Οι συμπτώσεις είναι ο λόγος που δίνω τόση σημασια στον ψυχαναγκασμό μου. μέρος β
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
    Senior Member

Οι συμπτώσεις είναι ο λόγος που δίνω τόση σημασια στον ψυχαναγκασμό μου. μέρος β

15) Έιχε γίνει κατι σαν σύμπτωση στο youtube, όταν έβλεπα κατι videos με το video game Mortal Kombat. Η σύμπτωση είχε να κάνει με τον Scorpion και την με την μεταμόρφωσή του σε σκορπιό. Αμέσως, μου γεννήθηκε η σκέψη " κάτι μου λέει οτι ο σκορπιός θα μας ταλαιπωρήσει ως σημάδι" Και είχα δίκιο. Έβαλα ένα emulator για να παίξω το Mortal Kombat 4. Πρώτος κακός, ο Scorpion. Τον παλεύω, χάνω και βγαίνει το "FINISH HIM" οπου ο ήρωας μπορεί να δώσει το τελειωτικό χτύπημα με όποιο τρόπο θέλει. Αμέσως, θυμήθηκα την σύμπτωση, με τον σκορπιό και λέω μέσα μου " έχει γούστο να μεταμορφωθει σε σκορπιός" και ναί, μεταμορφώθηκε σε σκορπιό για να μου δώσει το τελειωτικό χτύπημα. Δηλαδή, πρώτο παιχνίδι και με αποτελειώνει με το να γίνει σκορπιός, κάτι που όταν παίζεις με αντίπαλο τον υπολογιστή, είναι σπάνιο να συμβεί. Ξαναπαίζω με τον ίδιο, σκεπτόμενος " Για να δουμε αν θα το ξανακάνει δεύτερη φορά" Παλεύω, χάνω, FINISH HIM, ΞΑΝΑ μεταμόρφωση σε σκορπιό! εκει φρικάρω! δεν είναι δυνατόν να παίζω με αντίπαλο τον υπολογιστή και 2 φορές συνεχόμενα να κάνει το ίδιο κόλπο ενώ συνήθως κάνει άλλα. Κατέβασα μια σειρά με τον Benedict Cumberbatch και ήταν την ίδια βδομαδα, μπορεί και την ίδια μέρα που συνέβησε αυτό με τον σκορπιό, ή μια δυο μέρες διαφόρα, και το σκεφτόμουν αρκετές φορές, ενώ έβλεπα την σειρά. Και είχε μια σκηνή με ένα επεισόδιο οπου είχε έναν σκορπιό. Μια άλλη μέρα, έβλεπα ενα video που είχε collection όλα τα fatalities απο το Μortal Kombat. To video ήταν, περίπου 1-2 ώρες και εγώ, έτσι στο άκυρο παταώ σε ενα τυχαίο δευτερόλεπτο. Στο σημείο αυτό, είχε τον Scorpion να γίνεται σκορπιός! παλΙ! και όλο αυτο κρατούσε, περιπου, 7 δευτερόλεπτα. Δηλαδη, από τις 1-2 ώρες που κρατούσε το βίντεο, έπεσα στα 7 δευτερόλεπτα που είχε τον σκορπιο;

16) Βλέπω έναν σκύλο σε μια φωτογραφία και νομίζω μου ήρθε αυτόματα, η σκέψη " ωχ! ωχ! κάτι θα ακούσω" και ακούω, ξαφνικά, έντονο γαβγισμα. Έβλεπα, μετά από κάποια ώρα, τυχαία, ένα βίντεο στο youtube που ειχε parody trailers απο ταινιες. Θυμήθυκα την σύμπτωση με τον σκύλο και αναρωτιομουν "ηταν άραγε, σύμπτωση ή σημάδι" και μετα από λίγα δευτερόλεπτα, ακούω στο parody να λεει " WITH SIGNS OF PSYCOPATH" δηλαδη ειπε την λέξη "signs" την ώρα που σκεφτόμουν αν αυτό με τον σκύλο ήταν σύμπτωση ή σημαδι.

17) Είχα πάει σε ένα τσιπουράδικο και είδα μια αφίσα που μου θύμισε τον ψυχαναγκαστικό φόβο. Αναρωτιόμουν, υποσυνείδητα για κανα, 15 λεπτο, αν ήταν συμπτωση ή οχι και ξαφνικα, ακουω τον φίλο μου να λεει για εναν παλιο καθηγητη μας " ειναι σημάδια οτι μεγαλώνει"

18) Μια φορά ήμουν έξω με την θεατρική μου ομάδα, και μια κοπέλα έλεγε για τους κλέφτες των ΜΜΜ. Εκεινή την στιγμή, σκεφτόμουν το όλο θέμα μου και μου ήρθε μια άκυρη σκέψη " Άραγε μας καταράστηκε ο Θεός" και εκείνη την στιγμή, λέει η κοπέλα " Ο κλέφτης καταρίεται όταν κλέβει ένα πορτοφόλι και το βρίσκει άδειο λόγω της κρίσης"

19) Διάβασα την λέξη "curse" στο ιντερνετ και θυμήθηκα το ψυχαναγκαστικό μου θέμα. Τότε, ακούω απο την τηλεοράση που έδειχνε τυχαία, scooby-doo, να λέει κάτι για μια κατάρα. Φρικάρα, και αυτό συνέχισε να λεει για την κατάρα και ότι κάποιος καταράστηκε και οτι ο χειρότερος φόβος του είχε βγει αληθινός.

20) Έιχα βρει μια οφθαλμαπάτη στο ιντερνετ από ένα άρθρο του 2015. Ήταν αυτο που κοιτάς την φωτογραφία με τα αρνητικα χρώματα και μετά, κοιτας τον τοιχο. Κατέληξα να βρω αυτή την oφθαλμαπάτη όταν έψαχνα πληροφορίες για το γνωστό θέμα μου. Την ίδια μέρα ή την επόμενη, βρίσκω στο facebook άρθρο με αυτην την οφθαλμαπάτη.το οποιο άρθρο δημιουργήθηκε την προηγούμενη μέρα. Το λέω επειδη είναι πολυ πιθανό το google να πήρε τα στοιχεια της οφθαλμαπατης και να μου τα πέταξε στο facebook μου. δεν ισχυει διότι οταν βρήκα πρώτη φορά την οφθαλμαπατη, ηταν απο άρθρο του 2015. Και μετά, την ίδια μέρα ανέβηκε και στο facebooκ με νεα ημερομηνια. δηλαδη, δεν ηταν copy paste του αρθουρ του 2015. την πρωτη φορά βρηκα την ιδια οφθαλμαπάτη απο το google images. οπου και ξαναμπήκα επειδη είχα φρικάρει και δίπλα απο την ίδια οφθαλμαπάτη ήταν άλλη εικόνα με την οφθαλμαπάτη με τον Χριστό.

21) Είχα πει στον Θεό οτι θα θεωρήσω κάτι σαν υποψήφιο σημάδι μονο αν το δω 3 φορες, συνεχόμενα. Και είδα μια φορα, στο ονειρό μου να είαμι αγχωμένος με τον ψυχαναγκαστικό μου φόβο και ξαφνικά, βλέπω μια γυάλα με κάτι πορτοκαλί ψάρια σε μια οδο της Αθήνας. Μετά, άλλη μία κάπου αλλού και μέτα, άλλη μια στο σπίτι του ξαδέρφου μου στο χωρίο. τι να σημαίνει άραγε σκεφτομουν στο ονειρο.

22) Η τηλεόραση έπαιζε μια εκπομπή με μια μυθολογία. Πριν σκεφτόμουν το θέμα μου το γνωστό. Με το που μπαίνω στο δωμάτιο με την τηλεόραση, ακούω την αφηγήτρια να λεει, νομίζω " καταράστηκε την θάλασσα και τον εαυτό της και ζήτησε από τον Θεό να την μεταμορφώσει σε πέτρα και ο Θεός εκπλήρωσε το αίτημα της" Φυσικά, αυτό με φρίκαρε. Και άρχισα να γράφω στο ίντερνετ για αυτή την σύμπτωση. Εκεί που σκεφτόμουν να γράψω "ηταν σημάδι ή οχι" ακουώ την γιαγια μου να λέει στον πατέρα μου για ένα άσχετο θέμα "είναι σημάδια"

23) έμενα σε ένα airbnb και κοίταξα για λίγο, την βιβλιοθήκη που είχε λίγα βιβλία. Δεν είδα κάτι ενδιαφέρον. Ευτυχώς, τότε είχα ηρεμήσει κάπως και δεν σκεφτόμουν το θέμα μου. Μετά από ώρα, ξανακοιτάω, τυχαία την βιβλιοθήκη και βλέπω ενα βιβλίο με τίτλο "ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" Δεν φρίκαρα γιατι δεν σκεφτομουν σχεδον, καθολου το προβλημα μου τοτε. Αλλα, πως γίνεται την πρωτη φορα που ειδα την βιβλιοθήκη με τα λίγα βιβλία, να μην είδα αυτόν τον τίτλο;

24) Σήμερα, διάβασα 2 λέξεις σε ένα ποστ που μου θύμισαν λίγο το θέμα μου. Αμέσως,σκέφτηκα " αν πατήσω στα σχόλια, θα δω πάλι την λέξη "Jesus" πάτησα και άρχισα να ψάχνω στα σχόλια, μέχρι που είδα καποιον να σχολιάζει "Jesus Christ"

Αυτά είναι όλες οι συμπτώσεις που συνέβησαν τα τελευταία 2 χρόνια. Ο λόγος για τον οποίο δίνω τόσο μεγάλη σημασία στον ψυχαναγκασμό μου. Δεν σας κοροιδευω, ουτε τρολλαρω. Οποιος θέλει να μου πει κάτι για να με κάνει να νιώσω καλύτερα ας το πει. ή αν έχει κάποια δικιά του εμπειρία.

Senior Member
    Φίλε μου θέλω να δοκιμάσεις κάτι και αύριο τέτοια ώρα να μας πεις εάν πέτυχε: Να σκεφτείς και να πεις στον εαυτό σου ότι μέχρι αύριο δεν θα σκεφτώ τίποτα καταναγκαστικό ούτε υπόσχεση ούτε τίποτα!!

Senior Member
    Μεγαλωσεσ εχεισ αρκετη εμπειρια πλεον να προβλεψεισ μια συζητηση και να κινηθεισ αναλογα γι αυτο τα κοριτσια θελουν μεεγαλυτερουσ εφτασε σε αυτο το σημειο ο εγκεφαλοσ ωριμασε το θεμα ειναι οτι αντι να στα σκαει ωσ εμπειρια να ελισεσαι στα σκαει σαν προβλημα μην ξεχνασ οτι δε διαμαρτυρονται ολοι οταν μεγαλωνουν γι αυτο το λογο τουσ τα σκαει ωσ εμπειρια εσυ χαζεψεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))