Θυροειδής και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Θυροειδής και άγχος

Καλησπέρα.παιζει ρολο ο θυροειδης στο άγχος η ψυχίατρος μου μου εδωσε να κανω εξετάσεις και βγηκαν ανεβασμενες

Senior Member
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Καλησπέρα.παιζει ρολο ο θυροειδης στο άγχος η ψυχίατρος μου μου εδωσε να κανω εξετάσεις και βγηκαν ανεβασμενες
    Ενοειτε πως παίζει.. οι ορμόνες του θυροειδη επηρεάζουν πολυ τη διαθεση μας..να κανεις κ υπερηχο κ να πας οποσδηποτε σε ενδοκρινολογο

Θα κλείσω ραντεβού ναι

Member
    Και εγώ τις κρίσεις πανικού τις ταχυκαρδίες και το υπερβολικό άγχος από τον θυρεοειδή τα απέκτησα. Θέλει έλεγχο με υπέρηχο και αιματολογικές

Και πως το αντιμετωπίζεις

Senior Member
    Παιδιά να ρωτήσω κάτι υπάρχει περίπτωση να είναι οι τιμές στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά ο θυρεοειδής να είναι πρησμένος και να θέλει μόνο υπέρηχο;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Member
    Ναι υπάρχει περίπτωση να έχεις φυσιολογικές τιμές στις εξετάσεις αίματος αλλά να υπάρχει δυσλειτουργια που θα φανεί μόνο στον υπερηχο. Ρώτησα ενδοκρινολογο γι αυτό το θέμα. Γι αυτό ακόμα κι αν οι εξετάσεις αίματος είναι καθαρές πρέπει κάθε 5 χρόνια να γίνεται προληπτικος υπέρηχος.

Senior Member
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Ναι υπάρχει περίπτωση να έχεις φυσιολογικές τιμές στις εξετάσεις αίματος αλλά να υπάρχει δυσλειτουργια που θα φανεί μόνο στον υπερηχο. Ρώτησα ενδοκρινολογο γι αυτό το θέμα. Γι αυτό ακόμα κι αν οι εξετάσεις αίματος είναι καθαρές πρέπει κάθε 5 χρόνια να γίνεται προληπτικος υπέρηχος.
    Σε ευχαριστώ πολύ για αυτήν την πληροφορία!!
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Senior Member
    Καλησπέρα. Εμένα στα τόσα χρόνια που κάνω εξετάσεις για θυρεοειδη κάνεις γιατρός παθολόγος, καρδιολόγος, γυναικολόγος δεν μου έχουν πει για υπέρηχο. Οι τιμές είναι πάντα φυσιολογικές μου λένε όλα καλά. Από μόνη μου που να πάω για περαιτέρω εξέταση?

Member
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπέρα. Εμένα στα τόσα χρόνια που κάνω εξετάσεις για θυρεοειδη κάνεις γιατρός παθολόγος, καρδιολόγος, γυναικολόγος δεν μου έχουν πει για υπέρηχο. Οι τιμές είναι πάντα φυσιολογικές μου λένε όλα καλά. Από μόνη μου που να πάω για περαιτέρω εξέταση?
    Κι όμως. Η μητέρα μου πάσχει εδώ και 30 χρόνια από θυροειδης και έχω πάει κι εγώ σε διάφορους γιατρούς ΚΑΙ ενδοκρινολογους κι έκανα εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο κι ήμουν ήσυχη και μόλις φέτος διάβασα σε ένα σαιτ ότι πρέπει να κάνεις υπέρηχο θυροειδους κάθε 5 χρόνια ως προληπτικό έλεγχο. Ζήτησα από την μαμά μου να ρωτήσει τον ενδοκρινολογο της αν ισχύει, και της είπε ότι ναι πρέπει να κάνεις και υπέρηχο γιατί μπορεί να προκύψουν καταστάσεις που δεν φαίνονται στις αιματολογικες. Κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα γιατί ως αρρωστοφοβικη και με ΓΑΔ και διαταραχή πανικού έτρεχα σε ενδοκρινολογους από τα 15 (τώρα είμαι 41) κι ένας ρημαδης γιατρός δεν μου το είπε αυτο και ήμουν ήσυχη ότι είμαι καλυμενη μόνο με τις εξετάσεις αίματος. Εκτός κι αν είναι κάποιο ιατρικό πρωτόκολλο που άλλαξε πρόσφατα... Τι να πω, δε ξέρω... Πάντως εγώ ζήτησα από την παθολόγο του ΙΚΑ που μου έγραψε τις αιματολογικες να μου γράψει κι έναν υπέρηχο θυροειδους και μου τον έγραψε μια χαρά και με το παραπεμπτικο του εοπυυ θα πληρώσεις μόνο 1.5 ευρώ στο διαγνωστικό κέντρο, απλά σου κλείνουν ραντεβού 7 με 10 μέρες μετά κι όχι άμεσα.

Member
    Βασικά αν έχεις λεφτά πας σε ένα οποιοδήποτε διαγνωστικό κέντρο και κάνεις ο, τι εξέταση θέλεις. Όταν ήμουν τροκρατημενη ότι κάτι έχω πήγα κι εκανα μαστογραφία και 2 ακτινογραφιες από μόνη μου, τα κάνεις αμέσως αλλά τα πληρώνεις 10πλασια τιμή... Μαστογραφία ιδιωτικά 35 ευρώ με παραπεμπτικο 5 ευρώ, 2 ακτινογραφιες 15 ευρω ιδιωτικά 2.5 ευρώ με παραπεμπτικο (με ραντεβού 7 με 15 μέρες μετά βέβαια...). Διαλέγεις και παίρνεις...

Senior Member
    Quote Originally Posted by picamama View Post
    Κι όμως. Η μητέρα μου πάσχει εδώ και 30 χρόνια από θυροειδης και έχω πάει κι εγώ σε διάφορους γιατρούς ΚΑΙ ενδοκρινολογους κι έκανα εξετάσεις αίματος κάθε χρόνο κι ήμουν ήσυχη και μόλις φέτος διάβασα σε ένα σαιτ ότι πρέπει να κάνεις υπέρηχο θυροειδους κάθε 5 χρόνια ως προληπτικό έλεγχο. Ζήτησα από την μαμά μου να ρωτήσει τον ενδοκρινολογο της αν ισχύει, και της είπε ότι ναι πρέπει να κάνεις και υπέρηχο γιατί μπορεί να προκύψουν καταστάσεις που δεν φαίνονται στις αιματολογικες. Κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα γιατί ως αρρωστοφοβικη και με ΓΑΔ και διαταραχή πανικού έτρεχα σε ενδοκρινολογους από τα 15 (τώρα είμαι 41) κι ένας ρημαδης γιατρός δεν μου το είπε αυτο και ήμουν ήσυχη ότι είμαι καλυμενη μόνο με τις εξετάσεις αίματος. Εκτός κι αν είναι κάποιο ιατρικό πρωτόκολλο που άλλαξε πρόσφατα... Τι να πω, δε ξέρω... Πάντως εγώ ζήτησα από την παθολόγο του ΙΚΑ που μου έγραψε τις αιματολογικες να μου γράψει κι έναν υπέρηχο θυροειδους και μου τον έγραψε μια χαρά και με το παραπεμπτικο του εοπυυ θα πληρώσεις μόνο 1.5 ευρώ στο διαγνωστικό κέντρο, απλά σου κλείνουν ραντεβού 7 με 10 μέρες μετά κι όχι άμεσα.
    Εν τέλη τον έκανες τον υπέρηχο?

Member
    Όχι αφού με παραπεμπτικο του εοππυ δεν κάνεις αμέσως προχθες μου τον έγραψε ο γιατρός ψάχνω σε διαγνωστικά να βρω ημερομηνία σε κάνα 10ημερο βλέπω να τον κανω

Banned
    Μπραβο κ παλι μπραβο

Δηλαδή αν όντως εχεις προβλημα με θυρεοειδή και το ελέγξεις θα πέσουν και τα επίπεδα του άγχους;

Page 1 of 2 12 LastLast