Σκυλος - σκέψεις - προβλήματα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 100
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μιας και άνοιξες θέμα για τον σκύλο σου απαντώ εδώ να μην γεμίζουμε το άλλο.

Αυτό που λες που της έδωσες ένα κομμάτι κι το έβγαλε μάλλον έγινε επειδή δεν την κράτησες αρκετά ώστε να το καταπιεί. Πρέπει να περιμένεις να δεις οτι κατάπιε όταν της κρατάς το στόμα κλειστό. Πολύ βάρβαρο αλλά έχει χρειαστεί σε πολύ επίμονο σκυλί να κρατήσω και την μύτη για να αναγκαστεί να καταπιεί. Επίσης όταν το κάνεις αυτό είναι καλύτερα το χάπι να είναι ολόκληρο. Ίσως το χε κρατήσει στο στόμα της κάπου ή στο λαιμό και το έβγαλε μετά;

Να είσαι αποφασιστικός μαζί της, δεν της κάνεις κακό, καλό της κάνεις, πρέπει να πιει το χάπι , τέλος. Δεν γίνεται να μείνει χωρίς θεραπεία τώρα. Άντε κάνε την καρδιά σου πέτρα και κάντο.
    Δεν μπορωωωωω.. Δεν ξέρω γιατί. Νιώθω ότι την βασανίζω και δεν μπορώ. Το έβαλα μια φορά και έγινε αυτό που έγραψα στο άλλο θέμα και μετά ξανά προσπάθησα και είχε σφιχτά το στόμα να μην το ανοίξω.. Με έχει πεθάνει αυτός ο σκύλος. Ενώ πεινάει δεν τρώει και γενικά τώρα ούτε να με πλησιασει.
    Του το είχα πει ότι χάπια δεν μπορώ να της δώσω γιατί είναι επιλεκτική με το φαγητό και μου είπε ότι πρέπει να τα πάρει. Θα προτιμούσα ενέσιμη αντιβίωση, να την βάζω και να τελειώνει η ιστορία.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις, ανοίγεις το στόμα του σκυλιού, του χώνεις βαθιά στο λαιμό το χάπι και το καταπίνει θέλει δεν θέλει. Αρκεί να το βάλεις βαθιά και να έχει νερό αν νοιώσει ότι πνίγεται, θα πιεί και θα πάει και το χάπι κάτω πιο εύκολα. Βάρβαρη μέθοδος αλλά λειτουργεί.

Έκανα το χάπι σκόνη και της το έδωσα με την σύριγγα (έβαλα τη σκόνη στο νερό) . Πίστευα ότι δεν θα το καταπιεί αλλα τα καταφέραμε. Μου το πρότειναν δύο παιδιά στο "τι σκέφτεστε" και τους ευχαριστώ. Το βράδυ πάλι.

Μια απορια. Αν κάνουμε την εγχείρηση και πάνε ολα καλα μετά θα πρέπει πάρει κάποια χάπια? Πείτε μου όχι.

Λογικά ναι, πιθανόν κάτι σε παυσίπονο και κάτι σε αντιφλεγμονώδες αν μη τι άλλο. Αλλά ρώτα τον κτηνίατρο καλύτερα.

Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Λογικά ναι, πιθανόν κάτι σε παυσίπονο και κάτι σε αντιφλεγμονώδες αν μη τι άλλο. Αλλά ρώτα τον κτηνίατρο καλύτερα.
    Αααα τελεια. Και να πονάει κιόλας θα μαλωνουμε συνέχεια για να πάρει τα χάπια.
    Αν δω πάντως ότι πετυχαίνει αυτό με την σύριγγα θα με βοηθήσει και για μετά την εγχείρηση.

Με τον πρώτο γιατρό κάναμε ακτινογραφιες και υπέρηχο καρδιάς. Για να πάω στον δεύτερο κτηνίατρο έπρεπε να ζητήσω να μου στείλει τις ακτινογραφιες ο πρώτος. Το έκανα και μέχρι να τις στείλουν πήρα 2 φορές τηλέφωνο. Τώρα θέλει να δει και τον υπέρηχο καρδιας για να δούμε ότι όντως το φυσημα είναι στο αρχικό στάδιο και μετά να προχωρήσουμε. Εγώ Τρίτη θα την πάρω κτηνίατρο και πρέπει να τον έχω. Πήρα τηλέφωνο και τον ζήτησα και έχει περάσει μια βδομάδα και δεν τον έστειλαν αρα πρέπει να ξαναπάρω. Αλλά για ένα περίεργο λόγο κολλάω να πάρω πάλι. Ξέρω πως θα καταλάβουν ότι το θέλω για να τα δει άλλος γιατρός.
    Ενώ ξέρω πως όλα αυτά που κάνω είναι για το καλό του σκύλου μου, ότι ζητάω δεύτερη γνώμη για να την βοηθήσω έχω τέτοια κολλήματα. Κανονικά πρέπει κάθε εξέταση που κάνουμε να μας τα δίνουν την ίδια ώρα, αυτός όμως δεν το έκανε. Νιώθω πως αν ξανά πάρω τηλέφωνο θα είναι σαν και του λέω "εσύ δεν είσαι καλός γιατρός και θα την πάρω αλλού" και κολλάω. Θέλω όμως τον υπέρηχο.. Μπαίνω σε κάτι τρυπακια (χαζά) και βασανιζομαι μόνος μου.

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αααα τελεια. Και να πονάει κιόλας θα μαλωνουμε συνέχεια για να πάρει τα χάπια.
    Αν δω πάντως ότι πετυχαίνει αυτό με την σύριγγα θα με βοηθήσει και για μετά την εγχείρηση.

Με τον πρώτο γιατρό κάναμε ακτινογραφιες και υπέρηχο καρδιάς. Για να πάω στον δεύτερο κτηνίατρο έπρεπε να ζητήσω να μου στείλει τις ακτινογραφιες ο πρώτος. Το έκανα και μέχρι να τις στείλουν πήρα 2 φορές τηλέφωνο. Τώρα θέλει να δει και τον υπέρηχο καρδιας για να δούμε ότι όντως το φυσημα είναι στο αρχικό στάδιο και μετά να προχωρήσουμε. Εγώ Τρίτη θα την πάρω κτηνίατρο και πρέπει να τον έχω. Πήρα τηλέφωνο και τον ζήτησα και έχει περάσει μια βδομάδα και δεν τον έστειλαν αρα πρέπει να ξαναπάρω. Αλλά για ένα περίεργο λόγο κολλάω να πάρω πάλι. Ξέρω πως θα καταλάβουν ότι το θέλω για να τα δει άλλος γιατρός.
    Ενώ ξέρω πως όλα αυτά που κάνω είναι για το καλό του σκύλου μου, ότι ζητάω δεύτερη γνώμη για να την βοηθήσω έχω τέτοια κολλήματα. Κανονικά πρέπει κάθε εξέταση που κάνουμε να μας τα δίνουν την ίδια ώρα, αυτός όμως δεν το έκανε. Νιώθω πως αν ξανά πάρω τηλέφωνο θα είναι σαν και του λέω "εσύ δεν είσαι καλός γιατρός και θα την πάρω αλλού" και κολλάω. Θέλω όμως τον υπέρηχο.. Μπαίνω σε κάτι τρυπακια (χαζά) και βασανιζομαι μόνος μου.
    Να του πεις πως ένας φίλος φίλου σου που μιλήσατε είναι κτηνίατρος και θέλει και εκείνος να τον δει. Και πως θες να πάίρνεις διάφορες γνώμες γιατί είσαι μπερδεμένος. Δεν σε αφορά αν παρεξηγήσει. Μπορεί να μην πεις και τίποτα. Δεν είσαι υποχρεωμένος.

Πάντως και εγώ πιστεύω πως όσο το καθυστερείς είναι χειρότερα. Και για τους 2 σας.

Για το χάπι κάνε ξανά αυτό που είπε η Ελισάβετ. Δεν σημαίνει πως πάντα θα κάνει εμετό. Θα συνηθίσει. Πίεσε την λίγο (αναγκάζεσαι να το κάνεις για το καλό της), μετά δώσε της μπισκότο ή κάτι που της αρέσει και μια - δυο φορές θα το συνηθίσει και δεν θα ξανακάνει εμετό.

Ενέσιμη αντιβίωση που λες δεν υπάρχει; Αν όχι τότε πρέπει να το πιει και θα τα καταφέρεις. Μην την λυπάσαι. Χειρότερο κακό της κάνεις αν δεν πιεστείτε.

Edit: τώρα είδα πως της το έδωσες τελικά. Διάβαζα 2 θέματα ταυτόχρονα. Μπράβο!

Γιώργο εγώ την άποψη μου στην και την υποστηρίζω ακόμα ,θα κάνεις το καλύτερο για το σκυλακι σου είμαι σίγουρη!!!!

Τελικά εσύ από θηλυκό το βρήκες χαχα!

Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Να του πεις πως ένας φίλος φίλου σου που μιλήσατε είναι κτηνίατρος και θέλει και εκείνος να τον δει. Και πως θες να πάίρνεις διάφορες γνώμες γιατί είσαι μπερδεμένος. Δεν σε αφορά αν παρεξηγήσει. Μπορεί να μην πεις και τίποτα. Δεν είσαι υποχρεωμένος.

Πάντως και εγώ πιστεύω πως όσο το καθυστερείς είναι χειρότερα. Και για τους 2 σας.

Για το χάπι κάνε ξανά αυτό που είπε η Ελισάβετ. Δεν σημαίνει πως πάντα θα κάνει εμετό. Θα συνηθίσει. Πίεσε την λίγο (αναγκάζεσαι να το κάνεις για το καλό της), μετά δώσε της μπισκότο ή κάτι που της αρέσει και μια - δυο φορές θα το συνηθίσει και δεν θα ξανακάνει εμετό.

Ενέσιμη αντιβίωση που λες δεν υπάρχει; Αν όχι τότε πρέπει να το πιει και θα τα καταφέρεις. Μην την λυπάσαι. Χειρότερο κακό της κάνεις αν δεν πιεστείτε.

Edit: τώρα είδα πως της το έδωσες τελικά. Διάβαζα 2 θέματα ταυτόχρονα. Μπράβο!
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω τέτοια κολλήματα. Και άνθρωπος να ήταν μια 2η-3η γνώμη θα την ήθελα. Είναι λογικό αυτό. Αλλά κάθομαι και σκέφτομαι αυτές τις βλακειες. Έχει ενέσιμη εννοείται αλλά Τρίτη θα την πάω οπότε θα την πιέσω. Πήρε ήδη αρκετές μέρες χάπια και ξαφνικά μετά την βροχή άρχισαν και τα προβλήματα. Τώρα πχ είναι ξαπλωμένη δίπλα μου και κάθε φορά που αναστενάζει (πρέπει να σκέφτεται τον γκομενο από το καλοκαίρι) ακούω ότι έχει φλεγματα. Σκέφτομαι μήπως είναι μετάσταση και όχι κρυολόγημα.

Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Γιώργο εγώ την άποψη μου στην και την υποστηρίζω ακόμα ,θα κάνεις το καλύτερο για το σκυλακι σου είμαι σίγουρη!!!!

Τελικά εσύ από θηλυκό το βρήκες χαχα!

Παντα από γυναίκα. Με βρηκαν μικρό, ευαισθητουλη και κουκλάκι και με βασανίζουν.

Ζωγραφιστό κουκλάκι το ξέχασες χαχα!

Πως την βλέπεις τώρα που περνάει αντιβίωση μειώθηκαν τα συμπτώματα ?

Ζωγραφιστό κουκλάκι το ξέχασες χαχα!

Πως την βλέπεις τώρα που περνάει αντιβίωση μειώθηκαν τα συμπτώματα ?
    Χάχαχα..

Έχει ακόμη φλεγματα.. Το θετικό είναι ότι έκλεισε ο όγκος και γενικά είναι σε καλή κατάσταση. Απλά άρχισε πάλι να τον γλύφει. Δίνω αντιβίωση για τα φλεγματα και για τον όγκο που είχε ανοίξει.

Η σχέση μας περνάει κρίση. 12 χρόνια δεν πήρε ποτέ χάπι και τώρα μαλωνουμε για να πάρει. Εγώ νευριάζω και στεναχωριέμαι και αυτή κάνει μούτρα.

Χάχαχα..

Έχει ακόμη φλεγματα.. Το θετικό είναι ότι έκλεισε ο όγκος και γενικά είναι σε καλή κατάσταση. Απλά άρχισε πάλι να τον γλύφει. Δίνω αντιβίωση για τα φλεγματα και για τον όγκο που είχε ανοίξει.

Η σχέση μας περνάει κρίση. 12 χρόνια δεν πήρε ποτέ χάπι και τώρα μαλωνουμε για να πάρει. Εγώ νευριάζω και στεναχωριέμαι και αυτή κάνει μούτρα.
    Δεν πειράζει είναι για το καλό της, ας σου κάνει μούτρα....

Ένα θα σου πω, εγώ κάθε φορά που έδινα στον γιο μου αντιβίωση όταν ήταν μικρός μου την έκανε εμετό και μου έλεγε ότι δεν τον αγαπάω γιατί του δίνω αυτό το πικρό πράγμα....
    Όταν τελείωνε μετά από λίγες μέρες τα ξεχνούσε όλα, οπότε υπομονή και θα περάσει και αυτό και μετα θα ξανααγαπηθειτε.

Δεν πειράζει είναι για το καλό της, ας σου κάνει μούτρα....

Ένα θα σου πω, εγώ κάθε φορά που έδινα στον γιο μου αντιβίωση όταν ήταν μικρός μου την έκανε εμετό και μου έλεγε ότι δεν τον αγαπάω γιατί του δίνω αυτό το πικρό πράγμα....
    Όταν τελείωνε μετά από λίγες μέρες τα ξεχνούσε όλα, οπότε υπομονή και θα περάσει και αυτό και μετα θα ξανααγαπηθειτε.
    Την ρωτάω "τι έχεις;" και λέει "τίποτα" χάχα.

Έχω αγωνία για το τι θα μας πει την Τρίτη. Ο σκύλος έχει ακόμη φλεγματα

Την ρωτάω "τι έχεις;" και λέει "τίποτα" χάχα.

Έχω αγωνία για το τι θα μας πει την Τρίτη. Ο σκύλος έχει ακόμη φλεγματα
    Κλασικη γυναικα ....
    Μετά δεν σου λέει ότι είσαι αδιάφορος γιατί υπέθεσες ότι εφόσον δεν έχει τίποτε δεν ξανασχοληθηκες????

Κλασικη γυναικα ....
    Μετά δεν σου λέει ότι είσαι αδιάφορος γιατί υπέθεσες ότι εφόσον δεν έχει τίποτε δεν ξανασχοληθηκες????
    Κάπως ετσι είναι κι αυτή.. Αλλά εγώ κύριος

Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Θα πω πως το βλέπω εγώ. Επειδή διστάζουμε να πάρουμε κάποιο ρίσκο ή θέλουμε τα ζωάκια μας όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται πιο κοντά μας, καμια φορά πιανόμαστε από μικροπράγματα και θολώνει η κρίση μας. Το ζώο λειτουργεί διαφορετικά από τους ανθρώπους. Στην φύση αν δείξει αδυναμία, θα το φάει το ισχυρότερο. Δεν είναι άνθρωπος να χτυπήσει το πόδι του ή να έχει ένα ατύχημα, να γκρινιολογάει από το πρωί ως το βράδυ ότι πονάει, να κατεβάσει ότι παυσίπονο υπάρχει, να πάει να αράξει σπίτι του μέχρι να κλείσει η πληγή κι αν δεν κλείσει να κλαίει τη μοίρα του. Το ζώο είναι πιο ανθεκτικό στον πόνο από τον άνθρωπο, αλλά επίσης μπορεί να πονάει πολύ και να υποφέρει και να μην το δείχνει. Δεν λέω ότι το σκυλί σου έχει φρικτούς πόνους ή κάτι. Ενόχληση και πόνο έχει σίγουρα πάντως. Το να είναι μία πληγή μόνιμα ανοιχτή ή να ανοιγοκλείνει δεν είναι κι ότι το καλύτερο για το ζώο, πύον=σήψη. Και αυξάνονται και οι κίνδυνοι για κάποια μόλυνση περεταίρω. Νομίζω σου είχα γράψει για την σκύλα μίας φίλης μου που είχε παρόμοιο πρόβλημα. Δεν ξέρεις αν θα ξεμπερδέψεις εντελώς με μία επέμβαση, μπορεί ο καρκίνος να ξαναεμφανιστεί, αλλά του χαρίζεις μήνες ζωής του ζωντανού με μία επέμβαση, πιο ποιοτικούς από το να έχει (πολύ σύντομα 8) χαίνουσες πληγές. Το σκυλί έχει όρεξη για ζωή, δεν έχει φτάσει στα μαυρα του τα χάλια, αλλά δεν ειναι καλά αυτή τη στιγμή. Μην ξεγελιέσαι. Ο δικός μου λίγες μέρες πριν του κάνω ευθανασία είχε τόσο μεγάλους όγκους στους πνεύμονες που ανέπνεε με δυσκολία, σαν φυσερό, μόλις περπατούσε 10 βήματα ζαλιζόταν και έπεφτε κάτω γιατι δεν οξυγονόταν ο οργανισμός, και μόλις συνερχόταν λίγο έπιανε το μπαλάκι και μου το έφερνε να του το πετάξω λες και δεν είχε πέσει κάτω 2 λεπτά πριν, λες και θα μπορούσε να τρέξει να μου το φέρει. Τα σκυλιά είναι σαν μικρά παιδιά, ζουν το τώρα και μέχρι την τελευταία στιγμή θέλουν παιχνίδια, χαρούλες κι αγκαλιές. Δεν σου το λέω για να σε στενοχωρήσω. Λέω πως τα βλέπω. Για αυτό το 10% κίνδυνο που πάντα υπάρχει σε οποιαδήποτε επέμβαση, ακόμα και στους ανθρώπους, αφήνεις τον χρόνο να τρέχει εις βάρος του σκυλιού και εις βάρος και των δυό σας. Αυτό πιστεύω. Απλά μία γνώμη, εγώ θα την έκανα την επέμβαση άμεσα.
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τα πρωτα σημάδια που είχε ο δικός σου σκύλος? Πως κατάλαβες ότι κάτι συμβαίνει?

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast