Ψυχοσωματικά δίχως τέλος!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
    Κι ομωσ το ανχοσ μπορει πολλα να σου διμιουργησει πονοκεφάλους μυικους πόνους ,πόνους στο έντερο στο στομάχι,στην καρδιά όλα επηρεάζονται εγώ μέρες δεν μπορούσα να φάω είχα τρέμουλο μυϊκού σπασμούς πονοκέφαλο.Καποιοι απ'το ανχοε παθαίνουν κατάθλιψη και κλείνονται σπίτι και Ούτε μπάνιο κάνουν.

Κ εγώ έχω μυϊκούς σπασμούς 1,5 χρόνο περίπου σαν αυτούς του ματιού σε διάφορα σημεία του σώματος... τώρα μου κόλλησε από χθες ένα σημείο στο κεφάλι μου που νιώθω για δευτερόλεπτα να μουδιάζει
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Κι ομωσ το ανχοσ μπορει πολλα να σου διμιουργησει πονοκεφάλους μυικους πόνους ,πόνους στο έντερο στο στομάχι,στην καρδιά όλα επηρεάζονται εγώ μέρες δεν μπορούσα να φάω είχα τρέμουλο μυϊκού σπασμούς πονοκέφαλο.Καποιοι απ'το ανχοε παθαίνουν κατάθλιψη και κλείνονται σπίτι και Ούτε μπάνιο κάνουν.

Junior Member
    Ποσο πολυ σε καταλαβαίνω ... παντρεύομαι σε 5 μήνες κ το τελευταίο έτος το μόνο που εκανα ήταν να επισκέπτομαι γιατρούς ... μουδιασματα στα άκρα, στο προσωπο , πόνοι στα οστά, στους μυς, άπειρη τριχόπτωση ... και ολοι οι γιατροί μου λένε οτι δεν εχω τίποτα ... και εγώ δεν μπορώ να πειστώ οτι δεν εχω κατι ... μου φαινεται αδιανόητο να τα κανει ολα αυτά το μυαλό μου ... έκανα μαγνητική στο κεφαλι , εξετάσεις αίματος , υπερηχο στις φλέβες ...τωρα ειδα 2 μελανιές στα πόδια μου και διάβασα ποσά άρθρα για λευχαιμία ... πολυ κακή ασθένεια η άρρωστοφοβία...
    Last edited by Val10964; 27-01-2020 at 00:58.

Όλα το κάνει το ανχοσ να είσαι σίγουρη.Εγω μια φάση που με έπιασε τρελη αρρωστοφοβια και κάθε μέρα νόμιζα έχω κάτι μου λέει μια γειτόνισσα για μια γνωστή της που πέθανε από ανεύρυσμα στο κεφάλι τι το ήθελα και το άκουσα την επόμενη μέρα με πιάνει πονοκέφαλος στο κεφάλι πιεση στο κεφάλι και νόμιζα έχω κι εγώ και δεν κοιμόμουνα το βράδυ γιατί η γυναίκα αυτή πέθανε στον ύπνο τώρα τα λέω και γελάω βέβαια.Επισησ νομιζα είχα καρκίνο στο έντερο και με έπιανε πόνος εκεί τι να λέμε τώρα,ότι έβαζα στο μυαλό νόμιζα το έχω και είχα και συμπτώματα

Διαβάστε αυτό:Εκτός από τα παραπάνω συμπτώματα και σημεία, συχνά στην κατάθλιψη είναι και τα σωματικά ενοχλήματα όπως πονοκέφαλοι, πόνοι στις αρθρώσεις, πόνοι στη μέση, πόνοι στους μυς, κράμπες, μουδιάσματα, μυρμηγκιάσματα, εφιδρώσεις, ναυτία, εμετοί, δυσκοιλιότητα, αίσθημα βάρους στο στήθος τόσο έντονο που προκαλεί την εντύπωση δύσπνοιας, αίσθημα βάρους ή παράλυσης στα άκρα και άλλα.

Τις περισσότερες φορές οι πάσχοντες από τέτοια σωματικά συμπτώματα όταν δεν έχουν επίγνωση της θλίψης ή/και της ανηδονίας τους, είναι σίγουροι ότι πάσχουν από κάποια σωματική ασθένεια, γι αυτό και επισκέπτονται αλλεπάλληλα γενικούς γιατρούς, παθολόγους, ρευματολόγους, γαστρεντερολόγους, νευρολόγους και άλλους γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων εκτός από ψυχίατρο.

