Σύνδρομο Χρόνιας Φλεβοκομβικής Ταχυκαρδίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Σύνδρομο Χρόνιας Φλεβοκομβικής Ταχυκαρδίας

Καλησπέρα, παιδιά.
    Εδώ και περίπου 15 χρόνια πάσχω από IST Syndrome (χρόνια εμμένουσα φλεβοκομβική ταχυκαρδία) και POTS Syndrome (ορθοστατική ταχυκαρδία). Επίσης υποφέρω από ισχυρές έκτακτες συστολές και από μια αρρυθμία που σε πρόσφατη ηλεκτροφυσιολογική μελέτη φάνηκε ότι πρόκειται για Παροξυσμική Κολπική Ταχυκαρδία. Η διάγνωση για τα σύνδρομα έγινε πέρυσι, μετά από χρόνια δική μου έρευνα και έπειτα από 15 βασανιστικά χρόνια λήψης αντικαταθλιπτικών και αντιψυχωσικών λόγω της διάγνωσης τους ως άγχος. Δυστυχώς δεν έχω καμία ποιότητα ζωής... Τα φάρμακα που έχω πάρει έως τώρα δεν έχουν ανακουφίσει το βασανιστικό 24ωρο αίσθημα παλμών, τις έκτακτες συστολές και τις τεράστιες εναλλαγές παλμών (ακόμα και με την κίνηση του χεριού ή απλώς την κατάποση νερού οι παλμοί αυξάνονται -έχοντας πάρει το φάρμακο- στους 110). Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που αντιμετωπίζει αντίστοιχο πρόβλημα χρόνιας ταχυκαρδίας και αισθήματος παλμών που θα ήθελε να μιλήσουμε;

Εγώ ανέπτυξα POTS το τελευταίο εξάμηνο, ξαφνικά. Τα μέχρι τώρα χολτερ μου δεν έχουν δείξει πάνω από 5 έκτακτες τη μέρα. Δεν ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον ωστόσο.
    Παλιά ήμουν βραδυκαρδικος και ξαφνικά αυτο άλλαξε.
    Παίρνεις b blocker? Εμένα δεν μου έχουν γράψει γιατί έχω χαμηλή πίεση. Μπορώ πλέον να περπατάω αλλά οι παλμοί μου θα πάνε 130, τις καλές μέρες.

Κι εγώ με μικρές κινήσεις βλέπω ότι υπάρχει και υπεραπόκριση της καρδιάς. Όταν τρώω ,όταν μιλάω κλπ. Περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί και γιατί προέκυψε.

Εσύ πόσα χρόνια το έχεις; Βρήκες την αιτία πίσω από αυτό ή είναι ιδιοπαθες σε σένα;

Αίσθημα παλμών έχω πολύ συνχα, ανεξάρτητα του αν έχω ή όχι ταχυκαρδία,λόγω του στομάχου ,νιώθω εκεί τους παλμούς ,ειδικά μετά το φαγητό και εξαιτίας βαρηκοιας στο ένα αυτί, ακούω επίσης τους παλμούς μου συνέχεια.

Καλησπέρα Αντώνη.
    Αντιμετωπίζω αυτά τα συμπτώματα από 10 ετών και τώρα είμαι 25.
    Είναι βασανιστικό το 24ωρο αίσθημα παλμών, αναγκάζομαι πλέον υποσυνείδητα να πιέζω συνεχώς τους κοιλιακούς μυς για να μην τρελαθώ από αυτό. Εδώ και περίπου 1μιση χρόνο, σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί η παροξυσμική δύσπνοια που κρατάει ώρες ή και μέρες και κανείς έως τώρα δεν έχει βρει την αιτία της. Σίγουρα όμως δεν είναι το άγχος. Περίπου 16 ετών ξεκίνησα με το Inderal και τώρα παίρνω Concor των 5 το οποίο δεν με βοηθάει. Έχω το ίδιο πρόβλημα με την ομιλία και όσα αναφέρεις... Από ότι φαίνεται έως τώρα είναι ιδιοπαθές, παρόλο που υπάρχουν υποψίες για αδιαφοροποίητο αυτοάνοσο, βάσει εξετάσεων, όμως οι απόψεις των γιατρών διίστανται όσον αφορά αυτό.
    Κι εγώ έχω συχνά χαμηλή πίεση και το Concor την ρίχνει περισσότερο, αλλά δεν έχω το περιθώριο να μην το παίρνω. Ακόμη και μία ώρα να ξεχαστώ και να καθυστερήσω να το πάρω, η καρδιά μου χτυπάει στους 150 παλμούς. Όπως και εσύ, έχω αίσθημα παλμών ακόμη και όταν έχω 60 παλμούς την ώρα. Είναι βασανιστική η τεράστια εναλλαγή τους, και αυτό είναι που αισθανόμαστε περισσότερο, γιατί από 60, με μια απλή κίνηση, ακόμη και παθητική, ανεβαίνουν στους 100. Ξαναπέφτουν απότομα, και όλο πάλι από την αρχή... Μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι...
    Εσύ λαμβάνεις κάποια αγωγή;

Το ίδιο συμβαίνει κ σε μένα ένα χρόνο τώρα το παλευω.. Ειδικά η ορθοστατική ταχυκαρδια είναι το πιο δυσκολο για τη ποιοτητα γτ η δουλειά μ απαιτεί να είμαι όρθια κ εκει είναι χειρότερο όλο το θέμα γτ νιώθεις τη ταχυπαλμία στο χολντερ απλά όρθια είχα σηκωθεί κ έφτασαν 110 έκτακτες έχω κ εγώ αν κ το τελευταιο καιρο κάπως μειώθηκαν. .παίρνω έξι μήνες το concor κ εγώ στην αρχή μισό σαν γυναίκα ήμουν παντα υπιτασικη απλά το παλευα με διατροφή όσο γινόταν κ η χαμηλή πιεση το κάνει χειρότερα γτ η καρδιά δουλευει πρρισσοτερο..καταλαβαίνω τι περνάς είναι ασχημο να να νιώθεις τη ταχυπαλμία δημιουργεί πανικό κ αντε να ηρεμησουμε μετα

Quote Originally Posted by Chronic Derealization Dis View Post
    Καλησπέρα Αντώνη.
    Αντιμετωπίζω αυτά τα συμπτώματα από 10 ετών και τώρα είμαι 25.
    Είναι βασανιστικό το 24ωρο αίσθημα παλμών, αναγκάζομαι πλέον υποσυνείδητα να πιέζω συνεχώς τους κοιλιακούς μυς για να μην τρελαθώ από αυτό. Εδώ και περίπου 1μιση χρόνο, σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί η παροξυσμική δύσπνοια που κρατάει ώρες ή και μέρες και κανείς έως τώρα δεν έχει βρει την αιτία της. Σίγουρα όμως δεν είναι το άγχος. Περίπου 16 ετών ξεκίνησα με το Inderal και τώρα παίρνω Concor των 5 το οποίο δεν με βοηθάει. Έχω το ίδιο πρόβλημα με την ομιλία και όσα αναφέρεις... Από ότι φαίνεται έως τώρα είναι ιδιοπαθές, παρόλο που υπάρχουν υποψίες για αδιαφοροποίητο αυτοάνοσο, βάσει εξετάσεων, όμως οι απόψεις των γιατρών διίστανται όσον αφορά αυτό.
    Κι εγώ έχω συχνά χαμηλή πίεση και το Concor την ρίχνει περισσότερο, αλλά δεν έχω το περιθώριο να μην το παίρνω. Ακόμη και μία ώρα να ξεχαστώ και να καθυστερήσω να το πάρω, η καρδιά μου χτυπάει στους 150 παλμούς. Όπως και εσύ, έχω αίσθημα παλμών ακόμη και όταν έχω 60 παλμούς την ώρα. Είναι βασανιστική η τεράστια εναλλαγή τους, και αυτό είναι που αισθανόμαστε περισσότερο, γιατί από 60, με μια απλή κίνηση, ακόμη και παθητική, ανεβαίνουν στους 100. Ξαναπέφτουν απότομα, και όλο πάλι από την αρχή... Μπορώ να καταλάβω πως αισθάνεσαι...
    Εσύ λαμβάνεις κάποια αγωγή;
    Στο χολτερ τι μέσο όρο παλμών είχες και ποια είναι η μεγαλύτερη ταχυπαλμια που έχει καταγραφεί; Δεν μου γράφουν b blocker λόγω πίεσης,κανένας καρδιολόγος δεν μου έγραψε. Έτσι όποτε περπατάω αναγκάζομαι να κάθομαι ανά διαστήματα για να σταματάει αυτός ο εφιαλτης με την ταχυπαλμια. Πριν έξι μήνες είχα 80 παλμούς σε γρήγορο περπάτημα,τώρα αν περπατάω και κάνω και κινήσεις παράλληλα πάνε 140 οι παλμοί μου. Είναι τραγικό και πολύ αγχωτικό. Έκανα κάποιες εξετάσεις και μένα αυτοανοσο υποψιάζεται , αλλά έχω παράλληλα και αναιμία και μελανιές στα πόδια και μπορεί να είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό,ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Πίνω ηλεκτρολύτες που με βοηθάνε σε ενέργεια και γενικά προσπαθώ να πίνω πολλά υγρά και να τρώω αλάτι όπως συστεινουν,αλλά δεν κάνει φοβερή διαφορά.

Πρόσφατα ξεκίνησα αντικαταθλιπτικό το ζολοφτ, δεν το παίρνω όμως ακόμα σε θεραπευτική δόση (παίρνω πολύ χαμηλή δόση για μην μου έρθουν απότομα οι παρενέργειες και θα το αυξήσω σταδιακά) και περιστασιακά ζαναξ. Δεν έχουν καμία επίδραση στους παλμούς εννοείται γιατί δεν είναι ψυχολογικό. Αν ήταν ψυχολογικό θα συνέβαινε και όταν είμαι ξαπλωμένος ή καθιστός. Αν και γενικά έχει ανέβει ο μέσος όρος παλμών μου και σε καθιστή θέση.

Κατά τα άλλα έχω βαρηκοια στο ένα αυτι που ούτε αυτή ξέρουμε πώς προήλθε. Αντιμετωπιζα και ζαλάδες και στομαχικά προβλήματα. Οι ζαλάδες ευτυχώς περιορίσθηκαν με τον καιρό γιατί προσπαθώ να μην αφήνω την πίεση μου να πέφτει κατά από οκτώ. Για το στομάχι παίρνω ομεπραζολη από τότε που ξεκίνησε η ορθοστατική για να περιορίσω τα στομαχικά της δυσαυτονομιας ,αν και είχα οισοφαγίτιδα και πριν την ορθοστατική.

Δύσπνοια έχω κατά καιρούς (πχ χθές), όχι ακριβώς δύσπνοια,αλλά σαν βάρος στο στήθος, εγώ φοβάμαι από καρδιά ,αλλά ίσως είναι και από το στομάχι.

Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Το ίδιο συμβαίνει κ σε μένα ένα χρόνο τώρα το παλευω.. Ειδικά η ορθοστατική ταχυκαρδια είναι το πιο δυσκολο για τη ποιοτητα γτ η δουλειά μ απαιτεί να είμαι όρθια κ εκει είναι χειρότερο όλο το θέμα γτ νιώθεις τη ταχυπαλμία στο χολντερ απλά όρθια είχα σηκωθεί κ έφτασαν 110 έκτακτες έχω κ εγώ αν κ το τελευταιο καιρο κάπως μειώθηκαν. .παίρνω έξι μήνες το concor κ εγώ στην αρχή μισό σαν γυναίκα ήμουν παντα υπιτασικη απλά το παλευα με διατροφή όσο γινόταν κ η χαμηλή πιεση το κάνει χειρότερα γτ η καρδιά δουλευει πρρισσοτερο..καταλαβαίνω τι περνάς είναι ασχημο να να νιώθεις τη ταχυπαλμία δημιουργεί πανικό κ αντε να ηρεμησουμε μετα
    Ρε παιδια γιατί σας δίνουν τόσο εύκολα β αναστολείς και μενα όχι; Και έχω πάει σε τόσους καρδιολόγους και έχουν διαπιστώσει οτι έχω ορθοστατική, μου λένε ότι δεν χρειάζεται να πάρω b blocker. Θεωρώ ότι θα βελτιωνε την ποιότητα ζωής μου. Αλλά μου λέει αφού πέφτουν οι παλμοί μου στον ύπνο στους 40 φοβούνται να μου το γράψουν +λόγω πίεσης,γιατί η πίεση μου πέφτει και στο επτά.

Η μεγάλη πιεση σ πεφτει στο εφτα;ο πρωτος γιατρός δε μ έδινε κ μένα μ είχε πει στους 110 παλμους δε δίνουμε αλλά όταν είσαι σε κατάσταση ηρεμίας τόσο κ τρέμεις στη κυριολεξία δε γίνεται... Κ εγώ αντίθετη ήμουν αλλά ο γιατρός ο δευτερος π πηγα με κουβέντα κ εξήγηση με έπεισε να το δοκιμάσω την ελάχιστη δόση κ πραγματικά η ποιότητα άλλαξε τελείως σταμάτησε η ορθοστατική ταχυπαλμία κ σταμάτησε εκείνο το αίσθημα πανικου κ ανησυχίας π ακολουθεί κ ετσι το άγχος επίσης μειώθηκε κ οι έκτακτες επίσης μειωθηκαν... Εμένα στον υπνο πέφτουν μέχρι τους 48 οι παλμοι.. Κ είχα κ εγώ χαμηλό σίδηρο π το διορθώνω με θεραπεία.. Ίσως δν έχεις μονίμως αυξημένους παλμους εγώ στο Χόλντερ είχα μονίμως αυξημένους βέβαια ήταν κ στην αρχή οπότε το άγχος δε βοηθούσε

Ναι η μεγάλη, είχα βάλει χολτερ πιεσης ,είχε πέσει μέχρι 70 η μεγάλη 40 η μικρή. Συνήθως η πιεση μου τώρα μένει 90/60 μέσα στη μέρα,έχει βελτιωθει.
    Οι παλμοι μου πριν την ορθοστατικη ήταν στους 45 σε καθιστη θέση, τώρα έχω γύρω στους 80 σε καθιστη θέση και ανεβαίνουν 110 όταν σηκωθω και αν περπατησω πανε 120-150. Εκανα και τεστ κοπωσεως,δεν είχα έκτακτες, αλλά πρεπει να ξανακανω γιατί με επιασαν έκτακτες μετά τη δοκιμασία και δεν τις είδε ο καρδιολογος.
    Εκτακτες γενικά δεν είχα ποτε πολλες, αλλά με ενοχλεί η ταχυπαλμια περισσότερο. Το πρόβλημα είναι ότι και στα τρια χολτερ που εβαλα μετά την ορθοστατικη, αντί να κάνω κανονικά τις δραστηριότητες μου εφαρμοζα αυτό που κάνω ,δηλαδή περπαταω σιγά και αν δω ότι πανε να ξεπερασουν τους 140 οι παλμοι μου, καθομαι και πεφτουν και μου λένε αφού πεφτουν οι παλμοι σου,δεν υπάρχει λόγος. Δεν πέφτουν όμως, αν εξακολουθουσα να περπαταω ή να ειμαι ορθιος θα συνέχιζαν να ειναι 140. Για αυτο θέλω να ξαναβαλω χολτερ ώστε να μην σταματαω τα συμπτώματα με το να καθομαι για να δει ο καρδιολογος πόσο κρατάνε οι ταχυπαλμιες. Παλια είχαν πεσει και στους 39 οι παλμοι μου στον υπνο,τώρα το χαμηλότερο που καταγράφηκε ήταν 45. Κι εγώ σε μικρή δοση θα ήθελα να με βαλουν,πιστευω ότι θα άλλαζε η ποιοτητα ζωής μου γιατι ήμουν πολυ δραστήριο άτομο και μετά την ορθοστατικη έχω σταματήσει να είμαι αφού δεν μπορω ούτε να αθλουμαι ούτε να περπαταω οπως πριν.

Είναι αβασταχτο το αίσθημα της ταχυπαλμιας και του φόβου και το ότι πρεπει να καθομαι να περπαταω σιγά λες και είμαι γέρος. Αλλά δεν έχω άλλη επιλογη.

Εγώ δεν είχα λόγω σιδήρου χαμηλο αιματοκριτη,ήταν φυσιολογικός ο σίδηρος, ειναι αδιευκρίνιστη η αιτία της αναιμίας μου ακόμα το ψαχνουμε. Λόγω του ιού βέβαια όλες οι εξετάσεις μου έχουν παγωσει και είμαι αβοηθητος.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής τις σταμάτησα τις εξετάσεις δε το ψάχνω άλλο έκανα τα βασικά κ είπα στοπ.. Τώρα για τους 140 όταν περπατάς δν ειναι κ περίεργο κ εμένα φτάνουν τόσο 150-155 κ σε γυμναστική φτάνουν τόσο ο είναι φυσιολογικό απ ότι μ είπε ο γιατρός το να πέφτουν γρήγορα μετα όταν σταματάμε το περπατημα η την άσκηση είναι καλό σημάδι...