Γνώμη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Γνώμη?

Γνώμη?

Γειά σας!!
    Ας μπω αμέσως στο ψητό
    Για πιο λόγο μια γυναίκα να ακυρώσει τελευταία στιγμή τον γάμο της? Και να πάει στον χωρισμό?
    Ξερω έναν γνωστό όπου είχε 2 μεγάλες σχέσεις και στις 2 του σχέσεις τελευταία στιγμή οι κοπέλες ακυρωναν τον γάμο τους, προσκλητήρια και τέτοια. Επίσης μετά αυτές ξανά γυρναγαγε παρακαλώντας αλλά ο άντρας δεν τις δεχόταν
    Το θέμα είναι για πιο λόγο οδηγήτε μια γυναίκα εκεί!? Και μετά γιατί ξανά γυρνάει? Το πρόβλημα το έχει ο άντρας η ή γυναίκα?

Μήπως ο φίλος σου τις πίεζε πολύ για γάμους πριν να είναι έτοιμες; Γιατί να σου τύχει μια φορά να πεις εντάξει έτυχε αλλά αμά του χει τύχει και με τις δύο σχέσεις του....κάτι κάνει ο τύπος και φρικάρουν.

Ετσι στο γενικό για να ακυρώσει τελευταία στιγμή κάποιος τον γάμο του μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Πως ήταν μια επιπόλαια απόφαση που δεν σκέφτηκε καλά ή πως είναι ο ίδιος/ η ίδια αρκετά επιπόλαια και παίρνει τις αποφάσεις στο πόδι, πως μετάνιωσε και είδε ότι πάει να κάνει ένα μεγάλο λάθος, πως φοβήθηκε στην ιδέα της δέσμευσης....ένα σωρό πράγματα μπορεί να παίζουν.

Αυτή η ερώτηση είναι πάρα πολύ γενική.. Μπορεί να υπάρχουν 1002 λόγοι..Μπορεί τελευταία στιγμή να τον έπιασε με άλλη, ξέρω γω...
    Το θέμα είναι τι εξήγηση έδωσε η γυναίκα γι αυτό..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Και εγώ δεν μπορώ να πω και πολλά σαν τρίτο άτομο όσα ακούω σηζηταω εδώ και μου κάνουν εντύπωση πως μια γυναίκα απορρίπτει κάτι τέτοιο
    Υποτιθετε λοιπόν πως είχαν την τέλεια σχέση με όλα τα καλά και τα κακά 10 χρόνια σχέσης λοιπόν και πίστοι και οι 2 δηλαδή και με την άλλη είχα 6 χρόνια σχέση περίπου απλά 1 μήνα πριν τον γάμο τους οι κοπέλες φύγαν (μετά ξανά γύρναγαν από ενοχές μαλλον)
    Αυτό που μου κινεί το ενδιαφέρον είναι πως ο άνθρωπος αυτός είναι τέλειος κατά τα λεγόμενα του και οι άλλες απλά είχαν ψυχολογικά
    (έτσι το καταλαβαίνω εγώ)
    Ισχύει κάτι τέτοιο? Η είναι αυτό που λέμε
    'ο άνθρωπος ντύνει την σαπίλα του γδυνοντας τους άλλους?'
    (είναι γενικό το θέμα δεν μιλάω για την ζωή μου πολλά μπορούν να παίζουν μέσα σε μια σχέση και δύσκολα να δώσετε απαντήσεις αλλά μου κινεί το ενδιαφέρον)

Τέλειος κατά τα λεγόμενά του..
    Αλλά αυτές και οι δύο είχαν ψυχολογικά? Και τα ψυχολογικά τους τα φανερωσαν και οι δύο λίγο πριν από το γάμο?
    Πολλά κουλά μαζεμένα...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Αυτό εννοώ πως είναι λίγο κουλό
    Νταξει με την μια δεν θα σου πετύχει γάμος αλλά κ δεύτερη φορά? Και να φταίνε πάντα οι άλλοι?
    Γενικά στον κύκλο μου στην δουλειά μου πιο πολύ βλέπω άτομα που κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους, χλευαζουν τον άνθρωπο που είχαν σχέση θάβουν εκείνη την κολλητή, θα μου πεις αυτά είναι καθημερινά ναι αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την αναισθησία αυτή την διαμόρφωση του χαρακτήρα, για αυτό και έθιξα αυτό το θέμα για να καταλάβω τι είδος χαρακτήρας είναι ένας τέτοιος άνθρωπος
    Επίσης το άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι εκείνες πάντα γύρναγαν λες και όντως είχε δίκιο (που μπορεί να έχει) δεν γυρνάς σε κάτι που δεν είναι καλό
    (τώρα βέβαια ούτε εγώ ούτε εσείς ξέρετε τι συνέβη μέσα στην σχέση απλά δεν μου κολλάει πως έφευγαν από το τέλειο και μετά ξανά γύρναγαν)

Senior Member
    Δεν τους άρεσε το ξεκαθάρισμα που τους έκανε μαλλον

Να σε ρωτήσω συζουσαν πριν τον γάμο?

Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Να σε ρωτήσω συζουσαν πριν τον γάμο?
    Ναι κανονικά συζουσαν!

Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Ναι κανονικά συζουσαν!
    Μπορεί τότε να έβλεπαν κάτι το οποίο δεν τους άρεζε και όσο περνούσε ο καιρός χειροτέρευε. ....
    Αν ήταν μια φορά λες εντάξει οκ,αλλά και δεύτερη κάτι γίνεται.
    Βέβαια σε ένα χωρισμό πάντα φταινε και οι δυο και δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη αν δεν τους ακούσεις να το συζητανε όταν είναι μαζί.
    Γιατί σίγουρα ο καθένας θα υποστηρίξει και θα δικαιολογήσω τον ευατο του....
    Παράξενο επίσης που λέει πως και οι δυο οι κοπέλες είχαν ψυχολογικά ,μήπως έχει αυτός κάτι και ρίχνεις ευθύνες στους άλλους?

Senior Member
    Ο γάμος είναι λίγο διαφορετικός από μία συμβίωση γιατί εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες περιουσιακά, οικονομικά, παιδιά κτλ. Μπορεί λοιπόν ο τύπος για παράδειγμα να έθετε κάποιους όρους οι οποίοι στην αρχή να μην είναι αρεστοί στη γυναίκα και η γυναίκα να το σκέφτηκε μετά να το μετάνιωσε και να ήθελε να τον παντρευτεί. Μπορεί για παράδειγμα ο τύπος να βγάζει 4 χιλιάρικα το μήνα και να ζήτησε να υπογράψει προσύμφωνο που δεν θα μπορεί εκείνη να διεκδικήσει κάτι. Μπορεί για παράδειγμα να τους ζήτησε να υπογράψουν προσυμφωνο που να λέει πως δεν θα έχει δικαίωμα διεκδίκησης περιουσίας που αποκτάται κατά τη διάρκεια του γάμου αν αυτή η περιουσία έχει αποκτηθεί αποκλειστικά από εκείνον.

Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μπορεί τότε να έβλεπαν κάτι το οποίο δεν τους άρεζε και όσο περνούσε ο καιρός χειροτέρευε. ....
    Αν ήταν μια φορά λες εντάξει οκ,αλλά και δεύτερη κάτι γίνεται.
    Βέβαια σε ένα χωρισμό πάντα φταινε και οι δυο και δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη αν δεν τους ακούσεις να το συζητανε όταν είναι μαζί.
    Γιατί σίγουρα ο καθένας θα υποστηρίξει και θα δικαιολογήσω τον ευατο του....
    Παράξενο επίσης που λέει πως και οι δυο οι κοπέλες είχαν ψυχολογικά ,μήπως έχει αυτός κάτι και ρίχνεις ευθύνες στους άλλους?
    Η είναι ο τέλειος άνθρωπος και οι άλλες απλά είχαν κάποιο θέμα
    Η απλά χειραγώγουσε είχε Νάρκισστικο χαρακτήρα
    Γιατί όπως είπαμε νταξει μια φορά οκ αλλά δεν ήταν απλά χωρισμός
    Σίγουρα σε ένα χωρισμό φταίνε και οι δύο αλλά όταν ξανά αρχίζεις την ζωή σου δεν σε χωρίζουν ξανά στο ίδιο σημείο
    Δεν ξέρω γιατί λέει έτσι για τις κοπέλες και αν όντως είχαν πρόβλημα γιατί ήθελε να τις παντρευτεί ας πούμε?
    (Μέσα από όλο αυτό θα ήθελα να καταλάβω άλλον έναν χαρακτήρα ανθρώπου)

Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ο γάμος είναι λίγο διαφορετικός από μία συμβίωση γιατί εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες περιουσιακά, οικονομικά, παιδιά κτλ. Μπορεί λοιπόν ο τύπος για παράδειγμα να έθετε κάποιους όρους οι οποίοι στην αρχή να μην είναι αρεστοί στη γυναίκα και η γυναίκα να το σκέφτηκε μετά να το μετάνιωσε και να ήθελε να τον παντρευτεί. Μπορεί για παράδειγμα ο τύπος να βγάζει 4 χιλιάρικα το μήνα και να ζήτησε να υπογράψει προσύμφωνο που δεν θα μπορεί εκείνη να διεκδικήσει κάτι. Μπορεί για παράδειγμα να τους ζήτησε να υπογράψουν προσυμφωνο που να λέει πως δεν θα έχει δικαίωμα διεκδίκησης περιουσίας που αποκτάται κατά τη διάρκεια του γάμου αν αυτή η περιουσία έχει αποκτηθεί αποκλειστικά από εκείνον.
    Υπάρχει περίπτωση να είναι και περιουσίες στην άκρη η οικονομικα αλλά δεν έχει 'ακουστεί' κάτι τέτοιο
    Ποτέ δεν ξέρεις

Εσύ για αυτον τον γνωστό σου δεν έχεις διαμορφώσει μια άποψη πως είναι σαν άνθρωπος ..... ;;;; Που να βοηθάει στο να κανεις υποθέσεις;

Δεν λέω ότι θα πέσεις μέσα ....γτ δεν ξέρεις καθένας πως φέρεται στις σχέσεις του αλλα αν γνωρίζεις τον άλλον και έχεις μιλήσει μαζί του....ξέρεις περίπου σαν άνθρωπος τι αξίες και απόψεις έχει

Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εσύ για αυτον τον γνωστό σου δεν έχεις διαμορφώσει μια άποψη πως είναι σαν άνθρωπος ..... ;;;; Που να βοηθάει στο να κανεις υποθέσεις;

Δεν λέω ότι θα πέσεις μέσα ....γτ δεν ξέρεις καθένας πως φέρεται στις σχέσεις του αλλα αν γνωρίζεις τον άλλον και έχεις μιλήσει μαζί του....ξέρεις περίπου σαν άνθρωπος τι αξίες και απόψεις έχει
    Εγώ πιστεύω ότι ίσως κι να ντρέπεται να πει ότι τον χώρισαν και λέει πως χώρισε λόγο ψυχολογικων ρίχνει δηλαδή το φταίξιμο αλλού
    Το θέμα είναι πως είναι περίεργο να συμβαίνει το ίδιο πράγμα ξανά στην ζωή του
    Επίσης εκείνες γιατί γύρναγαν ξανά πίσω? Ίσως απο ενοχικη στάση
    Απλά καμία γυναίκα πιστεύω δεν ακυρώνει το γάμο της στις περισσότερες είναι το όνειρο τους
    Πιστεύω πως τους περισσότερους μπορώ να τους ψυχολογισω τον συγκεκριμένο τύπο όχι

Page 1 of 2 12 LastLast