πιστευετε οτι θα ξεπερασετε την καταθλιψη σας εντελως ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member

πιστευετε οτι θα ξεπερασετε την καταθλιψη σας εντελως ?

Hello everyone,,
    Αν ναι , γιατι , αν οχι παλι γιατι . Αν μιλησω για τον εαυτο μ , πιστευω ακραδαντα οτι καποια στιγμη , ολα θα ειναι μια κακη αναμνηση . Δεν μπορω να εξηγησω γιατι το πιστευω , αλλα η ζωη κανει κυκλους , κ τωρα πιστευω οτι ειμαι στο κατω μερος του κυκλου . Θα περασουν ολα , αρκει να το πιστευουμε .snaptube.cam/ syncnet.onl/telegram-web/ 9apps
    Last edited by Maddyjohn; 27-02-2020 at 09:04.

Senior Member
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσω την κατάθλιψη ΕΝΤΕΛΏΣ...Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου χωρίς κατάθλιψη..Θυμάμαι ομως τον καιρό που δεν το ήξερα ότι είχα κατάθλιψη...
    Οπότε δεν ξέρω πως είναι να μην έχεις και μάλλον την έχω συνηθίσει...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Senior Member
    Θυμάμαι τον ευατο μου με κατάθλιψη και θυμάμαι τον ευατο μου όταν την ξεπέρασα .....
    Όταν ήμουν καλά ήταν σαν να είχα δει ένα κακό όνειρο,όλα μου φαινόταν τόσο μακρυά αυτά που είχα περάσει και μάλιστα έλεγα τι χαζή που ήμουνα και επηρεαζομουν απ'όλα αυτά ....
    Μάλιστα έλεγα πως αν ξαναπερνουσα θα το αντιμετώπιζα με ότι έχω μάθει .....

Μέγα λάθος .......
    Τώρα που ξανά είμαι παρεούλα δεν μπορώ να κάνω τίποτα απ'όλα αυτά που έχω μάθει.....

Αναπολώ τις παλιές καλές μέρες και ελπίζω να ξανά έρθουν γρήγορα και όλα Αυτά να είναι πάλι ένα κακό όνειρο.....

Πιστεύω ότι δε θα την ξεπεράσω ποτέ αλλά δεν ξέρω αν το πιστεύω αυτό επειδή έχω κατάθλιψη ή έχω κατάθλιψη επειδή το πιστεύω αυτό.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσω την κατάθλιψη ΕΝΤΕΛΏΣ...Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου χωρίς κατάθλιψη..Θυμάμαι ομως τον καιρό που δεν το ήξερα ότι είχα κατάθλιψη...
    Οπότε δεν ξέρω πως είναι να μην έχεις και μάλλον την έχω συνηθίσει...
    Η κατάθλιψη ξεπερνιέται μόνο όταν ξεπεράσεις αυτα που σου προκάλεσαν την κατάθλιψη, νοουμένου ότι πρόκειται για στόχους ζωής (με πεισματική θέληση να σπουδάσω αυτό που δεν σπουδασα ή να ανοίξω τη δουλειά που ήθελα και να βγάλω τα λεφτά που ονειρευόμουν) ή για πράγματα που αντικαθίστανται (από μικρά μέχρι μεγάλα, ακόμα και για γκόμενους/ες).
    Ξεπερνιέται επίσης όταν επιτύχεις πράγματα που θεωρείς ως νίκη πάνω σ αυτα που σου προκάλεσαν την κατάθλιψη, πχ μια τραυματική σχέση με μια ιδανική σχέση, να ξυλοφορτώσεις κάποιον που σε ξυλοφόρτωσε, να πάρεις πίσω αυτα που σου έκλεψε.
    Μακάρι να μην σε κτυπήσει κατάθλιψη για λόγους που είναι πέρα από τις ανθρώπινες δυνατότητες.
    γιάννης

Senior Member
    αγαπητε ιωαννη αν δεν εισαι καλοσ ανθρωποσ παθαινεισ καταθλιψη αν δεν πεθανω να χαρειτε θα καταλαβετε οτι τα ιδια προβληματα θα εχετε παντα ενασ στουσ δεκα βγαινει πιο δυνατοσ τι θα κανουμε θα τουσ φαμε ολουσ η απαντηση ειναι οτι δεν ειναι λυση αυτη παντα θα υπαρχει ο ενασ στουσ δεκα αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Η κατάθλιψη ξεπερνιέται μόνο όταν ξεπεράσεις αυτα που σου προκάλεσαν την κατάθλιψη, νοουμένου ότι πρόκειται για στόχους ζωής (με πεισματική θέληση να σπουδάσω αυτό που δεν σπουδασα ή να ανοίξω τη δουλειά που ήθελα και να βγάλω τα λεφτά που ονειρευόμουν) ή για πράγματα που αντικαθίστανται (από μικρά μέχρι μεγάλα, ακόμα και για γκόμενους/ες).
    Ξεπερνιέται επίσης όταν επιτύχεις πράγματα που θεωρείς ως νίκη πάνω σ αυτα που σου προκάλεσαν την κατάθλιψη, πχ μια τραυματική σχέση με μια ιδανική σχέση, να ξυλοφορτώσεις κάποιον που σε ξυλοφόρτωσε, να πάρεις πίσω αυτα που σου έκλεψε.
    Μακάρι να μην σε κτυπήσει κατάθλιψη για λόγους που είναι πέρα από τις ανθρώπινες δυνατότητες.
    Κατά κάποιο τρόπο οι λόγοι μου είναι πέρα από τις ανθρώπινες δυνατότητες..Δηλαδή είναι του τύπου ότι έγινε έγινε, ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω..Και αυτά δεν ξέρω αν θα άλλαζαν ακόμη και αν γυρνούσε ο χρόνος..Ήταν πράγματα που δεν τα διάλεξα να γίνουν αλλά τα αποφάσισαν άλλοι για μένα..Πιστεύω όμως ότι κρίνοντας από το τί έχει συμβεί έχω καταφέρει πάρα πολλά..Αλλα αφού μετά από τόσα χρόνια δεν κατάφερα να κανω το παρελθόν να σταματήσει να με επηρεάζει...Δεν θα το καταφέρω πότε...Έχω καταφέρει να μάθω να ζω με αυτό...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Senior Member
    Έχω παρουσιάσει σοβαρή κατάθλιψη(πλην των υπολοίπων-Οριακή, Διπολική, ΙΨΔ κτλ) και έκανα δύο απόπειρες αυτοκτονίας με χάπια αλλά στην μέση κ τις δύο φορές την σταμάτησα. Εκτιμώ βλέποντας τον εαυτό μου και έχοντας 74% αναπηρία, ότι θα είμαι πάντα ένας ΑμεΑ αλλά όπως ο Στίβεν Χώκινγκ που είχε επίσης σοβαρότατο πρόβλημα, μπορώ να τα καταφέρω όπως τα κατάφερε κι αυτός. Ενα πρόβλημα υγείας δεν είναι το τέλος, ο θάνατος είναι το τέλος.
    Οι ψυχικές ασθένειες αντιμετωπίζονται αλλά δεν θεραπεύονται πλήρως, όπως και καμία ασθένεια. Δεν υπάρχει ποτέ απόλυτη ίαση σε καμία ασθένεια, ποτέ 100%.
    Ο καρκίνος θεραπεύεται πλήρως; ΟΧΙ.
    Ο διαβήτης; ΟΧΙ.
    Η χοληστερόλη; ΟΧΙ.
    Η οστεοαρθρίτιδα; ΟΧΙ.
    Το Aids; ΟΧΙ.
    κτλ κτλ κτλ

Senior Member
    ελα στη γειτονια μου κ ζητα σκετο εσπρεσσο και παρε την τεχνολογια

Senior Member