Εμμονή με θάνατο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member

Εμμονή με θάνατο.

Εδω και 1 χρονο μου εχει καρφωθεί η ιδεα και η αίσθηση οτι τα χρονια μου πανω στην γη δεν θα ειναι πολλα ακομα. Με αλλα λογια εχω κατι σαν διαίσθηση οτι θα πεθανω σύντομα και οτι πλησιάζει το τελος μου. Τα πραγματα έγιναν πολυ χειροτερα οταν βρηκα στο ιντερνετ διαφορους χρήστες αγγλικών φορουμ που έλεγαν οτι γνωστά τους ατομα ειχαν προαισθημα θανάτου και οντως πέσανε μεσα και τελικα πέθαναν. Και ηταν παρα πολλα φορουμ που υποστήριζαν κατι τετειο δεν ηταν 2 και 3. Πως ειναι δυνατον αυτο; Πιστεύετε οτι ισχυει κατι τετειο οτι δηλαδη ενας ανθρωπος οταν πλησιάζει ο θανατος του του το καταλαβαινει; Αν οντως ισχυει δεν θελω να πεθανω απο τωρα ειμαι μολις 21 ετών.

Senior Member
    νομιζω οτι επειδη το διαβασες το εχεις αυτο. ολοι φοβομαστε τον θανατο. και αυτο οσο μεγαλωνουμε γινετε ποιο εσθητο. νομιζω οτι αυτο που σε απασχολει ειναι η αβεβαιοτητα της ζωης. με τα πολλα εμποδια που εχουμε ολοι μας...
    αυτη ειναι η γνωμη μου τι να πω...!

Senior Member
    Quote Originally Posted by Mardom20 View Post
    Εδω και 1 χρονο μου εχει καρφωθεί η ιδεα και η αίσθηση οτι τα χρονια μου πανω στην γη δεν θα ειναι πολλα ακομα. Με αλλα λογια εχω κατι σαν διαίσθηση οτι θα πεθανω σύντομα και οτι πλησιάζει το τελος μου. Τα πραγματα έγιναν πολυ χειροτερα οταν βρηκα στο ιντερνετ διαφορους χρήστες αγγλικών φορουμ που έλεγαν οτι γνωστά τους ατομα ειχαν προαισθημα θανάτου και οντως πέσανε μεσα και τελικα πέθαναν. Και ηταν παρα πολλα φορουμ που υποστήριζαν κατι τετειο δεν ηταν 2 και 3. Πως ειναι δυνατον αυτο; Πιστεύετε οτι ισχυει κατι τετειο οτι δηλαδη ενας ανθρωπος οταν πλησιάζει ο θανατος του του το καταλαβαινει; Αν οντως ισχυει δεν θελω να πεθανω απο τωρα ειμαι μολις 21 ετών.
    Δεν ισχύει αυτό..Και δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να ψάχνεις στο ίντερνετ για τέτοια θέματα..Όταν σκέφτεσαι έτσι προσπάθησε να απασχολήσεις το μυαλό σου με άλλα πράγματα..Παιχνίδια του μυαλού είναι όλα αυτά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Junior Member
    Πριν αρχίσω να τα διαβαζω στο ιντερνετ μου πρωτοήρθε.

Senior Member
    Ξεκάθαρα ιδεοψυχαναγκαστική!

Junior Member
    Καλησπέρα !
    Καλο θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας φυσικά . Η έμμονη ιδέα ταιριάζει με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ο φόβος θανάτου ειναι κατι πολυ συνηθισμένο . Να σε ρωτήσω όταν εχεις αυτες τις ιδέες τι νιώθεις ακριβώς; Επίσης προσπάθησε να σκέφτεσαι ξεκάθαρα αυτό όλους φοβίζει ώστε να αρχίσεις να μη δίνεις αξία στους φόβους σου .

Senior Member
    Παρε και το βιβλίο στον κήπο του Επίκουρου του Γιάλομ, βοηθάει στο θέμα.

Senior Member
    Έχεις πολλά χρόνια να ζήσεις!!Αυτό να σκέφτεσαι!κ να μην διαβάσεις τίποτα στο διαδίκτυο!!!!την έχω κάνει αυτή την βλακεία κ νόμιζα οτι έχω ολες τις αρρώστιες!