Μπέρδεμα με φίλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member

Μπέρδεμα με φίλο

Καλησπέρα! Είμαι 23 χρονών και έχω σχέση εδώ και 3 χρονια . Ήμουν Καλά .Τον τελευταίο καιρό ότι Και να κάνει δεν με γεμιζει. Νιώθω ότι δεν μου δίνει την απαραίτητη προσοχή. Πριν 1 μήνα ενώ κοιμόμασταν μαζί , είδα στο όνειρο μου να φιλάω τον πρώην κολλητό μου . Από τότε άρχισα να τον σκέφτομαι. Και τυχαίνει μετά από μέρες να τον έχω όλη μέρα στη δουλειά. Έτσι άρχισαμε σιγά σιγά να κάνουμε ξανα παρέα ,όπως παλιά. Αυτός έγινε Πολύ διαχυτικος μαζί μου , με προσέχει παρα πολυ , δεν μ αφήνει να κουραστώ , με παίρνει αγκαλιές και αυτές τις μέρες που είμαστε σε καραντίνα μου μαθαίνει να οδηγώ. Εγώ νομίζω ότι τον Θέλω, Αλλά έχει και Αυτός σχέση και εγώ . Προσπάθησα μέσα μου να το σταματησω αλλα μου είναι αδύνατον. Νιώθω άσχημα για τον δικό μου και δεν ξέρω αν πρέπει να χωρίσω ή όχι . Φοβάμαι μήπως την προσοχή που δεν έχω από τον δικό μου ,την βρήκα σε αυτόν και γι αυτό έχω κολλήσει τόσο τις τελευταίες μέρες. (Επίσης , ξερω ότι πιο παλιά Αυτός με ήθελε και γι αυτό απομακρύνθηκαμε ) Πως να ξεκαθαρίσω τα συναισθήματα μου ? Τι να κάνω?

Quote Originally Posted by Deppii View Post
    Καλησπέρα! Είμαι 23 χρονών και έχω σχέση εδώ και 3 χρονια . Ήμουν Καλά .Τον τελευταίο καιρό ότι Και να κάνει δεν με γεμιζει. Νιώθω ότι δεν μου δίνει την απαραίτητη προσοχή. Πριν 1 μήνα ενώ κοιμόμασταν μαζί , είδα στο όνειρο μου να φιλάω τον πρώην κολλητό μου . Από τότε άρχισα να τον σκέφτομαι. Και τυχαίνει μετά από μέρες να τον έχω όλη μέρα στη δουλειά. Έτσι άρχισαμε σιγά σιγά να κάνουμε ξανα παρέα ,όπως παλιά. Αυτός έγινε Πολύ διαχυτικος μαζί μου , με προσέχει παρα πολυ , δεν μ αφήνει να κουραστώ , με παίρνει αγκαλιές και αυτές τις μέρες που είμαστε σε καραντίνα μου μαθαίνει να οδηγώ. Εγώ νομίζω ότι τον Θέλω, Αλλά έχει και Αυτός σχέση και εγώ . Προσπάθησα μέσα μου να το σταματησω αλλα μου είναι αδύνατον. Νιώθω άσχημα για τον δικό μου και δεν ξέρω αν πρέπει να χωρίσω ή όχι . Φοβάμαι μήπως την προσοχή που δεν έχω από τον δικό μου ,την βρήκα σε αυτόν και γι αυτό έχω κολλήσει τόσο τις τελευταίες μέρες. (Επίσης , ξερω ότι πιο παλιά Αυτός με ήθελε και γι αυτό απομακρύνθηκαμε ) Πως να ξεκαθαρίσω τα συναισθήματα μου ? Τι να κάνω?
    Από την στιγμή που μπαίνει στην μέση αυτή η αμφιβολία, αυτή η σκέψη για άλλον για μένα προσωπικά το θέμα έχει τελειώσει.
    Ίσως θα ήταν καλό να κάνεις μια συζητηση με τον άνθρωπο που έχεις σχέση χωρίς φυσικά να αναφέρεις αυτά που νομίζεις ότι νιώθεις για τον φίλο σου. Μεσα από την συζήτηση θα έχεις την δυνατότητα να ακούσεις τι έχει να σου πει ο άλλος και να καταλήξετε κάπου μαζί.. Ίσως και ένα μικρό διάλειμμα από την σχέση να σε βοηθήσει να ζυγισεις τα πράγματα και να δεις τι πραγματικά θες.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Φοβάμαι μήπως την προσοχή που δεν έχω από τον δικό μου ,την βρήκα σε αυτόν και γι αυτό έχω κολλήσει τόσο τις τελευταίες μέρες.
    Ακριβώς αυτό και όχι μόνο την προσοχή που δεν έχεις, αλλά ότι γενικότερα μάλλον σας έχει τελειώσει (γιατί, μήπως του δίνεις εσύ προσοχή του δικού σου;)

ΥΓ: Πως γίνεται να λέτε κολλητό ή πρώην κολλητό κάποιον που μπορείτε να δείτε ερωτικά ή να σας έχει δει ερωτικά αυτός, ποτέ δεν το κατάλαβα... Αν πράγματι υπάρχει φιλία με όλη τη σημασία της λέξης, ερωτικό συναίσθημα δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ.

Δεν ειναι αληθεια οτι οι γυναικες συνηθως δεν χωριζουν αν δεν βρουν αλλο;

Όχι συνήθως, δεν είναι όλες ανασφαλείς.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όχι συνήθως, δεν είναι όλες ανασφαλείς.
    Ανασφαλής δεν είμαι. Μπερδεμένη είμαι .

Junior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Από την στιγμή που μπαίνει στην μέση αυτή η αμφιβολία, αυτή η σκέψη για άλλον για μένα προσωπικά το θέμα έχει τελειώσει.
    Ίσως θα ήταν καλό να κάνεις μια συζητηση με τον άνθρωπο που έχεις σχέση χωρίς φυσικά να αναφέρεις αυτά που νομίζεις ότι νιώθεις για τον φίλο σου. Μεσα από την συζήτηση θα έχεις την δυνατότητα να ακούσεις τι έχει να σου πει ο άλλος και να καταλήξετε κάπου μαζί.. Ίσως και ένα μικρό διάλειμμα από την σχέση να σε βοηθήσει να ζυγισεις τα πράγματα και να δεις τι πραγματικά θες.
    Το έκανα αυτό που μου είπες ! Μιλήσαμε , του είπα ότι δεν νιώθω καλά μέσα στην σχέση μας και του ζήτησα χρόνο! Αυτός όμως επέμενε να το προσπαθήσουμε πάλι και μου έλεγε ότι δεν μπορεί χωρίς εμένα και τέτοια...

Senior Member
    Είναι απλά τα πράγματα είσαι μικρή ακόμα και ήδη σου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής συντρόφου. Επειδή ακόμα και αν δεν γίνει κάτι με αυτόν θα γίνει σίγουρα στο μέλλον με κάποιον άλλον γιατί δίνεις το δικαίωμα στον εγκέφαλο σου να αναρωτιέται για σύναψη νέας σχέσης δεν λες στο παιδί που είσαστε σήμερα να διακόψετε για να μην τρως ούτε το χρόνο του, αλλά ούτε και να βρεθεί κερατωμένος μια ημέρα. Δεν έχεις κατασταλλάξει στον άνθρωπο που είσαι τώρα και είτε αργά είτε γρήγορα θα τον πουλήσεις είτε με χωρισμό είτε με κεράτωμα, οπότε γιατί να του τρως τον χρόνο του;

Senior Member
    Θα ήθελα επίσης αν σου είναι εύκολο να εξηγηαεις ποιες είναι οι αφορμές και οι αιτίες για τις οποίες νιώθεις πως δεν σου δίνει την απαραίτητη προσοχή. Δηλαδή στην ουσία σε ρωτάω ποιος ή ποιοι είναι οι λόγοι για τους οποίους σε έχασε μέσα από τα χέρια του

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα θεματοθέτρια, σε αυτό που είπε ο Ορέστης αναφέρθηκα. Δηλαδή στις γυναίκες (και άντρες)-μαϊμούδες.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Deppii View Post
    ποσο καιρο δηλαδη;
    η αλλαγη αυτη εγινε ξαφνικα;
    τι γινοταν την εποχη που ξεκινησες να αδιαφορεις για τον δικο σου;
    μηπως ειχες κανει καποια γνωριμια;
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..