Τέλμα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: Τέλμα

Junior Member
    Quote Originally Posted by elis View Post
    γιατρε μου σκεφτομαι μια συμμαθητρια μου κ ζηλευω
    ε μην την σκεφτεσαι
    50 ευρω
    αυτα πανω κατω
    Πριν το ξέσπασμα του ιου ,ειχα επισκεφτεί ψυχίατρο ,συζήτησα πάνω κάτω το θέμα και όντας φοιτήτρια με παρέπεμψε σε μια ομαδα ψυχοθεραπείας που συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιό μου.Τωρα εννοείται οτι διακόπηκαν οι συνεδρίες,αλλά επικοινώνησαν με τους

Junior Member
    Επικοινώνησαν με τους δικούς μου και είπαν οτι μπορώ να επικοινωνισω μαζι τους.Επισης μου πρότειναν να παρω Ζολοφτ ,πραγμα το οποιο αρνούμαι.

Junior Member
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Η κυστικη ακμη ειναι παθηση... Νομιζω οτι εχεις βαλθει λιγο να σε θαψεις. Ολοι εχουμε ελαττωματα γενετικα η μη. Το θεμα ειναι πως τα αντιμετωπιζουμε. Και οταν λυσεις υπαρχουν, ειναι κριμα να μην το κανουμε.
    Για την ακμή υπάρχουν,τα μαλλια ειναι τελεσίδικα δυστυχώς εάν είναι κληρονομικό..

Senior Member
    Οκ οποτε οταν ηρεμησουν τα πραγματα μπορεις να ξεκινησεις τη θεραπεια για την ακμη και παραλληλα να κανεις τη βιοψια για το γενετικο τεστ. Καλυτερα δεν ειναι ετσι;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Junior Member
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οκ οποτε οταν ηρεμησουν τα πραγματα μπορεις να ξεκινησεις τη θεραπεια για την ακμη και παραλληλα να κανεις τη βιοψια για το γενετικο τεστ. Καλυτερα δεν ειναι ετσι;
    Υποθέτω,εάν και ολα αυτά θα ειχαν προληφθεί εαν οι γιατροί αυτού του τομεα δεν ήταν ένα μάτσο άχρηστοι..

Senior Member
    παρε ενα μυοχαλαρωτικο και πιεσ σκετο φραπε η σοκολατα και θα δεισ ποσο αχρηστοι ειναι συζητα με ενα γιατρο αν ειναι ασφαλεσ για σενα η πιεσ σοκολατα με μια δοση εσπρεσσο η με λιγο αλκοολ και παρε ενα μυοχαλαρωτικο οχι ηρεμιστικο αλλο πραγμα ειναι αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    Από τη μία αισθάνεσαι μειονεκτικά για τα προβλήματά σου, από την άλλη σου προτείνουν λύσεις οι ειδικοί, αλλά αρνείσαι να τις ακολουθήσεις και τους λες ένα μάτσο άχρηστους. Μήπως κατά βάθος έχεις βολευτεί στο τέλμα και φοβάσαι τις αλλαγές; Για σκέψου το λιγάκι.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Από τη μία αισθάνεσαι μειονεκτικά για τα προβλήματά σου, από την άλλη σου προτείνουν λύσεις οι ειδικοί, αλλά αρνείσαι να τις ακολουθήσεις και τους λες ένα μάτσο άχρηστους. Μήπως κατά βάθος έχεις βολευτεί στο τέλμα και φοβάσαι τις αλλαγές; Για σκέψου το λιγάκι.
    Άχρηστους εννοούσα τους δερματολόγους που δεν μπορούσαν να εντοπίσουν τα πραγματικά αιτία της τριχόπτωσης.

Senior Member
    To Zoloft το αρνείσαι, τις θεραπείες για ακμή και τριχόπτωση διαβάζεις από μόνη σου τα χαρτάκια των φαρμάκων και βγάζεις συμπεράσματα, πως δεν αρνείσαι τις λύσεις που σου λένε οι ειδικοί λοιπόν; Εγώ δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και μέτριοι ή κακοί επαγγελματίες, αλλά όταν ο άλλος έχει βγάλει τα μάτια του να διαβάζει και να σπουδάζει κάτι χρόνια, δεν μπορεί να έρχεται η κυρά-Κούλα της γειτονίας που νομίζει τα ξέρει όλα και χωρίς ειδικές γνώσεις να τους ακυρώνει. Αφού τα ξέρει όλα, γιατί δεν γίνεται μόνη της καλά λοιπόν; Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, το λέω σαν νοοτροπία, διότι την συναντάω συχνά εδώ μέσα.

Και πάνω σε αυτό που είπα ότι μπορεί να έχεις βολευτεί στο τέλμα και να φοβάσαι τις αλλαγές, είναι συχνό φαινόμενο σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής πολλών ανθρώπων. Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι βαριέται να πλύνει τα πιάτα και να βάλει ηλεκτρική, η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι "βαριέται" να κάνει αλλαγές που προσωρινά θα είναι δύσκολες αλλά μακροχρόνια θα βελτιώσουν τη ζωή του. Οπότε τελματώνει και "τη βρίσκει" στη γνώριμη μιζέρια του. Υπάρχουν διέξοδοι στα θέματά σου, αλλά αρνείσαι να προσπαθήσεις έστω για δοκιμή. Ένα βήμα προς τα μπρος είναι ένα βήμα, ακόμα κι αν υπάρξουν αποτυχίες και πισωγυρίσματα.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    To Zoloft το αρνείσαι, τις θεραπείες για ακμή και τριχόπτωση διαβάζεις από μόνη σου τα χαρτάκια των φαρμάκων και βγάζεις συμπεράσματα, πως δεν αρνείσαι τις λύσεις που σου λένε οι ειδικοί λοιπόν; Εγώ δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και μέτριοι ή κακοί επαγγελματίες, αλλά όταν ο άλλος έχει βγάλει τα μάτια του να διαβάζει και να σπουδάζει κάτι χρόνια, δεν μπορεί να έρχεται η κυρά-Κούλα της γειτονίας που νομίζει τα ξέρει όλα και χωρίς ειδικές γνώσεις να τους ακυρώνει. Αφού τα ξέρει όλα, γιατί δεν γίνεται μόνη της καλά λοιπόν; Δεν το λέω προσωπικά για εσένα, το λέω σαν νοοτροπία, διότι την συναντάω συχνά εδώ μέσα.

Και πάνω σε αυτό που είπα ότι μπορεί να έχεις βολευτεί στο τέλμα και να φοβάσαι τις αλλαγές, είναι συχνό φαινόμενο σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής πολλών ανθρώπων. Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι ότι βαριέται να πλύνει τα πιάτα και να βάλει ηλεκτρική, η τεμπελιά του ανθρώπου είναι ότι "βαριέται" να κάνει αλλαγές που προσωρινά θα είναι δύσκολες αλλά μακροχρόνια θα βελτιώσουν τη ζωή του. Οπότε τελματώνει και "τη βρίσκει" στη γνώριμη μιζέρια του. Υπάρχουν διέξοδοι στα θέματά σου, αλλά αρνείσαι να προσπαθήσεις έστω για δοκιμή. Ένα βήμα προς τα μπρος είναι ένα βήμα, ακόμα κι αν υπάρξουν αποτυχίες και πισωγυρίσματα.
    Έχεις δίκαιο,αλλά πάνω στις εξάρσεις μου δεν μπορώ να σκεφτώ λογικά και απλά απελπίζομαι.

Banned
    Αγαπητη μου υπνο δεν εχω και ειναι 5 το πρωι οπως εισαι και συ απο οτι βλεπω Γιατι την ακμη δε γνωριζω ξερω ομως για την τριχοπτωση.
    Οταν εχει σχεση η κληρονομικοτητα ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστει. Μπορει ομως να μειωθει αν αποβαλλεις απο μεσα σου το αγχος!

Junior Member
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Αγαπητη μου υπνο δεν εχω και ειναι 5 το πρωι οπως εισαι και συ απο οτι βλεπω Γιατι την ακμη δε γνωριζω ξερω ομως για την τριχοπτωση.
    Οταν εχει σχεση η κληρονομικοτητα ειναι δυσκολο να αντιμετωπιστει. Μπορει ομως να μειωθει αν αποβαλλεις απο μεσα σου το αγχος!
    Αντιμετωπίζεις και εσύ το ίδιο θέμα ή έχεις κάποιον γνωστό που το αντιμετωπίζει ;

Banned
    Quote Originally Posted by Psychosocial View Post
    Αντιμετωπίζεις και εσύ το ίδιο θέμα ή έχεις κάποιον γνωστό που το αντιμετωπίζει ;
    Eκ πειρας. Ειδα μια διαφορα οταν επαιρνα χαπια για το αγχος σταματησε η πολυ τριχοπτωση τουφες επεφταν τοτε. Εχω κληρονομικη. Μια φιλη μου ειπε για ενα σαμπουαν που το παρουσιαζε μαγικο ειπα καποια στιγμη να το παρω αλλα δεν το πηρα. Αυτη ειδε διαφορα μεγαλη αλλα δεν ειχε την κληρονομικοτητα. Αν θελεις ρωτω και σου λεω!
    Το αγχος το χειροτερεύει παρα πολυ.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Luna99 View Post
    Eκ πειρας. Ειδα μια διαφορα οταν επαιρνα χαπια για το αγχος σταματησε η πολυ τριχοπτωση τουφες επεφταν τοτε. Εχω κληρονομικη. Μια φιλη μου ειπε για ενα σαμπουαν που το παρουσιαζε μαγικο ειπα καποια στιγμη να το παρω αλλα δεν το πηρα. Αυτη ειδε διαφορα μεγαλη αλλα δεν ειχε την κληρονομικοτητα. Αν θελεις ρωτω και σου λεω!
    Το αγχος το χειροτερεύει παρα πολυ.
    Το αγχος γενικα χειροτερευει τα παντα χαχαχα.Τουλάχιστον ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη που το αντιμετωπίζω αυτό.Εχω δοκιμάσει πολλά σαμπουάν,τώρα η γιατρός μου έγραψε ένα για λιπαρή πιτυρίδα.Η κατάσταση δεν αλλάζει όμως,για αυτο επιμένω για την βιοψία μπας και βρώ το δίκαιο μου επιτέλους.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast