Τρελό άγχος και κατάθλιψη μετά από φόβο αρρωστιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member

Τρελό άγχος και κατάθλιψη μετά από φόβο αρρωστιας

Καλησπέρα σε όλους,
    Είμαι νέο μελος στο φόρουμ. Περνάω αρκετά δύσκολη χρονιά φέτος και η άρρωστο φοβία μου επέστρεψε μετά από πολύ καιρό. Συγκεκριμένα, πριν από μερικούς μήνες έχασα τον μπαμπά μου ξαφνικά, από ατύχημα (βασικά, χτύπησε το κεφάλι του, έπαιρνε αντιπηκτικα, δεν πήγε στο γιατρό κι έπαθε αιματωμα που δεν το πήρε κανενας χαμπάρι, μέχρι που ήταν αργά...). Στεναχώρια, οικονομικά προβλήματα, η μαμά μου έπαθε κατάθλιψη... Μόλις αρχίσαμε να συνερχομαστε πιάνει ο κορονοιος... Άλλη στεναχώρια εκεί εγώ, τις 2 πρώτες εβδομάδας της καραντίνας να κλαίω και να μην μπορώ να κοιμηθώ... Πάνω που ησύχασα από αυτό βλέποντας ότι η χώρα δεν έχει πολλά κρούσματα, πιάνω κάτι στο στήθος μου... Πάγωσα... Τρέχω κάνω μαστογραφία (είμαι 41 χρόνων μόλις είχα τελειώσει να θηλάζω το 2ο παιδάκι μου) δεν δείχνει τίποτα έλα όμως που ο ακτινολόγος λέει πυκνοι μαστοι, πρέπει να γίνει και υπέρηχος και να τα δει μαστόλόγος... Πάω, μου δίνει άλλες εξετασεις και μου βρίσκουν ύποπτο μόρφωμα... Έχασα τον ύπνο μου κυριολεκτικά... Να κλαίω συνέχεια να μην μπορώ να κοιμηθώ και ως που να κάνω την βιοψία και να βγουν τα αποτελέσματα να έχω πάθει απίστευτη καταθλιψη να μην θέλω να κάνω τίποτα, να μην μπορώ να χαρώ τα παιδιά μου να λέω τι θα κάνει η μανούλα μου άμα έχω κατι, να μην μπορώ ν συγκεντωθω, να μην με ευχαριστεί τίποτε... Και πάνω που βγαίνουν τα αποτελέσματα της βιοψίας και είναι αρνητικά και ησυχαζω από το στήθος (πριν από μια εβδομάδα) τώρα βρήκα καινούργιο σύμπτωμα... Βάζοντας τυχαία το χέρι πάνω στο στερνό μου, το πρωτο κόκκαλο κάτω από την κλείδα στην δεξιά μεριά είναι πιο εξογκωμενο απο αυτό της αριστερής. Λίγο μεν, δεν είναι κανονικό γρομπαλακι (έχω ήδη μια εξοστωση στην πλάτη και ξερω) αλλά εγώ έχω τρελαθεί παλι από το άγχος και από τη στεναχώρια... Τι έχω, γιατί έχει διαφορά, έχω τίποτα στα κόκαλα και άλλα τέτοια ωραία... Μπορείτε να μου δώσει κάνεις κάποια συμβουλή; δεν έχω κανέναν να μιλήσω... Δεν θέλω να μιλήσω στη μαμά μου για να μην την ανησυχήσω, ο μπαμπάς μου που ήταν τέρας ψυχραιμίας σε αυτά και με στήριζε όταν με επιανε άρρωστοφοβια παλιότερα τώρα δεν είναι εδώ, (για να καταλαβετε το 2005 είχα ζαλάδες και νόμιζα ότι είχα νόσο των τρελών αγγελαδων κι έκανα τρεις φορές μαγνητική εγκεφάλου). Ο άντρας μου παλι μετά από ότι έγινε με το στήθος περίμενα να με βρίσει... Όταν του το είπα στην αρχή μου λέει δεν είμαι γιατρός και μετά που το ψηλαφησε λέει το ιδιο είναι δεν έχεις τίποτα... Εμένα όμως οι σκέψεις μου έχουν μαυρίσει... Έχω αρχίσει και ψάχνομαι παντού, σκέφτομαι σε ποιους γιατρούς να πάω και τι εξετάσεις να κάνω... Μήπως έχω τίποτα εδώ μήπως έχω τίποτα εκεί.. Έχω κλείσει ήδη ραντεβού την Τρίτη με έναν χειρουργό να δει το κόκκαλο και τρέμω στο τι μπορεί να μου πει...Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο...

Junior Member
    Update της κατάστασης για όποιον ενδιαφέρεται... Πήγα σήμερα σε χειρουργό, ψηλαφισε το σημείο, μου είπε ότι συχνά βλέπουμε τέτοιες ανατομικές διάφορες, αλλά μου έγραψε ακτινογραφιες θωρακος "για να ηρεμήσεις.." μου ειπε... Επίσης μου είπε να ηρεμήσω και σταματήσω να ψηλαφω συνέχεια εκείνο το σημειο. Ναι καλά... Άλλο άγχος τώρα μέχρι να κάνω κι αυτές τις εξετάσεις και να βγουν τα αποτελέσματα... Με παραπεμπτικο του Εοπυυ δεν έχουν φυσικά άμεσα ραντεβού για να κάνω τις εξετάσεις... Πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 1 εβδομάδα - 10 μέρες... Ψάχνω να κλείσω όσο το δυνατό πιο κοντινή ημερομηνία... Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν πονάω σε αυτό το σημείο που προεξέχει... Γιατί με ρώτησε ο γιατρός και του είπα όχι και είχα διαβάσει κι εγω ότι ο πόνος δεν είναι καλό... Αλλά πάλι τι σόι ανατομική διαφορά έχω ξαφνικά που δεν την πήρα χαμπάρι τόσα χρόνια η υποχονδρια αρρωστοφοβικια;... Τέλος πάντων... Πειτε καμία προσευχή να πάνε όλα καλά... Έχω μιλήσει και τηλεφωνικά με γραμματέα ενός ψυχιάτρου του εοπυυ για να μου κλείσει ραντεβού και περιμένω τηλ κι από αυτόν... Ο σύζυγος είχε όρεξη μου είπε εάν θέλω να πάω και σε ένα ωραίο κτίριο που βρίσκεται στη Σταυρουπολη (Θεσσαλονίκη, το ψυχιατρικό νοσοκομείο εννοούσε) γιατί τα χω παίξει λέει... Μωρέ ας είμαι καλά σωματικά και δεν χρειάζεται του είπα βρήκα ψυχίατρο και πιο κοντά... Ευχηθειτε μου καλά αποτελέσματα...

Junior Member
    2η ενημέρωση για όσους ενδιαφερονται: έκανα τελικά τις ακτινογραφιες και είναι φυσιολογικές... Δόξα το θεό ηρέμησα... Το εξόγκωμα προφανώς είναι ανατομική ανωμαλία όπως είπε ο χειρουργος. Τώρα θα περιμένω την επόμενη εβδομάδα να επικοινωνήσει μαζί μου ή ψυχιατροςγια να κλείσουμε ραντεβού και να κανονίσουμε την θεραπεία της άρρωστοφοβίας και της καταθλιψης. Υγεία (ψυχική και σωματική) εύχομαι σε όλους...

Senior Member
    Αντιδρούσες έτσι και σε κάποια άλλη φάση στο παρελθόν, όταν τα πράγματα ήταν άσχημα για σένα; Με τον ίδιο τρόπο;

Junior Member
    Καλημέρα,
    Ναι είναι αντίδραση που είχα και παλιότερα στο παρελθόν ειδικά μετά από περιόδους έντονου στρες...