Δυο μερες εκτακτες συνεχως - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
    Senior Member
    πήγα σήμερα στον γαστρεντερολογο κ μου ειπε σε γενικές γραμμές οτι ολα είναι απο το αγχος κ το στρεσ... νευρωση στομαχου είναι ολο αυτο λεει που εχει ερεθισει κ την καρδιά κ κανει συνέχεια εκκτακτες.. μου εδωσε κ ενα αλλο φαρμακο κ θα τα πουμε σε δυο εβδομάδες... τι είναι τωρα αυτο; πεντε μερες ανα 5-7χτυπους καρδιάς μια εκτακτη να εχω τρελλαθει κ να είναι απο το αγχος; επισης λεει είναι και επειδή αλαξα τη δοση του αντικατσθλιπτικου που παιρνω. απο 20mg παιρνω 10mg..τοσο ζημιά εκανε αυτο;

Senior Member
    είμαι εντελώς απογοητευμενη.... οκτω μερες σήμερα κ ακομα ετσι είμαι.. εκτακτες συνεχως κ στο. αχι ηφαίστειο. οι γιατροι λενε θα περασει δεν είναι κατι ει αι απο άγχος.... πως να μην αγχωνομαι τωρα που βλεπω οτι η καρδιά μου δεν λειτουργεί σωστα. ειδικά το πρωι με τδελλαι ουν οι αρυθμιες.. κ τα φάρμακα που παίρνω. τίποτα... τι να κάνω δεν ξέρω... το ειχε καποιος τοσες μερες; εκτακτες φουλ κ στομάχι; είμαι σε απόγνωση

Senior Member
    Στομάχι κ καρδιά μοιράζονται τον ίδιο χώρο αν πάθεις νέυρωση στομάχι ου από άγχος από διατροφή κ ερεθίστει ερεθίζει κ τη καρδια κ προκαλει έκτακτες είναι φυσιολογικό κ ακίνδυνο... Όσο αγχώνεσαι τόσο επιδεινώνεται το ξερω δν ειναι ευκολο να ξεαγχωθεις γτ όλα Φαυλος κυκλος είναι το ένα φέρνει το άλλο... Αλλά το σίγουρο είναι ότι μόνο αν ηρεμήσεις θα σε αφήσει το στομάχι κ θα ηρεμήσεις κ από τις έκτακτες λιγο

Senior Member
    elpida σε ευχαριστώ πολυ ακριβως αυτό μου είπε κ ο γιατρός. προσπαθώ αλλα δεν φεύγει απο το μυαλό μου.. λεω συνέχεια γιατι δεν μου χει περασει ακομα; γιατί να χω οκτω μερες συνεχομενες εκτακτες; ποτε επιτέλους θα με αφήσουν; εσυ εχεις κατι αναλογο;

Senior Member
    Ακριβώς το αναλογο... Κ αν με πιάσει το στομάχι οι έκτακτες είναι έξαλλες απλά πλέον το συνήθισα κ ξέρω θα περάσει μόλις περάσει το στομάχι... Κόβω καφέδες φτιάχνω τη διατροφή μ για κάποιες μέρες κ επανέρχεται βέβαια οι έκτακτες μένουν αλλα οχι τόσες πολλες

Senior Member
    ποσες μερες σε κρατανε τοσο εντονα; θεραπεία δεν παιρνεις; ουτε γι στομαχι ουτε για τις εκτακτες;

Senior Member
    Για τις έκτακτες πλέον παίρνω γτ δν την πάλευα άλλο οδό κ να το αγνοουσα είχα με το παραμικρό με το φαγητό όταν εσκυβα όταν έτρωγα όταν μιλουσα... Για το στομάχι έχω από το άγχος θέμα από τα 18 τώρα είμαι 32 όποτε έμαθα πια τι είναι αν με πιάνει παίρνω κανένα σιμεκο μέχρι εκεί γτ εγώ γαστριτιδες παθαίνω με το παραμικρο αγχοςυ

Senior Member
    και τωρα που παιρνεθς χαπι για τιε εκτακτες, δεν έχεις πια; ποιο χαπι παίρνεις. αν επιτρέπεται; εμενα μου εδωσε το theracor μισο για μια βδομάδα δηλαδή μέχρι σήμερα. καμια διαφορά

Senior Member
    Κοίτα εγώ παιρνω απο το Νοέμβρη μισό concor έκανε δυο μήνες να με πιάσει έκανα τεράστια υπομονή τώρα νιώθω λίγες κ πιο ελαφριά όταν είμαι κουρασμένη όταν αγχωθώ πολυ καμια σχεση με πριν δν έφυγαν βέβαια αλλά έγινε η καθημερινότητα ευκολη

Senior Member
    Quote Originally Posted by anika View Post
    καλημέρα σε ολους..... ταλαιπωρουμαι με εκτακτες συστολες πολλα χρονια, απειρες εξετάσεις χολντερ κ ολα τα σχετικά.. εχω περασει απο κατάθλιψη, κρισεις πανικου φοβίες και αλλα πολλα. τωρα είμαι καλα θα ελεγα και οι εκτακτες ειχαν περιοριστει αρκετα.. παιρνω μια αγωγη με ενα αντικαταθλιπτικο εξι μηνες τωρα.απο εχθές το πρωι ξύπνησα με εκτακτες αλλα οχι τις συνηθισμενες.... συνεχομενες. πεντε κανονικοι παλμοι μια παυση κ ου το καθε εξης.... συνέχεια. να μην σταματαει καθολου. πηγα νοσοκομείο μου εκαναν εξετάσεις αίματος καρδιογραφημα κ. ακτινογρσφια. ολα καλα.... δεν σταματανε ομως... το στομάχι μου χσλια βεβαια.. λες κ. ειναι ενα ηφαίστειο μεσα που κανει εκρήξεις... μεχρι κ τωρα δε. εχουν σταματήσει καθολου. πρωτη φορά το εχω πάθει κ εχω πανικοβληθει.. εχει παθει καποιος αλλος αρρυθμιες συνεχομενες δυο μερες;
    Πως είσαι τώρα? Πέρασε όλο αυτό που ένιωθες τόσες μέρες? Μια από τα ίδια είμαι τις τελευταίες μέρες. Σήμερα πήγα καρδιολόγο.

Senior Member
    Γειά σε ολους κ καλη δύναμη σε όλους μας κ για ολα αυτα που περναει ο καθένας εδω μεσα αλλά κ για όλα οσα περναμε ολοι μας.. μετα απο δεκα μερες με θεραπεια ενα. laprazol κ μισο theracor το πρωι, το μεσημερι ενα limpraχ κ το βράδυ παλι ενα limprax κ ενα tepram.... ημουν καλα. καθολου εκτακτες κ λιγο που κ που το στομαχι. μολις σταματησα το limprax πριν τελείωσει η θεραπεία, ειχα αλλες οκτώ μερες, πριν απο τρεις μερες παλι ρα ίδια.... τι ωραία που περναω...το limprax δεν το έβρισκα κ γιαυτό δεν το πηρα είχα ενημερωσει το γιατρο. σήμερα είμαι λίγο καλύτερα αλλα τρομος φουλ.. συνεχως νομίζω οτι θα σταματήσει η καρδιά μου. τι βασανιστηριο είναι αυτο.. είμαι πολυ χάλια. το χει καποιος αλλος περασει αυτο; συνεχομενες μερες τοσες εκτακτες;

Junior Member
    Γειά σας, πρώτη φορά γράφω. Πριν 15 μέρες μου ξεκίνησαν έκτακτες συστολές, έτσι ξαφνικά χωρίς λόγο. Αφού έκανα υπομονή 3-4μερες και δεν μου πέρασαν πήγα σε καρδιολόγο. Μου έβαλε Holter και πράγματι κατέγραψε 1342 έκτακτες και μια υπερκοιλιακή ταχυκαρδία. Μου συνέστησε concor 5mg 1 την ημέρα. Το πήρα και μου έριχνε πολύ τους παλμούς (κάτω από 50)και την πίεση. Έτσι μείωσα τη δόση στο μισό. Το παίρνω 5 μέρες τώρα και οι έκτακτες συνεχίζονται ακάθεκτες. Καμιά βελτίωση. Να σας πω ότι παίρνω τ4 λόγω καρκίνου θυρεοειδους με tsh 0.Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία?

Junior Member
    Είχα εγώ υπερκοιλιακη ταχυκαρδία και έκανα ablation πριν 6 χρόνια...από τότε δεν έχω ξανανιώσει κάτι παρόμοιο...απλά έχω έκτακτες κοιλιακες συστολές οι οποίες πότε είναι αρκετές ποτε λιγες..Εσύ τι έκτακτες έχεις;;

Senior Member
    Καλημερα... Παίρνω κ εγώ το concor για τους ίδιους λόγους έπαιρνα το μισό αλλά τώρα λόγω της κατάστασης π είμαι συνεχώς σπίτι μ έριχνε κ μένα αρκετά κ παλμους κ πίεση κ ετσι τώρα παιρνω το εν τέταρτο.. Εσυ Χριστίνα επαιρνες ολόκληρο οπότε λογικό να σε πιάσει με τη μια η πτώση στους παλμους κ τη πιεση.. Να ξέρεις όμως θέλει λίγο χρόνο να σε πιάσει κ να ηρεμήσουν οι έκτακτες εμένα τη δευτερη φορα π το ξεκίνησα έκανε σχεδόν δυο μήνες καθως ήμουν σε τρελή υπερένταση.. Το τ4 το παιρνω κ εγώ οπότε παίρνεις κανονικά κ τα δυο κ να πίνεις αρκετό νερό..

Senior Member
    Quote Originally Posted by Μιχαλης13 View Post
    Είχα εγώ υπερκοιλιακη ταχυκαρδία και έκανα ablation πριν 6 χρόνια...από τότε δεν έχω ξανανιώσει κάτι παρόμοιο...απλά έχω έκτακτες κοιλιακες συστολές οι οποίες πότε είναι αρκετές ποτε λιγες..Εσύ τι έκτακτες έχεις;;
    Ablation για υπερκοιλιακες που είχα από 12 ετών έκανα και εγώ ακριβώς 1 χρόνο πριν. Οι έκτακτες όμως που είναι άλλο κομμάτι δεν με αφήνουν. Μαρτύριο. Κάποιες μέρες καλά και κάποιες μέρες μαρτύριο. Σώθηκα από τις υπερκοιλιακες και μου έμειναν οι έκτακτες

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast