Η ζωή μου - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 118
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι θεμα της ψυχοθεραπειας αυτο. δεν ειμαι ειδικη οπως ξερεις. αν ημουν στην θεση της, θα ηθελα να το συζηταμε οσο μπορεις εσυ, μεχρι να μου ανοιχτεις. δεν θα επεμενα εξ αρχης σε συγκεκριμενα σημεια. μπορει και να κανω λαθος ομως. ισως μπορεις να παρεις πληροφοριες απο αλλον θεραπευτη σε θεωρητικο επιπεδο, αν εχει τοση θεραπευτικη αξια να μιλας για σημεια που σε ενοχλουν σε μια κακοποιηση, η γινεται κι αλλιως.
    αν καποιος εδω εχει εμπειρια με ψυχοθεραπεια, εχοντας υποστει κακοποιηση, ισως εχει μια γνωμη.
    Κατάλαβε ότι δεν το χειρίστηκε σωστά και ζήτησε συγνώμη.. Την εμπιστεύομαι απόλυτα γιατί ξέρω ότι με βοήθησε σε τόσα άλλα.. Απλά θέλω χρόνο για να ξαναμπώ σε αυτό το τρυπακι.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι θα κερδίσω αν το πω? Θα νιώσω καλύτερα? Θα φύγει από το μυαλό όλο αυτό?
    Ίσως βάλω κάποιους ανθρώπους στην θέση τους.. Μόνο αυτό!
    Πλάκα μου κάνεις τώρα δεν εξηγείται.....
    Τι θα κερδίσεις????
    Το γεγονός ότι αυτός ο άνθρωπος είναι άρρωστος και μπορεί να το έχει ξανακάνει σε άλλο παιδί το έχεις σκεφτεί?
    Η ανοχή που δείχνεις μπορεί να έχει καταστρεψει ψυχικά και σωματικά και άλλο παιδι. ....
    Με το ίδιο σκεπτικό τότε κανένας δεν έπρεπε να μηλαει και να αφεινιυμε ελεύθερους όλους αυτούς τους αρρώστους να καταπατούν κάθε είδος ανθρώπινης αξιοπρέπειας...,
    Σορού που σου γράφω με τέτοιο τρόπο αλλά δεν το δέχομαι Γιώργο ......
    Θα έπρεπε να μηλησεις και εφόσον ζείτε σε μικρή κοινωνία να τον τιμωρουσαν και φυσικά θα σηκωνόταν να έφευγε από εκεί....
    Και μόνο αυτό εμένα τουλάχιστον θα μου έδινε ηθική ικανοποίηση.....
    Είσαι αναγκασμένος να τον βλέπεις καθημερινά ,πώς θα μπορέσεις να ξεφύγεις απ όλο αυτό,πώς το αντέχεις ???

Είναι σαν να τιμωρίες τον ευατο σου έτσι ......
    Δεν ξέρω αλλά τέτοιες πράξεις βγάζουν και ένα είδος ενοχικοτητας......Μήπως σου πέρασαν ιδέες ότι μπορεί να φταις και εσύ για όλο αυτό?
    Είναι στάδια που τα παίρνανε άτομα που έχουν δεχτεί σωματική βία .....
    Κατηγορούν τον ευατο τους ότι μπορεί οι ίδιοι με την στάση τους να το προκάλεσαν όλο αυτό μέχρι να καταλάβουν στο τέλος ότι δεν φταίνε ......

Ντιντι έχεις διαβάσει τι έχω πει πιο πάνω?? Θα σχολιάσω όπως ακριβώς νιώθω για να μπεις για δύο λεπτά στην θέση μου. Για μόνο δύο λεπτά.

Συμφωνώ σε όλα Ντιντι αλλά ξεχνάς μια μικρή λεπτομέρεια και μου βάζεις στην πλάτη μου ευθύνες που δεν μου αναλογούν, να σωσω άλλους ανθρώπους. Το δέχομαι πως είναι το πιο σωστό και θα συμβούλευα και εγώ κάποιον να το κάνει. Αλλά θα το έκανα μόνο αν ήξερα ότι Κατάφερε να τα βγάλει από μέσα του. Έχω πει τόσες φορές ότι δεν μπορώ να μιλήσω ούτε καν στην ψυχολόγο και έρχεσαι εδώ και με δείχνεις με το δάχτυλο σου γιατί δεν έσωσα τον κόσμο. Εδώ δεν μπορώ να σωσω εμένα πως θα σωσω τους άλλους? Άσε να κάνω εκείνο το ένα βήμα και μετά έλα απέναντι μου και πες μου "γιατί δεν σκέφτεσαι τους άλλους?" Έχω περάσει αρκετά πράγματα στην ζωή μου και όπου κατάφερα να κάνω το βήμα πήγα και στήριξα κι άλλους και τους έδειξα πως. Είμαι στο φόρουμ και βοηθάω οποίον μπορώ για θέματα που αφορούν την κατάθλιψη γιατί αυτήν την νίκησα (σχεδόν) οπότε μην με κατηγορείς που δεν πήγα να κάνω καταγγελία και σκέψου πως νιώθω εγώ που δεν μπορώ να κάνω καν την συζήτηση. Και όχι δεν νιώθω ότι φταίω γιατί αν ένιωθα δεν θα ήμουν αυτός που είμαι τώρα. Έχω εξηγήσει πως το θέμα το έχω θάψει, το έχω κάνει κομματια και πως όταν με ρώτησε τι νιώθω η απάντηση μου ήταν "τιποτα". Ξέρεις γιατί? Οχι γιατί δεν με νοιαζουν οι γύρω μου αλλά επειδή δεν είχα κανένα κοντά μου και για να μπορεσω να ζήσω με αυτό και να αντιμετωπίζω κάθε μέρα την σκληρότητα των γονιών μου έπρεπε να αντιδρασω έτσι. Να το βάλω σε ένα σημείο του μυαλού μου για να μπορεσω να προχωρήσω αλλιώς θα αυτοκτονούσα. Ξέρεις τι είναι να σου γαμ... Το σώμα και όταν περάσεις τον δρόμο για να πας σπίτι σου πρέπει να δείχνεις χαρούμενος? Ότι όλα είναι καλά κτλ? Όχι πως αν είχες και κάτι θα το καταλάβαιναν κιόλας..
    Έχω την δυνατότητα να μην το συζητήσω καν με κανένα και να κάνω πως δεν έγινε ποτέ αλλά επιλέγω να το βάλω απέναντι μου και να το νικήσω. Λέω εδώ ότι δεν ξέρω πως, γιατί με πονάει και φεύγω από εδώ με την ενοχη ότι δεν έσωσα κανένα. Να σωσω τους άλλους ενώ εγώ δεν σώθηκα?? Πόση δύναμη νομίζεις ότι κουβαλάω? Έχω βάλει τα προβλήματα μου σε μια σειρα και προσπαθώ με την ψυχολόγο να τα λύσω. Δεν είναι ένα, είναι πολλά. Άφησα αυτό στο τέλος γιατί δεν το παραδέχομαι καν στον εαυτό μου και εύχομαι να είναι όνειρο.
    Αφού έχεις παρατηρησει τον τελευταίο καιρό πως σχολιάζω τα θέματα που αφορούν βιασμό θα δεις πως εγώ σε κανένα δεν είπα "α γιατί δεν σώζεις τους άλλους?" γιατί έβλεπα ανθρώπους που πρώτα ήθελαν να σωθούν οι ίδιοι. Γιατί ξέρω πως είναι να μην σέβονται το σώμα και την ψυχή σου.

Senior Member
    Εχει δικιο ο γιωργος ντιντι... Αν το να εχει ζησει κανεις κακοποιηση ειναι ηδη τεραστιο φορτιο μια φορα, πεντες φορες φορτιο ειναι η διαχειριση που κανει ο αποδεκτης της, απλα και μονο για να γινει καλυτερα και να προχωραει στη ζωη του. Το να επωμιστει το επιπλεον βαρος της διαχειρισης του ιδιου του κακοποιητη στο κοινωνικο περιβαλλον που βρισκεται σημερα, με ολες τις πιθανες επιπτωσεις και παρενεργειες, ειναι οχι πεντε φορες φορτιο, αλλα δεκαπεντε και βαλε. Συνυπολογισε επισης αλλο απροσδιοριστο επιπλεον βαρος αν κατι τετοιο κληθει να το κανει ενω βρισκεται ακομη στη διαδικασια επουλωσης ο ιδιος.

Αλλα ακομα και χωρις αυτα τα εξωπραγματικα μεγεθη, το ζητημα ειναι και ηθικο και αναγνωριζεται διεθνως και απο τους ειδικους και απο τις οργανωσεις για τους επιζωντες και συνοψιζεται σε μια απλη αρχη.

Κανενας επιζωντας δεν οφειλει ουτε πρεπει να ειναι υποχρεωμενος να αντιμετωπισει και να αναμετρηθει με τους κακοποιητες του.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

??......................
    Last edited by ntinti; 09-04-2020 at 21:49.

Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Δεν σου ειπα να σωσεις κανεναν ........
    Δεν σε εδειξα με το δάκτυλο και αν με αυτά που έγραψα σου φορτωσα ένα ακόμα βάρος σου ζητώ συ γνώμη
    Ξέρω ,όσο μπορώ,να καταλάβω ότι αυτό που πέρασες είναι όχι απλώς δύσκολο είναι βασανιστικό. .....
    ΑΛΛΆ .....
    Δεν δέχομαι τέτοιες συμπεριφορές ειδικά σε παιδιά όταν μένουν ατιμώρητες με οποίο κόστος έχουν είτε για τον ίδιο το θύμα είτε για τον άλλον....
    Δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένας τύπος μένει έξω και μπορεί να κάνει κάτι αργότερα στο δικό μου το παιδί ,στο δικό σου ,στου γείτονα......
    Γιατί Γιώργο ειμαι σίγουρη πως αφού το έκανε σε εσένα θα το κάνει και σε άλλον ,είναι αρρώστια αυτό το πράγμα...
    Είναι εξοργιστικό για εμένα γιατί από την ημέρα που άρχισαν να βγαίνουν μόνα τους τα παιδιά μου , ένα πραγμα που έχει μαλλιά ζει η γλώσσα μου να τους λέω....

Δεν αφεινουμε κανέναν και τίποτα να μας αγγίξει παρά την θελήσει μας και αν ου μη γενετο γίνει να μην διστάσουν ούτε δευτερόλεπτο να έρθουν σε εμάς να μας το πουν για να τους βοηθήσουμε...
    Δεν κρύβουμε δεν καλύπτουμε τέτοιες συμπεριφορές όσο δύσκολο και να είναι ......

Το να βοηθάς κάποιον που έχει κατάθλιψη για το Χ Ψ λόγο είναι τελείως διαφορετικό από το να έχει κάποιος κατάθλιψη επειδή έχει υποστεί σεξουαλική βία......

Τέλος πάντων μπορώ να γράφω ώρες αλλά δεν θα το κάνω γιατί σίγουρα τα γραπτά παρερμηνευονται και δεν θέλω σεκαμια περίπτωση να σε φορτισω...
    Και στο ξαναλέω αν σε πληγωσα σου ζητώ συ γνώμη δεν ήθελα κάτι τέτοιο ειδικά σε εσένα που έχεις περάσει κάτι τέτοιο....
    Ντιντι θα σου πω ωμά κάτι γιατί φαίνεται ότι όταν δεν το έχεις ζήσει δεν μπορείς να καταλάβεις..
    Μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου και ότι θες να σώσεις τους γύρω σου από ένα ακόμη βιαστή. Μαζί σου! Συμφωνώ αλλά περνάς πάνω από μια μικρή λεπτομέρεια. Εγώ δεν το νίκησα, πως θα σωσω άλλους?
    Ο σωστός χειρισμός για αυτό το θέμα είναι να βοηθήσεις αυτον που έχει κακοποιηθει και μετά να τον "σπρώξεις" να σώσει τους άλλους. Πρώτα σώζεις τον ένα για να σώσει τους άλλους. Ξέρεις πόσο δύσκολο ήταν για μένα να πω ότι έζησα αυτό? Ξέρεις? Όχι! Αν δεν ήμουν εγώ και ήταν κάποιος αδύναμος και διάβαζε αυτά που είπες ξέρεις πως θα μπορούσε να αντιδράσει? Θα μπορούσε να κάνει κακό στο εαυτό του γιατί θα τον γέμιζες ενοχές! Είναι τόσο λεπτό το θέμα που σκέφτηκες μόνο σαν μάνα. Αλλά εγώ Ντιντι έχω απέναντι μου ένα μεγάλο παιδικό τραύμα και θέλω να το κλείσω.. Αν μπορείς να με βοηθήσεις για αυτό τότε είμαι εδώ να ακούσω αλλά συγνώμη δεν μπορώ να σηκώσω και τις ευθύνες που μου ρίχνεις. Τις καταλαβαίνω, τις δικαιολογώ γιατί από την μεριά σου έχεις δίκιο αλλά δεν μπορώ να τις σηκώσω. Έχω ήδη τόσα άλλα στην πλάτη μου που δεν μπορώ κι αυτες. Συγνώμη που δεν είμαι τόσο δυνατός όσο νομίζεις.
    Last edited by george1520; 07-04-2020 at 12:32.

Senior Member
    Γιωργο μην ζητας συγγνωμη. Ακομα και να το ξεπερνουσες δεν θα ησουν υποχρεωμενος να σωσεις και τους αλλους. Ο καθενας εχει υποχρεωση να προστατευσει τον εαυτο του. Αν μπορει να σωσει κι' αλλους καλως, αλλα δεν εχει ευθυνη προς τους αλλους. Καταλαβαινω απολυτα την πιεση που νιωθεις τωρα γιατι την νιωθω κι' εγω και ολοι σε δειχνουν με το δακτυλο γιατι κανεις δεν ειναι στη δικη σου θεση αλλα εξω απ' τον χορο. Αν οι ιδιοι το εκαναν ή μπορουσαν να το κανουν μαγκια τους αλλα εσενα δεν σε αφορα. Ενδιαφερσου για σενα και πως να επουλωσεις τα τραυματα σου και τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους. Εισαι δυνατος γιατι εχεις θεληση και το παλευεις. Ειμαι σιγουρη πως θα βρεις και τον τροπο να εκφραστεις και με την ψυχολογο και να μην νιωθεις πια τοσο εντονο πονο.

.......................
    Last edited by ntinti; 09-04-2020 at 21:50.

Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Γιωργο μην ζητας συγγνωμη. Ακομα και να το ξεπερνουσες δεν θα ησουν υποχρεωμενος να σωσεις και τους αλλους. Ο καθενας εχει υποχρεωση να προστατευσει τον εαυτο του. Αν μπορει να σωσει κι' αλλους καλως, αλλα δεν εχει ευθυνη προς τους αλλους. Καταλαβαινω απολυτα την πιεση που νιωθεις τωρα γιατι την νιωθω κι' εγω και ολοι σε δειχνουν με το δακτυλο γιατι κανεις δεν ειναι στη δικη σου θεση αλλα εξω απ' τον χορο. Αν οι ιδιοι το εκαναν ή μπορουσαν να το κανουν μαγκια τους αλλα εσενα δεν σε αφορα. Ενδιαφερσου για σενα και πως να επουλωσεις τα τραυματα σου και τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους. Εισαι δυνατος γιατι εχεις θεληση και το παλευεις. Ειμαι σιγουρη πως θα βρεις και τον τροπο να εκφραστεις και με την ψυχολογο και να μην νιωθεις πια τοσο εντονο πονο.
    Κανένας δεν τον έδειξε με το δάκτυλο....
    Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν....

Senior Member
    Κανένας δεν τον έδειξε με το δάκτυλο....
    Μην λέτε πράγματα που δεν ισχύουν....
    Η ανοχή που δείχνεις μπορεί να έχει καταστρεψει ψυχικά και σωματικά και άλλο παιδι. ....

Του φορτωνεις ξεκαθαρα ενοχες λες και εχει ο ιδιος ευθυνη. Και ουσιαστικα του λες πως ΠΡΕΠΕΙ να μιλησει για να σωσει τους αλλους. Και σε μενα εκανες επικληση στο συναισθημα οτι αν δεν κανω κατι θα κανει κακο στο παιδι της ή στη γιαγια μου και ελπιζεις να παρουμε την σωστη αποφαση. Ηδη νιωθω απιστευτη πιεση και θλιψη. Δεν θα φορτωθω και τα δικα τους και να νιωθω αυτο το βαρος. Ηδη ειμαι στα χαλια μου.

Ντιντι μου καταλαβαινω πως εχεις τις καλυτερες προθεσεις και εχεις δειξει τι ανθρωπος εισαι. Απλα διαφωνω απολυτα με τον τροπο που εκφραστηκες.

Δεν σε εδειξα με το δάκτυλο και αν με αυτά που έγραψα σου φορτωσα ένα ακόμα βάρος σου ζητώ συ γνώμη
    Ξέρω ,όσο μπορώ,να καταλάβω ότι αυτό που πέρασες είναι όχι απλώς δύσκολο είναι βασανιστικό. .....
    ΑΛΛΆ .....
    Δεν δέχομαι τέτοιες συμπεριφορές ειδικά σε παιδιά όταν μένουν ατιμώρητες με οποίο κόστος έχουν είτε για τον ίδιο το θύμα είτε για τον άλλον....
    Δεν μπορώ να διανοηθώ πως ένας τύπος μένει έξω και μπορεί να κάνει κάτι αργότερα στο δικό μου το παιδί ,στο δικό σου ,στου γείτονα......
    Γιατί Γιώργο ειμαι σίγουρη πως αφού το έκανε σε εσένα θα το κάνει και σε άλλον ,είναι αρρώστια αυτό το πράγμα...
    Είναι εξοργιστικό για εμένα γιατί από την ημέρα που άρχισαν να βγαίνουν μόνα τους τα παιδιά μου , ένα πραγμα που έχει μαλλιά ζει η γλώσσα μου να τους λέω....

Δεν αφεινουμε κανέναν και τίποτα να μας αγγίξει παρά την θελήσει μας και αν ου μη γενετο γίνει να μην διστάσουν ούτε δευτερόλεπτο να έρθουν σε εμάς να μας το πουν για να τους βοηθήσουμε...
    Δεν κρύβουμε δεν καλύπτουμε τέτοιες συμπεριφορές όσο δύσκολο και να είναι ......

Το να βοηθάς κάποιον που έχει κατάθλιψη για το Χ Ψ λόγο είναι τελείως διαφορετικό από το να έχει κάποιος κατάθλιψη επειδή έχει υποστεί σεξουαλική βία......

Τέλος πάντων μπορώ να γράφω ώρες αλλά δεν θα το κάνω γιατί σίγουρα τα γραπτά παρερμηνευονται και δεν θέλω σεκαμια περίπτωση να σε φορτισω...
    Και στο ξαναλέω αν σε πληγωσα σου ζητώ συ γνώμη δεν ήθελα κάτι τέτοιο ειδικά σε εσένα που έχεις περάσει κάτι τέτοιο....
    Ντιντι μου άκου..Επειδή το έχω περάσει αποφεύγω να σχολιάσω εδώ για το μόνο λόγο ότι δεν ξέρω τι να πω..Δεν ξέρω πως βγαίνει κάποιος από αυτή την κόλαση..Γιατί αυτό είναι, κόλαση..

Ο Γιώργος ομως έχει δίκιο..Δεν σου λέω ότι εσύ έχεις άδικο..Απλά υπάρχει μία σειρά..Πρέπει πρώτα να το βγάλει ο ίδιος από πάνω του αυτό το βάρος και μετά να σκεφτεί αν θα κάνει κάτι για να αποτρέψει να συμβεί το ίδιο σε άλλα άτομα.. Και είναι πολύ δυνατός από την στιγμή που το συζητάει..Άλλοι δεν έχουμε φτάσει και αναρωτιέμαι αν θα φτάσουμε ποτέ σε αυτό το σημείο..Να το συζητάμε εννοώ..

Σαν μάνα σου δίνω απόλυτο δίκιο..Το πρώτο πράγμα που έχω μάθει στα παιδιά μου είναι το "οχι"...Και όταν τους το μάθαινα σκεφτόμουν ακριβώς αυτό το γεγονός... Αλλά ένα παιδί που δεν έχει την συμπαράσταση των γονιών του τι θα κάνει άραγε?
    Ο Γιώργος? Εγώ? Άλλοι σαν εμάς? Άνετα μπορώ να σου πω τι θα κάνουμε..Θα το θάψουμε Ντιντι μου γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή..Αλλά όσο πιο βαθιά το θάψουμε τόσο πιο δύσκολο θα είναι να το ξεφορτωθούμε μετά..Και με όλο αυτό το βάρος μετά πώς να σκεφτείς να αποτρεψεις το να το πάθουν και άλλοι?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

ΑΛΛΆ .....

Κάτι ακόμη. Εσύ μίλησες σωστά στα παιδιά σου και μπράβο σου και εγώ αν κάνω ποτέ παιδιά θα πω τα ίδια και θα τους εξηγήσω. Αλλά Ντιντι έμαθα να αγγίζουν το σώμα μου χωρίς την άδεια μου και πρώτη και καλύτερη η μάνα μου. Δεν είχα κανένα να με συμβουλέψει, ούτε είχα κανένα να με ρωτησει "τι έχεις? Γιατί κλαις? Πως πήγες στο σχολείο? Έφαγες?". Κανένα. Ότι έχω καταφέρει το έχω κάνει μόνος μου. Έμαθα να αγαπώ το σώμα μου και να μην επιτρέπω κανένα να με αγγίζει αλλά σε σημείο που ακόμη και μια όμορφη κίνηση με τρομάζει. Δεν την θελω. Μου δείχνουν αγάπη και πάντα στο μυαλό μου έχω ένα τεράστιο " αλλα". Μια αμφιβολία. Εδώ δεν με αγάπησε η μάνα μου, θα με αγαπήσεις εσύ που είσαι ξένος? Είναι τόσα πολλά τα θέματα μου που δεν ξέρω πως και δεν τρελάθηκα ακόμη, που δεν ξέρω πως μπορώ να μιλαω λογικά, να υπερασπιζομαι εμένα αλλά και τους άλλους, που δεν ξέρω πως μπορώ να ανοίγω την πόρτα μου και να βλέπω απέναντι μου τον άνθρωπο που με έθαψε. Αν δεν έγραφα όλα αυτά εδώ στο φόρουμ, αν δεν προσπαθούσα να βοηθήσω όλους όσους έζησαν κάτι ανάλογο θα μπορούσες να σκεφτείς ότι εγώ έζησα κάτι τέτοιο? Παλεύω κάθε μέρα και αποφάσισα αυτήν την περίοδο της ζωής μου να αντιμετωπίσω κάτι που έθαψα. Αλλά από εκεί δεν θα βγει μόνο αυτό, αλλά κι εγώ.. Γιατί εκεί είμαι κι εγώ.. Στο χώμα.

Στους άλλους θα σχολιάσω όταν ηρεμήσω.

Σας ευχαριστώ όλους που διαβάσατε το θέμα και σχολιασατε.

Ντιντι ξέρω τι άνθρωπος είσαι και ξέρω πως ότι λες είναι για καλό...

Quote Originally Posted by blackbird View Post

Του φορτωνεις ξεκαθαρα ενοχες λες και εχει ο ιδιος ευθυνη. Και ουσιαστικα του λες πως ΠΡΕΠΕΙ να μιλησει για να σωσει τους αλλους. Και σε μενα εκανες επικληση στο συναισθημα οτι αν δεν κανω κατι θα κανει κακο στο παιδι της ή στη γιαγια μου και ελπιζεις να παρουμε την σωστη αποφαση. Ηδη νιωθω απιστευτη πιεση και θλιψη. Δεν θα φορτωθω και τα δικα τους και να νιωθω αυτο το βαρος. Ηδη ειμαι στα χαλια μου.

Ντιντι μου καταλαβαινω πως εχεις τις καλυτερες προθεσεις και εχεις δειξει τι ανθρωπος εισαι. Απλα διαφωνω απολυτα με τον τροπο που εκφραστηκες.
    Στο είπα μόνο εγώ ?
    Δεν νομίζω .....άλλωστε συμφώνησα και με τα παιδιά που έγραψαν πιο πάνω από εμένα....
    Τώρα αν αυτό εσένα δεν σε ταρακούνησε λίγο παραπάνω ώστε να πάρεις μια απόφαση Και σε έκανε ΜΟΝΟ το δικό μου σχολείο να νοιώσεις χάλια σου ζητώ και εσένα συ
    Last edited by ntinti; 09-04-2020 at 21:51.

Senior Member
    ΑΛΛΆ .....

Δεν κρύβουμε δεν καλύπτουμε τέτοιες συμπεριφορές όσο δύσκολο και να είναι
    ......

Και στο ξαναλέω αν σε πληγωσα σου ζητώ συ γνώμη δ
    εν ήθελα κάτι τέτοιο ειδικά σε εσένα που έχεις περάσει κάτι τέτοιο....
    καλησπερα.
    ζητας και ξαναζητας συγνωμη, αλλα εξακολουθεις να επαναλαμβανεις οτι ενα θυμα οφειλει "με οποιο κοστος" να προσπαθησει να προστατευσει τα επομενα θυματα!!!
    δεν κατανοεις αυτο που σου επαν, οτι ενα θυμα που δεν εχει διαχειριστει το πληγμα του, δεν οφειλει τιποτα σε κανεναν αλλον, παρα στον εαυτο του.

ειναι εμφανεστατο οτι μπαινεις στην θεση την δικη σου επειδη εισαι μανα και οχι του γιωργου που εχει το προβλημα, και δινεις στο θυμα ενα βαρος να προστατευσει το δικο σου το παιδι με οποιο κοστος δικο του!!!
    τι θα πει με οποιο κοστος βρε ντιντι;;;
    αν αυτο για το θυμα ισοδυναμει με μια δευτερη κακοποιηση, θα το υποστει ενα θυμα για να σωσει τα αλλα παιδια;;; εφοσον δεν μπορει, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.
    τα παιδια σου να τα σωσεις εσυ και η υπολοιπη κοινωνια που θα πεσει κατι στην αντιληψη της, οχι το θυμα ομως.
    μια χαρα τους τα λες οτι πρεπει να το λενε αν κατι περιεργο τους συμβει.
    ο γιωργος ομως δεν το ειπε και τραβαει αυτα που τραβαει. θα του κανουμε και κριτικη απο πανω, που δεν προστατευει τα παιδια τα δικα σου;
    θα τα προστευσει απο αλλον ανωμαλο, οχι απο τον συγκεκριμενο.
    τον συγκεκριμενο δεν μπορει ακομα να τον αντιμετωπισει.
    τι δεν καταλαβαινεις;
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast