Αγχώδης διαταραχή-Κατάθλιψη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
    Junior Member
    Ναι Επειδή παθαίνα και πριν χρόνια κρίσεις άγχους και πανικού που με έκαναν να φοβάμαι να βγω από το σπίτι νομίζω ότι έχω πιέσει πολυ τον εαυτό μου για να το ξεπεράσω μόνη μου και με φυσικούς τρόπους. Τώρα έφτασε η ώρα νομίζω να πάρω κάτι για να μπορέσω να νιώσω καλύτερα.

Senior Member
    Κατά την διάρκεια της μέρας τι κάνεις; γιατί αν δεν κάνεις τίποτα λογικό είναι να χαλάσει ο ύπνος. Θέλει δραστηριότητα φυσική κ πνευματικη. Εγώ για παραδειγμα όταν εργάζομαι πέφτω στο κρεβάτι ξερή τώρα που δε δουλεύω έχει γίνει κι εμένα ο ύπνος χάλια αλλά δε θα πάρω ηρεμιστικά υπάρχουν κι άλλοι τροποι

Banned
    συμφορμιτες και συμφορμιτισες ,θα σας ελεγα να εχετε καποια φειδωλο στην ληψη φαρμακων, δεν ειναι αναγκη με την παραμικρη δυσκολια να καταφευγετε εκει.
    Επισης μην περιμενετε απο τον γιατρο σας ευκολα να σας βαλει οροια ,η να σας πει "οχι" στα φαρμακα, αναφερω βεβαιαως βεβαιως για τα φαρμακα χωρις κοκκινες γραμμες, για τα απλα αντικαταθληπτικα ,ηρεμιστικα οπου ναι μεν δεν προξενουν προβληματα - για αυτο και ο γιατρος δεν θα σου πει οχι- αλλα απο την αλλη παραλυπτουμεν την αρχη της ιατρικης οπου λεει οτι τα φαρμακα ειναι το επομενο βημα απο την εξαντληση του προιγουμενου βηματος οπου λεει με αλλους τροπους να φερεις σε περας το προβλημα.Οι γιατροι επειδη εχουν ποσωστα κερδους ανα την καταναλοση των φαρμακων οπου περνουμε απο τις φαρμακευτικες εταιρειες δεν θα σας πουν 'οχι' σε κατις που δεν κανει κακο!
    Ο υπνος μπορει να επιτευθει και χωρις φαρμακα, μπορεις να αλλαξεις την διατροφη σου κατα την ημερα, μπορεις να κατσεις στον ηλιο λιγακι τις τελευταιες του ωρες πριν απογευματιασει , ο εγκεφαλος με την ζεστη και με της αχτινες του ηλιου οπου πανε στα ματια μας ,επειδη προσπαθουν να μας κανουν να δροσιστει το μυαλο μας ,γιατον λογο αυτον κανουμε πιο γρηγορες αναπνωες και μαζι με τα ματια μας οπου κοιτουν με εναλλαγες συνεχως χωρις δλδ να εστιαζουμε καπου συγκεκριμενα οπως κανουμε συνηθως ετσι λοιπον κουραζομαστε αρκετα και ο υπνος ειναι ευκολος! Ενας αλλος τροπος ειναι να πατε για μπανιο στην θαλασσα, αφου οπως καταλαβα ειστε σε αδεια λογικα ειστε διακοπες! Αλλος ενας τροπος ειναι το σεξ, αλλα οχι πολυ αργα !, η μπορειτε να διαβασετε ενα βιβλιο! Το τελευταιο ξερω οτι ειναι πολυ σπανιο πλεον , κριμας διοτις δεν βοηθαει μονο στο να σε παρει ο "υπνος" βοηθαει και στο να "ξυπνησεις"λιγακι! , να δουλεψει η σκεψη και η φαντασια !

Junior Member
    Καλησπέρα! Από ότι κατάλαβα σε μένα πάνε τα δύο τελευταία μηνύματα. Μάλλον δε διαβάσατε τα προηγούμενα μου μηνύματα... Ο λόγος που πήγα στον νευρολόγο είναι οι πολυ έντονοι πονοκέφαλοι που με πιάνουν εδώ και χρόνια πολλές μέρες μέσα στον μήνα. Θεωρώντας ότι είναι από τον αυχένα ήθελα να μου γράψει μαγνητική μήπως χρειάζομαι φυσιοθεραπεία. Από τα συμπτώματα όμως που του είπα μου είπε ότι πάσχω από ημικρανίες και θα χρειαστεί να κάνω προληπτική θεραπεία κάποιους μήνες. Επιπλεον επειδή έχω πολύ άγχος το οποίο πλέον δεν μπορώ να διαχειριστώ αφου με κάνει ξαφνικά να νιώθω τόσο ανήμπορη και τελικά να μην μπορώ να κάνω τίποτα, μου πρότεινε την βενλαφαξινη σαν θεραπεία που χρησιμοποιείται στις ημικρανίες και είναι αντικαταθλιπτικο όποτε θα με βοηθήσει και με το άγχος. Δεν ήταν το πρόβλημα μου η αϋπνίες μόνο δεν μπορούσα να ανταπεξελθω στην καθημερινοτητα. Και πιστέψτε με η καθημερινότητα μου είναι τόσο γεμάτη γιατί έχω δύο μικρά μωρά και τα μεγαλώνω μόνη μου αφού ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες στη δουλειά. Όποτε οι αϋπνίες δεν είναι από την έλλειψη κούρασης. Σκέφτηκα πολυ για τα αρχίσω αλλα έβλεπα ότι δε γινόταν να ζήσω άλλο ετσι και να εχω συνεχώς μέσα μου αυτή την ταραχή και εντελη να ξεσπάω σε άτομα που δε φταίνε επειδή δεν μπορούσα να διαχειριστώ τις κρίσεις άγχους μου. Δεν πιστεύω ότι τα χάπια είναι η εύκολη λυση αλλα τωρα που είμαι στην θεραπεία και νιώθω πιο ήρεμη κατάλαβα ότι τόσα χρόνια παιδευομουν...

Page 2 of 2 FirstFirst 12