[Ερώτηση] Αίσθημα στρες, θυμωμένος, ανήσυχος κάθε φορά που προσπαθώ να σπουδάσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
    Banned

[Ερώτηση] Αίσθημα στρες, θυμωμένος, ανήσυχος κάθε φορά που προσπαθώ να σπουδάσω

Κάθε φορά που προσπαθώ να σπουδάσω, αυτό περιλαμβάνει πριν ακόμη αρχίσω να μελετάω, αισθάνομαι πολύ άγχος, σωματικά ερεθισμένος, ανήσυχος και τελικά νιώθω καταθλιπτικός για τις επόμενες ώρες. Στις χειρότερες φορές έχω αυτοκτονικές σκέψεις μόνο προσπαθώ να έρθω να σπουδάσω. Πιθανότατα πιστεύετε ότι αυτό είναι πραγματικά ακραίο αφού είναι λίγο σπουδές, συμφωνώ. Δεν μπορώ ούτε καν να εξορθολογίσω αυτή την αντίδραση. Δεν νομίζω ότι είμαι γενικά καταθλιπτικός με τη ζωή. Δεδομένου ότι αν δεν σκέφτομαι το σχολείο ή τη μελέτη, αισθάνομαι καλά. Για να μην αναφέρω ότι μπορώ να κάνω και άλλα καθήκοντα, όπως το να ζωγραφίζω μουσική, για πάνω από 8 ώρες την ημέρα χωρίς να αισθάνομαι πολύ άγχος. Ακόμα κι αν και τα δύο αυτά πράγματα μπορεί μερικές φορές να είναι αγχωτικά, όταν αποτυγχάνετε πολύ και δεν φαίνεται να δουλεύετε, μπορώ ακόμα να πολεμήσω μέσα από αυτό και να συνεχίσω. Αλλά κάθε φορά που μελετάω, έρχονται στο μυαλό μου πολλές παράλυτες αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα. Σκέφτηκα ότι είναι επειδή δεν είμαι απλώς πειθαρχημένος γιατί το σχέδιο και η μουσική έχουν καιρούς που αισθάνεστε την απόλαυση, ενώ η μελέτη δεν είναι ποτέ διασκεδαστική, που είναι ίσως γιατί δεν μπορώ να το κάνω, αλλά εξακολουθεί να με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί Έχω μια τόσο δραματική αντίδραση στη μελέτη. Σκέψεις; Δεν είμαι αρκετά πειθαρχημένη; Ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Banned
    Μια χαρα εισαι. Να σε ρωτησω πινεις ουισκι?