Πονάω όλο μου το σώμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85
    Senior Member

Πονάω όλο μου το σώμα

Δεν ξέρω αν είναι πιάσιμο. Πονάω στο στήθος, στην πλάτη, στο χέρι, στα πόδια. Όχι συνεχόμενα, σαν πιάσιμο ή με κινήσεις. Φοβάμαι ότι είναι σημάδια επερχόμενης ανακοπής. Η πίεση μου σήμερα είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

Senior Member
    Περιεργο. Μη φοβασαι για καρδια παντως

Senior Member
    Λες να κόλλησα τον ιό; Αλλά δεν έχω πυρετό.

Ισως που σταμάτησα το ζαναξ;

Ή η μυστηριώδης αρρώστια μου. Με έπιασε και πονοκεφαλος,εγώ σπάνια έχω πονοκέφαλο.

Senior Member
    Μηπως περπατας πολυ και δεν ξεκουραζεσαι; Η μηπως εχει μυαλγια ως παρενεργεια καποιο φαρμακο; Εγω ειχα παθει απιστευτα δυνατη μυαλγια ως παρενεργεια απο pde5i.

Senior Member
    Το μόνο καινούργιο που παίρνω είναι ο σίδηρος, τίποτε άλλο.

Μπορεί να κόλλησα και τίποτα από τα τσιμπούρια εντέλει.

Δεν θα έλεγα ότι κουράζομαι περισσότερο από το συνηθισμένο. Δεν κοιμάμαι καλά, αλλά χθες κοιμήθηκα εννιαωρο και χωρίς ζαναξ.

Αντώνη πρόσεχε με τα τσιμπουρια κάνε εξετάσεις αίματος για lyme έχει τέτοια συμπτώματα. Είδες κανένα κόκκινο σημάδι γύρω από το τσίμπημα; ρώτα τον γιατρό σου ή δερματολόγο πες ότι σε τσίμπησαν τσιμπουρια. Το lyme έχει τέτοια συμπτώματα κ πρέπει να το αντιμετωπίσεις έγκαιρα. Είναι όντως μυστηριώδης αρρωστια δεν την βρίσκουν εύκολα.

Senior Member
    Ξέρουν ότι με τσιμπήσαν τσιμπουρια. Υποτιθεται όμως ότι έκανα προληπτικη θεραπεια για λαιμ ,με την αντιβιωση. Εχω και δέκατα σήμερα,δεν με βλεπω καλά. Ή ο ιός, ή πεθαινω απο το χρονιο που έχω ή τα τσιμπουρια. Μάλλον θα μου γράψει εξετασεις. Για το lyme βέβαια δύσκολα βρισκεται, αντισώματα γράφουν αλλά δεν είναι αξιοπιστο το αποτελεσμα. Κοκκινιλες στα δαγκωματα είχα, αλλά όχι τα χαρακτηριστικά του λαιμ. Μάλλον θα ξανάπαρω την αντιβιωση για δέκα μέρες. Βέβαια σκέφτομαι μηπως ειναι απο το σίδηρο και επαθα δηλητηρίαση ή μου είναι τοξικος. Ή απο τη βιταμίνη d και οδήγησε σε υπερασβαισταιμία.

Senior Member
    Μια ζωη αντιβιωση για τσιμπορια θα παιρνεις; Κατι πρεπει να γινει.

Senior Member
    Μπορει να ειναι και ο ιός, νιώθω πόνο στο λαιμό αναιπαισθητα,σαν να ξεκινάει τώρα. Πυρετό δεν έχω ωστόσο.

Για τα τσιμπούρια βάζω κάθε μέρα εντομοαπωθητικο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Οι γάτες μπαίνουν στο δωμάτιο μου. Θα μπορούσα να τις κλείνω έξω, ωστόσο φοβάμαι να κλείνω την πόρτα του δωματίου μου μήπως πάθω κάτι και δεν με βρούν όταν καλέσω ασθενοφόρο.

george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μπορει να ειναι και ο ιός, νιώθω πόνο στο λαιμό αναιπαισθητα,σαν να ξεκινάει τώρα. Πυρετό δεν έχω ωστόσο.

Για τα τσιμπούρια βάζω κάθε μέρα εντομοαπωθητικο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Οι γάτες μπαίνουν στο δωμάτιο μου. Θα μπορούσα να τις κλείνω έξω, ωστόσο φοβάμαι να κλείνω την πόρτα του δωματίου μου μήπως πάθω κάτι και δεν με βρούν όταν καλέσω ασθενοφόρο.
    Την γνώμη μου για όλα αυτά που περνάς την έχω πει και δεν θα ξανά πω για να μην σε κουράζω..
    Θα ασχοληθώ με το κομμάτι "γάτες - τσιμπουρια" έτσι ώστε να σε "ηρεμήσω" λίγο. Βάλε σε όλους τους γάτους αμπούλα για τα τσιμπουρια (έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και χάπι) έτσι ώστε να μην βγαίνουν τα τσιμπουρια πάνω τους και να έχεις το άγχος ότι θα στα μεταφέρουν. Αν οι γάτες είναι πολλές αγόρασε το σπρέι frontline και ψεκασε τες. Ψεκασε τον χώρο έξω (αν θες σου λέω ποιο προϊόν να χρησιμοποιήσεις) εκεί δηλαδή που κινούνται τα ζώα.

Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να έχεις τόσο άγχος.

Senior Member
    Αυτή τη στιγμή έχω 47 παλμούς και πίεση 85/55. Είμαι άυπνος κ δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί έχω αυτό το σφίξιμο στο στήθος κάθε φορά που ξαπλώνω. Είναι πολύ άβολο να εχεις τόσους χαμηλούς παλμούς και με τέτοια πίεση δεν μπορώ να πάρω ούτε ζαναξ για να κοιμηθώ. Πριν σηκώθηκα να κατεβάσω το παντζουρι και η καρδιά μου χτυπούσε αργά και δυνατά. Ακόμα και καθιστός έχω 55 παλμούς. Το βράδυ δεν ανεβαίνουν οι παλμοί μου ούτε σε όρθια θέση. Το πρωί ήταν 120, από 50 καθιστός ,σηκώνομαι και πάνε 120 ,με το που κάτσω πάλι 50. Είναι πολύ άβολο.

george1520
    Guest
    Αυτή τη στιγμή έχω 47 παλμούς και πίεση 85/55. Είμαι άυπνος κ δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατί έχω αυτό το σφίξιμο στο στήθος κάθε φορά που ξαπλώνω. Είναι πολύ άβολο να εχεις τόσους χαμηλούς παλμούς και με τέτοια πίεση δεν μπορώ να πάρω ούτε ζαναξ για να κοιμηθώ. Πριν σηκώθηκα να κατεβάσω το παντζουρι και η καρδιά μου χτυπούσε αργά και δυνατά. Ακόμα και καθιστός έχω 55 παλμούς. Το βράδυ δεν ανεβαίνουν οι παλμοί μου ούτε σε όρθια θέση. Το πρωί ήταν 120, από 50 καθιστός ,σηκώνομαι και πάνε 120 ,με το που κάτσω πάλι 50. Είναι πολύ άβολο.
    Όταν περνούσα την φάση με τη καρδιά, ένας γιατρός μου είπε ότι το βράδυ οι παλμοί και η πίεση μας είναι πέφτουν. Το είχα δει και σε πράξη. Προσπάθησε να χαλαρώσεις.

Senior Member

Βαλε μια μεγαλη αφισα στην πορτα που να γραφει ο ασθενης ειναι εδω. Πραγματικα κι εμενα αν με τσιμπουσαν συνεχεια τσιμπουρια κ ψυλλοι θα γινομουν αρρωστοφοβικος.

Senior Member
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Όταν περνούσα την φάση με τη καρδιά, ένας γιατρός μου είπε ότι το βράδυ οι παλμοί και η πίεση μας είναι πέφτουν. Το είχα δει και σε πράξη. Προσπάθησε να χαλαρώσεις.
    Δεν είναι φυσιολογικό να πέφτουν τόσο, είναι λόγω αυτού που έχω,της δυσαυτονομιας. αν χαλαρωσω κι άλλο με 47 παλμούς δεν νομίζω να υπάρχω πια. Πώς θα με πάρει ο ύπνος είναι το θέμα. Έχει και κουνούπια και με ενοχλούν.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Βαλε μια μεγαλη αφισα στην πορτα που να γραφει ο ασθενης ειναι εδω. Πραγματικα κι εμενα αν με τσιμπουσαν συνεχεια τσιμπουρια κ ψυλλοι θα γινομουν αρρωστοφοβικος.
    Το σκέφτηκα,θα βάλω διάφορα σημάδια για το ασθενοφόρο.Δεν φοβάμαι τόσο τα τσιμπούρια, αυτή η αλλαγή στους παλμούς μου έχει φέρει πολλά παλιά μου συμπτώματα. Διαβάζω όμως στο γκρουπ της ορθοστατικής ότι είναι σύνηθες στη δυσαυτονομια, και μάλιστα κάποιοι βάζουν και απινιδωτη εσωτερικό που βοηθά την καρδιά να μην πέφτει ή να ανεβαίνει υπερβολικά σε παλμούς. Αλλά που να βρω εδώ ειδικό; Θα πάρω αύριο τον καρδιολόγο, δεν νομίζω ότι οι β αναστολείς θα με βοηθήσουν, ίσως αρχικά να μου έδινε κάποιο φάρμακο να αυξηθεί η πίεση μου.

Page 1 of 6 123 ... LastLast