Junior Member
    Καλησπέρα !! Βιώνω ακριβώς τα ίδια με έσενα ! Εδώ και 8 μήνες ! Δεν αντέχω άλλο αυτό το πράγμα! δεν χαίρομαι τίποτα στη ζωή μου !

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. χθές ας πούμε ήταν μια καλή μέρα... σήμερα μου κόλλησε στο μυαλό ότι έχω την αίσθηση ότι μπορεί κάπως να κουνιέμαι , όχι να ζαλίζομαι,κ εννοείται σκέφτομαι όγκους στον εγκέφαλο κλπ... ταλαιπωρία
    Quote Originally Posted by Arou View Post
    Καλησπέρα !! Βιώνω ακριβώς τα ίδια με έσενα ! Εδώ και 8 μήνες ! Δεν αντέχω άλλο αυτό το πράγμα! δεν χαίρομαι τίποτα στη ζωή μου !

Junior Member
    Εγώ σκέψου πάω γυμναστήριο και βάζω βάρη για να βεβαιωθώ ότι ακόμη έχω δύναμη ! Είμαι 25 και μ έχει κολλήσει η ιδέα ότι μπορεί να έχω als ! Mο όμως νιώθω κάποιο πόνο ! Δεν αντέχω άλλο έτσι

Βρε Vasomp και οι άλλοι με παρόμοια προβλήματα για καιρό που δεν το παίρνετε απόφαση να δείτε ειδικό, γιατί το καθυστερείτε;

Junior Member
    Ποσο δύσκολη αυτη η ψυχολογική κατάσταση ... ενώ στην αρχή πίστευα όρο εχω σκπ, μετα λύκο , μετα κυκλοφοριακό πρόβλημα τωρα φοβάμαι για λευχαιμία ή καρκίνο ... επανέλαβα γενική αίματος την οποία ειχα κανει 4/11 και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής ... στις 4/11: λευκά Αιμοσφαίρια 4460 και χθες 6040 και ερυθρά στις 4/11: 467000 και χθες 429000...
    όρια λευκών 4000-10000
    Όρια ερυθρών: 420000-540000..
    Με έχουν αγχώσει πολυ οι αλλαγές αυτές στα νούμερα...
    Θα παω αυριο σε παθολόγο....

Είναι πολύ λογικό να υπάρχουν καποιες αλλαγές οι αριθμοί δεν μένουν ίδιοι εφόσον είναι στα όρια δεν υπάρχει θέμα μην αγχώνεσαι τόσο

Να σε ρωτήσω καί τίς 2 φορές έκανες εξετάσεις στο ίδιο εργαστήριο??
    Quote Originally Posted by Val10964 View Post
    Ποσο δύσκολη αυτη η ψυχολογική κατάσταση ... ενώ στην αρχή πίστευα όρο εχω σκπ, μετα λύκο , μετα κυκλοφοριακό πρόβλημα τωρα φοβάμαι για λευχαιμία ή καρκίνο ... επανέλαβα γενική αίματος την οποία ειχα κανει 4/11 και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής ... στις 4/11: λευκά Αιμοσφαίρια 4460 και χθες 6040 και ερυθρά στις 4/11: 467000 και χθες 429000...
    όρια λευκών 4000-10000
    Όρια ερυθρών: 420000-540000..
    Με έχουν αγχώσει πολυ οι αλλαγές αυτές στα νούμερα...
    Θα παω αυριο σε παθολόγο....

Junior Member
    ναι στο ιδιο το εκανα... πήγα σε παθολόγο και μου είπε ότι πλέον είναι όλα φυσιολογικά και να μην ανησυχώ...στις προηγούμενες του νοεμβρίου φαινόταν να υπήρχε κάποια λοίμωξη.

Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Να σε ρωτήσω καί τίς 2 φορές έκανες εξετάσεις στο ίδιο εργαστήριο??

Junior Member

ΜΥΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ

Επανέρχομαι γιατί τα συμπτώματά μου δεν φεύγουν. Ξεκίνησα με μουδιάσματα-μυρμηγκιάσματα στα άκρα, μετά με πόνους στο ένα πόδι, μετά παντού, κόκαλα, αρθρώσεις. Σε όλα αυτά παράλληλα είχα συνέχεια υπνηλία και ατονία.Έχω κάνει μαγνητική στο κεφάλι και η γνωμάτευση καθώς και ένας νευρολόγος που την είδε μου είπε ότι όλα καλά, να μην αγχώνομαι και τέτοια. Προσπάθησα να ηρεμήσω, να μην το σκέφτομαι καθόλου και κάπως μ έφυγαν τα έντονα συμπτώματα. Θέλω να τονίσω ότι με διατροφή έχω χάσει 20 κιλά από τον Αύγουστο εκ των οποίων τα μισά μυς. Τώρα εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει τρέμουλο στα χέρια, έκοψα τον καφέ αλλά τίποτα. Είπα να ξεκινήσω πιλάτες μήπως βοηθηθούν οι μυς μου αλλά από εκείνο το βράδυ και μέχρι σήμερα παθαίνω συνέχεια σπασμούς σε χέρια πόδια. Όλη την μέρα συνέχεια μου τινάζονται ελαφρά τα άκρα. Δεν μπορώ να δουλέψω έχω αγχωθεί πολύ. Τι να κάνω να πάω σε νευρολόγο ξανά? Υπάρχει περίπτωση η μαγνητική να μην έδειξε κάτι? Τον Νοέμβριο την έκανα.

Quote Originally Posted by Val10964 View Post
    Επανέρχομαι γιατί τα συμπτώματά μου δεν φεύγουν. Ξεκίνησα με μουδιάσματα-μυρμηγκιάσματα στα άκρα, μετά με πόνους στο ένα πόδι, μετά παντού, κόκαλα, αρθρώσεις. Σε όλα αυτά παράλληλα είχα συνέχεια υπνηλία και ατονία.Έχω κάνει μαγνητική στο κεφάλι και η γνωμάτευση καθώς και ένας νευρολόγος που την είδε μου είπε ότι όλα καλά, να μην αγχώνομαι και τέτοια. Προσπάθησα να ηρεμήσω, να μην το σκέφτομαι καθόλου και κάπως μ έφυγαν τα έντονα συμπτώματα. Θέλω να τονίσω ότι με διατροφή έχω χάσει 20 κιλά από τον Αύγουστο εκ των οποίων τα μισά μυς. Τώρα εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει τρέμουλο στα χέρια, έκοψα τον καφέ αλλά τίποτα. Είπα να ξεκινήσω πιλάτες μήπως βοηθηθούν οι μυς μου αλλά από εκείνο το βράδυ και μέχρι σήμερα παθαίνω συνέχεια σπασμούς σε χέρια πόδια. Όλη την μέρα συνέχεια μου τινάζονται ελαφρά τα άκρα. Δεν μπορώ να δουλέψω έχω αγχωθεί πολύ. Τι να κάνω να πάω σε νευρολόγο ξανά? Υπάρχει περίπτωση η μαγνητική να μην έδειξε κάτι? Τον Νοέμβριο την έκανα.
    Καλημέρα. Λόγω κακής ψυχολογίας αυτό στα χέρια το έχω πάθει δύο φορές έντονα.. Είναι ενέργεια που μαζεύεται στα χέρια και απελευθερωνεται με το τιναγμα.. Κάνε κινήσεις με το σώμα σου έτσι ώστε να διώχνεις από πάνω σου όλη αυτή την ενέργεια..
    Θα πρέπει κάθε φορά που εμφανίζεται ένα Ψυχοσωματικο να βρίσκεις την αιτια. Τι έγινε τις προηγούμενες μέρες που σε αναστάτωσε, τι σκέφτεσαι κτλ. Όταν βρεις την αιτία θα πρέπει να την αναλύεις και να την σπας σε κομμάτια. Την κάνεις συνειδητή άρα πλέον θα έχεις τον έλεγχο και θα φεύγει.. Προσπάθησε να απασχολεις το μυαλό σου με διάφορες δραστηριότητες και όταν βλέπεις ότι ξεφεύγει και φτιάχνει δικές του ιστορίες να τις σταματάς με κάτι άλλο. Με μια άλλη σκέψη; Με μια δραστηριότητα; Δεν ξέρω. Οι ασκήσεις με την αναπνοές μπορούν να βοηθήσουν έτσι ώστε να επαναφέρεις το μυαλό σου και να ελέγξεις την σκέψη σου.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast