Θέλω την γνώμη σας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
    Junior Member

Θέλω την γνώμη σας.

Καλησπέρα σας είμαι 28 χρόνων κ πριν 5 μήνες γνώρισα ένα παιδί στην ίδια ηλικία με μένα αυτός έκανε την πρώτη κίνηση κ κατευθείαν δημιουργήθηκε κάτι πολύ όμορφο ανάμεσα μας.... Μέτα από ένα μισή μήνα όμως έμαθα ότι εχει σχέση κ μου το παραδέχτηκε κ όλας ο ίδιος ή σχέση του εμενε σε άλλη πόλη... Παρόλα αυτά όταν έμαθα ότι έχει σχέση δεν ήθελα να χαλάσει αυτό που έχουμε γτ είχα είδη αισθηματα για τον άνθρωπο αυτόν κ έτσι συνέχισαμε ακόμα μέχρι κ πριν μερικές εβδομάδες κοιμόμουν σπίτι του κάθε βράδυ περνούσαμε πολλές ώρες μαζί είχαμε αυτό που λένε παράλληλη σχέση... Με ημερομηνία λήξης όμως γτ αυτός θα μετακόμιζε 15 Μαρτίου με την κοπέλα του στην πόλη που έμενε λίγο πριν γίνει αυτό έμαθα ότι είμαι έγκυος από τον άνθρωπο αυτόν κ όταν του το είπα κατευθείαν μου είπε να κάνω έκτρωση εννοείται εμένα δν μ πέρασε λεπτό από το μυαλό μου αυτό το πράγμα.... Είμσι σχεδόν 1 μίση μηνών κ αυτός ακόμα προσπαθει να με πείσει να το ρίξω.... (μου είχε πει ποιο παλιά πως αν γινόταν κ μείνω έγκυος καταλαθος θα το έριχνα οπωσδήποτε εγώ δεν μιλούσα δν έλεγα τίποτα όταν το έλεγε αυτό) Εντομεταξυ δεν έφυγε ακόμα έφερε την άλλη εδώ πέρα κ μένουν σπίτι του λόγω της κατάστασης που επικρατεί κ εδώ κ 3 εβδομάδες έχει έρθει 2 φορές σπίτι μου στα κρυφά και καλά νοιάζεται για μενα κ το μέλλον μας κ πως αυτό το παιδί θα μας καταστρέψει δεν το θέλει με τίποτα... Εγώ την απόφαση μου δεν την αλλάζω όσο κ να χτυπιέται μάλιστα σκέφτομαι σε κανένα μήνα να τα πω όλα στην δικιά του εσείς τι λέτε; Η να εξαφανιστώ από την ζωή του;

Senior Member
    Αλήθεια τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις αν τα πεις όλα στην δικιά του?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Senior Member
    Καλησπέρα

Όταν έμαθες ότι ο άνθρωπος αυτός είχε άλλη σχέση με την οποία μάλιστα σκόπευε να μετακομίσει, τι περίμενες από την δική σου σχέση μαζί του; Λες ότι δεν χώρισες γιατί είχες αισθήματα, αλλά τις προσδοκίες σου δεν κατάλαβα. Περίμενες να χωρίσει κάποια στιγμή και να είστε μαζί ή συνέχισες εις γνώση σου πως θα είναι μια παράλληλη σχέση με ημερομηνία λήξης; Εκείνος σου έλεγε πως θα χωρίσει;

Γιατί αν δεν το έλεγε, κι αν ήταν ξεκάθαρο μεταξύ σας πως θα είσαι απλά το τρίτο πρόσωπο, τότε είναι αναμενόμενο να μην θέλει παιδί μαζί σου. Αφού αλλιώς έχει σχεδιάσει την ζωή του;

Από την άλλη εσύ, είσαι διατεθειμένη να μεγαλώσεις ένα παιδί μόνη σου, μιας και δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να σταθεί πατέρας ο, τι κι αν κάνεις;

Το να πας να μιλήσεις στην κοπέλα του, με συγχωρείς αλλά είναι κατινιά. Ήξερες ότι είχε άλλη σχέση και συνέχιζες, τώρα ξαφνικά θυμήθηκες να ανοίξεις τα μάτια της άλλης;

Junior Member
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αλήθεια τι πιστεύεις ότι θα κερδίσεις αν τα πεις όλα στην δικιά του?
    Δεν πιστεύω ότι θα κερδίσω κάτι αντιθέτως πιστεύω πως θα γίνουν πολύ άσχημα πράγματα αν τα πω εγώ όλα για αυτό κ ζητάω την γνώμη σας για το τι να κάνω.

Junior Member
    Εκείνος μου έλεγε ότι αν ποτέ χωρίσει θα είμαι ο μόνος άνθρωπος που θα ψάξει για να με κάνει ευτυχίσμενη... Μου έλεγε πως αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα θα με παντρεύοραν κ θα μου έκανε κ παιδί κατευθείαν... Μου έλεγε μακάρι να άνοιγε μια τρύπα κ να μας Ρούφουσε και τους δύο για να το ζήσουμε όλο αυτό.... Μου έλεγε πως αν όχι σ αυτή την ζωή σε μια άλλη ζωή θα είμαστε μαζι.... Δεν μου είπε ποτέ ότι 7α χωρίσει για μενα ήξερα ότι θα τελείωνε όταν θα έφευγε προέκυψε όμως η εγκυμοσύνη κ δεν μπορεί να με αναγκάσει να το ρίξω.... Εφόσον αυτός δεν το θέλει θα το μεγαλώσω μόνη μου.... Κ το πιο χαζό πράγμα που μου λέει συνέχεια ακόμα κ σήμερα είναι.... (πως αν τα ξαναβρούμε αργότερα δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί θα έχουμε ένα μωρό) μου κάνει ψυχολογικο πόλεμο για να με κάνει να κάνω αυτό που θέλει.... Κ όσο αφορά το θέμα για το αν τα πω στην άλλη ναι είναι κατινια δεν διαφωνώ.... Αργά ή γρήγορα θα τα μάθει Τίποτα δεν μένει κρυφό πόσο μάλλον ένα παιδί.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Alexia1991 View Post
    Δεν πιστεύω ότι θα κερδίσω κάτι αντιθέτως πιστεύω πως θα γίνουν πολύ άσχημα πράγματα αν τα πω εγώ όλα για αυτό κ ζητάω την γνώμη σας για το τι να κάνω.
    Η γνώμη μου είναι:
    Ή άλλη ούτε φταίει κάπου και ούτε είναι δουλειά σου να της πεις κάτι για σας.. Την ήξερες την σχέση του μαζί της και αφού θα μετακομιζε μαζί της πάει να πει ότι δεν είχε σκοπό να χωρίσει..
    Οπότε και να της μιλήσεις (που είναι εντελώς λάθος) αυτός δεν θα είναι μαζί σου..
    Για το παιδί δεν ξέρω πόσο διατεθειμένη είσαι να το μεγαλώσεις εντελώς μόνη..Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Senior Member
    Εκείνος μου έλεγε ότι αν ποτέ χωρίσει θα είμαι ο μόνος άνθρωπος που θα ψάξει για να με κάνει ευτυχίσμενη... Μου έλεγε πως αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα θα με παντρεύοραν κ θα μου έκανε κ παιδί κατευθείαν... Μου έλεγε μακάρι να άνοιγε μια τρύπα κ να μας Ρούφουσε και τους δύο για να το ζήσουμε όλο αυτό.... Μου έλεγε πως αν όχι σ αυτή την ζωή σε μια άλλη ζωή θα είμαστε μαζι.... Δεν μου είπε ποτέ ότι 7α χωρίσει για μενα ήξερα ότι θα τελείωνε όταν θα έφευγε προέκυψε όμως η εγκυμοσύνη κ δεν μπορεί να με αναγκάσει να το ρίξω.... Εφόσον αυτός δεν το θέλει θα το μεγαλώσω μόνη μου.... Κ το πιο χαζό πράγμα που μου λέει συνέχεια ακόμα κ σήμερα είναι.... (πως αν τα ξαναβρούμε αργότερα δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί θα έχουμε ένα μωρό) μου κάνει ψυχολογικο πόλεμο για να με κάνει να κάνω αυτό που θέλει.... Κ όσο αφορά το θέμα για το αν τα πω στην άλλη ναι είναι κατινια δεν διαφωνώ.... Αργά ή γρήγορα θα τα μάθει Τίποτα δεν μένει κρυφό πόσο μάλλον ένα παιδί.
    Όλα αυτά που λες ότι σου έλεγε λοιπόν καταλήγουν σε αυτό που ήξερες : ότι δεν είχε σκοπό να χωρίσει, δεν στο είπε καν, ξέρατε και οι δύο πως είναι μια σχέση με ημερομηνία λήξης.

Να σε αναγκάσει να το ρίξεις φυσικά και δεν μπορεί, σου λέει ξεκάθαρα ο άνθρωπος αυτό που θέλει. Δεν θέλει καμιά δέσμευση με σένα, δεν θέλει τίποτα να τον δένει μαζί σου, θέλει απλά να υπάρχεις εκεί και να έχει καβάντζα.

Το θέμα είναι ότι η γέννηση ενός παιδιού δεν μπορεί να είναι απλά μια πράξη αντίδρασης ή εκδίκησης ή εκβιασμού γιατί από αυτά που λες αυτό καταλαβαίνω.

Αν είναι ξεκάθαρο για σένα πως με αυτό τον άνθρωπο ο, τι είχες τελείωσε και οτι επίσης είναι δικαίωμα του να μην θέλει να είναι πατέρας του (τυπικά μπορείς να απαιτήσεις dna και να κερδίσεις διατροφή αλλά ουσιαστικά πατέρα δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να γίνει) αρα το να κρατήσεις αυτό το παιδί θα είναι μια απόφαση που αφορά εσένα και μόνο, τότε κάντο. Προσωπικά πάντως απ όσα έχεις πει εδώ αμφιβάλλω για το πόσο ώριμα και σοβαρά το έχεις σκεφτεί.

Senior Member
    Να κάνεις έκτρωση, δεν είσαι έτοιμη να γίνεις μάνα. Εκτός κι αν είσαι τρολ.

Senior Member
    να τα βλεπουν οι κορεσ μου αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Senior Member
    να γιατι λειπει κ θα λειπει η μανα τουσ απο τη ζωη μου 17 χρονων εγινα πατερασ γτ κυκλοφορατε ελευθερεσ τωρα εχω κι εγγονι δε λεω να τα καναμε τα παιδια καλα εκανε αλλα προσωπικη μου αποψη οτι ειναι τατανα μετα με γαμησαν κ αλλοι κι εστειλα ενα στο νοσοκομειο συνεχιστε ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

george1520
    Guest
    Εγώ λυπάμαι την άλλη κοπέλα που έχει σχέση μαζί του και όχι εσένα.. Εσύ απομάκρυνε από την ζωη σου αυτό τον άνθρωπο. Αν δεν θέλει να είναι πατέρας ας εξαφανιστεί από την ζωη σου και όχι να επιμένει να κάνεις έκτρωση..
    Ευχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη και θα δεις ότι τα παιδιά είναι ότι πιο όμορφο μπορεί να έχει κάποιος στην ζωή του γιατί έχεις την δυνατότητα να δεις την ζωή μέσα από τα μάτια τους..

Senior Member
    Που πάτε και μπλέκετε;;

Ντάξει θα μου πεις δεν ήξερα ότι είναι δεσμευμένος το έμαθα μετά ...θα σου πω οκει.....οντως συμβαίνει! που να το ξέρεις!

Όταν όμως σου λέει για τη παράλληλη σχέση ....πως πας και κάνεις έτσι επιπόλαια παιδί μαζί του και δεν προσέχεις;
    Ήθελες να τον τραβήξεις σε σένα με αυτόν τον τρόπο; με το ζόρι δεν γντ....

Προφανώς και δεν θέλει να χωρίσει γτ τον δένουν περισσότερα με την άλλη αλλιώς θα ήταν μαζί σου ότι και να λέει!

Αλλά από 5 μήνες μόνο γνωριμία πως καταλαβαινετε αν είναι ο άνθρωπος σας;; όταν μάλιστα σας λέει ότι δεν είστε ο μοναδικός άνθρωπος στη ζωή του;

Φυσικά και έχεις το πλεονέκτημα ότι εσύ ξέρεις με ποιον έμπλεξες ενω η μόνιμη κοιμάται όρθια ....

Γιατί να της το πεις; δεν βρίσκω τον λόγο; από την άλλη φυσικά δεν είναι και λίγο να περίμενεις το παιδι του..
    Οποιαδήποτε γυναικα στη θέση εκείνης θα ήθελε να ξέρει ότι ο άντρας της έχει παιδί με άλλη...

Senior Member
    Καλησπέρα σας είμαι 28 χρόνων κ πριν 5 μήνες γνώρισα ένα παιδί στην ίδια ηλικία με μένα αυτός έκανε την πρώτη κίνηση κ κατευθείαν δημιουργήθηκε κάτι πολύ όμορφο ανάμεσα μας.... Μέτα από ένα μισή μήνα όμως έμαθα ότι εχει σχέση κ μου το παραδέχτηκε κ όλας ο ίδιος ή σχέση του εμενε σε άλλη πόλη... Παρόλα αυτά όταν έμαθα ότι έχει σχέση δεν ήθελα να χαλάσει αυτό που έχουμε γτ είχα είδη αισθηματα για τον άνθρωπο αυτόν κ έτσι συνέχισαμε ακόμα μέχρι κ πριν μερικές εβδομάδες κοιμόμουν σπίτι του κάθε βράδυ περνούσαμε πολλές ώρες μαζί είχαμε αυτό που λένε παράλληλη σχέση... Με ημερομηνία λήξης όμως γτ αυτός θα μετακόμιζε 15 Μαρτίου με την κοπέλα του στην πόλη που έμενε λίγο πριν γίνει αυτό έμαθα ότι είμαι έγκυος από τον άνθρωπο αυτόν κ όταν του το είπα κατευθείαν μου είπε να κάνω έκτρωση εννοείται εμένα δν μ πέρασε λεπτό από το μυαλό μου αυτό το πράγμα.... Είμσι σχεδόν 1 μίση μηνών κ αυτός ακόμα προσπαθει να με πείσει να το ρίξω.... (μου είχε πει ποιο παλιά πως αν γινόταν κ μείνω έγκυος καταλαθος θα το έριχνα οπωσδήποτε εγώ δεν μιλούσα δν έλεγα τίποτα όταν το έλεγε αυτό) Εντομεταξυ δεν έφυγε ακόμα έφερε την άλλη εδώ πέρα κ μένουν σπίτι του λόγω της κατάστασης που επικρατεί κ εδώ κ 3 εβδομάδες έχει έρθει 2 φορές σπίτι μου στα κρυφά και καλά νοιάζεται για μενα κ το μέλλον μας κ πως αυτό το παιδί θα μας καταστρέψει δεν το θέλει με τίποτα... Εγώ την απόφαση μου δεν την αλλάζω όσο κ να χτυπιέται μάλιστα σκέφτομαι σε κανένα μήνα να τα πω όλα στην δικιά του εσείς τι λέτε; Η να εξαφανιστώ από την ζωή του;
    Δεν κρατάνε ένα παιδί από νάζι και καπρίτσιο. Είναι πολύ σοβαρή απόφαση και πρέπει να έχεις στο μυαλό σου δύο πράγματα συν ένα το οποίο δεν είναι τόσο σοβαρά αλλά έχει σημασία για εσένα σαν γυναίκα.

1) Ότι είσαι βέβαιη πως οικονομικά μπορείς να αντεπεξέλθεις και ότι έχεις το χρόνο που χρειάζεται ένα παιδί
    2) Θα έρθει η ώρα που θα πρέπει να μάθει πως ο πατέρας του δεν το ήθελε

3) Το παιδί αυτό μπόρει να αποτελέσει τροχοπέδη σε μελλοντικές σου σχέσεις με καποιους άνδρες.

Senior Member
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

Ωστόσο θα σου πρότεινα να το μεγαλώσεις χωρίς αυτόν, απο τη στιγμή που δεν εκτιμάει το δώρο που του κάνεις δεν αξίζει να γνωρίζει καν για το παιδί. Να εξαφανιστείς απο τη ζωή του και να τον τιμωρήσεις στερώντας απο αυτόν οτιδήποτε έχει σχέση με το παιδί. Πρέπει να αποχωρήσεις απο τη ζωή του με αξιοπρέπεια και να μην συγχωρήσεις ποτέ τον εκβιασμό που σου κάνει. Ακόμα και αν πέσει στα γόνατα.

όσο για την άλλη κοπέλα ας πρόσεχε με ποιον έμπλεκε, δεν θα τη λυπηθούμε κιόλας
    Last edited by Aeon; 07-04-2020 at 12:31.

Senior Member
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

Ωστόσο θα σου πρότεινα να το μεγαλώσεις χωρίς αυτόν, απο τη στιγμή που δεν εκτιμάει το δώρο που του κάνεις δεν αξίζει να γνωρίζει καν για το παιδί. Να εξαφανιστείς απο τη ζωή του και να τον τιμωρήσεις στερώντας απο αυτόν οτιδήποτε έχει σχέση με το παιδί. Πρέπει να αποχωρήσεις απο τη ζωή του με αξιοπρέπεια και να μην συγχωρήσεις ποτέ τον εκβιασμό που σου κάνει. Ακόμα και αν πέσει στα γόνατα.

όσο για την άλλη κοπέλα ας πρόσεχε με ποιον έμπλεκε, δεν θα τη λυπηθούμε κιόλας
    "Να κρατήσει το παιδί στερώντας από αυτόν οτιδήποτε έχει σχέση με το παιδί? Αφού αυτός δεν εκτιμάει το δώρο που του κάνει" ???????
    Αυτό το "δώρο" δεν είναι βαλίτσα! Είναι άνθρωπος! Τι θα πει στο παιδί όταν ρωτήσει για τον πατέρα του? Εγώ μόνο σε αυτή την ερώτηση θέλω απάντηση..
    Και φυσικά η απόφαση είναι της θεματοθετριας...

Όσο για την άλλη κοπέλα..Κατά πως φαίνεται μια χαρά πρόσεχε με ποιόν εμπλεκε..Ελεύθερος ήταν ο άνθρωπος..Δεν μπήκε ανάμεσα σε ζευγάρι..Δεν έχω κανένα θέμα με την κοπέλα εδώ που συνέχισε μια σχέση ξέροντας την ύπαρξη της άλλης..Δική της η ζωή, δική της και η επιλογή.. Αλλά όποιος έρχεται τελευταίος από δική του επιλογή δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις.. Ειδικά την στιγμή που ο άνθρωπος δεν έχει σκοπό να χωρίσει και ούτε θέλει παιδί..
    Last edited by Aeon; 07-04-2020 at 12:31.

Page 1 of 5 123 ... LastLast