Νιώθω αγχωμένη και "καθυστερημένη" - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
    Μην ανησυχείς, δεν παρεξηγώ , καταλαβαίνω πως το λες.

Πέρα από αυτό, με ρίχνει πολύ το θέμα ότι για εμένα είναι τόσο δύσκολο κάτι που για άλλους είναι εύκολο.
    Ψάχνω για αγόρι εδώ και κάποιο διάστημα μέσω εφαρμογής αλλά όσοι έχω μιλήσει θέλουν σεξ και βιάζονται να βρεθούμε, μιλάνε πρόστυχα και τα γνωστά.
    Από πού θα βρω σχέση?
    Είναι σαν όλα να μου δείχνουν ότι δεν πρόκειται να βρω ποτέ παρά τις προσπάθειες μου.
    Φροντίζω την εμφάνιση μου (και για εμένα περισσότερο, όχι μόνο για τους αντρες) προσπαθώ να βρω κάποιον και δεν συμβαίνει.

Ο τύπος που μου αρέσει πραγματικά δεν καταλαβαίνω αν είναι μόνος του.
    Είναι όμως πολύ ντροπαλός και φαίνεται κάπως σαν να χάνει τα λόγια του μπροστά μου αλλά και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει. Δεν νομίζω ότι θα πάρει απόφαση να κάνει κάτι... Ξέρω ότι δεν πρέπει να έχω ελπίδες , όπως κάθε φορά!

Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Ξέρω ότι δεν πρέπει να έχω ελπίδες , όπως κάθε φορά!
    Μην σκέφτεσαι αρνητικά!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάτι κοινό θα έχετε με τον τύπο, πιάσου από εκεί για να γνωριστείτε καλύτερα, π.χ. άκουσα έχει εγκαίνια μία καινούρια gallery/διάβασες το καινούριο βιβλίο του τάδε/σου αρέσει η τάδε σειρά/έχει ωραία μέρα, σου αρέσει το περπάτημα; θα ήθελες να πάμε εκεί κι εκεί; Δεν χρειάζεται να του την πέσεις ή να κάνεις κάτι παραπάνω, φυσιολογική συζήτηση και πάτημα για μία κοινή έξοδο ή δραστηριότητα. Και βλέπεις μετά πως θα πάει.

Μιας και ανέφερα τα παραπάνω, να πω ότι συχνά όταν έχουμε κόλλημα σε κάποιο θέμα ή τα ψυχολογικά μας κτλ, τείνουμε να κάνουμε τις ίδιες και τις ίδιες σκέψεις και να φαινόμαστε και κάπως μονοδιάστατοι και στους άλλους. Ή να περιοριζόμαστε στα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα ούτε οι ίδιοι να βελτιωνόμαστε, ούτε να ξεφεύγουμε γνωρίζοντας άλλα άτομα κι ενδιαφέροντα, ούτε να εξερευνούμε άλλες πλευρές του εαυτού μας. Καλύτερη αυτοπεποίθηση ή βελτίωση στα ψυχολογικά μας ή λύση στα προβλήματά μας μπορεί κάποιες φορές να έρθει και δια της πλαγίας οδού. Εκεί π.χ. που λες "Ποιός είμαι, που πάω, που βαδίζω, εγώ πότε θα γίνω μάνα λολ κτλ κτλ" μπορεί να πας σε μία λέσχη σκακιού και να γουστάρεις και να μην σε νοιάζει πια τίποτα από τα παραπάνω και να σκέφτεσαι να κι αν γίνω μάνα, να κι αν δεν γίνω, εδώ περνάω καλά και στο άσχετο να γνωρίσεις κάποιον και να σου έρθει ντουβρουτζάς και να γουστάρει κι αυτός και να ταιριάζετε και να βρεθείτε με 3 κουτσούβελα χωρίς να το καταλάβεις που λένε... ΟΚ, μακριά το πήγα, αλλά με το να αγχώνεσαι και να ανακυκλώνεις σκέψεις συνεχώς δεν καταφέρνεις κάτι.
    Καλό είναι 1ον να δεις ψυχολόγο και 2ον να δοκιμάσεις να κάνεις αλλαγές στην ζωή σου.

Αλλαγές έχω κάνει αρκετές στη ζωή μου.
    Έχω αλλάξει δουλειές, εμφάνιση (το κυριότερο) με την σκέψη πως αν έχω το παρουσιαστικό που αρέσει στους άντρες θα είναι δύσκολο να περάσω απαρατήρητη.
    Μα το θέμα είναι ότι ενώ μου χαμογελανε κάποιοι, φαίνονται ζεστοί κτλ κανείς δεν το προχωράει. Κι εγώ δεν ξέρω πως να πλησιάσω κάποιον

Δηλαδή το να βγω με κάποιον που ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και εμένα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Γιατί εγώ να μην έχω αυτό που θέλω όταν έχω κάνει προσπάθειες και σε άλλες που δεν έχουν τα προσόντα τα δικά μου να έρχεται τόσο εύκολα?
    Νιώθω ότι είναι άδικο.

Όταν έκανα σχέση , έστω αυτή τη μικρή, ήταν όντως όπως λες εντελώς ξεκαρφωτο και δεν το είχα σκεφτεί καν. Όλα έγιναν γρήγορα. Βέβαια αυτός δεν μου άρεσε!

Αλλαγές έχω κάνει αρκετές στη ζωή μου.
    Έχω αλλάξει δουλειές, εμφάνιση (το κυριότερο) με την σκέψη πως αν έχω το παρουσιαστικό που αρέσει στους άντρες θα είναι δύσκολο να περάσω απαρατήρητη.
    Μα το θέμα είναι ότι ενώ μου χαμογελανε κάποιοι, φαίνονται ζεστοί κτλ κανείς δεν το προχωράει. Κι εγώ δεν ξέρω πως να πλησιάσω κάποιον

Δηλαδή το να βγω με κάποιον που ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και εμένα είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Γιατί εγώ να μην έχω αυτό που θέλω όταν έχω κάνει προσπάθειες και σε άλλες που δεν έχουν τα προσόντα τα δικά μου να έρχεται τόσο εύκολα?
    Νιώθω ότι είναι άδικο.

Όταν έκανα σχέση , έστω αυτή τη μικρή, ήταν όντως όπως λες εντελώς ξεκαρφωτο και δεν το είχα σκεφτεί καν. Όλα έγιναν γρήγορα. Βέβαια αυτός δεν μου άρεσε!
    Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τις εφαρμογές δεν νομίζω ότι θα βρεις από εκεί αυτο που θες

Ναι ξέρουμε ότι οι εποχές είναι δύσκολες για σχέσεις μπλα μπλα δεν θα αναφερθώ αλλο σε αυτό

Μαζί όμως με εμφάνιση μάλλον πρέπει να αλλάξουμε μυαλά....

Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και μπορεί το ότι αυτοσαμποταρεσαι να φαινεται στους αλλους .....

Ίσως έχεις θέμα στο να ταυτιστείς μήπως δεν δείχνεις διαθέσιμη η ανοικτή;; δεν ξέρω....

Και δεν είμαι και η αρμόδια για να σου πει τι κάνεις λάθος η αν οι συγκυρίες ειναι τέτοιες Αλλά νιώθω τον προβληματισμό και το άγχος σου.

Νιώθεις ότι δεν αξίζεις την προσοχή των άλλων νιώθεις κάπως ανικανοποίητη και κενη..
    .Δεν ξέρω πως να βοηθήσω

Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις τις εφαρμογές δεν νομίζω ότι θα βρεις από εκεί αυτο που θες

Ναι ξέρουμε ότι οι εποχές είναι δύσκολες για σχέσεις μπλα μπλα δεν θα αναφερθώ αλλο σε αυτό

Μαζί όμως με εμφάνιση μάλλον πρέπει να αλλάξουμε μυαλά....

Έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και μπορεί το ότι αυτοσαμποταρεσαι να φαινεται στους αλλους .....

Ίσως έχεις θέμα στο να ταυτιστείς μήπως δεν δείχνεις διαθέσιμη η ανοικτή;; δεν ξέρω....

Και δεν είμαι και η αρμόδια για να σου πει τι κάνεις λάθος η αν οι συγκυρίες ειναι τέτοιες Αλλά νιώθω τον προβληματισμό και το άγχος σου.

Νιώθεις ότι δεν αξίζεις την προσοχή των άλλων νιώθεις κάπως ανικανοποίητη και κενη..
    .Δεν ξέρω πως να βοηθήσω

Αυτό ακριβώς νιώθω , όπως το είπες
    Και το χειρότερο είναι ότι έχω προσπαθήσει να αποκτήσω την προσοχή , η οποία δεν μου αρκεί.

