Ολζαμαπινη και κιλα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
    διαβαστα στο ιντερνετ:

Έρευνες έχουν επίσης δείξει ότι άνθρωποι που πίνουν καφέ τακτικά, έχουν χαμηλότερο κίνδυνο εμφάνισης νόσου Alzheimer και άνοιας και μειωμένο κίνδυνο αυτοκτονίας κατά 45%.

αυτο με την αυτοκτονια πως το βλεπετε? νομιζω οτι ισχυει.......

Senior Member
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    θα κανω ενα τεστ πληρης του αιματος και απο εκει θα φανουν τα παντα.........
    Οχι... Πηγαινε σε παθολογο, μην κανεις τα δικα σου σε παρακαλω. : (
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Quote Originally Posted by oboro View Post
    Οχι... Πηγαινε σε παθολογο, μην κανεις τα δικα σου σε παρακαλω. : (
    καλα...... και τι να του πω ? οτι πινω τοσο νερο? και λογω κορονοιου θα δεχοντε?

Senior Member
    Οτι πινεις τοσο νερο και ουρεις τοσο συχνα ειναι αρκετο για να το παρει στα σοβαρα. Δεν το λεω τυχαια. Παρε τηλεφωνο να δεις τι θα σου πει για τον κορονοϊο αλλα παντως ειτε τωρα ειτε αφου ηρεμησουν τα πραγματα με την καραντινα, μην το αφησεις...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.

Φίλε Ηλία βρες ένα γιατρό νομίζω παθόλογο να σε παρακολουθεί και να σε υποβάλει στις κατάλληλες εξετάσεις ώστε να έχεις και κάποιο ιστορικό μιας και φαντάζομαι δεν έχεις καν ιστορικό πρωτού ξεκινήσεις την ολανζαπίνη. Συμβουλή μου επίσης είναι να επισκευτείς και έναν διατροφολόγο. Όταν λες ολζαμαπινη πιστεύω εννοείς ολανζαπινη. Είναι σκόπιμο αφού παίρνεις ολανζαπίνη να κάνεις τακτικά εξετάσεις κι ας μη στο επιβάλει ο ψυχίατρος σου. Ότι διψάς και η ξηροστομία όπως θα στο πει και ο ψυχιατρός σου είναι και πιθανή παρενέργεια της ολανζαπίνης οπως και για τη καρδιά αφού παίρνεις ολανζαπίνη είναι σημαντικό να κάνεις τις καταλληλες εξετάσεις.
    Οι ψυχίατροι ξέρουν πως: Οι ασθενείς που λαμβάνουν θεραπεία με οποιαδήποτε αντιψυχωτικά φάρμακα, περιλαμβανομένου του ZYPREXA VELOTAB, θα πρέπει να υποβάλλονται τακτικά σε έλεγχο των λιπιδίων του ορού σύμφωνα με τις ενδεδειγμένες αντιψυχωτικές κατευθυντήριες οδηγίες, π.χ πριν την έναρξη της θεραπείας, 12 εβδομάδες μετά την έναρξη της θεραπείας με ολανζαπίνη και εν συνεχεία, κάθε 5 χρόνια.

Η ουσία είναι μια ότι λάθοι και να έχει κάνει ο ψυχίατρος σου ας πούμε να μη δίνει σημασία στις κατευθηντήριες οδηγίες εσύ βρες ποιες είναι και κάνε ότι μπορείς. Δε σου γράφω να σε πανικοβάλω φίλε κάποιους προβληματισμούς μου σου παραθέτω.

το λεω στην μανα μου να μου δωσει λεφτα να παω σε παθολογο... αλλα μου λεει δεν εχουμε και μην σε ποιανει πανικος ειναι απο την αρρωστια σου. και να μην ακουω τον καθενα απο εδω μεσα γιατι και αυτοι εχουν ψυχολογικα....
    αντε βγαλε ακρη...............

Τι να σου πω oboro, εγώ ξέρω μία μακρινή συγγενή που έχει πολύ βαριά κατάθλιψη και πάθαινε ψυχωσικά και έπαιρνε zyprexa ένα διάστημα και της είχε πει ο ψυχίατρος ότι είναι αδύνατον να έχει πάρει 25 κιλά λόγω του φαρμάκου.

Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    το λεω στην μανα μου να μου δωσει λεφτα να παω σε παθολογο... αλλα μου λεει δεν εχουμε και μην σε ποιανει πανικος ειναι απο την αρρωστια σου. και να μην ακουω τον καθενα απο εδω μεσα γιατι και αυτοι εχουν ψυχολογικα....
    αντε βγαλε ακρη...............
    Το να κάνεις κάποιες εξετάσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, ενδείκνειται ακόμα κι αν είσαι εντελώς υγιής, πόσο μάλλον αν βλέπεις κάποια αλλαγή στον οργανισμό σου ή σε προβληματίζει κάποιο σύμπτωμα.Οι τακτικές εξετάσεις δεν είναι απλά οι βασικές αίματος που καλό είναι να τις κάνουμε,αλλά είναι κάποιες που σου προτείνει ο παθολόγος ατομικά, ανάλογα με την ηλικία σου, τα κιλά σου, τυχόν κληρονομικότητα, τα τυχόν προβλήματα υγείας και κάποια αγωγή που παίρνεις, γενικά ανάλογα με το ιστορικό σου και το προφίλ σου. Τα check-up δεν είναι ότι του έρχεται και ελέγχει στα τυφλά ο καθένας από μόνος του χωρίς ιατρικές γνώσεις. Αυτό να πεις στη μάνα σου.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι να σου πω oboro, εγώ ξέρω μία μακρινή συγγενή που έχει πολύ βαριά κατάθλιψη και πάθαινε ψυχωσικά και έπαιρνε zyprexa ένα διάστημα και της είχε πει ο ψυχίατρος ότι είναι αδύνατον να έχει πάρει 25 κιλά λόγω του φαρμάκου.
    E στανταρ αυτο ειχε συμβει ομως...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574691/

ενας ελληνας ψυχιατρος, εναντιον εκατονταδων μελετων με χιλιαδες ασθενεις. Ακομα και στις μαρτυριες απο εδω μεσα να βασιστεις, πρεπει να εχω διαβασει πανω απο δεκα ατομα να παραπονιουνται πως η ολανζαπινη τους εκανε μπαλονι. Χωρια απο αλλα αντιψυχωσικα.

Καλη η δυναμη της θελησης και το προγραμμα για να χασει κανεις βαρος, απεναντι ομως σε νευροδιαβιβαστικες βλαβες παρενεργεια αντιψυχωσικων, ειναι αλλη κατασταση εντελως.

Senior Member
    15 κιλά σε 30 μερούλες είχα πάρει και αν δεν άλλαζα ψυχίατρο για να αλλάξω σε σιροκουελ θα είχα πάρει τουλάχιστον άλλα τόσα. Ξέρεις μερικοί ψυχίατροι για να περάσουν το δικό τους κα μια φορά δεν λένε τη αλήθεια ή λένε τη μισή αλήθεια

15 κιλά σε 9-10 μήνες εννοείς. Μπορεί, τι να σου πω. Παίζει όμως ρόλο και η διατροφή και ο τρόπος ζωής, δεν μπορείς να το παραβλέπεις κι αυτό.

Senior Member
    15 κιλά σε 9-10 μήνες εννοείς. Μπορεί, τι να σου πω. Παίζει όμως ρόλο και η διατροφή και ο τρόπος ζωής, δεν μπορείς να το παραβλέπεις κι αυτό.
    Όχι 15 κιλά σε ένα μήνα εννοω αφού ανοιγει την όρεξη και τρως ασταματητα

Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Όχι 15 κιλά σε ένα μήνα εννοω αφού ανοιγει την όρεξη και τρως ασταματητα
    το αλλαξες το φαρμακο οταν διαπιστωσες αυτην την κατασταση? και εαν ναι τα εχασες τα κιλα? πως σου εκατσε το νεο φαρμακο?

Senior Member
    Ναι το άλλαξα, τα έχασα τα κιλά κάνοντας τη διατροφή που κάνει η γυναίκα μου μια χαρα ειμαι με το καινούργιο φάρμακο και καλύτερα θα ελεγα

Είχες γράψει 290 μέρες πριν, εκτός κι αν κάνουν πουλάκια τα ματια μου, για αυτό το είπα. Τεςπα, εγώ νομίζω ότι πρέπει να το δει κάνεις πιο ολιστικά το θέμα, και την αγωγή και την διατροφή.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast