Ολζαμαπινη και κιλα... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
    Senior Member
    να το τερματισω τωρα?!!!
    δεν κανω γυμναστικη και καπνιζω ενα καπνο την ημερα περιπου 50 με 60 τσιγαρα την ημερα..
    παρακαλω πειτε κατι χρησιμο ξερω οτι δεν παει αυτο που κανω αλλα μονο τοτε χαλαρωνω και δεν σκεφτομαι..................

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είχες γράψει 290 μέρες πριν, εκτός κι αν κάνουν πουλάκια τα ματια μου, για αυτό το είπα. Τεςπα, εγώ νομίζω ότι πρέπει να το δει κάνεις πιο ολιστικά το θέμα, και την αγωγή και την διατροφή.
    Το είδα και εγώ ότι εγραψα ετσι ηταν Κατα λάθος λόγω ταμπλετ

Senior Member
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    να το τερματισω τωρα?!!!
    δεν κανω γυμναστικη και καπνιζω ενα καπνο την ημερα περιπου 50 με 60 τσιγαρα την ημερα..
    παρακαλω πειτε κατι χρησιμο ξερω οτι δεν παει αυτο που κανω αλλα μονο τοτε χαλαρωνω και δεν σκεφτομαι..................
    Όχι βέβαια να μην σταματήσεις τίποτα και να μιλήσεις με τον γιατρο σου

Senior Member
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Όχι βέβαια να μην σταματήσεις τίποτα και να μιλήσεις με τον γιατρο σου
    εχεις δολοφονικα ΔΙΚΙΟ! αμα το σταματησω καηκαααααααα!

Senior Member
    Ηλία ως φουγάρο, συμπάσχω σε μεγάλο βαθμό, αλλά σαν λίγο μεγαλύτερή σου, γεννημένη το '81 (υποθέτω εσύ το '88) και μια ζωή υπέρβαρη/παχύσαρκη από μικρό παιδί, έχω να σου πω ότι σταδιακά πρέπει να κάνεις από μόνος σου μικρές αλλαγές προς το καλύτερο. Δεν μας πήραν και τα χρόνια, αλλά δρουν σωρευτικά οι κακές συνήθειες και θα τα βρούμε μπροστά μας. Από το τίποτα, έστω και κάτι να κάνεις σιγά σιγά για τον εαυτό σου, κέρδος είναι. Το βασικό είναι να μη μένεις στάσιμος. Όσο κι αν το βαριέσαι, ειδικά τον πρώτο καιρό, βάλε το περπάτημα στη ζωή σου. Λίγο στην αρχή, περισσότερο αργότερα. Δεν σου λέω κόψε το τσιγάρο, αλλά προσπάθησε και μείωσέ το. Πρόσεξε κάπως την διατροφή σου. Και με την αγωγή μη κάνεις πειράματα από μόνος σου σε καμία περίπτωση. Μίλα με τον γιατρό. Σταδιακά θα δεις αλλαγές στον εαυτό σου και στην ψυχολογία σου.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ηλία ως φουγάρο, συμπάσχω σε μεγάλο βαθμό, αλλά σαν λίγο μεγαλύτερή σου, γεννημένη το '81 (υποθέτω εσύ το '88) και μια ζωή υπέρβαρη/παχύσαρκη από μικρό παιδί, έχω να σου πω ότι σταδιακά πρέπει να κάνεις από μόνος σου μικρές αλλαγές προς το καλύτερο. Δεν μας πήραν και τα χρόνια, αλλά δρουν σωρευτικά οι κακές συνήθειες και θα τα βρούμε μπροστά μας. Από το τίποτα, έστω και κάτι να κάνεις σιγά σιγά για τον εαυτό σου, κέρδος είναι. Το βασικό είναι να μη μένεις στάσιμος. Όσο κι αν το βαριέσαι, ειδικά τον πρώτο καιρό, βάλε το περπάτημα στη ζωή σου. Λίγο στην αρχή, περισσότερο αργότερα. Δεν σου λέω κόψε το τσιγάρο, αλλά προσπάθησε και μείωσέ το. Πρόσεξε κάπως την διατροφή σου. Και με την αγωγή μη κάνεις πειράματα από μόνος σου σε καμία περίπτωση. Μίλα με τον γιατρό. Σταδιακά θα δεις αλλαγές στον εαυτό σου και στην ψυχολογία σου.
    μονο που μιλαω εδω μου δινει πολυ κουραγιο... ειναι και μια ασχολια το να καθεσε να μιλας με ανθρωπους που αντιμετωπιζουν περιπου τα ιδια προβληματα....

Member
    Φίλε Ηλία. Αρχικά διάβασε αυτό αν θες θα καταλάβεις λίγο τι κάνει το φάρμακο και ποια είναι τα βασικά που πρέπει να προσέχεις. https://www.ema.europa.eu/en/documen...rmation_el.pdf

Ο ψυχίατρος σου και καθε ψυχιατρος απο την αρχή και πρωτου σου δωσει το φαρμακο θα επρεπε να σε υποβαλει εστω στις βασικές εξετάσεις όπως θα διαβάσεις και στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου. Με έχεις φέρει σε πολύ δύσκολη θέση να σου απαντησω. Αρχικά δεν έχεις εξετάσεις πρωτου παρεις το φαρμακο η ψαξε γιατι εστω για τα λιπιδια μπορει να εχεις, επισης το φαρμακο το παιρνεις 7 χρονια είναι πολλά χρονια, αναφερεις οτι πινεις πολυ νερο πραγμα που ειτε παιρνεις ειτε οχι το φαρμακο τοσα λιτρα νερο δε ξερω φιλε δε μου φενεται λογικο και καλο είναι να συμβουλευτεις γιατρο . Επισης αναφερεις οτι πηρες 30 κιλα. Πολλα τα κιλα φιλε εκτος αμα ησουν κοκαλο πριν. Οπως θα δεις και στο φυλλαδιο αυτό το φαρμακο παει στον εγγεφαλο και υστερα εππηρεαζει ολο τον οργανισμο γι αυτό και οι ψυχιατροι ειναι αναγκασμενοι να ελεγχουν ποσο καλα δουλευει ο οργανισμος. Εξεταση και λεφτα. Δυστηχως απο οτι θα καταλαβεις και μονος σου αμα πας σε ενα νοσοκομειο θα υπαρξει αρνηση να σε εξετασουν και αν μετα απο καιρο τα καταφερεις μπορει να πεσεις και σε γιατρο οπου δε κρινει σκοπιμη τη παραπομπη σου για να δεις τουλαχιστον πως σε εππηρεαζει το φαρμακο. Δυστηχως το προφανες θα ηταν να εξεταστεις για όλες τις ανεπιθυμητες ενεργειες του φαρμακου αλλα φιλε ειναι δυσκολο. Μυνηση αν τους κανεις που δε σε εξεταζουν αμφιβαλω μετα απο καιρο αν σου δωσουν αποζημιωση για το λαθος τους. Τωρα αμα κανανε πολλες μηνυσεις ολοι αυτοι οι ασθενοις κατι ισως γινοταν. Οσες περισσοτερες εξετασεις κανεις τοσο το καλυτερο αλλα τουλαχιστον σε οτι εππηρεαζει καντες τις λεει μεσα το φυλλαδιο αμα το διαβασεις. Εδω οι γιατροι δε σε αναγκαζουν να τις κανεις οχι η μανα σου που δεν ειναι και γιατρος. Επισης φιλε σε αυτο που ειπε να μην ακους εδω μεσα. Δυστηχως εδω μέσα δε θα κρινω αν εχουν ψυχολογικα αλλα εχει ανθρωπους κακούς που πεταν χολη ευκολα εχει ανθρωπους που νομιζουν οτι ξερουν και σε μπερδευουν μπορει να εχει απατεωνες εχει τα παντα μεχρι και με πολλαπλα προφιλ μπορει οπου φτιαχνουν στρατο για να σε μπερδεψουν. Οσο για λογικα σφαλαματα αστο επαγγελματιες του ειδους(κουτοπονηροι). Στο κατω κατω 7 χρονια τα πηρες κανε λιγο υπομονη και κλεισε ραντεβου με παθολογο, καρδιολογο, ενδοκρινολογο , διατροφολογο και κανε και ενα τσεκαπ κλεισε ολες τις αλλες εξετασεις. Αν ολοι αυτοι οι γιατροι δε σε εξεταζουν για τις ανεπιθυμητες ενεργειες του φαρμακου, τοτε φιλε να ξερεις δε φταις εσυ αυτοι φταινε σιγουρα και αν εκανε ο καθενας μυνηση μετα θα φοβοντουσαν να το κανουν αυτο. Φιλε Ηλια δε θελω να σε ζαλισω ουτε να υπεισερθω στη σχεση σου με τη μητερα σου αλλα φιλε τα λεφτα δε τα βρισκεις στο δρομο και στην Ελλαδα παρακαλας να σε εξετασουν οχι το προφανες που θα ηταν να σε παρακαλανε αυτοι. Προσεχε πολυ εδω μέσα οτι ακους ο καθενας δε ξερεις πως το λεει και γιατι. Αλλος κανει τη πλακα του μαζι μας αλλος κανει το χαβαλε και αλλος βγαζει τα κομπλεξ του με μας ομως δε ειναι ετσι και κριμα οι γιατροι να μη τα εξηγουν και κανουν καλα ωστε να μη ρωτας εδω. Φιλε ενα ενα κλεισε τα ραντεβου και επεμενε να γινουν ολες οι καταλληλες εξετασεις για να ελεγθουν ολες οι ανεπιθυμητες ενεργειες. Παντως με το καπνισμα ενδεχεται να σε πιανει το φαρμακο παραπανω και το νερο που πινεις να οφειλεται και σε αυτο αν και οτι νοιωθεις διψα ειναι στανταρ ανεπιθυμητη ενεργεια των αντιψυχωτικων. Δε ειχα διαβασει την απαντηση σου γι αυτο αργησα να απαντησω. Σε καμμια περιπτωση δε σου ειπα για εξετασεις για να αγχωθεις στα 7 χρονια να τις κανεις αμεσως. Φανταζομαι κατι εχεις κανει αυτα τα 7 χρονια απο εξετασεις δε γινεται.

Παρτα ενα ενα και μην απογοητευεσαι θα σε εξετασουν πιστευω μπορει να χρειαστουν 2-3-4-5-6 μηνες αλλα πιστευω οτι αν αρχισεις απο τωρα σε 6 μηνες θα εχεις καταφερει να εξεταστεις στο δημοσιο.

Senior Member
    Ολζαμαπινη οταν επαιρνα , επικουρικα της κτθλψης , την πηρα χαμπαρι οτο που ανοιγε την ορεξη , και φυσικα την εκοψα , ας ελεγε οτι ηθελε ο γιατρος .......διαλεξε , μεσω γιατρου ,καποιο αλλο αντιψυχωτικο, πχ. το σεροκουελ δεν μου ανοιγει τηνορεξη , οοπτε εχω πολυ αχγος , αυτο χρησιμοποιω , σε πολυ μικρες δοσεις φυσικα , 50 mg ......καλη επιτυχια ευχομαι .....

Senior Member
    γινετε απο μονο του το χαπι να σε πρηζει?
    γιατι δεν τρωω ρε παιδια πολυ ενα πιατο φαγητο την ημερα τιποτα αλλο............

Senior Member
    Αμα σου τσακιζει τον μεταβολισμο, δυστυχως δεν ειναι αδυνατο... Αλλα ειπαμε πρεπει να σε δει και παθολογος καποια στιγμη!

καλημερααα
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Member
    Αρχικά μιλάτε πιστεύω αν έχω καταλάβει καλά για την ουσία ολανζαπίνη. Λοιπόν φίλε Ηλία ναι από αυτό το χάπι όπως γράφει άμα δεις και η περίληψη των χαρακτηριστικών του προιόντος https://www.ema.europa.eu/en/documen...rmation_el.pdf μπορεί να σε κάνει αυτό που λες.
    Το ότι έχεις πάρει 30κιλά από μόνο του είναι πολύ σοβαρός λόγος να δεις τι γίνεται με την υγεία σου. Αφού το δεις μην υποτιμάς τη βοήθεια διατροφολόγου γιατί είτε κόψεις είτε όχι το φάρμακο είτε έχεις πρόβλημα είτε όχι αφού έχεις βάλει τόσα κιλά ένημερώσου για τη διατροφή που μπορείς να κάνεις. Έγω δε θέλω να σε φοβήσω αλλά φίλε ότι λες ότι τρως ένα πιάτο φαεί και δε χάνεις βάρος τότε δεν είναι καλό σημάδι για την υγεία σου. Επίσης η πολυδιψια που αναφέρεις είναι ύποπτη για διαβήτη. Δυστηχώς τα νοσοκομεία στην Ελλάδα δε σε εξετάζουν εύκολα και γρήγορα ειδικά στα επείγωντα είναι δύσκολα τα πράγματα για να καταφέρεις να εξεταστείς. Όπως και να χει φίλε κάποτε πρέπει να επισκευθεις παθολόγο και διατροφολόγο. Ο διατροφολόγος να ξέρεις είναι πολύ σημαντικός.
    Στα γράφει ψυχιατρος τα φάρμακα η τα παίρνεις απο μόνος σου; Αν σε παρακολουθει και δε τα παιρνεις απο μονος σου αυτος τι σου λεει για την υγεια σου που είναι και γιατρός;

Ρωτάς εδώ αλλά ο γιατρός σου δε κάνει καλά τη δουλεία αν δε σε παραπέμπει σε εξετάσεις. Οπότε να σκευτείς να αλλάξεις γιατρό. Δε μπορεί να σου λέω εγώ δες παθολόγο κι αυτός να σου λέει μη κάνεις τίποτα. Τι να πω ήμαρτον. Λες σε γιατρό έχω πάρει 30κιλά πίνω 7 λιτρα νερό και διψάω και σου λέει μη κάνεις τίποτα μόνο ολανζαπίνη. Δε ξέρω αν είναι λόγος να του πάρουν την άδεια αλλα σίγουρα είναι λόγος να μην πάει κάνεις στο υποτιθέμενο γιατρείο του. Αυτά που μας λες, που καταγγελεις είναι πολύ σοβαρά φίλε Ηλία. Για μένα φίλε και χωρίς να σε προσβάλω θέλω να σου δώσω μια συμβουλή να προσπαθήσεις να κάνεις τη δουλειά σου και να μη τα βάλεις με όλους γιατι και να έχεις δικιο δε θα κερδίσεις χρήματα. Πρώτα εξεταζεσαι μετα πας σε διατροφολογο κι ας μην εχεις κάτι και μονο το οτι εχεις βαλει 30κιλα ειναι λογος για να επισκευτεις διατροφολογο. Αυτό είναι το ελαχιστο που μπορείς να κάνεις. Γενικα τα φαρμακα είναι δυσκολο να τα γραψει καποιος ψυχιατρος γι αυτο και ειναι δυσκολο να αποφασισει να στα κοψει η να στα αλλάξει αλλα είναι αναγκασμενος αμα απειλουν την υγεια σου. Δε θέλω να σε πανικοβαλω φιλε ουτε εχω λυση καλη να σου προτεινω αυτο που ξερω ειναι οτι δεν εξεταζουν ευκολα στο δημόσιο νοσοκομείο . Ρωτα κανα νοσοκομειο η παρε εκει που κλεινουν ραντεβου, σε τακτικο γιατρειο νοσοκομειου είναι αναγκασμενοι να σε εξετάσουν. Στα επειγοντα περιστατικά και πάλι αναγκασμενοι είναι αλλα δε ξέρω αμα θα ασχοληθούνε να σε εξετάσουν η θα σε στείλουνε σπίτι σου.

Το πιο πιθανο στα επειγοντα δε θεωρουν αξιο να εξεταστεις. Μια απλη αιματος και μια ουρων το πολυ πολυ να σου κανουν.
    Στα επειγοντα ειναι ικανοι να σου πουνε 7 χρονια το παίρνεις τωρα θυμηθηκες δεν μπορουμε να σε εξετασουμε κλεισε ραντεβου στα τακτικα ιατρεια παρε τηλεφωνο τι ηρθες εδώ.

Member
    Κάτι ακόμα να συμπληρώσω, όταν λέω διατροφολόγο δεν εννοώ να κάνεις 12 ραντεβού το χρόνο ούτε να σπαταλάς λεφτά. Να στα πει όλα από την αρχή να μάθεις να τρως καλά φίλε γιατί η ολανζαπίνη είναι δυνατό φάρμακο και θέλει έτσι κι αλλιώς ειδική διατροφή. Αλήθεια σου μιλάω με πολύ σεβασμό για τη περίπτωση σου και όχι για να σε κάνω να μαλώσεις με άλλους ανθρώπους η και με το σύστημα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123