[/B]

Αυτό ακριβώς νιώθω , όπως το είπες
    Και το χειρότερο είναι ότι έχω προσπαθήσει να αποκτήσω την προσοχή , η οποία δεν μου αρκεί.
    Ξέρεις πότε θα σου είναι αρκετή αυτή η προσοχή? Όταν θα σταματήσεις να την έχεις ανάγκη.. Ή να το θέσω διαφορετικά.. Όταν σταματήσεις να της δίνεις τόση αξία..
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν.. είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Ρε κορίτσι μου, το αναφέρεις συνεχώς αυτό με την εμφάνιση. Αν κάποια είναι ωραία, αλλά δεν ταιριάζει με τον άλλον ή αν είναι ωραία αλλά δεν ανοίγει το στόμα της να μιλήσει, ή ακόμα χειρότερα ανοίγει το στόμα της και πετάει βατραχάκια, μπορεί ο άλλος μια χαρά να προτιμήσει μια άλλη που είναι αλλήθωρη, χοντρή και με καβλόσπυρα στο πρόσωπο, αλλά του ταιριάζει, είναι πνευματώδης, είναι ενδιαφέρον άτομο.

Να σου πω και προσωπική εμπειρία δηλαδή, αλλήθωρη και με καβλόσπυρα δεν έχω υπάρξει, χοντρή όμως είμαι μία ζωή και δεν με εμπόδισε αυτό ποτέ στα γκομενικά μου. Κατα καιρούς είχα και πολύ ωραία αγόρια. Εσύ λες συνεχώς για το παρουσιαστικό σου, λες και περίμενες επειδή αδυνάτισες και ομόρφυνες όλοι να πέσουν τα ανάσκελα. Πρέπει εκτός από το έξω σου να φροντίσεις και το μέσα σου.

Δεν αντιλέγω ότι μετράει και ο χαρακτήρας, αλλά αν είσαι μέσα σου κενός γιατί δεν έχεις πάρει αγάπη και προσοχή από κάποιον όσο θα ήθελες τουλάχιστον , πως να νιώσεις αυτοπεποίθηση?

Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μιας και ανέφερα τα παραπάνω, να πω ότι συχνά όταν έχουμε κόλλημα σε κάποιο θέμα ή τα ψυχολογικά μας κτλ, τείνουμε να κάνουμε τις ίδιες και τις ίδιες σκέψεις και να φαινόμαστε και κάπως μονοδιάστατοι και στους άλλους. Ή να περιοριζόμαστε στα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα ούτε οι ίδιοι να βελτιωνόμαστε, ούτε να ξεφεύγουμε γνωρίζοντας άλλα άτομα κι ενδιαφέροντα, ούτε να εξερευνούμε άλλες πλευρές του εαυτού μας. Καλύτερη αυτοπεποίθηση ή βελτίωση στα ψυχολογικά μας ή λύση στα προβλήματά μας μπορεί κάποιες φορές να έρθει και δια της πλαγίας οδού. Εκεί π.χ. που λες "Ποιός είμαι, που πάω, που βαδίζω, εγώ πότε θα γίνω μάνα λολ κτλ κτλ" μπορεί να πας σε μία λέσχη σκακιού και να γουστάρεις και να μην σε νοιάζει πια τίποτα από τα παραπάνω και να σκέφτεσαι να κι αν γίνω μάνα, να κι αν δεν γίνω, εδώ περνάω καλά και στο άσχετο να γνωρίσεις κάποιον και να σου έρθει ντουβρουτζάς και να γουστάρει κι αυτός και να ταιριάζετε και να βρεθείτε με 3 κουτσούβελα χωρίς να το καταλάβεις που λένε... ΟΚ, μακριά το πήγα, αλλά με το να αγχώνεσαι και να ανακυκλώνεις σκέψεις συνεχώς δεν καταφέρνεις κάτι.
    Καλό είναι 1ον να δεις ψυχολόγο και 2ον να δοκιμάσεις να κάνεις αλλαγές στην ζωή σου.
    Για αυτό έγραψα και παραπάνω 5 πράγματα, αλλά το μόνο που βρήκες να πεις είναι "Αλλαγές έχω κάνει, άλλαξα δουλειά και άλλαξα παρουσιαστικό για να αρέσω στους άντρες" . Άλλαξε και περιβάλλον και συνήθειες και δούλεψε με κάποιον ειδικό.
    Άλλαξε μετά το παρουσιαστικό και εσωτερικό για να αρέσεις σε εσένα και κάνε προσπάθειες για κοινωνικοποίηση χωρίς να βλέπεις τις άλλες κοπέλες ανταγωνιστικά ή τους άντρες σαν γαμπρούς ή όχι. Δες και τους άλλους πέρα από την εμφάνιση και μην κατακρίνεις εύκολα.

Γυναίκες μπορώ να δω σαν φίλες, αν δεν μου βγάζουν ότι είναι κομπλεξικες. Που είναι ελάχιστες αυτές οι κοπέλες

Τα αγόρια δεν τα βλέπω όλα σαν γαμπρούς. Καλά τα ψέματα, θέλω να αρέσω σε όλους, αλλά με λίγους θα ήθελα να το προχωρησω.
    Και αυτοί οι λίγοι πάντα ή θα είναι δεσμευμένοι ή υπερβολικά ντροπαλοί

Δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους όμως. Και από ότι έχω καταλάβει οι περισσότερες κομπλεξικές σου φαίνονται ή θέλεις να τους μπεις στο μάτι.
    Αυτά τα θέματα πρέπει να τα δουλέψεις.

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ξέρεις πότε θα σου είναι αρκετή αυτή η προσοχή? Όταν θα σταματήσεις να την έχεις ανάγκη.. Ή να το θέσω διαφορετικά.. Όταν σταματήσεις να της δίνεις τόση αξία..
    Αυτό ισχύει.....

Προσπάθησε να είσαι ευχαριστημένη με ότι έχεις και μη ψάχνεις εμμονικα τη προσοχή από τους αλλους.....θα σε κάνει δυστυχισμένη.....

Η εμφάνιση δεν αρκεί.........κάποιες φορές

Πρακτικά προσπάθησε να είσαι σε περιβάλλοντα και σε παρεες με άντρες που είναι του ενδιαφέροντος σου και γνωρίζεις ότι μπορούν να σταθούν "επαξια" σε μια γυναίκα....να είναι άντρες του χαρακτήρα και της ποιότητας που θες ...

(Όχι τους σαβουρες και τα λιγουρια)

Δυστυχώς οι περισσότερες κομπλεξικες είναι, ξέρω τι λέω.
    Κοιτάνε να σε μειώσουν, ειδικά αν είσαι όμορφη.
    Λίγες συμπαθώ .

Περιβάλλον πόσο να αλλάξω?
    Πάλι δουλειά?
    Πηγα σε ένα γυμναστηριο προπερσι και μου την έπεφταν τρεις, αλλά κανένας δεν έκανε κίνηση να μου πει να βγούμε.
    Στο τωρινό τίποτα αλλά πάω και περίεργες ώρες

Προς το παρόν μιλάω με δύο παιδιά από το τιντερ που μιλάνε οκ μέχρι στιγμής και δεν το πάνε στο σεξουαλικό. Αλλά δεν αφήνω τον εαυτό μου να ενθουσιαστεί και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Μόνο αγχος

Δυστυχώς οι περισσότερες κομπλεξικες είναι, ξέρω τι λέω.
    Κοιτάνε να σε μειώσουν, ειδικά αν είσαι όμορφη.
    Λίγες συμπαθώ .

Περιβάλλον πόσο να αλλάξω?
    Πάλι δουλειά?
    Πηγα σε ένα γυμναστηριο προπερσι και μου την έπεφταν τρεις, αλλά κανένας δεν έκανε κίνηση να μου πει να βγούμε.
    Στο τωρινό τίποτα αλλά πάω και περίεργες ώρες

Προς το παρόν μιλάω με δύο παιδιά από το τιντερ που μιλάνε οκ μέχρι στιγμής και δεν το πάνε στο σεξουαλικό. Αλλά δεν αφήνω τον εαυτό μου να ενθουσιαστεί και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα. Μόνο αγχος
    Εσύ γιατί πιστεύεις πως σου την πέφτουν αλλά δεν προχωράνε; Τι εξήγηση έχεις γιαυτό;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast