Κοντός=....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member

Κοντός=....

Γεια σας!
    Θα ηθελα να μοιραστω μια οδυνηρη κατασταση που βιωνω τον τελευταιο χρονο,και αφορα ισως για πολλους κατι αστειο..ως γνωστον το τρεχον κοινωνικα αποδεκτο υψος για τους ανδρες ειναι 1,80-85+(μπορει και οχι,ας διαψευθω)..ομως απεχω απο αυτο..βιωνω την απορριψη και τον χλευασμο απο τον περιγυρω(με υποτιμητικα σχολια ανδρων και γυναικων)..αλλα εκτος αυτου όντας 18 ετων (υποψηφιος πανελληνιων) εχω ως σκοπο ζωης να εισαχθω σε καποια στρατιωτικη σχολη της χωρας..ειμαι 1,69 και τηρειται μια αυστηρη προυποθεση οτι οι εισακτεοι πρεπει μα ναι 1,70+..θα μ πειτε ενας πόντος..ενας καταρραμενος ποντος που δεν ερχεται εδω και χρονια ομως δεν ειμαι εδω για να λαβω μεθοδους ωστε να ψηλωσω..ειμαι εδω για την ενοτητα του φορουμ που αφορα το "αγχος".. Και αγχονομαι πολυ..πιεζομαι,και νοιωθω οτι οι μοχθοι μου ειναι αδικοι..απελπιζομαι για το μπόι μου και οι συγκυριες νοιωθω πως με εκμηδενιζουν..δεν ξερω πως να ανταπεξελθω αυτη την δυσκολη σε ολους χρονια..(ευχαριστω για την προσοχη σας)

Senior Member
    καλημερα.
    τα αγορια ψηλωνουν τις περισσοτερες φορες μεχρι τα 23. επομενως πιθανα να παρεις αλλον ενα ποντο, τον πολυποθητο..
    κατα τα αλλα, υπαρχουν σωματα οπου το υψος ειναι προβλημα. πχ πιλοτος. το σκεφτεσαι καθολου για εκει;
    αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να σουα ρεσει να γινεις πιλοτος.
    σημαινει οτι υπαρχουν επιλογες ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. δεν χρειαζεται να προσανατολιζεσαι σε επιλογες που σε αποκλειουν. βρες αυτες που σε περικλειουν..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    ως γνωστον το τρεχον κοινωνικα αποδεκτο υψος για τους ανδρες ειναι 1,80-85+(μπορει και οχι,ας διαψευθω)
    Οι πιο νέες γενιές είναι ψηλότερες από τις προηγούμενες και όντως συναντάς συχνότερα άντρες πάνω από 1.80, ωστόσο αν θυμάμαι καλά ο μέσος όρος στην νεολαία είναι γύρω στο 1.76 για τους άντρες και 1.65 για τις γυναίκες. Όπως καταλαβαίνεις αν αποδεκτό είναι μόνο το 1.80 με 1.85 τότε ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας μένει στην απέξω με τη δική σου λογική. Άλλο επιθυμητό, άλλο αποδεκτό.

βιωνω την απορριψη και τον χλευασμο απο τον περιγυρω(με υποτιμητικα σχολια ανδρων και γυναικων)
    Να αλλάξεις περίγυρο αν είναι έτσι όπως τα λες ή να δεις τι κάνεις λάθος και σε χλευάζουν συνεχώς. Δεν μπορεί απλά λόγω ύψους να παίρνει από μόνος του ο άλλος θάρρος και να έρχεται και να σε χλευάζει ή να σε απορρίπτει. Από κάπου αλλού στη στάση σου το παίρνει το θάρρος ή τον ενοχλεί κάτι άλλο και απλά σε χτυπάει στο ευαίσθητο σημείο σου. Η απλά τα παραλές : )

εχω ως σκοπο ζωης να εισαχθω σε καποια στρατιωτικη σχολη της χωρας.
    .

Δεν μπορεί να είναι σκοπός ζωής η εισαγωγή σε μία σχολή, πόσο μάλλον μία που εκ των πραγμάτων δεν τηρείς ένα από τα βασικά κριτήρια. Δες το πιο ψύχραιμα το πράγμα και να έχεις κάποιες εναλλακτικές στο μυαλό σου. Αν έχεις ένα plan B θα αισθάνεσαι πιο ήρεμος. Κι εγώ μπορεί να θέλω τον Ιούνιο να βγω Miss Fitness αλλά είμαι 100+ κιλά, πως θα γίνει δηλαδή; (Και μην πεις μπορεί να τα χάσεις, είναι η σωματοδομή μου τέτοια που Miss Fitness δεν θα έβγαινα ούτε 40 κιλά λιγότερη. Να είμαστε ρεαλιστές και να ξέρουμε τις δυνατότητες και τα όριά μας.)

ειμαι 1,69 και τηρειται μια αυστηρη προυποθεση οτι οι εισακτεοι πρεπει μα ναι 1,70+
    Επειδή είσαι οριακά, ίσως να ξεπεράσεις αυτό το εμπόδιο. Ωστόσο να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί επιμένεις σε ένα στόχο που αρχικά φαίνεται χαμένος;
    Μήπως κατά βάθος λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης θες να επιβεβαιώσεις στον εαυτό σου, είτε ότι δεν αξίζεις είτε ότι ενώ εσύ προσπαθείς σκληρά είναι όλοι και όλα εναντίον σου; Δεν ξέρω, μπορεί να λέω βλακείες.

Πάντως το μήνυμά σου μου βγάζει πολύ ανασφάλεια και απαισιοδοξία από την πλευρά σου, απευθυνόμενος σε λάθος κατεύθυνση. Ακόμα κι αν υπάρχουν θέματα με τους απέξω, το βασικότερο είναι το μέσα σου. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις για να αισθανθείς καλύτερα.

Junior Member
    Βρε παρτο αλλιως το όλο θέμα..!!!!Τι λες τωρα..!!!Σιγα μην κάτσω να σκάσω για το ύψος και τα σχετικά..!!!!Στην τελική δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά η ποιότητα..!!Την επόμενη φορά οποίος σου πει το οτιδηποτε απάντησε τους αναλόγως..!!!Καθε πρωί που Θα ξυπνάς θα στήνεσαι στον καθρέφτη μπροστά θα σε φτύνεις και θα λες ότι είσαι θεός!!Βουνο!!!
    Αγάπησε τον εαυτό σου!!Κανεις δεν θα το κάνει πέρα από εσένα!!!
    Αν δεν αγαπήσεις τον εαυτό σου μην περιμενεις από τους άλλους να σε αγαπήσουν!!
    Αυτά!!

Senior Member
    Ένας πολύ καλός μου φίλος, αρχές δεκαετίας του 2000, έκανε αίτηση να μπει στην πυροσβεστική και είχε ύψος 1.69, ε δεν τον πήραν το όριο ήταν 1.70, και βρήκε δουλειά ως σερβιτόρος-μπαρμαν σε ξενοδοχείο κ δουλεύει εκεί επί μια 20ετία.

Τόσο ήταν και στην αστυνομία... σήμερα στους Ειδικούς Φρουρούς το όριο είναι 1.80 για πυροσβεστική δεν ξερω αν παρέμεινε στο 1.70, για στρατό επίσης δεν γνωρίζω, νομίζω στις ειδικές δυνάμεις δεν κοιτάνε ύψος αλλά ικανότητα

1,70 είναι στ σώματα ασφαλειας για άνδρες γυναίκες. Στ στρατό 1,70 για άνδρες και 1,65 για γυναίκες. Επειδή έχω περάσει πολλές επιτροπές για σώματα ασφαλείας γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις ... Ο 1 πόντος μπορεί να χαρίστει αναλογα με τν επιτροπή. Αλλά για να παρηγορηθεις λίγο είμαστε και εμείς που έχουμε τ υψος αλλά το χάνουμε στα μόρια... Οπότε πολλοί βράζουμε στ ίδιο καζάνι