θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με ψυχωσικο επεισοδειο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
    Junior Member

Post θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με ψυχωσικο επεισοδειο

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    Το 2014 ενα συγγενικο μου προσωπο απο την υπερενταση και την πολλη δουλεια πιεστηκε και αγχωθηκε παρα πολυ οποτε επαθε ψυχωτικο επεισοδειο.αρχισε να ακουει φωνες να την παρακολουθουν να μην την αγαπαει κανεις.Ο ανδρας της εμενε μαζι της μεσα στο νοσοκομειο τις 15 μερες που καθησε μεσα.Της εδωσαν TAVOR και ακομη ενα φαρμακο που δυστυχως δεν θυμαμαι.Πηγε για ψυχοθεραπεια 2 φορες και στο 2 μηνο επανω επαθε και καταθλιψη.ειχε συνελθει αρκετα οι φωνες ειχαν μειωθει και οι παραισθησεις αν το λεω καλα.εκοψε τα χαπια απο μονη της υπηρχει μεγαλη αρνηση δυστυχως και τελικα σιγα σιγα εγινε παλι το ατομο που ηξερα μεχρι το 2020 δεν εδειξε κανενα συμπτωμα.εγινε μανουλα και φροντιζει το μωρακι της που τωρα ειναι 4 μηνων αλλα δεν ηθελε καποια βοηθεια δυστυχως.λογω καισαρικης λογω μη υπνου λογω θηλασματος πιεση κτλ . Πριν λιγες μερες αρχισε να ξαναδειχνει συμτωματα και μας το ειπε οτι ακουγε φωνες ευτυχως μας μιλαει αρκετα.επικοινωνισαμε με μια ψυχιατρο της εξηγησαμε ολο το ιστορικο και μας ειπε οτι μπορει να υποτροπιασε και παραλληλα να εχει επιλοχειο καταθλιψη.αρχισαμε κρυφα zyprexa των 10 mg επειδη μας το ειπε η ψυχιατρος εμεινε 4 μερες μαζι μας και τελικα δεν γινοταν αλλο να κατσει οχι επειδη γινοταν επικυνδυνη αλλα λογω του μωρου αποφασισαμε με εισαγγελικη αποφαση να μπει μεσα για νοσηλεια γτ δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε αλλιως.το μονο ακραιο ηταν που πεταξε τα παντα απο το μπαλκονι,να τονωσω εδω οτι και η μητερα της και η γιαγια της εχουν περασει ψυχωτικα επεισοδεια αλλα με τα φαρμακα τους ειναι λειτουργικες.
    το ερωτημα που με καιει ειναι πως θα συμπεριφερθουμε οταν βγει απο το νοσοκομειο γτ εχει αρνηση φυσικα ακομα για οτι εκανε ενω της λεγαμε την αληθεια
    εγω ειμαι ενα ατομο που πασχω απο σκληρηνση κατα πλακας εδω και 17 χρονια και ειμαι πολυ θετικος ανθρωπος και προεδρος συλλογου ατομων με σκπ
    εχω μαθει να διαχειριζομαι την ασθενεια μου περασα φυσικα απο σταδιο αρνησης αλλα το πααλεψα και βοηθαω και αλλα ατομα.
    δυστυχως ομως δεν ειναι το ιδιο με την ψυχωση και δεν ξερω πως να το διαχειριστω εννοειται οτι θα ακουσουμε κατα γραμμα οτι πει ο γιατρος της
    παντα της φερομασταν με πολυ αγαπη και θελουμε το καλυτερο για εκεινη
    σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας
    Last edited by msid; 10-04-2020 at 04:17.

Πως χορηγειτε κρυφα το zyprexa;

Junior Member
    επισης ηθελα να σας παραθεσω οτι εχω περασει παρα πολλα στην ζωη μου γτ δυστυχως ξεψυχησε ο αντρας μου στα χερια μου 31 χρονων απο ανευρισμα ενω ειχα ηδη σκληρυνση και δεν εχω κανενα κινητικο προβλημα.περασα μονο αντιδραστικη καταθλιψη 2 χρονια ειχα τασεις αυτοκτονιας αλλα το ξεπερασα και και με βοηθεια ψυχολογου και οικογενειας δεν πηρα κανενα φαρμακο γτ ειμαι πεισματαρα και αγαπω πολυ τον ευατο μου οχι εγωιστικα αλλα ξερω οτι αμα δεν ειμαι εγω καλα δεν θα ειναι και οι αλλη γυρω μου.ευχομαι μπορει και να κανω λαθος επειδη το συγγενικο μου προσωπο που επαθε το ψυχωσικο ζησε ολο το σκηνικο μαζι μου και με στηριζε πολυ να βρηκε με πεισμα την δυναμη να γινει ολα αυτα τα χρονια καλυτερα,δεν ειμαι βεβαια γιατρος αλλα ετσι νομιζω.η σκληρυνση ειναι μια ασθενεια δυσκολη γτ χτυπαι στα νευρα που εγκεφαλου οταν στεναχωριεμαι με χτυπαει σωματικα με πολλους πονους.παιρνω 3 χαπια πλεον ενω εκανα ενεσεις τοσα χρονια αλλα ζω με αυτο γτ η ζωη ειναι μικρη και θελω να ζησω οπως ολοι οι ανθρωποι

Junior Member
    μεσω τηλεφωνου μιλησα με μια ψυχιατρο και μου τα συνταγογραφησε εννοω της τα διναμε κρυφα

Quote Originally Posted by msid View Post
    μεσω τηλεφωνου μιλησα με μια ψυχιατρο και μου τα συνταγογραφησε
    Εννοω το βαζετε σε καποιο τροφιμο; Πως ειστε σιγουρη οτι το λαμβανει καθημερινως;

Junior Member
    ναι τα βαζαμε σε τροφιμα τωρα η κοπελα ειναι μεσα ακομα στο νοσοκομειο

Junior Member
    το πως πρεπει να συμπεριφερθουμε μετα ειναι το θεμα?και πως θα πειστει να περνει τα φαρμακα στο σπιτι για οσο χρειαστει αφου αρνειται

Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. (Παραβίαση δεοντολογίας)

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και καλή δύναμη...
    Last edited by Aeon; 10-04-2020 at 11:54.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. (Παραβίαση δεοντολογίας)
    σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.απο την ιδια φοβαμαι να μην το κοψει και αρνηται την παθηση της
    Last edited by Aeon; 10-04-2020 at 11:54.

msid, σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να είναι απαραίτητη η αγωγή, αλλά χρειάζεται και κάποια ψυχοθεραπεία ώστε σιγά σιγά η κοπέλα να ισορροπήσει και αποδεχτεί την πάθησή της και να βρει έναν τρόπο να πορευτεί από εδώ και πέρα. Καλές οι προθέσεις των γύρω, αλλά δεν είστε ειδικοί. Δυστυχώς οι περισσότεροι ψυχίατροι μένουν στο φαρμακευτικό κομμάτι, ιδανικό θα ήταν να βρεθεί κάποιος ψυχολόγος-ψυχίατρος να την παρακολουθεί και να συμβουλεύσει κι εσάς.

Senior Member
    το πως πρεπει να συμπεριφερθουμε μετα ειναι το θεμα?και πως θα πειστει να περνει τα φαρμακα στο σπιτι για οσο χρειαστει αφου αρνειται
    καλημερα.
    η ιδια ειναι αρνητικη να ακολουθησει θεραπεια;
    ο ανδρας της που ειναι σε ολα αυτα; τι θεση παιρνει; ειναι ακομα διπλα της; μπορει να την πεισει να παιρνει τα φαρμακα της;
    υπαρχει βοηθεια για το παιδι, ωστε να μην επιβαρυνεται και πιεζεται;
    δυστυχως, αν δεν παιρνει τα φαρμακα της δεν γινεται τιποτε. αργα η γρηγορα θα ξανακυλησει. θα πρεπει να πεισθει, η θα επαναλαμβανονται οι εγκλεισμοι και βεβαια, μπορει να κινδυνευσει το παιδι, αν δεν ειναι σε θεραπεια. δυκολο.. προσπαθηστε να την πεισετε... ειναι εφικτο να της δινετε κρυφα τα φαρμακα για παντα; δεν το βλεπω τοσο ευκολο.
    υπαρχει περιπτωση να πεισθει για ψυχοθεραπεια, μηπως πεισθει απο τον θεραπευτη;
    καλη ειναι η ψυχοθεραπεια ακομα και στις ψυχωσεις, αλλα το νο 1 ειναι παντα τα φαρμακα.
    δεν γνωριζω απο φαρμακα. αν οπως λεει ενα μελος παραπανω το φαρμακο της ειναι δυσκολο και με πολλες παρενεργειες, μηπως να επισκευθειτε κι αλλον ψυχιατρο μηπως υπαρχει πιο συγχρονο και καλο φαρμακο;
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Παραπληροφορηση στο φουλ. Μιλαμε για ατομο με ψυχωσικα συμπτωματα ελενταρ, κανε αλλου την αντιφαρμακευτικη σου προπαγανδα... Ποσα μηνυματα σου εχει σβησει μεχρι σημερα η διαχειριση; Πεντεξι;

Το χειροτερο που μπορει να πει κανεις για το ζυπρεξα ειναι οτι πολυς κοσμος βαζει πολλα κιλα με αυτο και δεν μπορει να τα χασει μετα. Ειναι ομως απο τα πιο αποτελεσματικα για τα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης (φωνες, ιδεοληψιες κλπ). Δυστυχως msid για την αρνηση φαρμακο δεν υπαρχει και σαν προεδρος συλλογου για βαρια νοσο φανταζομαι εχουν δει πολλα τα ματια σου για το ποση ζημια μπορει να κανει... Ελπιζω να δει την αναγκαιοτητα του πραγματος συντομα.
    Last edited by oboro; 10-04-2020 at 14:35.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

ναι τα βαζαμε σε τροφιμα τωρα η κοπελα ειναι μεσα ακομα στο νοσοκομειο
    Και πως ησασταν σιγουροι οτι επαιρνε τη σωστη δοσολογια; Θα μπορουσε αναλογα με την καταναλωση που κανει να λαμβανει μικροτερη απο την ενδεδειγμενη δοση χωρις να το ξερετε.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    msid, σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να είναι απαραίτητη η αγωγή, αλλά χρειάζεται και κάποια ψυχοθεραπεία ώστε σιγά σιγά η κοπέλα να ισορροπήσει και αποδεχτεί την πάθησή της και να βρει έναν τρόπο να πορευτεί από εδώ και πέρα. Καλές οι προθέσεις των γύρω, αλλά δεν είστε ειδικοί. Δυστυχώς οι περισσότεροι ψυχίατροι μένουν στο φαρμακευτικό κομμάτι, ιδανικό θα ήταν να βρεθεί κάποιος ψυχολόγος-ψυχίατρος να την παρακολουθεί και να συμβουλεύσει κι εσάς.
    Φυσικά και δεν είμαστε ειδικοί αλοιμονο.οποτε καταλαβαίνω ότι μόνο ένας ειδικός μπορεί να μας δώσει μια απάντηση προς το κομμάτι της συμπεριφοράς απέναντι της.σας ευχαριστώ

Junior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    η ιδια ειναι αρνητικη να ακολουθησει θεραπεια;
    ο ανδρας της που ειναι σε ολα αυτα; τι θεση παιρνει; ειναι ακομα διπλα της; μπορει να την πεισει να παιρνει τα φαρμακα της;
    υπαρχει βοηθεια για το παιδι, ωστε να μην επιβαρυνεται και πιεζεται;
    δυστυχως, αν δεν παιρνει τα φαρμακα της δεν γινεται τιποτε. αργα η γρηγορα θα ξανακυλησει. θα πρεπει να πεισθει, η θα επαναλαμβανονται οι εγκλεισμοι και βεβαια, μπορει να κινδυνευσει το παιδι, αν δεν ειναι σε θεραπεια. δυκολο.. προσπαθηστε να την πεισετε... ειναι εφικτο να της δινετε κρυφα τα φαρμακα για παντα; δεν το βλεπω τοσο ευκολο.
    υπαρχει περιπτωση να πεισθει για ψυχοθεραπεια, μηπως πεισθει απο τον θεραπευτη;
    καλη ειναι η ψυχοθεραπεια ακομα και στις ψυχωσεις, αλλα το νο 1 ειναι παντα τα φαρμακα.
    δεν γνωριζω απο φαρμακα. αν οπως λεει ενα μελος παραπανω το φαρμακο της ειναι δυσκολο και με πολλες παρενεργειες, μηπως να επισκευθειτε κι αλλον ψυχιατρο μηπως υπαρχει πιο συγχρονο και καλο φαρμακο;
    Φυσικά και ο άνδρας της είναι στο πλευρό της και προσπαθεί με τις καθοδηγήσεις των γιατρών μέσα στο νοσοκομείο. Το παιδί βρίσκεται στο σπίτι με την φροντίδα των παππούδων. Και φυσικά όταν θα βγει θα υπάρχει υποστήριξη από το οικογενειακό περιβάλλον για την φροντίδα του παιδιού. Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το ψάξουμε

Page 1 of 4 123 ... LastLast