον κόπο ούτε να σχετίζεσαι ούτε να τρέφεις τη ψευδαίσθηση ότι θα τους κάνεις φίλους. Εκ του αποτελέσματος θα σου φύγουν τα νεύρα τα οποία φαντάζομαι εκδηλώνεις μέσα στη σκέψη σου αναμοχλεύοντας αυτα που σου έκαναν. Διότι όλα τα ψυχολογικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά προέκταση των αρνητικών καταστάσεων που βιώνουμε στη ζωή μας. Κάνοντας αυτό που μας φοβίζει είναι ο καλύτερος, ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να μας φύγει ο φόβος, διότι κάθε φορά που το κάνεις όλο και περισσότερο ξεθαρρεύεις μέχρι να εξοικειωθείς, ήτοι να σου χει φύγει ο φόβος. Αδικούν αυτους που βγάζουν προς τα έξω την εικόνα του εύκολου, του αδύνατου χαρακτήρα, του υποχωρητικού, της εύκολης λείας.
    Φιλε εγω ειμαι άνθρωπος που διεκδικεί και λεει όχι και γενικά όταν δω κατι που με ενοχλεί μιλαω και δεν το κρατάω κλειστό το στόμα μου! Απλά κάποιο δεν νιώθουν και ειναι τοσο αναίσθητοι που συνεχίζουν το δικό τους. Σε κατι τελείως προφανές μπορεί να σε βγάλουν τρελό. Εκει ειναι που τα χάνω φιλε μου και γίνομαι τρελός! κάποια πραγματα δυστυχώς δεν μπορώ να τα αγνοήσω. Ειναι πιστεύω μεχρι να αγανακτησεις. Και όταν σε δουν να νευριάζεις το γυρνάνε αλλιώς και οτι και καλα φταις εσυ και μετα φοβούνται κιολας!

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast