Τι δε μάς λένε οι ψυχίατροι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Τι δε μάς λένε οι ψυχίατροι

Α. Ότι ακόμα και η χαμηλότερη δόση οποιουδήποτε ssri είναι θεραπευτική, αυτό που μάς πλασάρουν δηλαδή σαν 'δόση έναρξης' είναι κανονική αγωγή, με τη διαφορά ότι όταν την κόψεις πολύ απλά δε θα έχεις παρενέργειες. Οπότε ένας ασθενής που θα ξεκινήσει το διάσημο πχ cipralex στα 5mg ώς δόση έναρξης δεν χρειάζεται ποτέ μα ποτέ να πάει στα 10 και στα 20 όπου θα εθιστεί σε επικίνδυνο βαθμό.Θα πρέπει να μείνει στη δόση έναρξης! Β. Το άλλο θανάσιμο
    λάθος των γιατρών για το οποίο έχουμε υποφέρει όλοι μας είναι η διάρκεια της θεραπείας. Οι περισσότεροι σού λένε το κλασσικό: Θα το πάρεις για 6 μήνες και βλέπουμε..Και στην πορεία ακούγοντάς σε να τού λες πόσο καλά πας με τη θεραπεία, σού ανακοινώνει ότι το πολύ στον ένα χρόνο το κόβουμε..Αμ δεν κόβεται! όταν σε έχει τιγκάρει με τέρμα δόσεις δεν κόβεται το γαμημένο! Κι άντε πάλι κρίσεις κι άντε πάλι απ' την αρχή. Γ. Στη διάρκεια της αγωγής με το αντικαταθλιπτικό έχουν μια μανία να σού βάζουν και μια κόκκινη γραμμή για να χαλαρώνεις. Τεράστια παγίδα! Διότι εθίζεσαι ταυτόχρονα και στην υψηλή δόση του αντικαταθλιπτικού aλλά και στην πρέζα του xanax και του κάθε ζάναξ..Εκεί που θα μπορούσε να σού βάλει μια βουσπιρόνη σού δίνει ζάναξ! Και εκεί που σού φτάνουν τα 5 mg εσιταλοπράμη σε παέι 15-20mg κι εσύ λες το ναι, πώς να μην το πεις. Ακούω απόψεις, γράφτεε!

Senior Member
    τι δε σας λενε οτι χρειαζονται πελατες να τους πληρωνουν μια ζωη αλλιως πως θα ζησουν? ο Αινσταιν ελεγε οτι η επιστημη ειναι ενα υπεροχο πραγμα αν δε χρειαζετε να βγαλεις το ψωμι σου απ αυτη αρα αναμενομενο ειναι να μη τους ειμαι και τοσο συμπαθης γιατι αν κανουν ολοι οτι κανω εγω που τα βγαζω περα χωρις αυτους θα αλαξουν επαγγελμα

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τι δε σας λενε οτι χρειαζονται πελατες να τους πληρωνουν μια ζωη αλλιως πως θα ζησουν? ο Αινσταιν ελεγε οτι η επιστημη ειναι ενα υπεροχο πραγμα αν δε χρειαζετε να βγαλεις το ψωμι σου απ αυτη αρα αναμενομενο ειναι να μη τους ειμαι και τοσο συμπαθης γιατι αν κανουν ολοι οτι κανω εγω που τα βγαζω περα χωρις αυτους θα αλαξουν επαγγελμα
    Συμφωνώ, όμως δεν πρέπει εμείς οι ασθενείς επιτέλους να ξυπνήσουμε? Να μήν είμαστε τόσο ευάλωτοι στις επιταγές τους. Να σπάσουμε το χάπι στη μέση κι όχι ολόκληρο να το καταπιούμε, είναι μια αρχή

Senior Member
    το θεμα ειναι ποιον θα πετυχουν στην αναγκη πανω του και στο πανικο του

Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το θεμα ειναι ποιον θα πετυχουν στην αναγκη πανω του και στο πανικο του
    Και για να είναι σίγουροι οτι θα μείνει ευχαριστημένος ο ασθενής- γιατί πως αλλιώς θα συντηρήσουν τη φήμη του γαμάτου γιατρού- γράφουν κυριολεκτικά ό' τι ναρκωτικά τραβάει η όρεξή τους

Senior Member
    Χρησιμοποιείς το τι είπε ο Αινστάιν, ως τι; Ως δικαιολόγηση της απόρριψης της επιστήμης; Μήπως απορρίπτεις και τον εμβολιασμό; (καθόλου απίθανο). Αυτό που κάνεις λέγεται επίκληση στην αυθεντία, την οποία μεν απορρίπτεις, αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιείς. Και λοιπόν, τι κι αν το είπε ο Αινστάιν;
    Η τσαγιέρα του Russell.

Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Χρησιμοποιείς το τι είπε ο Αινστάιν, ως τι; Ως δικαιολόγηση της απόρριψης της επιστήμης; Μήπως απορρίπτεις και τον εμβολιασμό; (καθόλου απίθανο). Αυτό που κάνεις λέγεται επίκληση στην αυθεντία, την οποία μεν απορρίπτεις, αλλά ταυτόχρονα χρησιμοποιείς. Και λοιπόν, τι κι αν το είπε ο Αινστάιν;
    Συμφωνείς καθόλου με το θέμα? ΕΥχαριστώ, δεν είπα κάτί για ΑΪΝΣΤΑΙΝ

Senior Member
    καταρχην δε θα σου δωσω αναφορα για το τι πιστευω και τι οχι αν αυτο νομιζεις ουτε με αφορα η γνωμη που εχεις για μενα εσυ πηγενε σε οσους γιατρους θες δε τους πληρωνω εγω για να τραβαω καποιο ζορι εσυ πας εσυ αποφασιζεις :-) οποτε καλη θεραπεια σου ευχομαι

Senior Member
    Υπάρχει και αντιψυχιατρική συνωμοσιολογία απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι. Μάλιστα.
    Η τσαγιέρα του Russell.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Α. Ότι ακόμα και η χαμηλότερη δόση οποιουδήποτε ssri είναι θεραπευτική, αυτό που μάς πλασάρουν δηλαδή σαν 'δόση έναρξης' είναι κανονική αγωγή, με τη διαφορά ότι όταν την κόψεις πολύ απλά δε θα έχεις παρενέργειες. Οπότε ένας ασθενής που θα ξεκινήσει το διάσημο πχ cipralex στα 5mg ώς δόση έναρξης δεν χρειάζεται ποτέ μα ποτέ να πάει στα 10 και στα 20 όπου θα εθιστεί σε επικίνδυνο βαθμό.Θα πρέπει να μείνει στη δόση έναρξης! Β. Το άλλο θανάσιμο
    λάθος των γιατρών για το οποίο έχουμε υποφέρει όλοι μας είναι η διάρκεια της θεραπείας. Οι περισσότεροι σού λένε το κλασσικό: Θα το πάρεις για 6 μήνες και βλέπουμε..Και στην πορεία ακούγοντάς σε να τού λες πόσο καλά πας με τη θεραπεία, σού ανακοινώνει ότι το πολύ στον ένα χρόνο το κόβουμε..Αμ δεν κόβεται! όταν σε έχει τιγκάρει με τέρμα δόσεις δεν κόβεται το γαμημένο! Κι άντε πάλι κρίσεις κι άντε πάλι απ' την αρχή. Γ. Στη διάρκεια της αγωγής με το αντικαταθλιπτικό έχουν μια μανία να σού βάζουν και μια κόκκινη γραμμή για να χαλαρώνεις. Τεράστια παγίδα! Διότι εθίζεσαι ταυτόχρονα και στην υψηλή δόση του αντικαταθλιπτικού aλλά και στην πρέζα του xanax και του κάθε ζάναξ..Εκεί που θα μπορούσε να σού βάλει μια βουσπιρόνη σού δίνει ζάναξ! Και εκεί που σού φτάνουν τα 5 mg εσιταλοπράμη σε παέι 15-20mg κι εσύ λες το ναι, πώς να μην το πεις. Ακούω απόψεις, γράφτεε!
    Το ζήτημα είναι ότι η παρουσίαση του θέματος, και η χρήση φράσεων όπως "τεράστια παγίδα", "θανάσιμο λάθος", "επικίνδυνο βαθμό", "τιγκάρει με τέρμα δόσεις", "έχουν μία μανία", η χρήση του ΜΑΣ, λες και εκπροσωπείς όλους τους ανθρώπους που πάνε σε ψυχίατρο, έχουν υπερβολή και είναι δοσμένα έτσι ώστε να σοκάρουν. Και γι αυτό έχεις και ανάλογους ανθρώπους που συμφωνούν μαζί σου με τις ανάλογες υπερβολές. Να ξυπνήσουμε και τέτοια.
    Η τσαγιέρα του Russell.

Senior Member
    αν νομιζεις οτι δε ξερω ....... εισαι αυτο το τροπο ομιλιας μου τον εμαθε αλλος πολυ πριν απο σενα και εσυ οταν βλεπεις ενα πραγμα εγω βλεπω χιλια

Το ζήτημα είναι ότι η παρουσίαση του θέματος, και η χρήση φράσεων όπως "τεράστια παγίδα", "θανάσιμο λάθος", "επικίνδυνο βαθμό", "τιγκάρει με τέρμα δόσεις", "έχουν μία μανία", η χρήση του ΜΑΣ, λες και εκπροσωπείς όλους τους ανθρώπους που πάνε σε ψυχίατρο, έχουν υπερβολή και είναι δοσμένα έτσι ώστε να σοκάρουν. Και γι αυτό έχεις και ανάλογους ανθρώπους που συμφωνούν μαζί σου με τις ανάλογες υπερβολές. Να ξυπνήσουμε και τέτοια.
    Καλησπέρα, αυτό είναι που μου αρέσει στους ανθρώπους ο διάλογος, και χαίρομαι για την εμπεριστατωμένη άποψή σου. Συμφωνώ όντως ότι ΄υπάρχει μια στρατευμένη διάθεση εκ μέρους στο συγκεκριμένο θέμα καθώς και προβληματισμός. Επίσης ναι, ήθελα να ξεσηκώσω τούς συμπάσχοντες δε θα το κρύψω, και κυρίως τα άτομα που μπαίνουν πρώτη φορά σε αγωγή μήπως και προλάβω κάτι, όπως το να μην αφεθεί κάποιος ολοκληρωτικά στα λεγόμενα ενός ψυχίατρου γιατί πιστεύω ότι το αντικείμενο της ψυχιατρικής είναι ένα ας πω άβατο πεδίο. Μα ποιος πραγματικά μπορεί να μπει μέσα στο μυαλό σου εκτός από εσένα τον ίδιο? Κι επειδή ως γνωστόν οι ψυχίατροι εδώ και πολλά πολλά χρόνια πειραματίζονται πάνω στους ασθενείς για να καταλάβουν και οι ίδιοι τη δράση του εκάστοτε φαρμάκου επειδή πολύ απλά δεν το έχουν πάρει και ακόμα χειρότερα δεν είχαν ποτέ τους ψυχική ασθένεια για να καταλάβουν στο πετσί τους τι εστί κρίση πανικού, ψυχωτικό επεισόδιο, σχιζοφρένεια, θεωρώ απόλυτα δίκαιο ο ασθενής να έχει τεράστια μερίδα στο να κρίνει τι πρέπει να πάρει και τι όχι. Δεν είπα φυσικά ότι οι αγωγές είναι άχρηστες, να κάνει αγωγή ο ασθενής όμως με κριτική ικανότητα και συνεργασία με τον γιατρό. Επίσης είναι καίριο ζήτημα οι γιατροί να ενημερώνουν τους ασθενείς για τις μακροχρόνιες παρενέργειες των φαρμάκων. Είναι υποχρέωσή τους και επέτρεψέ μου να σού πω ότι πολύ μικρό ποσοστό το κάνουν. Ευτυχώς που υπάρχει το ίντερνετ και μαθαίνουμε λοιπόν αυτά που δε μάς λένε οι Ψυχίατροι, κάτι είναι κι αυτό. Βέβαια εξακολουθεί να υπάρχει κόσμος που τούς εμπιστεύεται απόλυτα , και για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι Φαν της τυφλής εμπιστοσύνης.

Senior Member
    εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι το τι προσφερε η επιστημη ΣΕ ΜΕΝΑ και δεν ασχολουμαι με λογια κομπολογια αλλα με πραξεις και στη πραξη οταν γεννηθηκα ο γιατρος συμβουλεψε κατα λαθος τη μανα μου να μου δινει γαλα απ το κουτι ενω το γαλα αυτο ηταν πληρως ακαταληλο για μενα και τη δευτερη φορα οταν πηγα σε μια ψυχολογο που μου ηρθε η φαινη ιδεα να της πω να κανουμε ανταλαγη με τη μανα μου δηλαδη αντι να πηγαινω εγω να πηγαινει η μανα μου αυτο μου στοιχησε δευτερη φορα οταν της ειπε πραγματα που εγω δε προκειται να κανω με αποτελεσμα να τσακονομασταν με αυτο χρονια και σε αυτη τη περιπτωση εγω αυτα τα καλα πηρα απ την επιστημη και αυτα τα καλα της επεστρεψα ενω προσπαθουσαν απειρες φορες να μου κλεισουν το στομα οταν τα ελεγα αυτα γιατι για να ειμουν καλος ο ενας θα εκανε συνεχως λαθη και εγω θα τον δικαιολογουσα συνεχως ομως πιστευω οτι δεν αξιζουν τη κατανοηση μου και αυτη τη γνωμη δε θα μου την αλαξει κανενας δε φτανει που η συμπεριφορα τους ηταν ............. για μενα αυτοι θα ειναι οι αρχοντες και εγω ο ,............. που θα ζω για να τους πληρωνω το θεμα ειναι οτι λογαριαζουν χωρις το ξενοδοχο και ναι εχω μαζεψει θυμο για ολα αυτα και γι αυτο θα ακουσω τον εαυτο μου και θα τους δωσω οτι ακριβως πηρα

Senior Member
    τωρα εγω δε διαφωνω οτι ολα αυτα που γραφω μπορει να συνεβησαν μονο σε μενα γιατι δε θελω να ειμαι αδικος και δε με ενοχλησε το οτι οι αλλοι πηγαινουν σε ψυχολογους γιατι αυτο ειναι δημοκρατικο δικαιομα τους αλλα αυτο που με εκανε να γινω εξαλος ειναι οτι εμφανιστηκαν καποιοι που νομιζαν οτι με κολπα θα με εκβιασουν να δεχτω ενα πραγμα που εγω δεν εγκρινω γιατι αυτο πηρα αυτο εδωσα και ενας αλλος που πηρε κατι καλυτερο ας το δωσει και ολα αυτα δεν ηθελα να τα πω δημοσια ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΩ γιατι δε καταλαβαινουν με τιποτα οτι εγω σε ψυχολογους με το ζορι ΔΕΝ παω και αν θελουν ας κοπανηθουν κατω παλι το ιδιο θα λεω και αλλα πολα που δε θα ηθελαν να ακουσουν και αν λατρευω η οχι το συλογο αυτο αυτο ειναι δικος μου λογαριασμος οταν συνεβησαν ολα αυτα Ας ΠΡΟΣΕΧΑΝ

Senior Member
    ε μπορεις να το βαλεις σαν υπογραφη για να μη κουραζεσε να το γραφεις οτι δεν υπαρχει καμια συνομωσια πουθενα :- D

Page 1 of 2 12 LastLast