Δεν είμαι καλά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
    Senior Member
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Δεν πρήζεις κανέναν και ούτε αναγκάζεις κανέναν να διαβάζει και να απαντήσει..Το θέμα είναι να κάνεις κάτι για να βγεις από αυτή την κατάσταση..Και αν σου είναι δύσκολο να μιλήσεις με ψυχολόγο μέσο Skype τότε μιλα εδώ μέχρι να φτιάξουν κάπως τα πράγματα..Απλά όταν φτιάξουν μην το αμελείς..
    Δεν θα το αμέλησω με την πρώτη ευκαιρία θα πάω ..το χροσταω στον εαυτό μου μετά από όσα έχω περάσει. ...

Senior Member
    Χαλιά ολα χαλιά τα εκανα..τσακωθηκαμε με τον αρραβωνιαστικό μου και έφυγα...εγώ φταίω.. αυτός συνέχεια ανέχεται τα νευρα μου τα ξεσπάσματα μου τις ειρωνίες μου τις φωνές μου τις υστερίας μου τα όλα μου ! Και το μόνο που κάνει ειναι να μου προσφέρει αγάπη κάθε στιγμή..τελευταία λόγω της διάθεσης που έχω του συμπεριφέρομαι συνέχεια άσχημα και τον αποφεύγω..μένουμε στο ίδιο σπίτι και δεν βλεπομαστε τον διωχνω για να κάτσω να κοιμηθώ..να ηρεμήσω από τον εαυτό μου..όπως πάει θα τους χάσω όλους με την συμπεριφορά μου το βλέπω....

george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by deneimaikala View Post
    Χαλιά ολα χαλιά τα εκανα..τσακωθηκαμε με τον αρραβωνιαστικό μου και έφυγα...εγώ φταίω.. αυτός συνέχεια ανέχεται τα νευρα μου τα ξεσπάσματα μου τις ειρωνίες μου τις φωνές μου τις υστερίας μου τα όλα μου ! Και το μόνο που κάνει ειναι να μου προσφέρει αγάπη κάθε στιγμή..τελευταία λόγω της διάθεσης που έχω του συμπεριφέρομαι συνέχεια άσχημα και τον αποφεύγω..μένουμε στο ίδιο σπίτι και δεν βλεπομαστε τον διωχνω για να κάτσω να κοιμηθώ..να ηρεμήσω από τον εαυτό μου..όπως πάει θα τους χάσω όλους με την συμπεριφορά μου το βλέπω....
    Πρώτα από όλα ηρέμησε..
    Με συζήτηση λύνονται όλα. Συζήτησε μαζί του και εξήγησε του τι ακριβώς συμβαινει και άκουσε τι έχει να σου πει κι αυτός.. Απλά να ξέρεις πως δεν θα μπορέσει να σε καταλάβει σε όλα γιατί δεν είναι στην θέση σου, δεν έζησε ότι έζησες και δεν βλέπει τα πράγματα από την δική σου οπτική.. Όλα αυτά που βιώνεις είναι φυσιολογικά και θα σου πρότεινα να σκεφτείς να κάνεις συνεδρίες από το σκαιπ. Σιγά σιγά θα καταφέρεις να βρεις τον εαυτό σου. Τον χαρούμενο εαυτό σου.

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πρώτα από όλα ηρέμησε..
    Με συζήτηση λύνονται όλα. Συζήτησε μαζί του και εξήγησε του τι ακριβώς συμβαινει και άκουσε τι έχει να σου πει κι αυτός.. Απλά να ξέρεις πως δεν θα μπορέσει να σε καταλάβει σε όλα γιατί δεν είναι στην θέση σου, δεν έζησε ότι έζησες και δεν βλέπει τα πράγματα από την δική σου οπτική.. Όλα αυτά που βιώνεις είναι φυσιολογικά και θα σου πρότεινα να σκεφτείς να κάνεις συνεδρίες από το σκαιπ. Σιγά σιγά θα καταφέρεις να βρεις τον εαυτό σου. Τον χαρούμενο εαυτό σου.

Τα βρήκαμε και πριν λίγο που ημουν στην νονά μου και θεία του πέρασε να μου πει κάτι και είχα νεύρα πάλι χωρίς λόγο του μίλησα άσχημα εε και πόσο υπομονή να κάνει όλη μέρα άσχημα του φέρομαι και με έβρισε μου είπε μην έρθω σπίτι και το άκουσε η νονά μου και ντράπηκα τη να της πω; Νιώθω σαν πεθαμένη όλη την εβδομάδα δεν έχω ούτε δύναμη να σκεφτώ πλέον...... Δεν θέλω να του μιλήσω αν δεν πάω πρώτα σε ψυχολόγο γιατί θα του μιλήσω άσχημα πάλι και θα τσακωθούμε... Ο ίδιος σήμερα μου ειπε πήγαινε σε κανέναν γιατρό γιατί έχεις χαζεψει...

Senior Member
    Ζω σαν να είμαι πεθαμένη.. μάλλον τόσο καιρό που τυρανιομουν με αυτά που περνούσα τα κρατούσα μέσα μου και προσπαθούσα να τα κρύψω τώρα μου έφυγε όλη η δύναμη που είχα..πάλεψα αλλά έχασα.. ήμουν πολύ ήρεμο άτομο και τώρα δεν σηκώνω κουβέντα, πολλά νεύρα τρέμω ολόκληρη, μιλάω ειρωνικά και απότομα δεν έχω δύναμη να ανοίξω τα μάτια και να είναι άνθρωπος. Είμαι σαν ζόμπι..δεν ξέρω τι θέλω όλα μου φταίνε! Ξεχνάω συνέχεια είμαι στον κόσμο μου αλλά αυτή τη φορά είναι η μοναδική φορά που το μυαλό μου είναι άδειο από σκέψεις και η καρδιά μου άδεια από συναισθήματα.. νιώθω πάρα πολυ χαλια!!! Ξεχνάω πολυ εύκολα ακόμα και σημαντικά πράγματα να κάνω. Ένα κενό νιώθω στο μυαλό μου.. ένα άδειασμα στη ψυχή , κούραση ψυχικά και σωματικά.. εξαντλημένη...

george1520
    Guest
    Επειδή κάπου χάθηκα.. 17 χρόνων δεν είσαι? Πας σχολείο αν θυμάμαι καλά? Μαζί του μένεις? Πόσο είναι αυτός?

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επειδή κάπου χάθηκα.. 17 χρόνων δεν είσαι? Πας σχολείο αν θυμάμαι καλά? Μαζί του μένεις? Πόσο είναι αυτός?
    Πάω σχολείο κανονικά.. 22 είναι αυτός μαζί μένουμε ναι

Senior Member
    Να πεις στη νονά σου καθώς και σε αυτόν ότι δεν αισθάνεσαι πολύ καλά αυτόν τον καιρό και θες να αναζητήσεις την βοήθεια ειδικού, έτσι ώστε να δεσμευτείς κατά κάποιο τρόπο ότι θα το κάνεις και δεν θα το αναβάλεις. Από την άλλη θα θέσεις και όρια ότι οι συνεδρίες με τον ειδικό είναι δική σου δουλειά και να μην σε πρήζουν για το τι λέτε, τα πως, τα γιατί και το πόσο καιρό θα σου πάρει όλο αυτό.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Να πεις στη νονά σου καθώς και σε αυτόν ότι δεν αισθάνεσαι πολύ καλά αυτόν τον καιρό και θες να αναζητήσεις την βοήθεια ειδικού, έτσι ώστε να δεσμευτείς κατά κάποιο τρόπο ότι θα το κάνεις και δεν θα το αναβάλεις. Από την άλλη θα θέσεις και όρια ότι οι συνεδρίες με τον ειδικό είναι δική σου δουλειά και να μην σε πρήζουν για το τι λέτε, τα πως, τα γιατί και το πόσο καιρό θα σου πάρει όλο αυτό.
    Του το είπα ξεκάθαρα εχθές, έτσι και αλλιώς απο μόνος του μου είπε ότι δεν πάω καθόλου καλά τελευταία και χρειάζομαι γιατρό, εγώ θα πάω δεν θα με εμποδίσει έτσι και αλλιώς κανείς και μετά βλέπω τι θα κάνω!

Senior Member
    Αχ βρε παιδιαα ευτυχώς που έχω και εσάς εδώ να τα λέω αλλιώς θα τα είχα χάσει τελείως! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Senior Member
    Ότι θες εδώ είμαστε

Senior Member
    υπομονηηηηηηηηηηηηηη!!! εγω εχω βρει τεραστια στηριξη εδω μεσα!
    ειχα παρει την γραμμη αυτοκτονιων και τους ειπα μερικες σκεψεις πχ οτι ειχα κανει καποιες αποπειρες... και μου ειπαν οτι πρεπει να παω για αποκατασταση. βεβαια το προσπαθησα να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας αλλα λογω κορονοιου υπολειτουργουν ολα.... μονο για σοβαρη αναγκη στο νοσοκομειο καλαματας για εισαγωγη μαλλον....
    μου ειπε χαρακτηριστικα οτι εαν νιωθω οτι αντεχω ακομα να κατσω σπιτι εαν μου λεει ξεπερνουν της δυναμεις μου τοτε να παρω τηλεφωνο...
    αλλα το προσπαθω αντεχω ακομα!

Senior Member
    Καλησπέρα! Μόλις ξύπνησα σηκώθηκα σήμερα και άρχισα πάλι τα ίδια και τσακωθηκαμε άσχημα με τον αρραβωνιαστικό μου άρχισε να μου μιλάει άσχημα και τσακωθηκαμε και έπαθα κρίση άρχισα να τραβάω δυνατά τα μαλλιά μου να χτυπιεμαι και με πιάσαν ταχυκαρδίες έντονες ένιωθα ότι θα λυποθημισω ήμουν στο τσακ να πάρω το μαχαίρι να μου το καρφώσω και να τελειώνω θόλωσα! Φοβήθηκε έτσι όπως αντέδρασα και δεν με άφησε να βγω από το δωμάτιο. Όλη νύχτα δε κοιμήθηκε για να μην με κουνήσει καταλάθος όταν κοιμάμαι και ξυπνήσω για να κοιμηθώ εγώ ήσυχα και να μην με ενοχλήσει τίποτα. Έφτασε και αυτός στο αμήν δίκιο είχε που έγινε έξω φρενών. Άρχισα να κλαίω από τα νευρα πάρα πολύ και δεν μπορούσα να ηρεμήσω του είπα πάνω στα νεύρα μου ότι τον σιχενομαι και θέλω να πεθάνει να μην τον βλέπω. Παρόλο αυτά προσπάθησε να με ηρεμήσει και όταν ηρέμησα μου είπε ότι έκανα σαν ψυχακι. Δεν ξέρω τι στο καλό συμβαίνει με εμένα

Senior Member
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    υπομονηηηηηηηηηηηηηη!!! εγω εχω βρει τεραστια στηριξη εδω μεσα!
    ειχα παρει την γραμμη αυτοκτονιων και τους ειπα μερικες σκεψεις πχ οτι ειχα κανει καποιες αποπειρες... και μου ειπαν οτι πρεπει να παω για αποκατασταση. βεβαια το προσπαθησα να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας αλλα λογω κορονοιου υπολειτουργουν ολα.... μονο για σοβαρη αναγκη στο νοσοκομειο καλαματας για εισαγωγη μαλλον....
    μου ειπε χαρακτηριστικα οτι εαν νιωθω οτι αντεχω ακομα να κατσω σπιτι εαν μου λεει ξεπερνουν της δυναμεις μου τοτε να παρω τηλεφωνο...
    αλλα το προσπαθω αντεχω ακομα!
    Και εγώ στα πρόθυρα είμαι πίστεψε με! Και εγώ πήρα την αποφάση να πάω σε ψυχολόγο όμως λογο του ιού πρέπει να περιμένω αναγκαστικά και να κάνω υπομονή! Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο ...

Senior Member
    ιδανικη ειναι η ψυχοθεραπεια αλλα κοστιζει βλεπεις...............

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast