Θέλω την γνώμη σας. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
    Junior Member
    Τι θα πω στο παιδί όταν με ρώτησει για τον πατέρα.... Όταν έρθει αυτή η ώρα θα πω την αλήθεια κ μόνο.... Και είμαι πολύ σίγουρη για την απόφαση μου.... Με την στήριξη κ την βοήθεια των γονιών μου θα τα καταφέρω δεν έχω ανάγκη κανέναν.

Junior Member
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γνώμη σου κια συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες... Γτ πιστεύω άλλωστε πως κάποια στιγμή θα το μετανιώσει για αυτη την συμπεριφορά του που δεν το θέλει... Αλλά θα ειναι πάρα πολύ αργά.... Κ επίσης δεν υπάρχει κ λόγος να πω τίποτα στην άλλη αργά ή γρήγορα θα το μάθει από αλλού... Τίποτα δεν μένει κρυφό.

Πως δεν έχεις ανάγκη κανέναν για το παιδί; Έχεις ανάγκη τους γονιούς σου, η ίδια το λες.
    Αφού μέσα σε μία μέρα λες "δεν υπάρχει κ λόγος να πω τίποτα στην άλλη αργά ή γρήγορα θα το μάθει από αλλού... Τίποτα δεν μένει κρυφό." ενώ χθες έλεγες τα αντίθετα, οκ. Τα έχεις πολύ τακτοποιημένα όλα στα μυαλό σου.
    Εγώ η φόνισσα μωρών που είπε κάποιος πιο πάνω, Χαίρομαι για τη σταθερότητά σου και την ωριμότητά σου. Σου εύχομαι τα καλύτερα για το παιδί σου που θα ξεκινήσει στη ζωή με τις καλύτερες προϋποθέσεις και αποκλείεται να έρθει εδώ ή κάπου αντίστοιχα να γράψει μεθαύριο για τα ψυχολογικά και τα χίλια προβλήματά του.

Συμφωνώ απόλυτα με τη Σόνια. Είσαι παντελώς ανώριμη για να γίνεις μάνα και θεωρώ πως με αυτή σου την απόφαση θα καταδικάσεις όχι μόνο τη δική σου ζωή αλλά και του παιδιού, το οποίο αισθάνομαι πως είναι ήδη καταδικασμένο....
    Σαν μητέρα η ίδια, θα σ πω πως τα παιδιά δεν τα κάνουμε από καπρίτσιο, για τιμωρία κάποιου ή για να τον εξαναγκάσουμε να μείνει μαζί μας. Όπως λες αυτός δεν μπορεί να σε αναγκάσει να "το ρίξεις", έτσι και εσύ δεν μπορείς να τον εξαναγκάσεις να γίνει πατέρας. Δεν σχολιάζω το ότι θες να το πεις στην κοπέλα του. Δεν έχεις καμία απολύτως δουλεια να κάνεις κάτι τέτοιο. Επίσης, το ότι αναφέρεις πως "θα το μάθει από αλλού"... Δηλαδή??? Θα αρχίσεις να λες δεξιά και αριστερά "με άφησε έγκυο και δεν με αποκατέστησε"??? Δηλαδή ημαρτον!!!
    Αν θες να φέρεις το παιδί στον κόσμο, να φερθείς με αξιοπρέπεια. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις ως μέσο πίεσης επειδή έφαγες χυλοπιτα. Τα παιδιά είναι ευθύνη, δεν είναι παιχνίδια.

Οχι να μη της πεις τίποτα.Θα δείξεις μεγαλη κακια ετσι.Συγγνωμη αλλα ηξερες οτι είσαι το τριτο πρόσωπο και το δεχτηκες.Και όχι μονο το δέχτηκες δε προσέχατε κιολας.Απο τη στιγμή που δεν ήθελε παιδια και εσύ το ήξερες μη περιμένεις να αλλάξει κάτι τωρα.Αντε στη καλύτερη να σου δώσει διατροφή.Αλλα και αυτός φουλ ανεύθυνος.Αφου δεν ηθελε παιδιά ας πρόσεχε.Μου φαινεστε και οι δύο ανώριμοι.Παντως αν τα πεις στη κοπελα του το μονο που θα κερδίσεις θα είναι ο τιτλος της κατινας.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Senior Member
    Quote Originally Posted by Alexia1991 View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γνώμη σου κια συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες... Γτ πιστεύω άλλωστε πως κάποια στιγμή θα το μετανιώσει για αυτη την συμπεριφορά του που δεν το θέλει... Αλλά θα ειναι πάρα πολύ αργά.... Κ επίσης δεν υπάρχει κ λόγος να πω τίποτα στην άλλη αργά ή γρήγορα θα το μάθει από αλλού... Τίποτα δεν μένει κρυφό.
    καλησπερα.
    οπως και αλλοι, σχηματισα κι εγω την εντυπωση οτι το παιδι το κρατας εκδικητικα και εκβιαστικα, και οχι επειδη θελεις τοσο πολυ ενα παιδι στην ζωη σου εστω και ως μονη και ανυπαντρη μητερα.
    μακαρι να το θελεις, δεν λεω, αλλα νομιζω οτι αυτο που θελεις ειναι η προσοχη του.
    ζεις με την ψευδαισθηση οτι καποτε θα μετανιωσει και θα ψαξει εσενα και το παιδι και θα τρεξετε ολοι μαζι στην ακρογιαλια..
    αυτο που θα μετανιωσει, δεν ειναι οτι δεν ειναι μαζι σου, αλλα το οτι σε γνωρισε.
    κι αυτο στο υπογραφω.

αν ηθελε να ειναι μαζι σου, θα χωριζε την σχεση του ακομα και χωρις παιδι. δεν ειναι και παντρεμενος. αν σε ηθελε, σε ειχε ερωτευθει, η δεν ηθελε την κοπελα του, θα ειχε χωρισει με συνοπτικες διαδικασιες. αυτος οχι μονο δεν χωρισε, αλλα δεν εκμεταλλευτηκε ουτε καν τον καιρο της καραντινας για να ειναι κοντα σου, κι εφερε την κοπελα του σπιτι του για να ειναι μαζι. οχι μαζι σου..

φυσικα και δεν εχει κανενα δικαιωμα να σου ζηταει να το ριξεις, αλλα ουτε εσυ μπορεις να τον κρατησεις επειδη θα κανεις με το ζορι το παιδι. πατερας δεν ειναι αυτος που δεν φοραει προφυλακτικο. πατερας ειναι αυτος που αγαπαει και μεγαλωνει ενα παιδι. αυτο το παιδι δεν θα εχει πατερα, οτι κι αν κανεις.
    αυτη η εγκυμοσυνη, ειναι μια αποδειξη για το ποσο αδιαφορη του εισαι.
    δεν ηθελε με τπτ ενα παιδι μαζι σου, κι αυτο αποδειχτηκε γιατι τωρα που εισαι εγκυος σε πιεζει να το ριξεις.
    ωστοσο δεν πηρε μετρα αντισυλληψης!! γιατι λες; επειδη θελει να γινετε οικογενεια;
    αυτο σου αποδειχθηκε οτι δεν ισχυει.
    το εκανε απο αδιαφορια, αγαπητη μου. επειδη το ειχε δεδομενο (με το ηλιθιο μυαλο του) οτι αν μεινεις εγκυος θα πας για εκτρωση. τοσο λιγο υπολογιζει την ζωη σου και την υγεια σου.
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι σε δουλευε με τις αγαπες και τα λουλουδια, για το περιστασιακο πηδημα και για τπτ αλλο ηταν μαζι σου.

εσυ να κατσεις να σκεφτεις ΚΑΛΑ, αν πραγματικα θελεις αυτο το παιδι μονη σου.
    βγαλε τελειως απ το μυαλο σου οτι αυτος θα επιστρεψει. ΔΕΝ θα επιστρεψει, κι αν δει οτι το κρατας, πολυ πιθανον να τα πει ο ιδιος στην κοπελα του μαζι με αρκετες σαλτσες , πχ οτι τον ξεγελασες για να μεινεις εγκυος και να τον εκβιαζεις κι αντε ξεμπερδευε μετα.
    να τα σκεφτεις κι αυτα, αν μαθευτει η πατροτητα του παιδιου.

επισης να σκεφτεις αν εισαι διατεθιμενη να ξεχασεις την ερωτικη σου ζωη.
    αυτος θα φυγει αν κρατησεις το παιδι, αυτο ειναι σιγουρο. το ιδιο θα κανει κι αν δεν το κρατησεις. γιατι ξενερωσε.

εσυ δεν θα εχεις χρονο για τπτ αν μεγαλωσεις μονη ενα παιδι.
    και να βρεις χρονο, μονο περιστασιακες γνωριμιες μπορει να κανεις, γιατι ειναι πολυ δυσκολο ενας ελευθερος να σκεφτει σοβαρα μια γυναικα με μικρο παιδι να το μεγαλωσουν μαζι. ολοι θα ερχονται για καλοπεραση, οχι για να αποκτησουν ευθυνες.
    αν τα σκεφτηκες ολα αυτα, αν δεν σε ενδιαφερει η ερωτικη σου ζωη στο μελλον, αν εισαι διατεθιμενη να σηκωσεις μονη αυτο το βαρος και την τεραστια ευθυνη που δεν θα σου α φησει ουτε ποντο προσωπικης ζωης για αρκετα χρονια, αν εχεις λυμμενο το οικονομικο σου, τοτε προχωρα.
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Καλησπέρα σας είμαι 28 χρόνων κ πριν 5 μήνες γνώρισα ένα παιδί στην ίδια ηλικία με μένα αυτός έκανε την πρώτη κίνηση κ κατευθείαν δημιουργήθηκε κάτι πολύ όμορφο ανάμεσα μας.... Μέτα από ένα μισή μήνα όμως έμαθα ότι εχει σχέση κ μου το παραδέχτηκε κ όλας ο ίδιος ή σχέση του εμενε σε άλλη πόλη... Παρόλα αυτά όταν έμαθα ότι έχει σχέση δεν ήθελα να χαλάσει αυτό που έχουμε γτ είχα είδη αισθηματα για τον άνθρωπο αυτόν κ έτσι συνέχισαμε ακόμα μέχρι κ πριν μερικές εβδομάδες κοιμόμουν σπίτι του κάθε βράδυ περνούσαμε πολλές ώρες μαζί είχαμε αυτό που λένε παράλληλη σχέση... Με ημερομηνία λήξης όμως γτ αυτός θα μετακόμιζε 15 Μαρτίου με την κοπέλα του στην πόλη που έμενε λίγο πριν γίνει αυτό έμαθα ότι είμαι έγκυος από τον άνθρωπο αυτόν κ όταν του το είπα κατευθείαν μου είπε να κάνω έκτρωση εννοείται εμένα δν μ πέρασε λεπτό από το μυαλό μου αυτό το πράγμα.... Είμσι σχεδόν 1 μίση μηνών κ αυτός ακόμα προσπαθει να με πείσει να το ρίξω.... (μου είχε πει ποιο παλιά πως αν γινόταν κ μείνω έγκυος καταλαθος θα το έριχνα οπωσδήποτε εγώ δεν μιλούσα δν έλεγα τίποτα όταν το έλεγε αυτό) Εντομεταξυ δεν έφυγε ακόμα έφερε την άλλη εδώ πέρα κ μένουν σπίτι του λόγω της κατάστασης που επικρατεί κ εδώ κ 3 εβδομάδες έχει έρθει 2 φορές σπίτι μου στα κρυφά και καλά νοιάζεται για μενα κ το μέλλον μας κ πως αυτό το παιδί θα μας καταστρέψει δεν το θέλει με τίποτα... Εγώ την απόφαση μου δεν την αλλάζω όσο κ να χτυπιέται μάλιστα σκέφτομαι σε κανένα μήνα να τα πω όλα στην δικιά του εσείς τι λέτε; Η να εξαφανιστώ από την ζωή του;

Αλεξίας μου με το καλό το μωράκι σου!Ευτυχώς που δεν σκέφτεσαι να κανείς έκτρωση.Εγώ συμφωνώ να μιλήσεις δεν είναι κατινιά δική σου!Εγώ αν ήμουν στην θέση της άλλης κοπέλας θα ήθελα να ξέρω αν ο άνδρας μου είχε αφήσει έγκυο κάποια άλλη!

Εγω απορω γιατί σε παροτρυνουν μερικοί να μη κρατήσεις το μωρο.το θεωρω απαράδεκτο από μέρους τους. Εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το θέμα εγκυμοσύνης όπως και κανένας άλλος πιστεύω.είναι δικαίωμα σου να κανεις αυτό που θες και δεν ΠΡΈΠΕΙ να ρωτάς ΚΑΝΈΝΑΝ.
    Τώρα όσον αφορά για τον αν θα μιλήσεις στην άλλη. Εγώ ναι θα το εκανα.βαζω τον εαυτό μου στη θέση της και πιστεψε με θα ήθελα πολύ να γνωρίζω τι γινεται με τον άντρα που συγκατοικω.νομίζω οφειλεις να τις μιλήσεις.Έτσι κι αλλιως η σχέση της με τον άλλον κατεστραμενη είναι δεν περίμενε εσένα με την αποκαλυψη σου για να καταστραφει.

Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εγω απορω γιατί σε παροτρυνουν μερικοί να μη κρατήσεις το μωρο.το θεωρω απαράδεκτο από μέρους τους. Εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το θέμα εγκυμοσύνης όπως και κανένας άλλος πιστεύω.είναι δικαίωμα σου να κανεις αυτό που θες και δεν ΠΡΈΠΕΙ να ρωτάς ΚΑΝΈΝΑΝ.
    Τώρα όσον αφορά για τον αν θα μιλήσεις στην άλλη. Εγώ ναι θα το εκανα.βαζω τον εαυτό μου στη θέση της και πιστεψε με θα ήθελα πολύ να γνωρίζω τι γινεται με τον άντρα που συγκατοικω.νομίζω οφειλεις να τις μιλήσεις.Έτσι κι αλλιως η σχέση της με τον άλλον κατεστραμενη είναι δεν περίμενε εσένα με την αποκαλυψη σου για να καταστραφει.
    Και γιατί να την πιστέψει η άλλη? Έρχομαι εγώ (η άλλη) και σου λέω την αλήθεια.. Γιατί εσύ να με πιστέψεις?
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    για να την πιστεψει η αλλη, θα επρεπε να το πει οταν τον γνωρισε, οχι οταν εφαγε την χιλοπιτα... αλλιως κανει μπαμ οτι προσπαθει να τους χωρισει κι οχι να προστατευσει την αλλη. Κι αυτη ειναι και η αληθεια. Για να χωρισουν θελει να το πει. Μηπως στραφει σε εκεινην αν τον διωξει.κι οταν εχει ιδιοτελεις λογους, ειναι αναξιοπιστη.

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και γιατί να την πιστέψει η άλλη? Έρχομαι εγώ (η άλλη) και σου λέω την αλήθεια.. Γιατί εσύ να με πιστέψεις?
    Γιατί να πιστεψει τι?την εγκυμοσύνη? Δεν νομίζω να κρύβεται αυτό. Τώρα αν εννοείς αν θα πιστεψει ότι είναι δικό του το παιδί αυτό είναι αλλο θέμα.εγώ θα το πίστευα πάντως γιατί είναι ένα παιδί. Δεν είναι απλά ένα κερατο.

Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να την πιστεψει η αλλη, θα επρεπε να το πει οταν τον γνωρισε, οχι οταν εφαγε την χιλοπιτα...
    Αν ερχόταν κάποια και σου έλεγε ότι ο άντρας σου και εγώ περιμένουμε παιδι (μακριά από εμας) δεν θα το πιστευες?τι θα εκανες?

Το να πιστέψεις είναι δύσκολο αλλά σίγουρα σου μπαίνουν ιδέες και θες να το ψάξεις. Εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν θέλουν να μάθουν την αλήθεια γιατί θα τους πονέσει και προτιμάνε να την προσπερασουν. Αλλά πάντα θα σε τρωει
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Senior Member
    Θα το συζητουσα μαζι του και θα εκρινα απο τις απαντησεις του. Αν εκεινος μου ελεγε οτι ειναι μια που με γουσταρει και με κυνηγαει και θελει να μας χωρισει κι ουτε ξερω τινος ειναι το παιδι, θα τον πιστευα αλλα θα ψαχνομουν. Εσυ τι θα εκανες; θα της ελεγες περαστε;

Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το να πιστέψεις είναι δύσκολο αλλά σίγουρα σου μπαίνουν ιδέες και θες να το ψάξεις. Εκτός κι αν ανήκεις στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν θέλουν να μάθουν την αλήθεια γιατί θα τους πονέσει και προτιμάνε να την προσπερασουν. Αλλά πάντα θα σε τρωει
    Δεν είναι δύσκολο να πιστεψεις όταν υπάρχει ένα παιδί στη μέση. Δηλαδή δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποια θα έλεγα ψέματα για ένα τέτοια θέμα μόνο και μόνο για να μου φάει τον γκομενο.όχι οτι δεν θα συμβαίνει. Αλλά είναι σπανιο

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast