Έχω κουράσει αλλά ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
    Senior Member
    το φαρμακο για την αντιμετοπιση της μελαγχωλιας, της αισθησης της μοναξιας πολλες φορες ειναι η ιδια η κοινονικοποιηση ! Εν προκειμενου η κοινωνια στην οποια θα θελει να γινει μερος της ωστε να ειναι πληρες αποδεχτος, να βρει συντροφο μεσα απο αυτη ,να βρει χαρα κι φιλους ειναι μια κοινωνια ορθωδοξα χριστιανικη! στην επρχια ειναι ακομα πιο πουριτανες οι αρχες της! ετσι λοιπον ο αυνανησμος και η ομοφυλοφιλια ειναι νταμπου και ειναι αντιθετη στις αρχες της πιστεως αυτης!
    Γιωργο οταν αναφερω κατις δεν παει να πει οτι ασπαζομαι και την θεωρεια την γραφομενη απο εμενα! μειτε την ιδεολογια οπου προκειπτει! προσπαθω βεβαια να το κανω !! προσπαθω να υποβαλλω τον εαυτομου σε αυτα τα πιστευω αλλα δυστυχως οτν εισαι τοσα χρονια αντιεξουσιαστης ,αθεως και διαβαζεις μια ζωη βιβλια αντιμιτεραλιστικα ειναι δυσκολο να αλλαξεις και να πας στην αλλη πλευρα!
    zorz

Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Είσαι εκτός τόπου και χρόνου!
    Last edited by Aeon; 04-02-2020 at 18:05.

το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Θα σε σοκάρω αλλά αν διάβαζες το θέμα θα βλεπες ότι ο θεματοθέτης λέει πως έχει ΗΔΗ κάνει στοματικό σε άντρα.
    Το μόνο που καταφέρνεις με τις σκοταδιστικές σου απόψεις είναι να τον κάνεις να νιώθει ακόμα πιο άσχημα για τον εαυτό του.
    Το γεγονός δε οτι πας να το ρίξεις και στην κοινωνία τάχα, κι ότι δεν είναι δικές σου απόψεις αυτές αλλά της κοινωνίας, τα κάνει ακόμα πιο αισχρά και υποκριτικά αυτά που του λες.
    Στο 2020 ζούμε, καμιά κοινωνία δεν θεωρεί δαιμονισμένο όποιον έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις ή όποιον αυνανίζεται. Μόνο κάτι τύποι σαν και σένα τα πιστεύουν ακόμα αυτά.
    Last edited by Aeon; 04-02-2020 at 18:06.

Senior Member
    ο θεμτοθετης αναφερει οτι δεν του αρεσουν οι ανδρες!! μαλιστα εχει μετανιωσει οπως αναφερει ο ιδιος απο την μια φορα οπου το εκανε! Αυτο παει να πει οτι δεν ειναι ομοφυλοφιλς! ουτε γκει!! γενικα δεν θελει ανδρες!
    Αρα ,αφου το εχει δοκιμασει και δεν του αρεσει ειναι βεβαιο τι θελει πραγματικα!
    Δεν ειναι δικες μου οι ιδεες αυτες!! ΕλΗΣΑΒΕΤ! & ΓΙΩΡΓΟ! ετσι ειναι η ελληνικη κοινωνια, διοτις οι πιο πολλοι ειναι ανθωποι ανω των 50 χρονων οπου δεν εχουν τα "ανοιχτα μυαλα" οπου θελετε να λετε οτι εχετε! Επισης και μπορειτε να κοιταξετε αλλεπαληλες δημοσκοποισεις που εχουν γινει ο κοσμος ειδικα μεσα στην κριση εχει γυρησει αρκετα σε αυστηρες ηθικες αποψεις για τετοια ζητηματα! φανηκε και στη δημοσκωπηση για την αλλαγη φιλου! οπου και για αυτο δεν εγινε δημοψηφισμα! Ποσο μαλον οταν ο φιλος μενει επαρχια οπου ειναι ακομα πιο πουριτανες οι αποψεις σε τετοια ζζητηματα! Το να παει στην εκκλησια δεν ειναι κακο ουτες ειναι κομπλεξικος οποις παει! ισως το αντιθετο μπορει να συμβαινει διοτις το δικαιωμα καποιου να πιστευει ειναι δημοκρατικο δικαιωμα και ξερουμε απο μικρα οτι ειναι πολυ ασχημο, πολυ λαθος να προσβαλλουμε τα πιστευω των ανθωπων! Ναι, για την πιστη ειναι μεγα αμαρτημα αυτο που εκανε ο φιλος μας! εαν θελει να ειναι μερος παραδοσιακης κοινωνιας πρεπει να ζητησει συγχωρεσει και να δηλωσει αυστηρη μετανοια! Πρεπει να υπαρξει και θα υπαρξει καποια μικρη τιμορια για αυτο που εκανε! οχι κατι τρομερο αλλα λογικα θα του βαλει κανωνα ο πνευματικος πημενας του!
    Αυτα που γραφω δεν ειναι αυτα πουνομιζωεγω ως σωστα αλλα ειναι αυτα που νομιζει και θελει ο πιο πολυ κοσμος στην Ελλαδα! Τι να κανουμε ετσι ειναι! Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα μετους γκει, μειτε με οσους εχουν καποιες αλλιωτικες απο εμενα σεξουαλικες προτιμησεις! η γενικα οποιον τροπο ευχαριστησης θελουν! αρκει να μην παραβιαζειτην δικη μου ελευθερια! και αφου δεν το κανουν δεν εχω κανενα προβλημα!
    Υ.Γ.οσο για τον αυνανισμο, αν δεν κανω λαθος υπαρχει ζητημα υγειας η συνεχης αυτη πραξη!, δεν λεω οτι ειναι προβλημα εαν το κανει μια φορα το2-3 μηνο! αλλα το καθε μερα συγουρα θα του κανει προβλημα ειτε στον προστατη ειτε σε αλλο σημειο! αφου ειναι παραφυση ενεργεια αυτη η πραξη!
    zorz

Γιώργο αν είναι να ζούμε και να σκεφτόμαστε τι θα πει ο ένας και ο άλλος.. Ας μείνουμε κλειδωμενοι μέσα σε ένα δωμάτιο για να μην βρουν κάτι να πουν. Γιατί πάντα..πάντα!!!!!!!! Ότι και να κάνεις στην ζωή σου κάτι θα βρουν να πουν οι άλλοι.
    Αν σε κάποιον αρέσει να πηγαίνει με άντρες είναι θέμα δικό του. Αν του αρέσει με γυναικες και με άντρες πάλι θέμα δικό του. Επηρεάζει όλο αυτό την ζωή σου; την ζωή μου; Γιωργο αν σκέφτεσαι συνέχεια για το τι θα πουν οι γύρω σου για σένα τότε δεν ζεις... Δεν θα είσαι ποτέ χαλαρός..

Ερχεται εδώ μας λέει ότι νιώθει άσχημα που το έκανε. Νιώθει άσχημα που του αρέσει όσο το κάνει και έρχεσαι εσύ και του λες "ναι έχεις δίκιο που νιώθεις έτσι". Δεν βοηθάς.. Τον κάνεις να νιώθει χειρότερα..
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Senior Member
    Γιωργο ,δυστυχως ετσι ειναι η ζωη! ειμαστε κομματι της κοινωνιας! και εξαρτιομασαι απο αυτην και επιρεαζομαστε, και ζουμε μεσα σε αυτην! δεν μπορεις να μην επιρεαστεις απο αυτην! Πιστευεις οτι εαν ζουσε ο φιλος μας στο Αμστερνταμ για παραδηγμα θα ειχε ερωτημα για το πως θα το παρει η κοινωνια οπου ζει?? και φυσηκα οχι!! Απο την αλλη η κοινωνια εξαρτατε κι απο εμας! ,ειμαστε αυτονομοι ανθρωποι με μοναδικες προσωπικωτητες και με γουστα οπου πρεπει να ειναι ξεκαθαρα δικα μας! Ειμαστε και πρεπει να νιωθουμε ελευθεροι! ομως δυστυχως εαν κυκλοφορουσε στο χωριο του χερι χερι με εναν ανδρα θα ηταν προβλημα κι θα τα ακουγε απο τους δικους του! Αυτο ειναι πραγματικωτης!! δεν μπορουμε να το αλλαξουμε, ουτε να του πουμε ψεματα του ανθρωπου για να το πεξουμε ανοιχτομυαλοι!! διοτις μπορει εσυ,κι εγω να μην το κουτσομπολευσουμε! αλλα ατομα οπως η Ελησαβετ, και γενικα αλλα ατομα θα αρχησουν τα αψυθιρσματα πισω απο την πλατη τους! Τα ιδια ατομα που λενε οτι δεν εχουν προβλημα θα κουτσομπολευσουν και αυτο φενετε απο τον τροπο οπου αναφερουν και λογοκριμουν τους γυρο τους! για παραδηγμα δλδ η ΕΛΗΣΑΒΕΤ! ενω αναφερει οτι δεν θα ειχε προβλημα ταυτοχρονα λογοκρινει εμενα, η πολυ παλιωτερα μεεκρινε λογο της ασθενειας μου με τροπο που να εδειχνε οτι ειμαι περιθοριακο στοιχειο επειδη εχω καταθλιψη και ειχα πολυτοξικομανια!
    Υ.Γ. προσωπικα επειδη υπηρξα καπωτες πρεζακι του δρομου θα ηταν μεγαλη υποκρισιαα μου να ειμουν ρατσιστης σε ατομα γκει! ποσο μαλον οταν εκανα παρεα με τρανς ατομα, μαζι καναμε χρηση κι μαλιστα με φιλοξενουσαν στο δυαμερισμα τους πολλες φορες αφου ειμουν στο δρομο! Μονο χρυσαυγητες που ηταν χρηστες το κανουν αυτο , δλδ να ηταν στο δρομο και να ειναι ρατσηστες! εγω ιμαι ακριβως το αντιθετο!
    zorz

Senior Member
    Ξαναχτυπησε, βλεπω, ο θρησκοληπτος ελληνορθοδοξος αντιεξουσιαστης που, σε αλλα θρεντ, "υποστηριζει" ατομα με αυτοκτονικο ιδεασμο προτεινοντας τους μεθοδους να ολοκληρωσουν.

Να τον χαιρονται οι διαχειριστες που εν πληρει γνωσει τον διατηρουν.

υ.γ μετανοητε, ψυχοτεκνα μου: θα ριξει το dsm-ii φωτια να σας καμφψειιιι
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Γιωργο ,δυστυχως ετσι ειναι η ζωη! ειμαστε κομματι της κοινωνιας! και εξαρτιομασαι απο αυτην και επιρεαζομαστε, και ζουμε μεσα σε αυτην! δεν μπορεις να μην επιρεαστεις απο αυτην! Πιστευεις οτι εαν ζουσε ο φιλος μας στο Αμστερνταμ για παραδηγμα θα ειχε ερωτημα για το πως θα το παρει η κοινωνια οπου ζει?? και φυσηκα οχι!! Απο την αλλη η κοινωνια εξαρτατε κι απο εμας! ,ειμαστε αυτονομοι ανθρωποι με μοναδικες προσωπικωτητες και με γουστα οπου πρεπει να ειναι ξεκαθαρα δικα μας! Ειμαστε και πρεπει να νιωθουμε ελευθεροι! ομως δυστυχως εαν κυκλοφορουσε στο χωριο του χερι χερι με εναν ανδρα θα ηταν προβλημα κι θα τα ακουγε απο τους δικους του! Αυτο ειναι πραγματικωτης!! δεν μπορουμε να το αλλαξουμε, ουτε να του πουμε ψεματα του ανθρωπου για να το πεξουμε ανοιχτομυαλοι!! διοτις μπορει εσυ,κι εγω να μην το κουτσομπολευσουμε! αλλα ατομα οπως η Ελησαβετ, και γενικα αλλα ατομα θα αρχησουν τα αψυθιρσματα πισω απο την πλατη τους! Τα ιδια ατομα που λενε οτι δεν εχουν προβλημα θα κουτσομπολευσουν και αυτο φενετε απο τον τροπο οπου αναφερουν και λογοκριμουν τους γυρο τους! για παραδηγμα δλδ η ΕΛΗΣΑΒΕΤ! ενω αναφερει οτι δεν θα ειχε προβλημα ταυτοχρονα λογοκρινει εμενα, η πολυ παλιωτερα μεεκρινε λογο της ασθενειας μου με τροπο που να εδειχνε οτι ειμαι περιθοριακο στοιχειο επειδη εχω καταθλιψη και ειχα πολυτοξικομανια!
    Υ.Γ. προσωπικα επειδη υπηρξα καπωτες πρεζακι του δρομου θα ηταν μεγαλη υποκρισιαα μου να ειμουν ρατσιστης σε ατομα γκει! ποσο μαλον οταν εκανα παρεα με τρανς ατομα, μαζι καναμε χρηση κι μαλιστα με φιλοξενουσαν στο δυαμερισμα τους πολλες φορες αφου ειμουν στο δρομο! Μονο χρυσαυγητες που ηταν χρηστες το κανουν αυτο , δλδ να ηταν στο δρομο και να ειναι ρατσηστες! εγω ιμαι ακριβως το αντιθετο!
    Γιώργο μπορεί όντως να υπάρχουν ακόμη άτομα που δείχνουν με το χέρι τους αυτούς που είναι διαφορετικοί κτλ.. Αλλά συνήθως αυτοί οι άνθρωποι έχουν μια χάλια ζωή και ζουν καταπιεσμενοι γιατί "υπακουουν" στα πρέπει της κοινωνίας.. Είναι οι άνθρωποι που ζηλεύουν όλους αυτούς που τολμούν.
    Ναι είμαστε μέρος ενός συνόλου αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστος. Θαυμάζω τον άνθρωπο που θα πει ότι "ειμαι αυτό κι αυτό" και επιλέγει να ζήσει την ζωή ΤΟΥ από το να μείνει κλειδωμένος σε ένα σπίτι, να κλαίει που είναι διαφορετικός, να κρύβεται, να πέφτει σε κατάθλιψη κτλ.. Το να βρισκόμαστε στο 2020 και να συζητάμε για αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση.. Οι άνθρωποι πάντα μα πάντα θα έχουν κάποιο αρνητικό να σου βρουν και να σχολιάζουν. Ακόμη και να είσαι τέλειος στην δουλειά σου, ακόμη και να έχεις σχέση με μια γυναίκα, ακόμη και να είσαι πάντα περιποιημένος. Πάντα θα έχουν κάτι να πουν. Λυπάμαι που σκέφτεσαι έτσι... Λυπάμαι που σε νοιάζει η γνώμη των άλλων.. Χάνεις όμορφα πράγματα από την ζωή σου γιατί σκέφτεσαι τι θα πουν οι άλλοι. Και να σου πω κάτι? Θα πουν την κακία τους και μετά δεν τους νοιάζει για σένα.. Απλά επειδή έτσι έμαθαν. Σε μια επιτυχία σου νομίζεις οι άλλοι θα χαρούν μαζί σου; Γιατί να έχει τόση σημασία ο υπόλοιπος κόσμος από το τι έχει να πει η καρδιά σου; Όταν αυτά που κάνεις δεν επηρεάζουν την ζωή κάποιου αλλου;

Κάτι τελευταίο.. Συγνώμη ΕΛΙΣΑΒΕΤ για αυτό. Ενώ μπορούσες να πεις παραδείγματα χωρίς να αναφερεις ονόματα.. Εσύ προτίμησες να βάλεις το όνομα της 2 φορές. Δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε. Δεν ξέρω τι παίχτηκε μεταξύ σας. Ξέρω ότι την μέρα που δεν ησουν καλά και μιλούσαμε στο θέμα σου, μου έστειλε προσωπικό μήνυμα και μου είπε τρόπους για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα. Επειδή ειναι στο φόρουμ τόσο καιρό, ξέρει τον τρόπο που σκέφτεσαι και μιλάς.. Και είχε δίκιο. Αυτό σε ηρεμει. Όταν συζητάς για αυτό ακριβώς το θεμα. Αυτο σου δίνει ωθήσει να προσπαθείς κάθε φορά που πέφτεις..Της είπα ότι για το συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν ξέρω πολλά άρα δεν μπορώ να μιλήσω με επιχειρήματα.. Μπήκε στο θέμα σου και προσπάθησε να σε κάνει να δεις τα πράγματα πιο αισιόδοξα.
    Last edited by george1520; 04-02-2020 at 12:38.

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιώργο μπορεί όντως να υπάρχουν ακόμη άτομα που δείχνουν με το χέρι τους αυτούς που είναι διαφορετικοί κτλ.. Αλλά συνήθως αυτοί οι άνθρωποι έχουν μια χάλια ζωή και ζουν καταπιεσμενοι γιατί "υπακουουν" στα πρέπει της κοινωνίας.. Είναι οι άνθρωποι που ζηλεύουν όλους αυτούς που τολμούν.
    Ναι είμαστε μέρος ενός συνόλου αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστος. Θαυμάζω τον άνθρωπο που θα πει ότι "ειμαι αυτό κι αυτό" και επιλέγει να ζήσει την ζωή ΤΟΥ από το να μείνει κλειδωμένος σε ένα σπίτι, να κλαίει που είναι διαφορετικός, να κρύβεται, να πέφτει σε κατάθλιψη κτλ.. Το να βρισκόμαστε στο 2020 και να συζητάμε για αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση.. Οι άνθρωποι πάντα μα πάντα θα έχουν κάποιο αρνητικό να σου βρουν και να σχολιάζουν. Ακόμη και να είσαι τέλειος στην δουλειά σου, ακόμη και να έχεις σχέση με μια γυναίκα, ακόμη και να είσαι πάντα περιποιημένος. Πάντα θα έχουν κάτι να πουν. Λυπάμαι που σκέφτεσαι έτσι... Λυπάμαι που σε νοιάζει η γνώμη των άλλων.. Χάνεις όμορφα πράγματα από την ζωή σου γιατί σκέφτεσαι τι θα πουν οι άλλοι. Και να σου πω κάτι? Θα πουν την κακία τους και μετά δεν τους νοιάζει για σένα.. Απλά επειδή έτσι έμαθαν. Σε μια επιτυχία σου νομίζεις οι άλλοι θα χαρούν μαζί σου; Γιατί να έχει τόση σημασία ο υπόλοιπος κόσμος από το τι έχει να πει η καρδιά σου; Όταν αυτά που κάνεις δεν επηρεάζουν την ζωή κάποιου αλλου;

Κάτι τελευταίο.. Συγνώμη ΕΛΙΣΑΒΕΤ για αυτό. Ενώ μπορούσες να πεις παραδείγματα χωρίς να αναφερεις ονόματα.. Εσύ προτίμησες να βάλεις το όνομα της 2 φορές. Δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε. Δεν ξέρω τι παίχτηκε μεταξύ σας. Ξέρω ότι την μέρα που δεν ησουν καλά και μιλούσαμε στο θέμα σου, μου έστειλε προσωπικό μήνυμα και μου είπε τρόπους για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα. Επειδή ειναι στο φόρουμ τόσο καιρό, ξέρει τον τρόπο που σκέφτεσαι και μιλάς.. Και είχε δίκιο. Αυτό σε ηρεμει. Όταν συζητάς για αυτό ακριβώς το θεμα. Αυτο σου δίνει ωθήσει να προσπαθείς κάθε φορά που πέφτεις..Της είπα ότι για το συγκεκριμένο θέμα εγώ δεν ξέρω πολλά άρα δεν μπορώ να μιλήσω με επιχειρήματα.. Μπήκε στο θέμα σου και προσπάθησε να σε κάνει να δεις τα πράγματα πιο αισιόδοξα.
    Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά Γιώργο. Κανένα προσωπικό πρόβλημα δεν έχω με τον πανου. Δεν τον ξέρω προσωπικά, δεν έχω ανταλλάξει μαζί του ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΠΜ ΠΟΤΕ.

Αντιθέτως έχω μεγάλο πρόβλημα με τις απόψεις που εκφράζει σε ένα φόρουμ το οποίο υποτίθεται ότι είναι φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης! Και θα αντιδρούσα το ίδιο με όποιον κι αν εξέφραζε τέτοιες απόψεις όπως έχω κάνει και με άλλους κατα καιρούς "θεούσους" που εμφανίστηκαν στο φόρουμ και εξέφραζαν ρατσιστικές/ μισογυνιστικές/ σκοταδιστικές /φαλλοκρατικές απόψεις.
    Η πίστη του καθένα δεν με ενοχλεί καθόλου, πιστεύω και η ίδια, όσο ο πάνου και ο όποιος πάνου όμως εκφράζει τέτοια, από μένα θα τρώει κράξιμο αφού οι διαχειριστές δεν δείχνουν να ενοχλούνται.

Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά Γιώργο. Κανένα προσωπικό πρόβλημα δεν έχω με τον πανου. Δεν τον ξέρω προσωπικά, δεν έχω ανταλλάξει μαζί του ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΠΜ ΠΟΤΕ.

Αντιθέτως έχω μεγάλο πρόβλημα με τις απόψεις που εκφράζει σε ένα φόρουμ το οποίο υποτίθεται ότι είναι φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης! Και θα αντιδρούσα το ίδιο με όποιον κι αν εξέφραζε τέτοιες απόψεις όπως έχω κάνει και με άλλους κατα καιρούς "θεούσους" που εμφανίστηκαν στο φόρουμ και εξέφραζαν ρατσιστικές/ μισογυνιστικές/ σκοταδιστικές /φαλλοκρατικές απόψεις.
    Η πίστη του καθένα δεν με ενοχλεί καθόλου, πιστεύω και η ίδια, όσο ο πάνου και ο όποιος πάνου όμως εκφράζει τέτοια, από μένα θα τρώει κράξιμο αφού οι διαχειριστές δεν δείχνουν να ενοχλούνται.
    Εγώ είδα μια όμορφη κίνηση.. Που δεν την κάνουν πολλοί και ήθελα να την πω!! Αυτό μόνο. Καλησπέρα.

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ είδα μια όμορφη κίνηση.. Που δεν την κάνουν πολλοί και ήθελα να την πω!! Αυτό μόνο. Καλησπέρα.
    Εγώ δεν ήθελα γιαυτό και στο χα στείλει σε πμ.

Τελοσπάντων, αυτά δεν αφορούν το φόρουμ και κυρίως δεν αφορούν τον θεματοθέτη ο οποίος έγραψε τον προβληματισμό του και πήρε ως απάντηση οτι είναι δαιμονισμένος!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12