LYRICA και ΟΡΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 226 to 236 of 236
    Senior Member
    @ntinti σε ευχαριστώ πολύ

Απόψε περπάτησα μετά από καιρό περίπου 3,3 χλμ.. το τελευταίο χιλιόμετρο άρχισα να έχω λίγο πόνο, αλλά κατάφερα να το βγάλω τελικά, αύριο έχει ξεκούραση κ αν καταφέρω να σηκωθώ πρωί θα πάω Εκκλησία να ανάψω ένα κεράκι.. καιρό έχω να το κάνω, στην προ-κορωνοιού εποχή.

Θα πάρει χρόνο η αποκατάσταση, το ότι άργησα τόσο πολύ το Lyrica και τα Neurobion νομίζω φταίει κάπως(εγώ ήμουνα αρνητικός στο Lyrica, αλλά τα Neurobion o νευροχειρουργός δεν τα είχε προτείνει, τα έβαλε ένας ορθοπαιδικός) και επίσης στο θέμα φυσικοθεραπείες φταίει ο νευροχειρουργός στην εμμονή του να μην κάνω, μεχρι τώρα που είδε κι'αποειδε και τελικά είπε ''κάνε''. Είχε κολλήσει στο ότι χρειάζομαι μόνο περπάτημα.

Τα Depon βοηθάνε είναι η αλήθεια...

Σε ευχαριστώ, ναι είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν είσαι μόνος είναι λίγο πιο ζόρικα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    @ntinti σε ευχαριστώ πολύ

Απόψε περπάτησα μετά από καιρό περίπου 3,3 χλμ.. το τελευταίο χιλιόμετρο άρχισα να έχω λίγο πόνο, αλλά κατάφερα να το βγάλω τελικά, αύριο έχει ξεκούραση κ αν καταφέρω να σηκωθώ πρωί θα πάω Εκκλησία να ανάψω ένα κεράκι.. καιρό έχω να το κάνω, στην προ-κορωνοιού εποχή.

Θα πάρει χρόνο η αποκατάσταση, το ότι άργησα τόσο πολύ το Lyrica και τα Neurobion νομίζω φταίει κάπως(εγώ ήμουνα αρνητικός στο Lyrica, αλλά τα Neurobion o νευροχειρουργός δεν τα είχε προτείνει, τα έβαλε ένας ορθοπαιδικός) και επίσης στο θέμα φυσικοθεραπείες φταίει ο νευροχειρουργός στην εμμονή του να μην κάνω, μεχρι τώρα που είδε κι'αποειδε και τελικά είπε ''κάνε''. Είχε κολλήσει στο ότι χρειάζομαι μόνο περπάτημα.

Τα Depon βοηθάνε είναι η αλήθεια...

Σε ευχαριστώ, ναι είναι ψυχοφθόρο, ειδικά όταν είσαι μόνος είναι λίγο πιο ζόρικα.
    Μπραβο πολυ καλη η προσπαθεια σου σημερα!

Στο ειχα πει θυμαμαι και στις αρχες, ο ρολος του νευροχειρουργου σταματαει οταν μετα την επεμβαση περπατας (το κυριοτερο, ξερεις τι πιθανοτητες εχεις οταν κανεις μια τετοια επεμβαση)και εισαι λειτουργικες σε ολες τις φυσικες σου αναγκες ....
    Απο εκει και περα αναλαμβανει ο φυσικοθεραπευτης ,εκεινος σου λεει τι θα κανεις ακομα και πως θα ξαπλωσεςι και θα σηκωθεις απο το κρεβατι....
    Δεν ξερω εμενα αν δεν υπηρχε ο συγκεκριμενος που με εχει ακομα και σημερα πως θα ημουν....ειχε παιξει και το ρολου του ψυχολογου γιατι μετα απο τετοια χειρουργεια που ερχεται η ζωη τουμπα ειδικα σε νεους ανθρωπους το αλφα και το ωμεγα ειναι η ψυχολογια και η δικη μου ηταν στα πατωματα και ας ειχα ολη την οικογενεια μου διπλα μου....
    Κακα τα ψεματα οσους ανθρωπους και να εχεις διπλα σου τους πονους και τις ανυσηχιες σου μονος τα περνας και μονος σου πρεπει να μαθεις να τα διαχειριζεσαι.....

Δεν εισαι μονος σου να ξερεις οτι θελεις θα ρωτας ,οτι ανησυχία και να εχεις ,μακαρι να μπορω εστω και απο εδω να σε βοηθησω ωστε να μην ανησυχείς τοσο πολυ για την εξελιξη σου...

Πεσμου χειρουργηθηκες ιδιωτικα ή σε δημοσιο νοσοκομειο?

Senior Member
    Ηταν σε δημόσιο νοσοκομείο στο Ηράκλειο Κρήτης, ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ λέγεται.

