ειναι η ζωη αδικη ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Senior Member

ειναι η ζωη αδικη ?

Οντως , τοχω ακουσει απο πολλους-ες , αλλα ειναι ετσι ? πολλοι θα συμφωνησετε υποψιαζομαι, αλλα ειναι οντως ετσι ? η με τις σκεψεις μας διαμορφωνουμε την ζωη μας ? βεβαια τι να πεις σε ενα ατομο που ειναι καθηλωμενο σε αναπηρικο καροτσακι απο μικρη ηλικια ? ηταν δικαιη η ζωη μαζι του ? πραματικα δεν εχω απαντηση, δεν ξερω ......οσο μεγαλωνω μεγαλωνουν τα ερωτηματα ...........στα 30s δεν ειχα ερωτηματα , τωρα εχω ομως .....

κοιταξε οι λυπες της ζωης ειναι περισσοτερες απο τις χαρες.οι περισσοτεροι δεν περνανε καλα στον κοσμο, αν σκεφτεις 1 δισεκατομμυριο κοσμος παγκοσμιως πειναει,ενα αλλο μεγαλο μερος πληθυσμου ειναι σε εμπολεμες ζωνες και εχουν γνωρισει βια,πολεμο αλλεπαλληλους βιασμους οι γυναικες,στα αναπτυγμενα κρατη υπαρχει αρκετη δυστυχια γιατι εχει γινει η κοινωνια εγωιστικη και ανθρωποκεντρικη αλλα και ενα μεγαλο κομματι του πληθυσμου βιωνεια απιστευτη μοναξια,ασθενειες και προβληματα επιβιωσης για τα φτωχα στρωματα του πληθυσμου των ανεπτυγμενων κρατων.

Πιστευω η λυση ειναι να ειμαστε κοντα στο Θεο να κανουμε καλα εργα να μην αδικουμε τους αλλους να μην κραταμε εχθρα στον πλησιον μας εξαλλου η ζωη δεν ειναι στρωμενη απο ροδοπεταλα και να κανει καποιος οικογενεια μπορει να υποφερει αν εχει αρρωστο παιδι,αν η γυναικα του τον παρατησει και ειναι αναγκασμενος να της δινει διατροφη και να βλεπει τα παιδια του μια φορα την εβδομαδα και μπορει η πρωην συζυγος του να δηλητηριασει με ασχημα πραγματα τον πατερα στα παιδια της για να μην ειναι κοντα σε αυτον.

Δυστυχως η ζωη ειναι δυσκολη για ολους μας μονο κοντα στο Θεο θα εχουμε μια παρηγορια και μια ελπιδα οτι θα μας δεχτει στην αγκαλια του οταν φυγουμε απο αυτη την ζωη.

Γιατι αν βασιζομαστε σε ανθρωπους το χουμε χασει το παιχνιδι.δεν υπαρχει αληθινη φιλια ολοι το συμφερον τους κοιτανε και αν καποιος παθει κατι κακο τις περισσοτερες φορες θα καλειται μονος του να ανταπεξελθει.

Η ζωή έχει πάρα πολλούς αστάθμητους παράγοντες και τυχαιότητα μέσα της, αλλά ως ένα βαθμό σαφώς και μπορούμε να την διαμορφώσουμε οι ίδιοι χωρίς να θεωρούμε τίποτα δεδομένο. Το δίκαιη ή άδικη είναι σχετικό.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οντως , τοχω ακουσει απο πολλους-ες , αλλα ειναι ετσι ? πολλοι θα συμφωνησετε υποψιαζομαι, αλλα ειναι οντως ετσι ? η με τις σκεψεις μας διαμορφωνουμε την ζωη μας ? βεβαια τι να πεις σε ενα ατομο που ειναι καθηλωμενο σε αναπηρικο καροτσακι απο μικρη ηλικια ? ηταν δικαιη η ζωη μαζι του ? πραματικα δεν εχω απαντηση, δεν ξερω ......οσο μεγαλωνω μεγαλωνουν τα ερωτηματα ...........στα 30s δεν ειχα ερωτηματα , τωρα εχω ομως .....
    ναι, με πολλους ειναι αδικη η ζωη.
    με πολλα εκατομμυρια ανθρωπων για την ακριβεια, γιατι αν θεωρουμε αδικο το να βρεθει καποιος σε καροτσακι, φαντασου τι θεωρουμε το να γεννηθει σε μια ηπειρο που για να πιει μια γουλια βρωμικο νερο πρεπει να διανυει χιλιομετρα καθημερινα και να τρωει καθε 3 μερες...
    αυτο που δεν σκεφτονται πολλοι, ειναι οτι η δικαιοσυνη ειναι μια ανθρωπινη αναγκη, για την οποια η ζωη δεν ενδιαφερεται.
    δηλαδη, η ζωη δεν χρωσταει σε κανεναν να ειναι ουτε δικαια, ουτε αδικη.
    η ζωη ειναι τυχαια...
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και ποιος μπορεί να σου πει τι είναι δίκαιο ή άδικο τελικα ή ποιος μπορεί να σου πει τι ζωή τελικά είναι ωραία να ζήσεις.....
    Βλέπεις ανθρώπους που όπως είπες σε αναπηρικό καροτσάκι και έχουν στρώσει τόσο ωραία την ζωή τους ,κάνουν τα πάντα ακόμα και αθλητισμό και είναι ευτυχισμένοι ...
    Και βλέπεις ανθρώπους πάρε παράδειγμα τους διάσημους που έχουν τα πάντα ,υγεία ,πλουτοι τα πάντα αλλά μέσα τους ψυχικά δεν είναι καλά ....

Τα παντα λοιπόν είναι σχετικά ,καθένας ορίζει το τι είναι δίκαιο και τι άδικο για εκείνον....
    Άλλωστε για εμενα πάντα μηλαω από αυτή την ζωή ειμαστε περαστικοί ,ο προθάλαμος για την αιώνια όπου εκεί πραγματικά θα ζήσουμε εκεί που μας αξίζει βάση με την σημερινά μας ζωή.......

Senior Member
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Και ποιος μπορεί να σου πει τι είναι δίκαιο ή άδικο τελικα ή ποιος μπορεί να σου πει τι ζωή τελικά είναι ωραία να ζήσεις.....
    Βλέπεις ανθρώπους που όπως είπες σε αναπηρικό καροτσάκι και έχουν στρώσει τόσο ωραία την ζωή τους ,κάνουν τα πάντα ακόμα και αθλητισμό και είναι ευτυχισμένοι ...
    Και βλέπεις ανθρώπους πάρε παράδειγμα τους διάσημους που έχουν τα πάντα ,υγεία ,πλουτοι τα πάντα αλλά μέσα τους ψυχικά δεν είναι καλά ....

Τα παντα λοιπόν είναι σχετικά ,καθένας ορίζει το τι είναι δίκαιο και τι άδικο για εκείνον....
    Άλλωστε για εμενα πάντα μηλαω από αυτή την ζωή ειμαστε περαστικοί ,ο προθάλαμος για την αιώνια όπου εκεί πραγματικά θα ζήσουμε εκεί που μας αξίζει βάση με την σημερινά μας ζωή.......
    το εχεις τοσο σιγουρο αυτο;
    απορω με οσους εχετε τετοιες βεβαιοτητες. σαν εκδοχη να το δεχτω, αλλα οσοι ειστε βεβαιοι, πραγματικα, δεν σταματατε να με εκπλησσετε..

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το εχεις τοσο σιγουρο αυτο;
    απορω με οσους εχετε τετοιες βεβαιοτητες. σαν εκδοχη να το δεχτω, αλλα οσοι ειστε βεβαιοι, πραγματικα, δεν σταματατε να με εκπλησσετε..
    Για τίποτα δεν είμαι σίγουρη.....
    Γενικά αν δεν δω και δεν ζήσω πράγματα και καταστάσεις δεν είμαι σίγουρη για κανέναν και τίποτα....
    Έχω όμως κάποιες αξίες και κάποια πιστεύω που πήρα από το σπίτι μου και τώρα τα μεταφέρω στη δική μου οικογένεια ...Όπως επίσης έχω ζήσει και κάποια γεγονότα που με κάνουν να πιστεύω εκεί που πιστεύω ....
    Δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν να πιστεύει στα δικά μου ,καθένας διαλέγει στην ζωή του να πιστεύει στο δικό του Θεό όπως και να λέγεται αυτός......
    Όπως επίσης δεν θα κρίνω κανέναν και τίποτα που δεν συμβαδίζει με τα δικά μου θρησκευτικά πιστεύω....
    Κάτι θα έχει περάσει και αυτός για να φτάσει στο σημείο που είναι και ειναι απολύτως σεβαστό και καθόλου κατακριτέο.

Senior Member
    Για τίποτα δεν είμαι σίγουρη.....
    Γενικά αν δεν δω και δεν ζήσω πράγματα και καταστάσεις δεν είμαι σίγουρη για κανέναν και τίποτα....
    Έχω όμως κάποιες αξίες και κάποια πιστεύω που πήρα από το σπίτι μου και τώρα τα μεταφέρω στη δική μου οικογένεια ...Όπως επίσης έχω ζήσει και κάποια γεγονότα που με κάνουν να πιστεύω εκεί που πιστεύω ....
    Δεν θα προσπαθήσω να πείσω κανέναν να πιστεύει στα δικά μου ,καθένας διαλέγει στην ζωή του να πιστεύει στο δικό του Θεό όπως και να λέγεται αυτός......
    Όπως επίσης δεν θα κρίνω κανέναν και τίποτα που δεν συμβαδίζει με τα δικά μου θρησκευτικά πιστεύω....
    Κάτι θα έχει περάσει και αυτός για να φτάσει στο σημείο που είναι και ειναι απολύτως σεβαστό και καθόλου κατακριτέο.
    ουτε εγω εχω κατι με τα πιστευω του οποιουδηποτε για κατι ΤΟΣΟ αγνωστο σε μας , οπως το αν γινεται κατι μετα θανατον.
    εκει που ειναι η αντιρρηση μου, ειναι οτι πολλοι απο οσους πιστευουν σε μια συνεχεια, μεταθετουν πραγματα που μπορουν να ζησουν εδω, για μετα και αν δεν υπαρχει το "μετα" θα ζησουν ζωη, μιση...

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ουτε εγω εχω κατι με τα πιστευω του οποιουδηποτε για κατι ΤΟΣΟ αγνωστο σε μας , οπως το αν γινεται κατι μετα θανατον.
    εκει που ειναι η αντιρρηση μου, ειναι οτι πολλοι απο οσους πιστευουν σε μια συνεχεια, μεταθετουν πραγματα που μπορουν να ζησουν εδω, για μετα και αν δεν υπαρχει το "μετα" θα ζησουν ζωη, μιση...
    Είναι πολύ λάθος αυτό που λες .......
    Κανένας από εμάς τουλάχιστον Μ τα δικά μου πιστεύω δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο...
    Ίσα ίσα το αντίθετο....
    Γι αυτό λέω ότι Ο καθένας αντιλαμβάνεται και μεταφράζει κάποια πράγματα που βλέπει ή διαβάζει σύμφωνα με τις δικές του αντιλήψεις....

Είναι όμως πολύ μεγάλη κουβέντα όλο αυτά και σίγουρα όχι μέσα από εδώ.....
    Καλό είναι πριν καταλήξουμε σε κάποιες θεωρίες να είμαστε πολύ καλά διαβασμένοι στο τι λένε πραγματικά οι γραφές (οποιασδηποτε θρησκειας )και όχι στο πως τα μεταφράζει ο καθένας μας !

Πάντως πολλές συζητήσεις που έχω κάνει με διάφορα άτομα πάντα καταλήγω στο ιδιο συμπέρασμα .....Ολοι συμφωνουμε σε αυτό που αναζηταμε και ο παρονομαστής είναι ο ίδιος ,απλά κάποιος τον ονομάζει Θεό,κάποιος άλλος Βούδα ,δωδεκάθεο ,άθεο .......

Banned
    η ζωη σαν εννοια δεν εχε πουθενα το δικαιο η το αδικο! αυτο ειναι αναλωγο της καθε κοινωνιας, την καθε εποχη(αλλο λεγαμε σωστο πριν 1000χρονια κι αλλο τωρα), δεν υπαρχει δικαιωσυνη με την εννοια οτι καποιος γενιεται καπου σ απολυτη δυστυχια κι ενας αλλος μεσα στα πλουτη και την ευτυχια! Το μονο που υπαρχει ειναι η αρμονια της φυσης! δλδ να μπορει να ζει καποιος οσο πιο ηρεμα γινεται ανεξαρτητα του περιβαλον του!
    Το δικαιο η σδικο ειναι κατι που εχει να κανει με τα δικα μας στανταρ! επισης η ευτυχια δεν εχει σχεση με το δικαιο αλλα εμεις τα θεωρουμε αναλογα!! η χαρα δεν εχει σχεση με τα πλουτοι! Προσωπικα στην Αφρικα, στα χωρια πανω απο τη Μομπασα συνατησα παιδακια μεσα στις λασπες οπου ητν μεσα στο χαμογελο! επαιζαν με τα σκουπηδια αλλα ηταν ολο χαρα! σε αντιθεση με τα δικα μας που σε σχεση με αυτα ειναι πολυ καλητερα οικονομικα αλλα ειναι κλεισμενα σπιτι, κι μεσα σε μια οθωνη! Η ευτυχια δεν εχει σχεση με τα χρηματα παντα! ουτε με την ανεση! ακομα και σε ενπολεμες περιοχες η ανθρωπινη φυση ειναι τοσο δυνατη τοσο σκληρη που βρισκει τροπους ακομα κι να γλενταει!
    Η εννοια της δικαιωσυνης στην ζωη ηρθε απο τους χριστιανους οπου πιστευουμε οτι η ζυγαρια της αρμονιας θα ερθει στην μεταθανατη εμπερια μας! πανω στην αρμονια της φυσης στηριζεται κι αυτη!
    Απο την αλλη υπαρχει η λογικη του Νιτσε οτι ο ανθρωπος ως μερος της φυσης επιβοιωνει μοναχα μεσα απο τις δικες του αρετες, την δυναμη την ζβςλταδα κ.α. οπως δλδ τα ζωα!! οπου στο ζωικο βασηλιο η δικαιωσυνη ειναι ξεκαθαρα του πιο δυνατου! αν θελουμε να ειμαστε διαφορετικα απο τα ζωα λοιπον σε εμας ειναι η αποφαση!, απο οτι βλεπουμε ομως τελεταια κι μεσα απο τον χαωτικο καπηταλισμο βλεπουμε οτι πιο πολυ παμε προς το ζωικο ειδος κι οχι προς τις ιδεες του διαφωτησμου και της φιλοσοφιας!

Η ζωή σαν ζωή είναι ένα τυχαίο γεγονός. Ούτε δίκαιο, ούτε άδικο. Απλά τυχαίο. Άλλοι το βλέπουν σαν κατάρα, άλλοι σαν ευλογία. Εμείς γεννήσαμε αυτές τις έννοιες (όπως και την ηθική) και όπως σωστά αναφέρθηκε, είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθένα το τι είναι δίκαιο και τι άδικο. Γι' αυτό υπάρχουν και οι νόμοι. Για να μην σκαρφίζεται ο καθένας ό,τι θέλει και να λειτουργεί όπως γουστάρει σαν να ζούσε σε ζούγκλα. Λίγο άσχετο βέβαια αυτό αλλά το ανέφερα για να δείξω ότι κάθε πράξη μπορεί να μεταφραστεί και σαν δίκαιη και σαν άδικη αναλόγως του ποιός την κρίνει και πώς την βιώνει κανείς. * Υπάρχουν πράγματα που είναι στο χέρι μας να τα αλλάξουμε και να βελτιώσουμε την τύχη μας και κατ'επέκταση την ζωή μας, και άλλα που απλά σου έρχονται και λες που ποιός πότε και γιατί; Δίκαιο ή άδικο, αυτό σου ήρθε. Αν δεν αλλάζει, συμβιβάσου για να ζήσεις όσο γίνεται καλύτερα. Κάποιοι τα καταφέρνουν εξαιρετικά. Καλύτερα και από όσους η ζωή τους τα πρόσφερε όλα απλόχερα.

* Πρόχειρο παράδειγμα. Είσαι σε στρατόπεδο συγκέντρωσης. Ο στρατιώτης δίπλα έχει εντολή να σε σκοτώσει (έχει σκοτώσει άλλους χιλιάδες και έχει βασανίσει μπροστά στα μάτια σου το παιδί σου). Όμως το μετανιώνει, προσποιείται μπροστά από ανώτερους και αποφασίζει να σε βοηθήσει για να το σκάσεις. Στο μεταξύ έχει κάνει το ίδιο και με το παιδί σου (που τον είχε βασανίσει), οπότε τον εμπιστεύεσαι. Όμως σας πιάνουν στα πράσα. Ο ανώτερος τον σκοτώνει μπροστά σου. Εκείνη την στιγμή δεν σκέφτεσαι πόσο άδικη είναι η ζωή και για τους 2; Μετάνιωσε πραγματικά για τις πράξεις του και θα επανόρθωνε με το να σε βοηθήσει. Κάποιος άλλος θα έλεγε: "Κάρμα. Πήρες τόσες ζωές. Το λιγότερο που σου αξίζει είναι ο θάνατος."

Σκοτώνουν αγαπημένο πρόσωπο μπροστά σου. Δεν αντέχεις να το βλέπεις, φουντώνεις. Ξεσπάς και από ατύχημα σκοτώνεις τον δράστη. Δίκαιο ή άδικο που θα σαπίσεις στη φυλακή; Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Κάποιες φορές απλά τα φέρνει έτσι η ζωή που δεν μπορείς να εξηγήσεις τίποτα.

Senior Member
    Σε μερικες περιπτωσεις , ειναι ας πουμε αδικη η ζωη , αυτο δεν μπορω να το δεχτω , δε πειπτωσεις νοσοφοβιας , η ακομη και σε περιπτωσεις κατθλψης , οπως την δικη μου , που ταλαιπωρουμαι 18 χρονια , παλι εγω φταιω , η η αδυνανμια μου να ντεπεξλθω στηνπροκληση αυτη , δεν ειμαι δα και αναπηρος ......κατι δεν κανω καλα .......

Senior Member
    οσοι εχουν την αποδοχη και το θαυμασμο ολων στη ζωη αυτη δε θα βρουν καλο στην επομενη οταν αυτη ερθει αν θελουν να εχουν αξιωσεις απ την επομενη ζωη πρεπει σε αυτη να γινουν αντικειμενο μισους των περισσοτερων γιατι στη ζωη αυτη οτι ειναι αξιοθαυμαστο ειναι ψεμα

Senior Member

Λοιπον εγω νομιζω οτι η αιωνια ζωη , ειναι σαν να κοιμασαι, οταν βλεπεις ονειρα ξερεις οτι ειναι ονειρα ? μπααα, καπως ετσι φανταζομαι την αιωνια ζωη , ενα συνεχες ονειρο, που μπορει καi τωρα να ονειρευομαστε , εχοντας αγνοια του υπνου/ονειρου ......μπορει να λεω και μπουρδες , εχω το δικαιωμα αυτο, ως ηλιθιος .....

Senior Member
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Η ζωή σαν ζωή είναι ένα τυχαίο γεγονός. Ούτε δίκαιο, ούτε άδικο. Απλά τυχαίο. Άλλοι το βλέπουν σαν κατάρα, άλλοι σαν ευλογία. Εμείς γεννήσαμε αυτές τις έννοιες (όπως και την ηθική) . Κάποιοι τα καταφέρνουν εξαιρετικά. Καλύτερα και από όσους η ζωή τους τα πρόσφερε όλα απλόχερα.

Σκοτώνουν αγαπημένο πρόσωπο μπροστά σου. Δεν αντέχεις να το βλέπεις, φουντώνεις. Ξεσπάς και από ατύχημα σκοτώνεις τον δράστη. Δίκαιο ή άδικο που θα σαπίσεις στη φυλακή; Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Κάποιες φορές απλά τα φέρνει έτσι η ζωή που δεν μπορείς να εξηγήσεις τίποτα.
    Συμφωνω, ολα ειναι σχετικα , και ολα ειναι τυχαια , η εινμαστε προιοντα των ενδομυχων σκεψεων μας ? στην Ζωνη του Λυκοφωτος ειμεθα .....λεω γω τωρα ......

Page 1 of 2 12 LastLast