Σιχάθηκα αυτην την ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Σιχάθηκα αυτην την ζωη

Παιδιά εδω και τρεις μήνες τα ιδια και τα ιδια άγχος για τα παντα εκανα αρκετές συνεδρίες με ψυχολόγο περίπου 15 το αποτέλεσμα;τιποτα απόλυτος μου είπε να παρω φάρμακα δεν θελω αύριο υα κλείσω ραντεβού με αλλον ψυχολόγο αλλα πλέον δεν ελπίζω σε τίποτα ειμαι 4 μήνες έτσι το εχω πάθει αλλες 2 φορες στην ζωη μου για κανα μηνα περίπου και μετα έφευγε για πολυ καιρό ειμαι 19 ετών

Senior Member
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Παιδιά εδω και τρεις μήνες τα ιδια και τα ιδια άγχος για τα παντα εκανα αρκετές συνεδρίες με ψυχολόγο περίπου 15 το αποτέλεσμα;τιποτα απόλυτος μου είπε να παρω φάρμακα δεν θελω αύριο υα κλείσω ραντεβού με αλλον ψυχολόγο αλλα πλέον δεν ελπίζω σε τίποτα ειμαι 4 μήνες έτσι το εχω πάθει αλλες 2 φορες στην ζωη μου για κανα μηνα περίπου και μετα έφευγε για πολυ καιρό ειμαι 19 ετών
    Δεν ελπίζω σε τίποτα λες χωρίς να έχεις πάρει αντικαταθλιπτικό.Αν πραγματικά το χρειάζεσαι δώστου μια ευκαιρία και με την σωστή καθοδήγηση θα επανέλθεις και θα το κόψεις κιόλας.

Πως θα το κόψω και θα γυρίσω στον παλιό μου εαυτό;δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου.πως θα λυθεί αυτο;και οταν το κοψω τι παλι τα ιδια;Ειμαι 19 χρονών δεν θελω να παρω φάρμακα.ο ψυχολογος τιποτα δεν μου κανει απλα τουλάχιστον τα βγάζω απο μεσα μου μονο εκει μ βοηθάει

Senior Member
    Τι και αν είσαι 19 είναι προτιμότερο να βασανίζεις έτσι τον εαυτό σου. Πάρε φάρμακα και μαζί με ψυχοθεραπεία θα δεις αποτελέσματα!!

Senior Member
    Πάρε τα βουνά. Ε, αφού σου λένε πάρε φάρμακα, πάρε ψυχολόγους, ας πω κι εγώ κάτι. Που παίζει και να είναι χίλιες φορές πιο θεραπευτικό εντωμεταξύ.
    Η τσαγιέρα του Russell.

Καλησπέρα
    Δεν έχει σημασία ότι είσαι 19...
    Το αντικαταθλιπτικό δεν σε αλλάζει σαν άνθρωπο, βοηθάει τον εγκέφαλο να γίνει καλά ώστε να δεις τα πράγματα ποιο ήρεμα, ξεκίνησε πρώτα και μετά βλέπεις πως πάει, το πως θα το κόψεις αυτό θα σε συμβουλέψει ένας ψυχίατρος η νευρολόγος αλλά ακόμα δεν είναι η ώρα να το σκεφτείς αυτό ούτε άμα το κόψεις πάλι θα γίνεις έτσι.. Κάνε την διαδικασία και μετά πολύ μετά βλέπεις τι κάνεις, εσύ είδη το πηγές μήνες μετά χωρίς να ξέρεις τι θα γίνει χαλάρωσε, σκέψου πρώτα να βοηθήσεις τον εαυτό σου..

Senior Member
    παρακαλω πολυ κατσε να περασει πρωτα κανενα 6μηνο με χρονο και μετα ολο και καποια διαφορα θα δεις με πριν και στα δυο χρονια ακομα καλυτερα αν θες να πηγαινεις βεβαιως βεβαιως

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια ειναι η λειτουργεία του φαρμάκου;Δηλαδή απλα δεν θα εχω τοσο άγχος;θα εχω πιο πολύ όρεξη;

Κοίτα υπαρχή το αντικαταθλιπτικό που βοηθάει το μυαλό να χαλαρώσει ώστε να μην σκέφτεται τόσο αρνητικά, για το πολύ άγχος μπορείς να πάρεις ένα ηρεμιστικό που βοηθάει τον οργανισμό να ηρεμήσει μέσα στην μέρα να μην εχεις τόσο άγχος, τώρα με το τι εννοείς άμα θα έχεις ποιο πολύ όρεξη? Εννοείς γενικά να είσαι ποιο θετικός στην καθημερινότητα?

Senior Member
    Κοίτα, η λειτουργία του φαρμάκου είναι να σε κάνει υγιή!
    Τώρα λες "σιχάθηκα αυτή τη ζωή".
    Το φάρμακο θα σε οδηγήσει να χαίρεσαι τη ζωή σου που είναι και ο ορισμός της ψυχικής υγείας!

Υπάρχει τώρα μια χημική ανισορροπία στον εγκέφαλό σου και το φάρμακο βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Αυτό το κάνει σιγά σιγά.

Κι εγώ κάποτε δεν ήθελα τη ζωή μου. Τώρα όμως χαίρομαι την κάθε ημέρα και είμαι αισιόδοξος. Αυτό το έχει καταφέρει το φάρμακο που σιγά σιγά έκανε τον οργανισμό μου υγιέστερο και μου άλλαξε τις προοπτικές.

Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Κοίτα υπαρχή το αντικαταθλιπτικό που βοηθάει το μυαλό να χαλαρώσει ώστε να μην σκέφτεται τόσο αρνητικά, για το πολύ άγχος μπορείς να πάρεις ένα ηρεμιστικό που βοηθάει τον οργανισμό να ηρεμήσει μέσα στην μέρα να μην εχεις τόσο άγχος, τώρα με το τι εννοείς άμα θα έχεις ποιο πολύ όρεξη? Εννοείς γενικά να είσαι ποιο θετικός στην καθημερινότητα?
    Ναι αυτο εννοω

Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κοίτα, η λειτουργία του φαρμάκου είναι να σε κάνει υγιή!
    Τώρα λες "σιχάθηκα αυτή τη ζωή".
    Το φάρμακο θα σε οδηγήσει να χαίρεσαι τη ζωή σου που είναι και ο ορισμός της ψυχικής υγείας!

Υπάρχει τώρα μια χημική ανισορροπία στον εγκέφαλό σου και το φάρμακο βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Αυτό το κάνει σιγά σιγά.

Κι εγώ κάποτε δεν ήθελα τη ζωή μου. Τώρα όμως χαίρομαι την κάθε ημέρα και είμαι αισιόδοξος. Αυτό το έχει καταφέρει το φάρμακο που σιγά σιγά έκανε τον οργανισμό μου υγιέστερο και μου άλλαξε τις προοπτικές.
    Οταν το κόψεις ομως;

Senior Member
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Οταν το κόψεις ομως;
    Όταν το σταματήσεις μπορεί να συμβούν δύο τινά, είτε να ξαναγυρίσεις στη προ φαρμάκου κατάσταση με το άγχος σου και την ανικανοποίηση από τη ζωή, ή αν γίνει με οδηγίες γιατρού να αποδεσμευθείς τελείως από φάρμακα ή να χρειάζεσαι κάτι μόνο για συντήρηση.

Κάτσε να νιώσεις πρώτα καλά και σκέφτεσαι μετά τί θα γίνει με το σωτήριο φάρμακο.

Αυριο θα κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο λοιπον

Ελπίζω όλα να πάνε καλά
    Το να είσαι ποιο θετικός δεν είναι μόνο άμα πίνεις φάρμακα αυτά σε βοηθάνε ως ένα σημείο μετά προχωράς εσύ ποιο πέρα..

Page 1 of 2 12 LastLast