Senior Member
    Ηταν σε δημόσιο νοσοκομείο στο Ηράκλειο Κρήτης, ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ λέγεται.
    μεσα στο νοσοκομειο μετα το χειρουργειο και οσο εκατσες δεν ερχοταν φυσιοθεραπευτες?

σε εμενα οσο διαστημα ημουν ,καθε πρωι μια ωρα ειχα αποκατασταση μαζι τους και μετα οταν βγηκα μου εδωσαν οδηγιες μεχρι να κλεισω μηνα.
    επειτα πηγα εξω σε φυσικοθεραπευτη και ξεκινησα βελονισμο και μηχανηματα ...εκανα περιπου εικοσι συνεδριες ...εκτοτε κατα καιρους πηγαινω για βελονισμο οποτε τον χρειαζομαι και φυσικα τωρα που μου βαζει ασκησεις καθε δεκαπεντε μερες παραλληλα με την διατροφη για να αποκτησω την σταθεροποιηση που εχασα με την φλεγμονή...

Senior Member
    Όχι τίποτα, κανείς δεν ερχόταν. Μόνο περπάτημα μου είπε ο γιατρός να κάνω, μου έδειξε βέβαια πως να σηκώνομαι και πως να σκύβω αλλά τίποτα άλλο. Μου έδωσε αντιβίωση, αντιπηκτικές και Lyrica 150mg το οποίο δεν το πήρα μου βγήκε βαρύ 2-3 μέρες που το δοκίμασα.

Του είχα πει αν χρειάζονται φυσικοθεραπείες είπε όχι. Τώρα άλλαξε άποψη και λέει να κάνω(μετά από 8 μήνες κ αφού πονάω).

Εχθές κ σήμερα νοιώθω καλύτερα δεν πονάω πολύ.

Senior Member
    [QUOTE=YokoChoco;1118740]Όχι τίποτα, κανείς δεν ερχόταν. Μόνο περπάτημα μου είπε ο γιατρός να κάνω, μου έδειξε βέβαια πως να σηκώνομαι και πως να σκύβω αλλά τίποτα άλλο. Μου έδωσε αντιβίωση, αντιπηκτικές και Lyrica 150mg το οποίο δεν το πήρα μου βγήκε βαρύ 2-3 μέρες που το δοκίμασα.

Του είχα πει αν χρειάζονται φυσικοθεραπείες είπε όχι. Τώρα άλλαξε άποψη και λέει να κάνω(μετά από 8 μήνες κ αφού πονάω).

Σε αφεισε δηλαδη στο ελεος που λεμε....
    τι να πω ορισμενοι γιατροι ειναι οτι να ναι...εσυ εκανες και σπονδυλονδεσια ενα περισσοτερο επρεπε αμεσα να ξεκινησεις κινησιοθεραπεια....

Δεν πειραζει ειναι νωρις ακομα μην απογοητευεσαι ολα θα πανε καλα θα δεις ....

αλλα να ξερεις ο πονος θα ερχεται και θα φευγει ,θαεχεις μερες που θα πετας στην κυριολεξια και μερες που θα εχεις ενοχλησεις...
    το κυριοτερο ομως να ξερεις επειδη δεν εχει κλεισει ακομα χρονο, ειναι η σταση και η ωρα που καθεσαι....δε πρεπει να ειναι πολυωρη και αν χρειαζεται να δουλεψεις σε υπολογιστη να προσπαθεις ανα μισαωρο με σαρανταπεντε λεπτα να σηκωνεσαι να ξεπιανεσαι για λιγο λεπτα και μετα να συνεχιζεις...
    και ξεκινα αμεσα κοιλιακους και ραχαιους ,και τιποτα να μην κανεις μεσα στη μερα ενα δεκαλεπτο θα το αφιερώνεις σε αυτες τις δυο σωτηριες ασκησεις!

Senior Member
    Από χθές υπάρχει μία βελτίωση όσον αφορά τις ενοχλήσεις, ο πόνος στην μέση φαίνεται να έχει μειωθεί και τα μουδιάσματα στα πόδια λιγότερα έως καθόλου, απλά σήμερα μου κάνει λίγο ποναλάκι το αριστερό κουντουπιέ, εκτιμώ με την φυσικοθεραπεία θα πρέπει να φανεί μεγάλη διαφορά. Θα δούμε από εβδομάδα..

Senior Member
    Από χθές υπάρχει μία βελτίωση όσον αφορά τις ενοχλήσεις, ο πόνος στην μέση φαίνεται να έχει μειωθεί και τα μουδιάσματα στα πόδια λιγότερα έως καθόλου, απλά σήμερα μου κάνει λίγο ποναλάκι το αριστερό κουντουπιέ, εκτιμώ με την φυσικοθεραπεία θα πρέπει να φανεί μεγάλη διαφορά. Θα δούμε από εβδομάδα..
    θα δεις οχι οταν κανεις την φυσιοθεραπεια αλλα μετα !
    να σε προετοιμάσω οτι στην αρχη θα εχεις πονους ,μην φοβηθείς όμως γιατι εγω ειχα πανικοβληθει ...ειναι οι ΄καλοι΄πονοι ενεργοποίησης των μυών αυτοι ,πιστευω θα στα εξηγει και ο φυσιοθεραπευτης.
    δεν θα ειναι ευκολο απλα να πεισμωσεις και οτι σε προβληματιζει να μιλας μαζι του .
    Μουδιασματα ,τσιμπιματα ,μυρμιγκιασματα εγω τα εχω ακομα και σημερα και απο οτι μου ειχε πει και ο γιατρος αυτα δεν θα φυγουν ποτε αλλα πλεον δεν με απασχολουν πονους δεν θελω...

Καλη αρχη λοιπον στην αποκατασταση σου ,να εχεις πολυ υπομονη και επιμονη και ειμαι σιγουρη οτι σε λιγους μηνες θα εισαι μια χαρα!

Senior Member
    Μάλλον Παρασκεύη αλλάζω σπίτι(ακόμα πακετάρω και τρέχω να συνδέσω ρεύματα κ νερά στο νέο σπίτι), οπότε Δευτέρα ή Τρίτη θα πάω στον ορθοπεδικό να μου γράψει φυσικοθεραπείες και ξεκινάω άμεσα και ελπίζω να δώ αποτέλεσμα, μιλάμε το πρωί νοιώθω σχετικά οκ, μετά το μεσημέρι και προς το βράδυ ο πόνος είναι στιγμες στιγμές αρκετά έντονος. Ειδικά στην μέση.
    Και'γω τον πόνο θέλω να εξαλείψω. Ποδήλατο δεν βλέπω να ξανακάνω, φαίνεται να έχει ζημιά το νεύρο και αμφιβάλλω αν θα επανέλθει σε σημείο που να ξανακαβαληκέψω.

Senior Member
    Μάλλον Παρασκεύη αλλάζω σπίτι(ακόμα πακετάρω και τρέχω να συνδέσω ρεύματα κ νερά στο νέο σπίτι), οπότε Δευτέρα ή Τρίτη θα πάω στον ορθοπεδικό να μου γράψει φυσικοθεραπείες και ξεκινάω άμεσα και ελπίζω να δώ αποτέλεσμα, μιλάμε το πρωί νοιώθω σχετικά οκ, μετά το μεσημέρι και προς το βράδυ ο πόνος είναι στιγμες στιγμές αρκετά έντονος. Ειδικά στην μέση.
    Και'γω τον πόνο θέλω να εξαλείψω. Ποδήλατο δεν βλέπω να ξανακάνω, φαίνεται να έχει ζημιά το νεύρο και αμφιβάλλω αν θα επανέλθει σε σημείο που να ξανακαβαληκέψω.
    Προσεχε πολυ ολα αυτα που κανεις ξερεις προς το παρον απαγορευονται ...
    Αφου ομως πρεπει καλο ειναι να φορας την ζωνη οσο κανεις τις δουλειες και να προσεχεις πολυ με το βαρος.....

Οσο για το νευρο εδω εισαι και εδω ειμαι θα επανελθει και θα ξανακανεις τα παντα !

Σκεψου οτι το δικο μου νευρο ειχε τετοια ζημια που τα δυο δακτυλα του ποδιου δεν εχουν ξεμουδιασει απο το χειρουργειο και μετα αλλα απο κινησεις εχω επανελθει οπως ημουν πριν ,οποτε μην απελπιζεαι ειπαμε ...

Καλο κουραγιο και αν εχεις καποιον να σε βοηθησει με την μετακομιση καλο θα ηταν!

Senior Member
    Μίλησα με φυσικοθεραπεύτη/βελονιστή και Τρίτη ή Τετάρτη θα πάω, αυτός κάνει χειροπρακτική, βελονισμό, κρουστικό υπέρηχο και θεραπεία tecar, μου είπε ότι θεωρούνται πιο αποτελεσματικά απ'την συμβατική φυσικοθεραπεία, μου τον σύστησαν δύο άτομα που τα εμπιστεύομαι θεωρείται αρκετά καλός θα πάω και θα δώ. Είπε πάντως να κάνω και νέα μαγνητική να δούμε αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα και θα το ζητήσω απ'τον ορθοπεδικό. Ο νευροχειρουργός, επιμένει Lyrica κι'Άγιος ο Θεός. Σίγουρα κάτι έχει συμβεί με την μέση κάτι πρέπει να μην πήγε καλά, αλλά θα το λύσουμε πιστεύω.

Μετακόμιση είναι αύριο, θα βάλω εταιρία και 4-5 πράγματα που είναι εύθραυστα θα μου τα φέρει ένας φίλος που θα βοηθήσει να ξεπακετάρω κιολας γιατί θα δυσκολεύτω.

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516