Γιατρευομαι ή είμαι στα τελευταία μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Senior Member

Γιατρευομαι ή είμαι στα τελευταία μου;

Θα μου πείτε με τιποτα δεν είσαι ευχαριστημένος, αλλά εδώ και μερικες μέρες,οπως ανεφερα και σε άλλο θέμα, οι παλμοι μου παρουσιαζουν σημάδια των παλιων εποχων. Τώρα καθιστός είχα 49-55. Ορθιος ,μόλις σηκωθηκα και ανέβηκαν μεχρι 80 και μετά επεσαν στους 75. Εχω να δω τέτοιους αριθμούς εδω και μήνες. Μηπως όμως δηλώνουν καποιο ηλεκτρικό πρόβλημα στην καρδιά; Γιατί παράλληλα η πιεση μου είναι χαμηλή (98/54). Και παλια έτσι ήμουν, πριν την ορθοστατικη, αλλά δεν είμαο βέβαιος ότι αυτό είναι υγιές. Επίσης νιώθω σαν να κρυωνω καποιες φορες. Ισως είναι βέβαια που επεσε η θερμοκρασία κι εγώ φοραω βερμουδα και κοντομανικο πάνω στο πατινι.

Γενικά περιεργα πράγματα.

Εκτός αυτου, χωρίς να παιρνω αντικαταθλιπτικά αυτό το διαστημα, ένας ψυχαναγκασμος που έκανα για έξι χρόνια σταμάτησε. Τι μου συμβαίνει;

Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Θα μου πείτε με τιποτα δεν είσαι ευχαριστημένος, αλλά εδώ και μερικες μέρες,οπως ανεφερα και σε άλλο θέμα, οι παλμοι μου παρουσιαζουν σημάδια των παλιων εποχων. Τώρα καθιστός είχα 49-55. Ορθιος ,μόλις σηκωθηκα και ανέβηκαν μεχρι 80 και μετά επεσαν στους 75. Εχω να δω τέτοιους αριθμούς εδω και μήνες. Μηπως όμως δηλώνουν καποιο ηλεκτρικό πρόβλημα στην καρδιά; Γιατί παράλληλα η πιεση μου είναι χαμηλή (98/54). Και παλια έτσι ήμουν, πριν την ορθοστατικη, αλλά δεν είμαο βέβαιος ότι αυτό είναι υγιές. Επίσης νιώθω σαν να κρυωνω καποιες φορες. Ισως είναι βέβαια που επεσε η θερμοκρασία κι εγώ φοραω βερμουδα και κοντομανικο πάνω στο πατινι.

Εκτός αυτου, χωρίς να παιρνω αντικαταθλιπτικά αυτό το διαστημα, ένας ψυχαναγκασμος που έκανα για έξι χρόνια σταμάτησε. Τι μου συμβαίνει;
    Καλησπέρα να σε ρωτήσω πόσο καιρό βασανιζεσαι με τις αρρώστιες; Γιατί βλέπω ότι καθημερινά κάτι σε απασχολεί μια καινούρια ασθένεια..

Πόσο καιρό πήρες αντικαταθλιπτικο;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Καλησπέρα να σε ρωτήσω πόσο καιρό βασανιζεσαι με τις αρρώστιες; Γιατί βλέπω ότι καθημερινά κάτι σε απασχολεί μια καινούρια ασθένεια..
    Εκανες καν τον κοπο να διαβάσεις τι γράφω και να καταλάβεις τι λέω; ο,τι να 'ναι.

Senior Member
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Πόσο καιρό πήρες αντικαταθλιπτικο;
    Τρεις μέρες, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συμβαίνει,πριν ένα μήνα το είχα πάρει. Εντωμεταξυ στον έναν μου γιατρο,τον παλιο παθολογο ειπα ψέματα ότι το εδώ ξεκινήσει γιατι μου τα 'χε πρηξει οτι ανεξαρτητα απο ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα ξεκινησω, και μόλις του ειπα ότι εχουν αρχίσει να αλλάζουν οι παλμοι μου μου λέει "ε δρα το αντικαταθλιπτικο μαλλον". Καταλαβαινετε πόσο κομπογιανιτες είναι οι γιατροί;

Senior Member
    Βικυ αν έχεις την καλοσύνη απαντησε μου στο άλλο θέμα για το σίδηρο.

Η ορθοστατική ταχυκαρδία μια έρχεται μια φεύγει? Εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες ήοχι?

Senior Member
    ]

Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Η ορθοστατική ταχυκαρδία μια έρχεται μια φεύγει? Εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες ήοχι?

Μπορει να έχει υφέσεις καποια διαστήματα αλλά όχι για πολυ. Εγώ τον τελευταίο μήνα παρατηρω μια βελτίωση που τείνει να γίνει συχνή (με την προυποθεση να μην υπαρχει ο καυσωνας βέβαια, γιατι τις ημέρες του καύσωνα ήμουν χαλια). Το μεσημερι που περπατησα λίγο ανέβηκαν πχ 114 οι παλμοί μου., ανέβηκαν παλι εκτός του φυσιολογικού μου δλδ, αλλά όχι κάτι τραγικό οπως 160 ξέρω γω. Αναρωτιεμαι μηπως κάτι κάνω σωστά και γινομαι καλύτερα ή αν είναι τυχαίο. Και η διατροφή επηρεαζει αλλά δεν είναι οτι έχω κάνε καποια αλλαγή. Μονο που δεν τρωω κίτρινο τυρί τις τελευταίες μέρες και τρωω φιλαδελφια. Αλλά δε νομίζω να σχετίζεται.

Κατάλαβα, μακάρι ρε Αντώνη να μείνει έτσι η κατάσταση. Ναι το 114 στο περπάτημα είναι ανεκτό ειδικά τ μέσηνερι που έχει και ζέστη μια χαρά.

Senior Member
    Γιατρευεσαι. Σημειωνε τις συνηθειες σου να βρεις τι σε βοηθησδ. Μηπως παει και το στομαχι καλυτερα;

Τρεις μέρες, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συμβαίνει,πριν ένα μήνα το είχα πάρει. Εντωμεταξυ στον έναν μου γιατρο,τον παλιο παθολογο ειπα ψέματα ότι το εδώ ξεκινήσει γιατι μου τα 'χε πρηξει οτι ανεξαρτητα απο ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα ξεκινησω, και μόλις του ειπα ότι εχουν αρχίσει να αλλάζουν οι παλμοι μου μου λέει "ε δρα το αντικαταθλιπτικο μαλλον". Καταλαβαινετε πόσο κομπογιανιτες είναι οι γιατροί;
    Με τρεις μέρες δεν νομίζω να έκανε τίποτα το αντικαταθλιπτικο.

Εκανες καν τον κοπο να διαβάσεις τι γράφω και να καταλάβεις τι λέω; ο,τι να 'ναι.
    Γενικό είναι το σχόλιο μου δεν το λέω για το συγκεκριμένο ποστ, επειδή καθημερινά βλέπω και κάτι καινούριο σε απασχολεί μια καρδιά μια καρκίνος και πάει λέγοντας

Senior Member
    Quote Originally Posted by Astronomy lover View Post
    Γενικό είναι το σχόλιο μου δεν το λέω για το συγκεκριμένο ποστ, επειδή καθημερινά βλέπω και κάτι καινούριο σε απασχολεί μια καρδιά μια καρκίνος και πάει λέγοντας
    Προφανώς δεν έχεις κάνει ποτέ τον κόπο να διαβάσεις ποστ μου γιατί ουδέποτε με έχει απασχολήσει ο καρκίνος, δεν έχω ανοίξει ούτε ένα σχετικό τοπικ και όσον αφορά την καρδιά έχω υπαρκτό πρόβλημα. Πριν σχολιάσεις κατι, διάβαζε τα θέματα πρώτα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Με τρεις μέρες δεν νομίζω να έκανε τίποτα το αντικαταθλιπτικο.
    Ναι, για αυτό και είπα ήδη στην αρχή ότι δεν λαμβάνω αντικαταθλιπτικη αγωγή για να έχει λογική το ότι εξαφανίζονται οι ψυχαναγκασμοί μου. Και δεν είμαι από αυτούς που μπορούν να τους ξεχάσουν για μια μέρα, ανελλιπώς έξι χρόνια έβαζα και έβγαζα τις παντόφλες μου δώδεκα φορές πριν κοιμηθώ, ξαφνικά σταμάτησα να το κάνω. Έχω ακόμα κάποιους άλλους ψυχαναγκασμους βέβαια, αλλά και πάλι είναι πολύ περίεργο που περιορίζονται.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Γιατρευεσαι. Σημειωνε τις συνηθειες σου να βρεις τι σε βοηθησδ. Μηπως παει και το στομαχι καλυτερα;
    Έτσι κι έτσι. Δεν είμαι σίγουρος, έχω συχνά πυκνά καούρες και ενοχλήσεις. Παίρνω την ομεπραζολη περίπου δύο φορές τη βδομάδα. Θα δω πώς θα πάει. Μπορεί να είναι απλώς μια παροδική ύφεση.

Page 1 of 2 12 LastLast