Πίσω από το γόνατο υπάρχει πρήξιμο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 128
    SOS ΒΟΗΘΕΙΑ

Λοιπόν μπήκα για μπάνιο, και μόλις βγηκα ένιωσα δύσπνοια, έκανα τα τελετουργικά του ιδεοψυχαναγκασμού μου, και μόλις τα τελείωσα με έπιασε εντονότερη δύσπονια και ένα σφίξιμο στο κεφαλι. Πήρα στο ΕΚΑΒ, νόμιζαν ότι έχω κορονωιό, η θερμοκρασία μου είναι στα 35, μου είπαν να πιω ζαχαρούχο νερό και να αποφύγω να έρθω στο νοσοκοκομειο,να μετρησω τα ζωτικα και να ξαναμιλησουμε. Τα ζωτικα μου ειναι οκ, με ξαναπηραν και μου ειπαν να κοιμηθω και οτι δεν εχω συμπτωματα πνευμονικης εμβολης.

Μένω σε ερημιά, δίπλα μου μένουν οι αδερφές μου, βγήκα έξω και φώναξα την αδερφή μου που είχε ανοιχτό το παντζούρι και μου είπε "μικρέ παράτα με, θέλω να κοιμηθώ" της λέω κάλεσα ασθενοφόρο και μου είπε "καλό κορωνοιό". Αν δεν έχω ούτε την υποστηρίξη των συγγενών μου, πώς να τα καταφέρω; Έφαγα ένα τοστ, ηρέμησα κάπως, αλλά φοβάμαι. Και δεν ξέρω αν κάνει να παρω ζάναξ με ενδεχόμενη πνευμονική εμβολή.

Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    SOS ΒΟΗΘΕΙΑ

Λοιπόν μπήκα για μπάνιο, και μόλις βγηκα ένιωσα δύσπνοια, έκανα τα τελετουργικά του ιδεοψυχαναγκασμού μου, και μόλις τα τελείωσα με έπιασε εντονότερη δύσπονια και ένα σφίξιμο στο κεφαλι. Πήρα στο ΕΚΑΒ, νόμιζαν ότι έχω κορονωιό, η θερμοκρασία μου είναι στα 35, μου είπαν να πιω ζαχαρούχο νερό και να αποφύγω να έρθω στο νοσοκοκομειο,να μετρησω τα ζωτικα και να ξαναμιλησουμε. Τα ζωτικα μου ειναι οκ, με ξαναπηραν και μου ειπαν να κοιμηθω και οτι δεν εχω συμπτωματα πνευμονικης εμβολης.

Μένω σε ερημιά, δίπλα μου μένουν οι αδερφές μου, βγήκα έξω και φώναξα την αδερφή μου που είχε ανοιχτό το παντζούρι και μου είπε "μικρέ παράτα με, θέλω να κοιμηθώ" της λέω κάλεσα ασθενοφόρο και μου είπε "καλό κορωνοιό". Αν δεν έχω ούτε την υποστηρίξη των συγγενών μου, πώς να τα καταφέρω; Έφαγα ένα τοστ, ηρέμησα κάπως, αλλά φοβάμαι. Και δεν ξέρω αν κάνει να παρω ζάναξ με ενδεχόμενη πνευμονική εμβολή.
    Αντώνη πριν σε ρώτησα αν είναι τσίμπημα και εσύ μόνος σου είπες ότι χθες ένιωσες κάτι.
    Μίλησες με τον γιατρό σου πριν και σου εξήγησε κάποια πράγματα. Γιατί αγχώνεσαι ρε φίλε? Γιατί πάντα πρέπει το μυαλό σου να πηγαινει στο κακό? Βγάλε καλύτερη φώτο από πάνω να δούμε αν είναι τσίμπημα.
    Και σε παρακαλώ να μην σε επηρεάζουν οι αντιδράσεις των δικών σου.. Αυτές πάντα είχες, αυτές θα έχεις. Τέλος!
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

https://ibb.co/dktcRNT
    Δεν έχω καλή κάμερα, έτσι φαίνεται καλύτερα το σημείο, αλλά δεν φαίνονται οι μελανιές,είναι και μελανιασμενο στην κλείδωση και έχει και λίγες μελανιές προς τα κάτω.
    Αυτή που μου μίλησε έτσι είναι η μεσαία, με αυτή εχουμε γενικά καλύτερες σχέσεις αλλά κανένας δεν με στηρίζει στα θέματα υγείας μου.

Αγχώθηκα γιατί πέφτουν πάντα όλα μαζί, ο λεμφαδένας στο αυτί μου ακόμα είναι φουσκωμένος,η ωτίτιδα, η άσχημη συμπεριφορά των γύρω μου, ο ιός,διάφορα άλλα προβλήματα.

https://ibb.co/dktcRNT
    Δεν έχω καλή κάμερα, έτσι φαίνεται καλύτερα το σημείο, αλλά δεν φαίνονται οι μελανιές,είναι και μελανιασμενο στην κλείδωση και έχει και λίγες μελανιές προς τα κάτω.
    Αυτή που μου μίλησε έτσι είναι η μεσαία, με αυτή εχουμε γενικά καλύτερες σχέσεις αλλά κανένας δεν με στηρίζει στα θέματα υγείας μου.

Αγχώθηκα γιατί πέφτουν πάντα όλα μαζί, ο λεμφαδένας στο αυτί μου ακόμα είναι φουσκωμένος,η ωτίτιδα, η άσχημη συμπεριφορά των γύρω μου, ο ιός,διάφορα άλλα προβλήματα.
    Στη φωτογραφία που έστειλες δεν φαίνεται φουσκωμένο το σημείο..
    Δεν σου είπε ο γιατρός να βάλεις κάτι πάνω? Το ενδεχόμενο να σε τσίμπησε κάτι δεν το συζητήσατε?

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στη φωτογραφία που έστειλες δεν φαίνεται φουσκωμένο το σημείο..
    Δεν σου είπε ο γιατρός να βάλεις κάτι πάνω? Το ενδεχόμενο να σε τσίμπησε κάτι δεν το συζητήσατε?
    Ναι, δεν είναι γενικά πολύ πρησμένο, στην προηγούμενη φαινόταν πιο έντονα λόγω της γωνίας, ειναι πρησμένο, αλλά όχι πολύ, φουσκωμένο κάπως απλώς. Του το είπα ότι μάλλον κάτι με τσίμπησε, με ρώτησε τι, του είπε τσιπούρι και εκεί φάνηκε σκεπτικός και μου είπε ότι είναι επικίνδυνα τα τσιμπήματα από τσιπούρια (το ξέρω αυτό). Επίσης διάβασα για lyme arthitis που προκαλείται από τσιμπούρια. Βέβαια είναι για συγκεκριμένο είδος τσιμπουριών από όσο ξέρω και επίσης δεν νομίζω να έμεινε τόσο πολύ πάνω μου, το είχα δει απλώς να περπατάει πάνω μου, αλλά έχει συμβεί δυο τρεις φορές, στην εξοχή τέτοια εποχή δεν μπορείς να το αποφύγεις, αν βγω στον κήπο όλο και κάποιο θα ανέβει πάνω μου.

Ο γιατρός μου είπε θα το αξιολογήσει αύριο και ότι δεν ακούγεται επείγον, αν νιώσω δύσπνοια και πόνο να πάρω το ΕΚΑΒ, και αν χρειαστεί υπέρηχο θα μου πει αύριο πώς θα γίνει. Τωρα είμαι πιο ήρεμος, έφαγα κιόλας, ήπια και ένα χαμομήλι, και θα πάρω ζάναξ για να χαλαρώσω και να κοιμηθώ σε καμιά ωρίτσα. Αλλά και πάλι αγχώνομαι για πιθανές επιπλοκές. Και έστω να με τσιμπησε κάτι, οι μελανιές γιατί; Μελανιάζω βέβαια πολύ εύκολα από τότε που έπαθα την ορθοστατικη.

Ναι, δεν είναι γενικά πολύ πρησμένο, στην προηγούμενη φαινόταν πιο έντονα λόγω της γωνίας, ειναι πρησμένο, αλλά όχι πολύ, φουσκωμένο κάπως απλώς. Του το είπα ότι μάλλον κάτι με τσίμπησε, με ρώτησε τι, του είπε τσιπούρι και εκεί φάνηκε σκεπτικός και μου είπε ότι είναι επικίνδυνα τα τσιμπήματα από τσιπούρια (το ξέρω αυτό). Επίσης διάβασα για lyme arthitis που προκαλείται από τσιμπούρια. Βέβαια είναι για συγκεκριμένο είδος τσιμπουριών από όσο ξέρω και επίσης δεν νομίζω να έμεινε τόσο πολύ πάνω μου, το είχα δει απλώς να περπατάει πάνω μου, αλλά έχει συμβεί δυο τρεις φορές, στην εξοχή τέτοια εποχή δεν μπορείς να το αποφύγεις, αν βγω στον κήπο όλο και κάποιο θα ανέβει πάνω μου.

Ο γιατρός μου είπε θα το αξιολογήσει αύριο και ότι δεν ακούγεται επείγον, αν νιώσω δύσπνοια και πόνο να πάρω το ΕΚΑΒ, και αν χρειαστεί υπέρηχο θα μου πει αύριο πώς θα γίνει. Τωρα είμαι πιο ήρεμος, έφαγα κιόλας, ήπια και ένα χαμομήλι, και θα πάρω ζάναξ για να χαλαρώσω και να κοιμηθώ σε καμιά ωρίτσα. Αλλά και πάλι αγχώνομαι για πιθανές επιπλοκές. Και έστω να με τσιμπησε κάτι, οι μελανιές γιατί; Μελανιάζω βέβαια πολύ εύκολα από τότε που έπαθα την ορθοστατικη.
    Έχεις καμιά αλοιφή να βάλεις? Εγώ νομίζω ότι άδικα ανησυχείς τόσο πολύ. Fucidin?

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχεις καμιά αλοιφή να βάλεις? Εγώ νομίζω ότι άδικα ανησυχείς τόσο πολύ. Fucidin?

Έχει κορτιζόνη αυτό μέσα; Τις φοβάμαι αυτές τις αλοιφές. Όχι δεν έχω έτσι κι αλλιώς, θα περιμένω να μου πει αύριο ο γιατρός. Γενικά τις τελευταίες εβδομάδες με έχει γαμήσει λίγο η άνοιξη, και η ωτίτιδα από αλλεργία είναι μάλλον. Και είναι και αυτός ο ηλίθιος ιός και δεν μπορώ να πάω κανονικά στους γιατρούς μου.

Έχει κορτιζόνη αυτό μέσα; Τις φοβάμαι αυτές τις αλοιφές. Όχι δεν έχω έτσι κι αλλιώς, θα περιμένω να μου πει αύριο ο γιατρός. Γενικά τις τελευταίες εβδομάδες με έχει γαμήσει λίγο η άνοιξη, και η ωτίτιδα από αλλεργία είναι μάλλον. Και είναι και αυτός ο ηλίθιος ιός και δεν μπορώ να πάω κανονικά στους γιατρούς μου.
    Γενικά αγχώνεσαι υπερβολικά και βάζεις πάντα το χειρότερο σεναριο μέσα στο μυαλό σου. Όχι δεν έχει κορτιζόνη μέσα..
    Πηγαινε για ύπνο για να περάσουν γρήγορα οι ώρες και να έρθει το αύριο που θα δεις τον γιατρό σου.

https://ibb.co/fn2P7fc

Αυτό είναι
    Δεν ειναι θρομβωση αυτα. Σπυρι και μικρες μελανιες. Οι γυναικες εχω παρατηρησει οτι κανουν ευκολα μελανιες στα ποδια.

https://www.vice.com/en_us/article/p...asily-than-men

Μηπως κατι προκαλει διαστολη στα αγγεια σου; Θα εξηγουσε τη φλεβικη ανεπαρκεια και εν μερει την ορθοστατικη.

Παλιά δεν έκανα καθολου εύκολα, τους ττελευταίους μήνες έχει γίνει πολύ ευαίσθητο το δέρμα μου, μέχρι και ο καρδιολόγος μου ειπε ότι έχω αναπτύξει δερματογραφία. Μάλλον λόγω του αυτοάνοσου και αυτό. Και το θέμα είναι ότι βγαίνουν χωρίς να χτυπάω, απλώς προκύπτουν από το πουθενά. Μόνο στα πόδια. Μπορεί να είναι και λόγω ανεπάρκειας σε δύο βαλβίδες που μου είχε βρει ο αγγειολόγος πέρυσι. Μου είχε πει να φοράω ειδικές κάλτσες συμπίεσης, δεν τις φοράω γιατί μου φέρνουν αναγούλα.

Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    https://www.vice.com/en_us/article/p...asily-than-men

Μηπως κατι προκαλει διαστολη στα αγγεια σου; Θα εξηγουσε τη φλεβικη ανεπαρκεια και εν μερει την ορθοστατικη.

Τι θα μπορουσε να το προκαλεί αυτό; Κι εγώ πιστεύω ότι σχετίζεται με την ορθοστατική.

Συγκεκριμένα τα βασικά μου συμπτώματα από τότε που ξεκίνησε είναι:

Ταχυκαρδία σε όρθια θέση
    Αναιμία
    Ευαίσθητο δέρμα/αλλεργικές αντιδρασεις
    Κώφωση
    Λεμφαδένες που πρήζονται και ξεπρήζονται
    Στομαχικά και εντερικά συμπτώματα

SOS ΒΟΗΘΕΙΑ

Ευτυχως δεν επεσες σε πουσταρια εκαβιτες να σου στειλουν κανα ασθενοφωρο. Και να ερθει πιο αργα, διωξτους. Και να επιμεινουν να μπεις, παλι διωξτους. Σου εχω πει την εμπειρια μου. Απο το τηλεφωνο σου ειπαν σωστα.

Τι θα μπορουσε να το προκαλεί αυτό; Κι εγώ πιστεύω ότι σχετίζεται με την ορθοστατική.

Συγκεκριμένα τα βασικά μου συμπτώματα από τότε που ξεκίνησε είναι:

Ταχυκαρδία σε όρθια θέση
    Αναιμία
    Ευαίσθητο δέρμα/αλλεργικές αντιδρασεις
    Κώφωση
    Λεμφαδένες που πρήζονται και ξεπρήζονται
    Στομαχικά και εντερικά συμπτώματα
    Τα οιστρογονα λεει το αρθρο... Τι να πω... Ρωτα και αγγειολογο, αλλα οχι τωρα. Απο Σεπτεμβρη. Δεν επειγει κατι Αντωνη. Πεσε για υπνο τωρα γιατι εχεις να ταισεις τα αδεσποτα το πρωι.

Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τα οιστρογονα λεει το αρθρο... Τι να πω... Ρωτα και αγγειολογο, αλλα οχι τωρα. Απο Σεπτεμβρη. Δεν επειγει κατι Αντωνη. Πεσε για υπνο τωρα γιατι εχεις να ταισεις τα αδεσποτα το πρωι.
    Δυστυχώς φίλε τώρα με τον ιό και που έχω μετακομίσει, πάω προς το απόγευμα στα γατιά. Τα λυπάμαι γιατί με περιμένουν, αλλά τους βάζω παραπάνω τροφή στα μπολάκια και τρώνε μέχρι να έρθω να τα γεμίσω πάλι.

Η ενδοκρινολόγος με είχε βάλει να κάνω ορμονικές εξετάσεις και στο τέλος κατέληξε σε κάτι για προδιαβήτη, έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια, αλλά δεν έκανα όπως πρέπει την καμπύλη ζαχάρου γιατί δεν ήπια όλο το διάλυμα (ήταν αηδιαστικό) και θέλει να την επαναλάβω για να είμαστε σίγουροι. Αλλά με όλα αυτά ούτε αυτό το θέμα έχει ξεκαθαρίσει και δεν ξέρω ακόμα αν είναι κάτι ορμονικό, κάτι με ζάχαρο. Όλα παίζουν.

Ναι, θυμάμαι την εμπειρία σου, εγώ έχω μπει σε ασθενοφόρο περίπου πέντε φορές από ότι θυμάμαι, δεν είχα κακή εμπειρία, ίσως επειδή εδώ είναι επαρχία φέρονται αλλιώς. Δύο φορές ήταν βέβαια ασθενοφόρο ιδιωτικής κλινικής, μόνο σαμπάνια και φράουλες δεν μου πρόσφεραν στη διαδρομή.
    Με τους γιατρούς και τις νοσοκόμες από την άλλη πολύ άσχημη εμπειρία. Όταν είχε ξεκινήσει η ορθοστατική και τα είχα ακόμα χαμένα και πήγαινα πιο συχνά στα επείγοντα, με είχε ειρωνευτεί μπροστά σε όλους μια νοσοκόμα, μου εξηγούσε ο γιατρός πώς θα κάνω την ακτινογραφία από πού θα περάσω και φώναξε αυτή δυνατά "ξέρει το παιδί, όλο εδώ είναι" Και μετά την έπιασα να βάζει λόγια στο γιατρό να μη μου κάνει καρδιογράφημα. Εννοείται πως μετά πήρα τηλέφωνο και έκανα παράπονο και την επόμενη φορά δεν τόλμησε ούτε να με κοιτάξει. Μια γιατρίνα, ενώ είχα πάει με αλλεργική αντίδραση και είχα και ταχυπαλμία, δυσανασχέτησε φανερά. Βέβαια με έχουν δει καμιά δεκαριά ο κάθε γιατρός, με ξέρουν όλοι, με έχουν συζητήσει σίγουρα, μια φορά άκουσα να λένε ότι θα ενημερώσουν και τον πατέρα μου γιατί η μία γιατρός είναι από το χωριό και ο πατέρας της είναι επισης γιατρός και μου έχει φάει τόσα λεφτά χωρίς απόδειξη για επισκέψεις κατόικον που απλώς μετράει την πίεση μου.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast