Ερώτηση για "φιλίες"!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Ερώτηση για "φιλίες"!!

Έχουμε μια φίλη! Αυτή η φίλη, μικρότερη μέχρι πρώτη Λυκείου ήταν πολύ συνεσταλμένη και σοβαρή. Σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει χαρακτήρα και το καταλάβαινε όλες της παρέας. Έπιανε τις σχέσεις των κοριτσιών και χόρευε, την βλέπαμε να τους χαϊδεύει τα αφτιά ( γελάστε όσο θέλετε ). Πέρασαν τα χρόνια και εγώ έκανα σχέση τώρα είμαστε σχεδόν 15 χρόνια μαζί. Εγώ είχα αποδεκτή τον χαρακτήρα της και δεν με πείραζε καθώς από μικρά παιδιά μαζί. Έκανε πολλά και διάφορα να προκαλεί κάθε φορά που ήμασταν έξω με το αγόρι μου. Αλλά το κάνει και σε άλλες "κολλητές"της αυτό εκείνες το ανέχονται.Εκεί που την απομακρυνα, ήταν όταν την πρώτη φορά χορεύαμε και μπήκε να μας χωρίσει και το σχολίασαν όλοι και όταν είπε στη σχέση μου τα Χριστούγεννα σε μια έξοδο μας-στην 15 χρόνια σχέση μου λέω ξανά- "Σου εύχομαι να βρεις την αληθινή αγάπη". Για πείτε βρε παιδιά. Τι συμβαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη.

Quote Originally Posted by guest1 View Post
    Έχουμε μια φίλη! Αυτή η φίλη, μικρότερη μέχρι πρώτη Λυκείου ήταν πολύ συνεσταλμένη και σοβαρή. Σιγά σιγά αρχίζει να αλλάζει χαρακτήρα και το καταλάβαινε όλες της παρέας. Έπιανε τις σχέσεις των κοριτσιών και χόρευε, την βλέπαμε να τους χαϊδεύει τα αφτιά ( γελάστε όσο θέλετε ). Πέρασαν τα χρόνια και εγώ έκανα σχέση τώρα είμαστε σχεδόν 15 χρόνια μαζί. Εγώ είχα αποδεκτή τον χαρακτήρα της και δεν με πείραζε καθώς από μικρά παιδιά μαζί. Έκανε πολλά και διάφορα να προκαλεί κάθε φορά που ήμασταν έξω με το αγόρι μου. Αλλά το κάνει και σε άλλες "κολλητές"της αυτό εκείνες το ανέχονται.Εκεί που την απομακρυνα, ήταν όταν την πρώτη φορά χορεύαμε και μπήκε να μας χωρίσει και το σχολίασαν όλοι και όταν είπε στη σχέση μου τα Χριστούγεννα σε μια έξοδο μας-στην 15 χρόνια σχέση μου λέω ξανά- "Σου εύχομαι να βρεις την αληθινή αγάπη". Για πείτε βρε παιδιά. Τι συμβαίνει γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη.
    Το ρωτάς κι όλας????
    Καντην περα.!

Συμβαίνει ότι το συγκεκριμένο άτομο αισθάνεται μειονεκτικά απέναντί σας, έχει ανάγκη επιβεβαίωσης, ζηλεύει, βγάζει κακιούλες και γενικά έχει πολλά κόμπλεξ. Σημαίνει επίσης ότι με την δική σας συμπεριφορά δεν την έχετε βοηθήσει να ωριμάσει και αυτές οι συμπεριφορές της φαίνονται μάλλον φυσιολογικές πλέον. Επίσης ίσως σημαίνει ότι έχετε κι εσείς την ανάγκη να αισθάνεστε "ανώτερες" αφού ανέχεστε τέτοιες γελοίες συμπεριφορές και ότι έχετε μπερδέψει την έννοια της φιλίας. Κάποια στιγμή θα γίνει κάποιο γερό σκηνικό που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί, θα γίνετε μύλος και τότε θα αναρωτιέστε πως φτάσατε σε αυτό το σημείο και θα βγουν τα πραγματικά συναισθήματά σας στην φόρα, όπως έχει ήδη αρχίσει να συμβαίνει.

Άκρη δεν θα βρεις.. Αλλά αν τη διώξεις από την ζωή σου θα βρεις την ησυχία σου..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Εγώ προσωπικά, της μίλησα ξεκάθαρα και ήμουν απόλυτη απέναντι της! Μου έλεγε δικαιολογίες και καλά. Εκανε πως δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο αλλά την ξέρω καλά! Το αγόρι μου, μου είπε πως είμαι υπερβολική που την εκανα πέρα εξαιτίας αυτού που είπε! Εσείς τι λέτε;

Το έχω κάνει και ειλικρινά αυτό το άγχος και η αρνητικοτητα κάθε φορά που πηγαίναμε για καφέ μου έχει φύγει!!

Εγώ προσωπικά, της μίλησα ξεκάθαρα και ήμουν απόλυτη απέναντι της! Μου έλεγε δικαιολογίες και καλά. Εκανε πως δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο αλλά την ξέρω καλά! Το αγόρι μου, μου είπε πως είμαι υπερβολική που την εκανα πέρα εξαιτίας αυτού που είπε! Εσείς τι λέτε;
    Μα δεν την έκανες πέρα για αυτό που είπε μόνο, αλλά γιατί αυτό ήταν το αποκορύφωμα μίας απαράδεκτης συμπεριφοράς.
    Τι σόι φίλη είναι μία που καβλαντίζει με τις σχέσεις σας, πετάει σπόντες και που αγχώνεσαι να πας για καφέ μαζί της και αισθάνεσαι άσχημα;
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάνεις παρέα και θεωρείς φίλη σου ένα τέτοιο άτομο!;!;
    Άτομα που τα "ανεχόμαστε" δεν μπορεί να είναι φίλοι.
    Γιατί την "ανέχεστε" τόσο καιρό όμως; Αυτό πρέπει να ψάξεις να βρεις.

Ίσως επειδή φοβόμαστε να βγούμε από μια κατάσταση, ακόμα και φιλική! Αλλά η συγκεκριμένη μου έδωσε ένα μάθημα, είναι τύχη μεγάλη να βρεις ένα σωστό φίλο!

Senior Member
    Συγγνώμη αλλά...what?! Δεν θέλω να σου βάζω ιδέες αλλά μήπως να το ψάξεις λίγο; Εκτός και αν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ σας. Εκείνη την στιγμή που μπήκε ανάμεσά σας για να χορέψουν πάντως, έπρεπε να τραβηχτεί. Την στιγμή που του είπε αυτό το πράγμα, έπρεπε να αντιδράσει και να την βάλει στη θέση της. Έτσι θα έδειχνε πως σε σέβεται. Δεν καταλαβαίνω πως δεν τα θεωρεί υπερβολικά και σε κάνει να αμφιβάλλεις για την φίλη σου, ενώ είναι ξεκάθαρο πως ζηλεύει και θέλει να κάνει ζημιά. Μόνο φίλη σου δεν είναι, πόσο μάλλον όταν νιώθεις πως την ανέχεσαι. Απλά κάνε και μια κουβέντα με τον φίλο σου γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την αντίδρασή του.

Edit: τώρα είδα πως είστε 15 χρόνια μαζί. Ρώτα πώς θα αντιδρούσε εκείνος αν ένας φίλος του έκανε τα ίδια σε εκείνον.

Η φίλη σου λογικά δεν έχει σχέση (ή τελοσπάντων μακροχρόνια σχέση) και νιώθει φουλ μειονεκτικά.

Να σου πω, μόλις του το είπε εκείνος της είπε την έχω βρει την αληθινή αγάπη και έδειξε εμένα! Όταν μπήκε ενδιάμεσα μας κοιταχτηκαμε σαστισμένοι μεταξύ μας! Ναι δεν έχει σχέση!

εγω ειμαι ενασ τυποσ με σχιζο στα 40 στα 30 ειχε ο θειοσ μου εναν υπερσυγχρονο τορνο και μου λεει μια κι εχεισ πτυχιο ελα να κανεισ κατι σχεδια για πορτεσ σε τρισδιαστατο σχεδιαστικο προγραμμα το προγραμματιζουμε τελεια εγω δεν πηρα φραγκο πουλαει τα σχεδια κι αυτοσ πουλαει σε αυτοκινητοβιομηχανια για ανταλακτικα αυτοκινητων παιρνουν αυτοι τη φιλοσοφια του σχεδιου και βγαζουν συμμετρικοτατα ανταλακτικα χωρισ να χαλαει ο τορνοσ τα βλεπουν τα σχεδια οι αμερικανοι ποιοσ τα εκανε ελληνασ ελληνασ δε γινεται κλπ κι αρχιζει ενα πανυγηρι τρελλο εν τω μεταξυ εγω χεστηκα και μπαινω σε μια καφετερια κ γινομαι πελατησ καθομουν κι επινα καφεδεσ ολη μερα ελα που τα κοριτσια ομωσ τα αγαπησα αληθινα αυτοσ τα ειχε ολα σε βιντεο απο τισ καμερεσ ασφαλεια και τα μοιρασε ειδαν παλι οι αμερικανοι τα βιντεο και το εκαναν ταινια στο νετφλιξ επειδη οι εξυπνοι οι πολιτικοι τουσ ειπαν οτι δε γινεται με ψιλοβασανισαν κι αρχισα να γραφω γτ μου την εδωσε την ταινια να τη δεισ στο νετφλιξ πρεπει να ειμαι απο τουσ πιο λειτουργικουσ σχιζο στον κοσμο δουλευω ωσ βοηθοσ αγροτη γτ δε μετραει τι λεσ σε αρκετο βαθμο τη δουλεια την εκανα ωσ παιδι τοτε τα παιδια ψιλοδουλευαν για να δουν τι θα κανουν μεγαλονωντασ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Ίσως επειδή φοβόμαστε να βγούμε από μια κατάσταση, ακόμα και φιλική! Αλλά η συγκεκριμένη μου έδωσε ένα μάθημα, είναι τύχη μεγάλη να βρεις ένα σωστό φίλο!
    Τι ακριβώς φοβάσαι σε αυτή την περίπτωση;

Senior Member
    Να σου πω, μόλις του το είπε εκείνος της είπε την έχω βρει την αληθινή αγάπη και έδειξε εμένα! Όταν μπήκε ενδιάμεσα μας κοιταχτηκαμε σαστισμένοι μεταξύ μας! Ναι δεν έχει σχέση!
    αυτο ακριβως θα ρωτουσα. το πως αντεδρασε ο συντροφος σου.
    σε τετοιες "φιλες" καλα ειναι να δινει την απαντηση με πραξεις η με λογια αυτος στον οποιο την πεφτει, δλδ ο συντροφος. διοτι δεν εισαι κηδεμονας του, να χαιδευει εκεινον και να απαντας εσυ.
    πηρε την απαντηση που της αξιζε. πως αντεδρασε στην απαντηση του, αληθεια;

εσυ, καλα εκανες και ξεκαθαρισες μαζι της, ΑΦΟΥ ειχε δωσει την καταλληλη απαντηση ο συντροφος σου, οχι ως αντιπροσωπος του, αλλα ως φιλη της "φιλης", γιατι μερικες τετοιες φιλες, τελικα κανουν παρεα αλλες γυναικες, μηπως μπορεσουν να γλειψουν κανενα κοκκαλακι.
    η "φιλη" σας, σας ζηλευει και κατι παραπανω. σας φθονει.
    καντε την περα, οχι για να μην σας παρει κανενα αγορι (αν θελει να φυγει το αγορι, μπορει να βρει και καλυτερες απο μια κοπελα που κυνηγαει τους ανδρες με το δικανο), αλλα γιατι φερνει αρνητισμο και ασχημες προθεσεις και συναισθηματα στην παρεα σας.

δεν χρειαζονται περισσοτερα ξεκαθαρισματα. θα καταλαβει απολυτως τον λογο οταν αρχισετε να μην την καλειτε στις εξοδους σας. μια χαρα ξεκαθαρισες το πως ειδες την "φιλικη" κινηση της. επρεπε μαλιστα να της τονισεις οτι σε εξεθεσε στον συντροφο σου που αναρωτιοταν τι ειδους φιλη ειναι αυτη που χωνεται στα ζευγαρια.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    τι "τυχη" βρε πουλακι μου;
    εσυ την κανεις την τυχη σου!
    αν κανεις παρεα με αυτην την κακομοιρα επι 15 χρονια, τι σου φταιει η τυχη;

Senior Member
    ισως το αγορι σου δεν ξερει αναλυτικα ολες τις υπολοιπες κινησεις της στο βαθος των ετων, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μεμονωμενο περιστατικο για να δωσεις αλλη εξηγηση, πχ οτι δεν εκφραστηκε σωστα και ειπε αλλο απο αυτο που εννοουσε. δλδ, υποθετω οτι δεν θα πηγαινες μια μερα να του πεις "σημερα η Χ χαιδεψε το αυτι του μπαμπη, χθες χαιδεψε τον σβερκο του μητσου", θα ηταν γελοιο. εσεις ξερετε τι εκανε και πως κινουνταν, και σε αυτο το πλαισιο το εξεταζουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast