Μηπως κινδινευω να παθω ψυχωτικο επεισοδειο ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Μηπως κινδινευω να παθω ψυχωτικο επεισοδειο ?

Παιδια υπαρχουν καποθα σημαδια πριν καποιος παθει ψυχωτικο επεισοδιο ? Ο γιατρος διεγνωσε ψυχωση αλλα παιρνω μονο αντικαταθληπτικο και ηρεμιστικο, μη με ρωτησετε γιατι δεν παιρνω το αντιψυχωσικο , κινδινευω ?

πρεπει να το παρεισ αμεσα κινδυνευεισ ναι αυτη ειναι η αγωγη μην παιρνεισ το αντικαταπληκτικο καλυτερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Quote Originally Posted by elis View Post
    πρεπει να το παρεισ αμεσα κινδυνευεισ ναι αυτη ειναι η αγωγη μην παιρνεισ το αντικαταπληκτικο καλυτερα
    Ωχ μη μου λες τετοια ! Σοβαρα ? Γτ να μην παιρνω το αντικαταθληπτικο ?

Senior Member
    εεε οχι δεν ειναι καλη συμβουλη αυτη. : /

Ειπες να μη ρωτησουμε, αλλα γιατι δεν παιρνεις το αντιψυχωσικο;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Quote Originally Posted by oboro View Post
    εεε οχι δεν ειναι καλη συμβουλη αυτη. : /

Ειπες να μη ρωτησουμε, αλλα γιατι δεν παιρνεις το αντιψυχωσικο;
    Γιατι λογω των εμμονων μου κολλησε οτι με αυτο θα γινω χειροτερα και θα ενισχυω τις intrusive thoughts , οτι αν το παρω θα συμβει αυτο μου κολλησε. Δεν υπαρχει αλλο θεμα

Senior Member
    Δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, ενώ δηλαδή δέχεσαι να διαγνωσθείς, να μην δέχεσαι την θεραπεία εκείνου που ασχοληθηκε με το πρόβλημα σου, για να σου βρει σύμφωνα με τις γνώσεις του και την εμπειρία του την καλύτερη δυνατή λύση

ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕΣ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ΨΥΧΩΣΗ ΕΧΕΙΣ?ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΤΛΒΑΙΝΩ... ΥΓ ψυχωτικο επεισοδιο παθαινει το 1% του πληθυσμου εμεις οι γκαντεμιδες δλδ. εσυ πιθανοτητα να παθεις εχεις 1% δλδ φανταζομαι...

Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, ενώ δηλαδή δέχεσαι να διαγνωσθείς, να μην δέχεσαι την θεραπεία εκείνου που ασχοληθηκε με το πρόβλημα σου, για να σου βρει σύμφωνα με τις γνώσεις του και την εμπειρία του την καλύτερη δυνατή λύση
    Το ξερω και δεν με ταλαιπωρησε καθολου μου εδωσε κατευθειαν αυτο που πρεπει. Αλλα το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 φορες που το πηρα μου κολλησε εμμονη και φοβαμαι οτι αν το παρω, λογω του κολληματος μου ειναι σαν να δεχομαι τις intrusive thoughts και να τις ενισχυω

Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕΣ ΨΥΧΩΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ΨΥΧΩΣΗ ΕΧΕΙΣ?ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΤΛΒΑΙΝΩ... ΥΓ ψυχωτικο επεισοδιο παθαινει το 1% του πληθυσμου εμεις οι γκαντεμιδες δλδ. εσυ πιθανοτητα να παθεις εχεις 1% δλδ φανταζομαι...
    Δεν επαθα. Μου ειπε ο γιατρος οτι εχω παραληρητικες ιδεες. Και οντως νομιζω εχω χασει λιγο την επαφη με την πραγματικοτητα. Ο γιατρος ειπε οτι ειμαι σε δυσκολη φαση. Εχω intrusive thoughts . Δεν παιρνω το αντιψυχωσικο για αυτο φοβαμαι μηπως παθω

Senior Member
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Το ξερω και δεν με ταλαιπωρησε καθολου μου εδωσε κατευθειαν αυτο που πρεπει. Αλλα το θεμα ειναι οτι μετα απο 2 φορες που το πηρα μου κολλησε εμμονη και φοβαμαι οτι αν το παρω, λογω του κολληματος μου ειναι σαν να δεχομαι τις intrusive thoughts και να τις ενισχυω
    Ε ρε συ ετσι ομως ουσιαστικα προβαλλεις τους φοβους σου στο φαρμακο, κανεις φαρμακο την αρρωστια και αρρωστια το φαρμακο... Το κανεις να ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα χωρις λογο : (
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.

η αγωγη για ψυχωση ειναι το αντιψυχωτικο κι αν δουλευεισ τα ηρεμιστικα κατι αλλο εγω δεν ξερω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Quote Originally Posted by Gtyos View Post
    Kοίτα θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, αν πήγαινα σε ένα ψυχίατρο και μου έλεγε πάρε ολανζαπίνη θα του έλεγα thanks but no thanks είμαι διατεθειμένος να πάρω το οποιοδήποτε αντιψυχωτικό που δεν προσθέτει ή τουλάχιστον προσθέτει τα όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά. Κατά τα άλλα θα έπαιρνα όπως παίρνω τώρα για παράδειγμα 100mg seroquel κάθε βράδυ. Δεν λέω όχι δεν παίρνω λέω όχι σε κάποιο που θα μου παραμορφώσει το σώμα. Και πόσο υποτίθεται πως πρέπει να παρεις 20mg? Να ξέρεις πάντως πως το αντιψυχωτικό είναι η λύση δεν υπάρχει άλλη

Senior Member
    Το θεμα ειναι τι κανει ο αλλος αν δεν τον πιανει το ελαφρυ και χρειαζεται κατι βαρυτερο η με περισσοτερες παρενεργειες... Και στα αντιψυχωσικα υπαρχει αυτη η ευθεως αναλογη σχεση μεταξυ αποτελεσματικοτητας και παρενεργειων δυστυχως (οπως και δοσης)...

Απ' την αλλη μπορει κανεις να μην εχει καμια παρενεργεια τελικα. Μεχρι και ατομο που επαιρνε κλοζαπινη χωρις καμια παρενεργεια εχω ακουσει (το τι ειχε περασει μεχρι τοτε και εφτασε στο σημειο ο γιατρος να του το γραψει βεβαια αλλη υποθεση)

Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ε ρε συ ετσι ομως ουσιαστικα προβαλλεις τους φοβους σου στο φαρμακο, κανεις φαρμακο την αρρωστια και αρρωστια το φαρμακο... Το κανεις να ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα χωρις λογο : (
    Αυτο ειναι το θεμα. Δυστηχως πιστευω οτι υποσεινηδητα παει να με καταστρεψει εντελως η ιδψ ωστε να καταληξω στο ψυχιατρειο κατι που τρεμω στην ιδεα

Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Kοίτα θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, αν πήγαινα σε ένα ψυχίατρο και μου έλεγε πάρε ολανζαπίνη θα του έλεγα thanks but no thanks είμαι διατεθειμένος να πάρω το οποιοδήποτε αντιψυχωτικό που δεν προσθέτει ή τουλάχιστον προσθέτει τα όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά. Κατά τα άλλα θα έπαιρνα όπως παίρνω τώρα για παράδειγμα 100mg seroquel κάθε βράδυ. Δεν λέω όχι δεν παίρνω λέω όχι σε κάποιο που θα μου παραμορφώσει το σώμα. Και πόσο υποτίθεται πως πρέπει να παρεις 20mg? Να ξέρεις πάντως πως το αντιψυχωτικό είναι η λύση δεν υπάρχει άλλη
    Κοιτα του μιλησα εξω απο τα δοντια του ειπα δεν με πειραζει δωσε μου οτι πρεπει και δεν με ενδιαφερουν οι παρενεργιες αν εχει. Μου του ειπε οτι μπορει να παχυνω αλλα απο το να γινω καλα δεν με νοιαζει και πολυ. Δεν ξερω μου εδωσε γεννοσημο zyprexa 1 το βραδυ πριν κοιμηθω νομιζω 10 mg αν δεν υπαρχει τοτε 20. Τις 2 μερες που το πηρα παρατηρησα οτι κοιμομουν περισσοτερο, μου το ειχε πει ο γιατρος αλλα τρομερη ηρεμια μεσα στη μερα και μια υποτονικοτητα. Επισης επειδη το βλεπω στο φορουμ δεν με ενημερωσε οτι τα αντιψυχωσικα κοβονται πολυ δυσκολα

Page 1 of 2 12 LastLast