Έβρισα Χωρις Την Θέλησή Μου. Μιλήστε μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
    Banned

Έβρισα Χωρις Την Θέλησή Μου. Μιλήστε μου.

Λόγω ocd προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένουε Θεούς για να είμαι σίγουρος. Χθες, λόγω πίεσης, έβρισα Θεούς με μια άκυρη σκέψη, επειδή λόγω πίεσης, ήμουν σε έπαρση κάπως και μου ήρθε μια βρισιά στο μυαλό αλλά δεν έδωσα σημασία.αργότερα, νομίζω προσευχήθηκα για αυτη την βρισιά αλλα δεν είμαι σίγουρος. Ανησυχώ μήπως, ξέχασα να προσευχηθώ. Ανησυχώ μήπως, την βρισιά την εννόησα για 1 δευτερόλεπτο. Συνήθως, όταν μου ρχονται τέτοιες σκέψεις, προσεύχομαι, αμέσως. Τώρα, απλά μου ήρθε λόγω πίεσης και νομίζω βαριόμουν να απολογηθώ για αυτό. Είχα στο μυαλό μου άλλα πράματα και γενικά, λόγω πίεσης, απλά δεν ήθελα να προσευχηθώ γιατι είχα κουραστεί. Ανησυχώ μήπως, μέτρησε σαν αληθινή βρισιά.

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε τέτοιους λογισμους, σκέψεις, που δεν θέλουμε να έρχονται στο μυαλό μας, αλλά έρχονται. Άλλο η σκέψη και άλλο να το πει με το στόμα κάνεις.

Στην εκκλησία αυτοί οι λογισμοι λέγονται βλάσφημοι λογισμοι, που απλά δεν πρέπει να τους δίνουμε σημασία, να τους περιφρονουμε, αφού δεν τους θέλουμε. Έρχονται όμως δυστυχώς σε πολύ κόσμο.

Senior Member
    Erudinam, τι σκοπεύεις να κάνεις; Είπες μήπως δεις ειδικό από Σεπτέμβριο. Ως τότε πως θα περάσεις αυτό το μήνα;

Ξέρω ότι κολλάς σε συγκεκριμένες σκέψεις, αλλά προσπαθούμε ο καθένας με τον τρόπο του να πάμε τη συζήτηση λίγο παραπέρα κι εσύ μας γράφεις οριζοντίως και καθέτως. Αγνοείς ότι λέμε και ανοίγεις καινούρια θέματα όπου λίγο πολύ γράφεις τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Ξέρω ότι βρίσκεσαι σε σύγχυση φίλε μου, αλλα σεβάσου τουλάχιστον και τον χρόνο ανθρώπων που γράφουν δυο κουβέντες να σε βοηθήσουν. Αλλιώς υπάρχει κάπου μία κατηγορία στο φόρουμ όπου γράφεις ένα αρχικό μήνυμα, γράφεις από κάτω ότι θες και δεν μπορεί κανείς να απαντήσει, νομίζω αυτοανάλυση-τα εσώτερά μας λέγεται, ψάξ'το.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Erudinam, τι σκοπεύεις να κάνεις; Είπες μήπως δεις ειδικό από Σεπτέμβριο. Ως τότε πως θα περάσεις αυτό το μήνα;
    Και αν ξαναγίνει lockdown (το οποιο δεν ειναι καθόλου απιθανο) τι θα κάνεις;

Senior Member
    Σου απαντάμε αλλά δεν μας διαβάζεις.... κρίμα

Banned
    απλα δεν εχω πειστει πως ενας ψυχιατρος μπορει να βοηθησει σε κατι που έχει θέμα μια ανώτερη δύναμη.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    απλα δεν εχω πειστει πως ενας ψυχιατρος μπορει να βοηθησει σε κατι που έχει θέμα μια ανώτερη δύναμη.
    Η ανώτερη δύναμη είναι το μυαλό σου και τα σενάρια που κάνει? Γιατί αν έχεις την εντύπωση ότι ο Θεός (ο οποιοσδήποτε θεός - αν υπάρχει) θα ασχοληθεί με κάτι τόσο ασήμαντο, κάνεις μεγάλο λάθος.. Αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού σου. Όπως σε άλλους πχ τους καρφώνεται η ιδέα ότι εχουν καρκίνο, έτσι και εσενα. Ψάξε να βρεις άλλο γιατρο άμεσα γιατί είχες πει ότι θα πας σε ένα τον Σεπτέμβρη ενώ τώρα το αναιρείς με αυτό που είπες. Δεν πιστεύεις καν ότι θα σε βοηθήσει.. Γράφε όλα όσα σκέφτεσαι σε ένα θέμα για να είναι μαζεμένα και να ακούς γνώμες, μην ανοίγεις καινούργια θέματα συνεχεια.

Και αφού βλέπεις ότι κάποιοι σχολιάζουν, καλό είναι να συζητάς μαζί τους. Αφιερώνουν χρόνο για να πουν την γνώμη τους, μπορεί μέσα από την συζήτηση να δεις τα πράγματα λίγο διαφορετικα.
    Όταν τα πάντα γύρω σου αλλάζουν είναι δυνατόν να παραμείνεις ο ίδιος;;

Junior Member
    Δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη

Senior Member
    Οι ιδεοληψίες μπορεί να είναι θρησκευτικού τύπου, όπως και παραληρήματα που βλέπουν άτομα με σχιζοφρένεια και άλλα θέματα (κάποιοι κατα καιρούς έχουν γράψει κι εδώ στο φόρουμ). Αυτά δεν είναι θέματα ανώτερης δύναμης, είναι θέματα ασθένειας του μυαλού.
    Ωστόσο και πάνω σε θέματα πίστης που έχουν προσπαθήσει να σου ανολιξουν συζήτηση κάποιοι, δεν απαντάς. Κατα καιρούς αναφέρεις ασαφείς θεούς, κατα καιρούς το Χριστό. Εσύ έχεις σταθερές πεποιθήσεις για μία ανώτερη δύναμη; Γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο.

Senior Member
    Το προβλημα σου δεν εχει να κανει με καμια ανωτερη δυναμη (ακομα κι αν υπαρχει αυτη η ανωτερη δυναμη). Το προβλημα ειναι οι νοητικοι καταναγκασμοι στους οποιους υποβαλεις τον εαυτο σου, ΕΣΥ. Δεν χρειαζεται να πεισθεις σκεφτομενος το μονος σου. Πηγαινε να επισκευθεις εναν καλο ψυχιατρο, κι αποφασιζεις μετα την θεραπεια αν σε βοηθαει..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..