Ενοχικό σύνδρομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Ενοχικό σύνδρομο

Nομίζω ο τίτλος τα λέει όλα.
    Η τάση ενός ατόμου να κατηγορεί τον εαυτό του για πολλά πράγματα,αν όχι για όλα.Μια αρνητική τάση,συνεχόμενης ''αυτοενοχοποίησης'' για οτίδηποτε,από το πιο σημαντικό έως το τέρμα ασήμαντο.
    Να σκέφτεται/να λέει συνέχεια ''Εγώ φταίω,εγώ τα σκάτωσα,εγώ είμαι υπεύθυνος κλπ''
    Ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει μερίδιο ευθύνης.Είτε γιατί όντως δεν φταίει,είτε γιατί στην πραγματικότητα δεν έγινε κάτι ώστε να φταίει.Και να έγινε κάτι,νομίζω ότι στην πραγματικότητα η ''καταστροφή'' που έχει προκαλέσει δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεται το ίδιο το άτομο.
    Τι μπορεί να φταίει για το ενοχικό σύνδρομο?
    Γιατί ένας άνθρωπος μπορεί οδηγείται συνέχεια σε ένα τέτοιο αυτοκαταστροφικό μοτίβο ως προς την ψυχική του υγεία?
    Πόσο κακό άραγε παίζει να του κάνει τόσο ''αυτομαστίγωμα'' και κατά πόσο επηρεάζει τις σχέσεις με τους υπόλοιπους συνανθρώπους του?
    Πιστεύω ένα χαρακτηριστικό ατόμου με ενοχικό σύνδρομο είναι η έλλειψη αυτοεκτίμησης,αγάπης προς τον εαυτό του.(Ίσως ακόμη και μίσος για την ίδια του την ύπαρξη?)Όπως επίσης,η ύπαρξη χειριστικών ανθρώπων στο περιβάλλον ενός ατόμου να έχει γεννήσει την συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Αφήνω το εν λόγω κείμενο γιατί τροφή προς σκέψη και συζήτηση,και ίσως επανέλθω με κανένα κατάλληλο,ανάλογο άρθρο περί του θέματος.

το εχω πολυ αυτο που λες....

Senior Member
    Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμα τα παρακάτω...

– Η ενοχή είναι το δυσάρεστο συναίσθημα της αυτοκατηγορίας.

– Υπάρχουν ενοχές χωρίς λάθη και λάθη χωρίς ενοχές.

– Η ενοχή μπορεί να γεννηθεί όταν μπω στη θέση του άλλου, όταν φανταστώ πως υποφέρει.

– Ενοχές νιώθουμε μόνο όταν δεχθούμε πως ο άλλος που μας κατηγορεί για κάτι έχει δίκιο κι επειδή έχει δίκιο ζητάει κάτι από εμάς που οφείλουμε να δώσουμε (απαίτηση).

– Ένοχος νιώθει κανείς μόνο όταν οι απαιτήσεις των άλλων συμφωνούν με τις δικές του.

– Ενοχικό άτομο είναι το απαιτητικό άτομο.

– Επαναστροφή: Στρέφω ένα αρνητικό συναίσθημα σ’ εμένα για να μην το ξεσπάσω πάνω σε κάποιον άλλον.

– Σταματάμε να νιώθουμε ενοχές όταν στρέφουμε την επιθετικότητα μας προς κάποιον άλλον πέρα απ’ τον εαυτό μας.

– Ο θυμός εκφράζεται με τρεις τρόπους: με ενοχές, με κατάθλιψη και με ψυχοσωματικές ασθένειες.

– Αν πιστέψουμε κάποιον που θα ‘ρθει να μας πει “Με κάνεις να νιώθω υπέροχα” τότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι ν’ ακούσουμε και το “Με κάνεις να νιώθω απαίσια”. Εναλλακτικά ας δεχθούμε πως ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τα συναισθήματα του και κανένας δε μπορεί να κάνει κανέναν να νιώσει τ’ οτιδήποτε.

– Η αίσθηση παντοδυναμίας μας κάνει να νιώθουμε υπεύθυνοι αλλά και ταυτόχρονα ένοχοι για τα πάντα.

– Η παγκόσμια φιλανθρωπική δράση βασίζεται στην ενοχή πολλών ανθρώπων για το γεγονός πως ζουν καλύτερα από πολλούς άλλους ανθρώπους.

– Ο οίκτος είναι ποταπή σκέψη. Είναι το συναίσθημα όσων είναι υπερόπτες κι όσων νιώθουν ότι είναι ανώτεροι από πολλούς άλλους.

– Η ενοχή είναι ένα φίμωτρο που το φοράμε μόνο σε όσους δε δαγκώνουν!

http://sxeseis-kai-sunaisthimata.com.../#.Xn4o6GDQCUk

εμενα ξερεις τι με φοβιζει?

Επαναστροφή: Στρέφω ένα αρνητικό συναίσθημα σ’ εμένα για να μην το ξεσπάσω πάνω σε κάποιον άλλον.

εχω ξεσπασει πολλες φορες στην μανα μου... και το εχω μετανιωσει ... με αποτελεσμα να νιωθω παλι ενοχες........................

Κι εγώ το έχω πολύ αυτό.. είναι ο λόγος της κατάθλιψης μου.. η ψυχολόγος είπε ότι δεν αγαπάω τον εαυτό μου γι αυτό το κάνω

Πολλοί άνθρωποι αντλούν ευχαρίστηση ευχαριστώντας τους άλλους. Τι είναι αυτό που ωθεί τους ανθρώπους να επιθυμούν να είναι τα καλά παιδιά;
    Αυτό το βασανιστικό συναίσθημα που νιώθουν όσοι επιζητούν την ευχαρίστηση των άλλων είναι ενεργοβόρο και βασανιστικό. Πόσες φορές αναγκάζονται να ποδοπατήσουν τις δικές τους ανάγκες προκειμένου να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες των γύρω τους... Κι αυτή η τακτική της συνεχούς εξυπηρέτησης των άλλων πολλές φορές τους αγανακτεί. Αυτή η κατάσταση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ενδοπροσωπική διαμάχη. Αυτή η αυτοκαταπιεστική συμπεριφορά εχει στη ρίζα της την ενοχή. Η ενοχή κουβαλάει ένα ψυχικό βάρος και αρνητικά συναισθήματα όπως θυμό και άγχος. Η πηγή της ενοχής βρίσκεται ενδεχομένως στην πρώιμη παιδική ηλικία, στη γονεική διαπαιδαγώγηση, στον τρόπο δηλαδή που μας μεγάλωσαν οι γονείς μας, στην απουσία συναισθηματικού δεσμού ή ψυχικής εγγύτητας, στον τρόπο που επέβαλλαν την τιμωρία οι γονείς μας κ.ά.

Φέρτε στο μυαλό σας ένα παιδί που έχει κάνει κάποια αταξία και τον γονιό του να τον απειλεί πως θα τον τιμωρήσει ο άλλος γονιός όταν επιστρέψει. Αυτή η τακτική των γονιών η οποία ονομάζεται ετεροχρονισμένη τιμωρία δημιουργεί ενοχές στα παιδιά. Δημιουργεί ενοχές καθότι το παιδί μέχρι να επιστρέψει ο άλλος γονιός από την δουλειά έχει ξεχάσει την απειλή. Για να δούμε και ένα άλλο παραδειγμα ενοχικού παιδιού:

«-Ξέρετε κάτι»,μου έλεγε η Ελένη, ό,τι και να κάνω ποτέ δεν είναι αρκετό για τους γονείς μου. Αν φερω 18 λένε πως έπρεπε να είναι 20, αν κανω ένα γλυκό λένε πως έτσι θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Κι αυτό με κούρασε. Ό, τι κάνω σκέφτομαι μόνο πως θα μπορούσα να το κάνω καλύτερα. Ποτέ δεν αρκεί γιατί πάντα κάτι θα μπορούσε να πάει καλύτερα».

Αυτό το βασανιστικό συναίσθημα εκτρέφει την ενοχική συμπεριφορά. Πάντα είναι ένοχος γιατί θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα. Με το πέρασμα του χρόνου, οι εμπειρίες βιώνονται κάτω από το φόβο να μην πάψουν οι άλλοι να τους αγαπούν. Τα ενοχικά παιδιά αντιλαμβάνονται τα βλέμματα των άλλων ως καχύποπτα. Η καχυποψία στοιχειώνει τις ένοχες συνειδήσεις, έλεγε ο Σαίξπηρ. Πώς μπορεί κανείς να αγαπά κάποιον που ότι κι αν κάνει δεν είναι αντάξιο των προσδοκιών του. Πώς μπορεί κάποιο παιδί να αισθάνεται καλά με τον εαυτό του αν όλους τους βλέπει να το κοιτούν καχύποπτα...

Κάποιοι ψυχολόγοι ισχυρίζονται πως όσο πιο μεγάλος είναι ο βαθμός των απογοητεύσεων και ματαιώσεων που βιώνουν τα άτομα τόσο πιο μεγάλη είναι η επιθετικότητα τους. Ωστόσο δεν αντιδρούν όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο. Οι εσωστρεφείς άνθρωποι αγχώνονται, νιώθουν ανασφάλεια και επιζητούν την επιβράβευση των γύρω τους.

Η ενοχή δεν έχει πάντα το ίδιο πρόσημο καθότι μπορεί να είναι υγιής ή νοσηρή. Υγιής είναι η ενοχή για κάποιο λάθος που κάναμε είτε από αμέλεια είτε από πρόθεση, για κάποια σοβαρή ζημιά, που προξενήσαμε σε κάποιον. Δεν μιλάμε εδώ για αυτού του είδους τις ενοχές. Νοσηρή ενοχή είναι αυτή που νιώθει κανείς για οτιδήποτε: επειδή δεν ευχαρίστησε κάποιον, επειδή δεν μπόρεσε να βοηθήσει κτλ.

Ενοχικός με το ασθενή ορισμό της λέξης είναι όποιος επιθυμεί να ευχαριστεί τους πάντες πάντα παίροντας όλο το βάρος της ευθυνης για αυτό.

Αυτός, που νιώθει ένοχος κάνει τα πάντα για να διευκολύνει τη ζωή των άλλων, υπηρετεί τους άλλους για να νιώθει σημαντικός. Γίνεται σημαντικός επειδή τους βοηθά. Αυτή είναι η δική του εσωτερική ανάγκη. Οι άλλοι εκμεταλλευόμενοι την δική του εσωτερική ανάγκη δεν ικανοποιούνται με τίποτα, ζητούν, απαιτούν και επικρίνουν. Κάποια στιγμή, ο ένοχος αγανακτεί ή νοσεί από άγχος.

Ποια είναι λοιπόν η συμπεριφορά του ενοχικού ατόμου:
    για να τον αποδέχονται και να τον αγαπούν τρέχει να ικανοποιήσει τους άλλους
    δεν λέει ποτέ όχι σε κανέναν
    δεν έχει χρόνο να διαθέσει στον εαυτό του
    αγχώνεται για να είναι οι άλλοι καλά
    έχει το σύνδρομο του σωτήρα
    απολογείται όταν δεν μπορεί να ικανοποιησει κάποιον και νιώθει απαίσια
    είναι σε μια μόνιμη ανησυχία
    όταν θυμώσει τους άλλους δεν μπορεί να το αντέξει ψυχολογικά
    αγωνιά μονίμως για το ποια είναι η εικόνα του στους άλλους
    υπόσχεται να βοηθήσει τους πάντες
    Συνήθως τα ενοχικά άτομα δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, ακόμη δυσκολεύονται να κάνουν ουσιαστικές σχέσεις. Ενθουσιάζονται και απογοητεύονται εύκολα και καταφεύγουν σε καταναγκαστικές συμπεριφορές. Πολλες φορές σκέφτονται μόνο όσα δεν κατάφεραν στη ζωή τους και λιγότερο τις επιτυχίες τους και αντικαθιστούν το «θέλω» με το «πρέπει». Σε άλλες περιπτώσεις εκδηλώνουν σχεσιοφοβική συμπεριφορά ενώ δίνουν υπερβολική σημασία στο πώς τον βλέπουν οι άλλοι.

Τα ενοχικά άτομα χρειάζεται να γνωρίσουν βαθύτερα τον εαυτό τους και να τον εκτιμήσουν προκειμένου να απαλλαγούν από τις ερινύες και την τάση αυτοϋπονόμευσης.

https://www.psychologynow.gr/arthra-...ryfonidou.html