Σκυλος - σκέψεις - προβλήματα - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 100
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Για το χειρουργειο εγω θα ρωτουσα ολα αυτα που ηδη ξερεις ,δηλαδη για ναρκωση κυνδινιυς και ολα αυτα....

Για το μέτα θα Ρωτούσα μόνο τι χρειάζεται να προσέχω όσο χρόνο είναι στην ανάρρωση. ...

Ξέρεις εγώ δεν ρωτάω τι μπορεί να πάει στραβά ή τι επιπλοκές μπορεί να έχει γιατί το μυαλό μου θα κάνει τρέλλα σενάρια και τότε άστα να πάνε.....

Εγ αυτο που θα έκανα εφόσον το είχα αποφασίσει χωρίς πλάκα τον σταυρό μου ,θετική σκέψη ότι ολα θα πάνε καλά και από εκεί και πέρα ότι είναι να γίνει θα γίνει ,,,,,,

Ξέρω σε βοήθησα πολύ ....,.
    Χάχα όπως πάντα..

Εγώ πως θα κανω αυτο το μυαλό να μην σκέφτεται πάντα το χειρότερο?
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Χάχα όπως πάντα..

Εγώ πως θα κανω αυτο το μυαλό να μην σκέφτεται πάντα το χειρότερο?
    Βρήκες άτομο να ρωτήσεις τώρα χαχαχ!

Η άγνοια καμία φορά είναι καλύτερη ,πλέον δεν ψάχνω δεν ρωτάω τίποτα που να έχει σχέση με αρρώστιες και τα συναφή. ...

Αφού λέγω ο Θεός με φώτησε που έκανα μικρή παιδιά,αν ήταν τώρα Ν κάνω παιδί με όλα αυτα που ξέρω δεν θα το έβγαζα το 9μηνο

Βρήκες άτομο να ρωτήσεις τώρα χαχαχ!

Η άγνοια καμία φορά είναι καλύτερη ,πλέον δεν ψάχνω δεν ρωτάω τίποτα που να έχει σχέση με αρρώστιες και τα συναφή. ...

Αφού λέγω ο Θεός με φώτησε που έκανα μικρή παιδιά,αν ήταν τώρα Ν κάνω παιδί με όλα αυτα που ξέρω δεν θα το έβγαζα το 9μηνο
    Σαν άνθρωπος θελω να ξέρω τι μου γίνεται και ψάχνω κάτι σε υπερβολικό βαθμό. Όπως και εδώ.. Καμία συμβουλή να μειωθεί αυτή υπερβολική ανάλυση, άρα υπερβολικό άγχος, άρα αρνητικές σκέψεις κτλ?

Γιώργο εκείνη τη στιγμή σου έρχεται η δύναμη από μόνη της..Δηλαδή δεν ξέρεις πόση δύναμη έχεις μέχρι να δοκιμαστεις..Δηλαδή όταν θα την πας για την εγχείρηση θα έχεις την δύναμη και την υπομονή..
    Θα σου πω ένα παράδειγμα (έχω την εντύπωση ότι το έχω ξαναπεί, δεν θυμάμαι)..
    Όταν η κόρη μου ήταν 15 ημερών σταμάτησε ξαφνικά να αναπνέει..Ήταν 12:30 το βράδυ και για καλή μου τύχη δεν κοιμόμουν..Την είδα τυχαία και είχε γίνει εντελώς μπλε..Έτσι όπως την άρπαξα και ταρακουνηθηκε, πήρε μια ανάσα και μετά χάθηκε πάλι..Την έβαλα στο αυτοκίνητο να την πάω νοσοκομείο και στο πρώτο φανάρι κατάλαβα ότι τρέμω και εκεί συνειδητοποίησα καλά ότι δεν αναπνέει..Όπου προλάβαινα να την ταρακουναω έπαιρνε πάλι καμιά ανάσα..Όσο έτρεχα με το αυτοκίνητο τόσο έφτανα σε σημείο υστερίας..Τα δόντια μου χτύπαγαν μεταξύ τους..Και σε ένα άλλο φανάρι, ξαφνικά, σκέφτηκα " αν προλάβω οκ..αν δεν προλάβω δεν έχω τι να κάνω..ότι γίνει " ..Αυτό σκέφτηκα..Με απόλυτη ψυχραιμία..Και αργότερα όσο περίμενα έξω τον γιατρό της ήμουν σε απόλυτη ηρεμία..Σκεφτόμουν ότι έκανα ότι μπορούσα..

Και όπως σου έχω ξαναπεί..Εγώ αν ήταν δικός μου σκύλος θα έκανα την εγχείρηση..Σκεπτόμενη ότι προσπαθώ να τον σώσω..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Γιώργο εκείνη τη στιγμή σου έρχεται η δύναμη από μόνη της..Δηλαδή δεν ξέρεις πόση δύναμη έχεις μέχρι να δοκιμαστεις..Δηλαδή όταν θα την πας για την εγχείρηση θα έχεις την δύναμη και την υπομονή..
    Θα σου πω ένα παράδειγμα (έχω την εντύπωση ότι το έχω ξαναπεί, δεν θυμάμαι)..
    Όταν η κόρη μου ήταν 15 ημερών σταμάτησε ξαφνικά να αναπνέει..Ήταν 12:30 το βράδυ και για καλή μου τύχη δεν κοιμόμουν..Την είδα τυχαία και είχε γίνει εντελώς μπλε..Έτσι όπως την άρπαξα και ταρακουνηθηκε, πήρε μια ανάσα και μετά χάθηκε πάλι..Την έβαλα στο αυτοκίνητο να την πάω νοσοκομείο και στο πρώτο φανάρι κατάλαβα ότι τρέμω και εκεί συνειδητοποίησα καλά ότι δεν αναπνέει..Όπου προλάβαινα να την ταρακουναω έπαιρνε πάλι καμιά ανάσα..Όσο έτρεχα με το αυτοκίνητο τόσο έφτανα σε σημείο υστερίας..Τα δόντια μου χτύπαγαν μεταξύ τους..Και σε ένα άλλο φανάρι, ξαφνικά, σκέφτηκα " αν προλάβω οκ..αν δεν προλάβω δεν έχω τι να κάνω..ότι γίνει " ..Αυτό σκέφτηκα..Με απόλυτη ψυχραιμία..Και αργότερα όσο περίμενα έξω τον γιατρό της ήμουν σε απόλυτη ηρεμία..Σκεφτόμουν ότι έκανα ότι μπορούσα..

Και όπως σου έχω ξαναπεί..Εγώ αν ήταν δικός μου σκύλος θα έκανα την εγχείρηση..Σκεπτόμενη ότι προσπαθώ να τον σώσω..
    Ναι το έχεις ξαναπεί και το διάβασα.
    Απλά εδώ οι σκέψεις είναι πριν γινει η εγχείρηση.. Θελω δηλαδή με τις απαντήσεις που θα πάρω να είμαι σίγουρος ότι πήρα την σωστή απόφαση.. Κι αν κάτι πάει στραβά να μην με πείραξε σε υπερβολικό βαθμό.

Ναι το έχεις ξαναπεί και το διάβασα.
    Απλά εδώ οι σκέψεις είναι πριν γινει η εγχείρηση.. Θελω δηλαδή με τις απαντήσεις που θα πάρω να είμαι σίγουρος ότι πήρα την σωστή απόφαση.. Κι αν κάτι πάει στραβά να μην με πείραξε σε υπερβολικό βαθμό.
    Μα υπάρχουν πιο κατάλληλες απαντήσεις από των γιατρών? Όλοι πάνω κάτω σου είπαν τα ίδια (εκτός από τον πρώτο) .. Ότι υπάρχει 90% πιθανότητα να ξυπνήσει, οι εξετάσεις είναι καλές, στους πνεύμονες δεν φαίνονται όγκους..
    Και πιστεύω όλα τα παιδιά εδώ είπαν πως αν ήταν στην θέση σου θα την έκαναν..
    Σκέψου το..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Ενημέρωση..

Συνεχίζουμε αντιβίωση για ακόμη 10 μέρες να καθαρίσει τελείως από τα φλεγματα.. Όταν θα την ξαναπάω λογικά θα μιλήσουμε και για την εγχείρηση που πρέπει να γίνει.. Δέκα μέρες είναι αρκετές να το αποδεχτώ?

Ενημέρωση..

Συνεχίζουμε αντιβίωση για ακόμη 10 μέρες να καθαρίσει τελείως από τα φλεγματα.. Όταν θα την ξαναπάω λογικά θα μιλήσουμε και για την εγχείρηση που πρέπει να γίνει.. Δέκα μέρες είναι αρκετές να το αποδεχτώ?
    Αν δεν είσαι αποφασισμένος 1000 τα 100 όσες και να περάσουν θα είναι το ίδιο....

Αν δεν είσαι αποφασισμένος 1000 τα 100 όσες και να περάσουν θα είναι το ίδιο....
    Το ξέρω......

Εδώ και μέρες μου κάνει πρόβλημα με το φαγητό.. Σκεφτηκα πως λόγω της αντιβίωση γίνεται όλο αυτό.. Με χίλια ζόρια βρίσκουμε κάθε μέρα κάτι που της αρέσει για να το φάει.. Έκανα μια μέρα να της την δώσω και έφαγε κανονικά την επόμενη.. Έτυχε 2 φορές να της δώσω αντιβίωση και να κάνει εμετό. Σήμερα πάλι δεν έφαγε, έκανε εμετό αλλά δεν έδωσα αντιβίωση.. Έχω αγχωθεί πάντως. Το μυαλό κάνει αρνητικά σενάρια. Μετάσταση στο στομάχι? Κάναμε υπέρηχο και είδαμε το στομάχι και ήταν καθαρό πριν 2 βδομάδες όμως. :(

Το πιο πιθανό είναι να την ενοχλεί η αντιβίωση. Επίσης αν εκεί που είχε μία σταθερή διατροφή της δίνεις ότι να 'ναι για να την δελεάσεις να παίρνει το φάρμακο, μπορεί να παίζει ρόλο κι αυτό. Και ένα παιδί μπορεί π.χ. να γουστάρει τρελά να τρώει παγωτό και γλυκά, αλλά αν ξαφνικά το αφήσεις και φάει 2 κιλά μερέντα και 3 κουτιά καραμέλες, μια χαρά μπορεί να ξερνοβολάει μετά και να το πονάει το στομάχι του για μέρες.

Καλημέρα

Γιώργο εξακολουθώ να βρίσκω λάθος τον τρόπο που δίνεις την αντιβίωση. Τώρα θα μου πεις ο καθένας εδώ μέσα λέει το μακρύ του και το κοντό του....δεν έχεις άδικο αλλά νομίζω ότι με τον τρόπο που το κάνεις που το λιώνεις κ προσπαθείς να το δώσεις λίγο λίγο....μπορεί να σου φαίνεται λιγότερο βίαιος τρόπος αλλά τελικά στρεσάρεις το σκυλί περισσότερο απ΄όσο νομίζεις. Στο τέλος δεν θα θέλει να φάει τίποτα γιατί θα νομίζει πως της δίνεις φάρμακο. Ο λιγότερο στρεσογόνος τρόπος για μένα να πάρει το χάπι είναι αυτός που σου είπα σε άλλο μνμ. Της ανοίγεις το στόμα με το ζόρι, το βάζεις όσο πιο βαθιά μπορείς της το κλείνεις και περιμένεις να καταπιεί. Με αυτό τον τρόπο δεν νιώθει την γεύση του χαπιού για να αηδιάσει κι επίσης κρατά 10 δευτερόλεπτα οπότε δεν νιώθει ότι την κυνηγάς όλη μέρα να της δώσεις κάτι.

Νομίζω ότι το σκυλί σου είναι μια χαρά, απλά αντιδρά έτσι επειδή σε βλέπει τόσο αγχωμένο και να κάνεις τέτοια υπερπροσπάθεια με τα χάπια.

Παρόλα αυτά αν είναι να σου φύγει η ιδέα δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον κτηνίατρο για τις απορίες σου, πάντως εμένα χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται πολύ απίθανο να ανέπτυξε μετάσταση στο στομάχι σε τόσο σύντομο διάστημα και να κάνει και τέτοια συμπτώματα.

Επίσης καθόλου απίθανο κι αυτό που λέει η Σόνια, αν της δίνεις συνεχώς λιχουδιές το στομάχι της φρίκαρε λίγο.

Συμφωνώ με την Σόνια αυτό σκέφτηκα να σου γράψω...
    Σώστης χρόνο και μόλις τελειώσει η αντιβίωση είμαι σίγουρη θα επανελθει

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σάββατο και Κυριακή δεν έδωσα χάπι και Δευτέρα (σήμερα) θα την πάω γιατρό να την εξετάσει για να δούμε αν είναι κάτι άλλο και θα μιλήσουμε με λεπτομέρειες για την εγχείρηση.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σάββατο και Κυριακή δεν έδωσα χάπι και Δευτέρα (σήμερα) θα την πάω γιατρό να την εξετάσει για να δούμε αν είναι κάτι άλλο και θα μιλήσουμε με λεπτομέρειες για την εγχείρηση.
    Καλημέρα θα περιμένουμε νέα σου !

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast